Психоделічний транс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Психоделічний транс (псі-транс, англ. psychedelic trance, psytrance) — напрямок в електронній музиці, що відокремився від гоа-транса в середині 1990-х років і досяг піку популярності в 1997-99 роках. Розділяючи з іншими течіями трансу як основні елементи субкультури, так і більшість музичних елементів, псі-транс більшою мірою спирається на естетику психоделії, тоді як, наприклад, гоа-транс залишається передусім танцювальним жанром.

Сьогодні практично жоден із фундаментальних лейблів або проектів, що випускав псі-трансову музику в часи її пікового розквіту, не зберіг активність.

Стильові риси[ред.ред. код]

Тривалість треків коливається від 7 до 12 хвилин, а їх структура відображає ідею подорожі. Починаючись легкими, повільно наростаючими хвилями звуку, музична тканина зазнає поступового тембрового і динамічного розвитку, що періодично переривається фрагментами з мінімальною кількістю звуків і відсутністю біту, нерідко також текстовими семплами (авторами, яких є, приміром, Тімоті Лірі, Теренс Маккена, Карлос Кастанеда й ін.) або звуковими вставки з фільмів (таких як «Зоряні Війни», «Матриця», «Стар-Трек», «Страх і ненависть у Лас-Вегасі» тощо). На п'ятій або шостій хвилині трек досягає кульмінаційного моменту, з якої музична тканина змінює напрямок розвитку на зворотний.

Як і інша трансова музика, псі-трансу властивий чотиридольний біт (на кожну чвертку в розмірі 4/4), а основою ритмічного поділу є шіснадцятки. Темп псі-трансових треків переважно коливається у межах 135 - 155 Bpm. Прихильники напрямку підкреслюють, що при такому темпі потік шіснадцяток сягає частоти порядку 10 Гц[1], що відповідає альфа ритмам людського мозку у стані трансу.

Для тембрової палітри псі-трансу як і багатьом іншим стилям електронної музики, характерні звуки електронного барабану Roland TR 909 та «кислотних» звуків синтезатору Roland TB 303, або їх семплів. Властива якоюсь мірою навіть більше ніж іншим напрямкам також обробка звуку різнгоманітними ефектами, зокрема спотворенням, фільтрації, хаотичним гармонічним чергуванням, відбиттю, створенню луни, різним ефектам уповільнення та ін. Сучасні музиканти використовують також такі інструменти, як Nord Lead, Access Virus, Korg MS-2000, Roland JP-8000 а також різноманітні VST-плагіни.

Тональна організація зосереджується навколо одного тону. Ця ідея співвідноситься з модальною спрямованістю індійської класичної музики. Проте, іноді зустрічається модуляції на секунду вниз. Мелодика композицій приймає форму коротких повторюваних фрагментів, як правило арпеджіо 16-ми, іноді 32-ми тривалостями, що згодом змінюються темброво за допомогою фільтра, наприклад, для досягнення тихішого або більш високочастотного звучання даного фрагмента.

Представники і поширення напрямку[ред.ред. код]

До представників псі-трансу відносять такі музичні проекти: Astral Projection, Man With No Name, MFG, Juno Reactor, Electric Universe, Total Eclipse, Hallucinogen, Infected Mushroom, X-Dream, Oforia, Prana, Transwave, California Sunshine, Shiva Shidapu, The Musses Rapt, Koxbox, Quirk, Analog Pussy, частково також 1200 Micrograms, GMS, Talamasca, Eat Static, G.B.U., Psydrops, Saafi Brothers, Shpongle, Tristan, Man Made Man, Miranda, Space Tribe, Astrix, Psysex, Abomination.

Почавши свою популярність у Західній Європі, Скандинавії та Ізраїлі, пізніше напрямок завоював популярність у Японії, Східній Європі, СНД, країнах Латинській Америці, Австралії й Південній Африці. Концерти, серед яких досить великі заходи в клубах або на природі збирають сотні і тисячі чоловік. Звичайно концерти проходять уночі, хоча бувають і фестивалі, що тривають по кільку днів.

Відгалуження[ред.ред. код]

Псі-транс породив ряд вігалужень, серед яких слід назвати псі-ембієнт, що відрізняється повільнішими темпами і більшим акцентом на просторові звучання та Фулл-он, мелодійніший варіант, що зазнає критики за свою більшу комерційність.

Виноски[ред.ред. код]

  1. Наприклад, при музичному розмірі 145 Bpm пульсація чвертками матиме частоту 145/60 = 2,417 Гц, а 16-ми відповідно 9,67 Гц

Посилання[ред.ред. код]