Гоа-транс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гоа-транс — музичний напрямок стилю транс. Назва походить від індійського курорту Гоа, який відомий дуже низькою вартістю життя та поширеністю та доступністю наркотиків, передусім коноплі та галюциногенів.

Історія[ред.ред. код]

Назва «гоа-транс» з'явилась приблизно в 1994 році, а в 1996 була замінена терміном «психоделік-транс». До 1996-1997 років транс-рух досягнув вершини свого розвитку. Особливого розвитку досягла ізраїльська транс-сцена, яка стала другою батьківщиною трансу. Ізраїль нараховує найбільше число прихильників цього стилю музики. Ізраїльський гоа-транс відрізняється особливою мелодійністю звучання і багаторівневістю музичних партій в трекові.

Найвідомішими музичними psytrance-проектами Ізраїлю є Astral Projection, Shiva Space Technology, Infected Mushroom, Analog Pussy. Еволюція гоа-трансу в Європі розвивалась в протилежному напрямку ніж у Ізраїлі. В 1998-2002 роках, після п’яти років мелодійного звучання, транс-музика Європи зазнала змін: вона позбулась багаторівневих мелодій і стала жорсткішою, важкою і циклічною, зосередившись на ритмі. У випадку з написанням транс-музики особливе досягнення було пов'язане з початком використання цифрових носіїв звукозапису, а також низькими цінами на цифрове студійне обладнання і дозволеною можливістю потужних домашніх комп'ютерів. Оскільки транс-музика була на 99% електронною, можна було створювати треки в домашніх умовах, за власним ПК. Завдяки цьому створення транс-музики є доступним майже для кожного бажаючого і не потребує вкладання великих коштів чи пошуків спонсора. Цей факт зробив транс дійсно андеґраундним музичних стилем.

Структура[ред.ред. код]

Структура psytrance-треку зазвичай відображає ідею подорожі. Трек розпочинається легкими хвилями звуку, які повільно наростають, з постійним тембральним розвитком і посиленням. Періодично в цьому потоці трапляються перерви, які характеризуються мінімальною кількістю звуків і відсутністю біта, і нерідко вміщуючи в собі таємничі текстові семпли, чи звукові вставки з кінофільмів. Час треків коливається від 7 до 12 хвилин. На п'ятій чи шостій хвилині трек досягає кульмінаційного моменту і з цієї точки «подорожі» починається рух до кінця, що відображає розвиток треку в зворотному порядку.

Форма треків гоа-трансу дотримується досить твердої структури, яка базується на змінах, котрі прослідкуються після кожних 8-16 блоків, кожен з яких складається з чотирьох бітів. Зміни в структурі треку незмінно збігаються з вісьмома тактовими поділами, хоча інколи додаткова партія вступає через 8 тактових циклів. Цей процес «конструювання» треку зумовлений комп'ютерною програмою упорядкування (секвенсер), яка підганяє кожен блок під ритм композиції.

Біт зазвичай сталий і становить 4 удари в такті (розмір 4/4). Цей монотонний ритм є ключем до «трансового» аспекту музики. Також це вказує на різницю між трансом та іншою важкою, але поліритмічною танцювальною музикою. 16-та нота є основним ритмічним поділом. Для трансу характерна середня швидкість — між 135 и 155 Bpm (ударами на хвилину). Початково темп був помірнішим (не більше 130 Bpm), але пізніше він збільшився (часом навіть до 199 Bpm) під впливом інших музичних жанрів. В стані трансу альфа-ритми людського розуму мають частоту від 8 до 12 Гц, а постійний потік 16-ти нот, маючи темп в середньому 145 Bpm, в свою чергу призводить потік музичних подій до частоти як раз 10 Гц. Тут є про що задуматись.

Культура трансу[ред.ред. код]

Найпоширенішими темами транс-дизайнів є: космічні теми (наприклад, зображення астероїдів, які летять крізь космос чи планет з кратерами і фантастичними пейзажами), особливе місце також відводиться темі фантастичних і інопланетних істот, котрі часто зображаються у зв'язку з різними галюциногенними рослинами, частіше всього поганками (наприклад, alien, котрий спить на поганці, чи alien тепер вже котрий з'їдає цю поганку, і навіть поганка, верхня частина ніжки якої являє собою голову alien’a з яскравими флуоресцентне-зеленими очима).

Окрім космічних тем, в дизайнах можна зустріти також фантастичні зображення природи (особливо рослин) — дуже популярна тема лісу, з тими ж поганками, чи пейзажі з зображеннями псилоцибинових грибів, квітів і місяця.

Крім того, немало-важливе значення в трансовому дизайні грають східні теми: індійська релігія і міфологія і китайська філософія.