Деревій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Деревій
Achillea millefolium vallee-de-grace-amiens 80 22062007 1.jpg
Деревій звичайний (Achillea millefolium)
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Ряд: Айстроцвіті (Asterales)
Родина: Айстрові (Asteraceae)
Підродина: Айстрові (підродина) (Asteroideae)
Надтриба: Asterodae
Триба: Anthemideae
Рід: Деревій (Achillea)
L., 1753
Види

близько 150
Див. Список видів роду Деревій

Commons-logo.svg Вікісховище: Achillea

Деревій (Achillea L.) — рід багаторічних трав'янистих рослин родини складноцвітих або айстрових (Asteraceae).

Назва[ред. | ред. код]

Наукова назва Achillea походить від імені давньогрецького міфологічного героя Ахілла, який вперше застосував цю рослину, вилікувавши рану свого друга[1].

Загальна біоморфологічна характеристика[ред. | ред. код]

Багаторічні трави з цілісним, перисто-лопатевим або перисто-розсіченим листям. Стебла прямостоячі, висхідні. Суцвіття — кошики, дрібні, багатоквіткові, здебільшого зібрані в загальне щитковидне суцвіття, рідше поодинокі; крайові квітки маточкові, язичкові, білі, рожеві, червоні або жовті, серединні — двостатеві, трубчасті. Плід — сім'янка без летючки.

Поширення[ред. | ред. код]

Рід Деревій включає в себе близько 150 описаних видів (Див. Список видів роду Деревій), поширених переважно в помірному поясі Північної півкулі, особливо багато видів в горах і в Середземномор'ї.

Поширення в Україні[ред. | ред. код]

В Україні — 23 види. Найпоширеніший — деревій звичайний (Achillea millefolium L.). Доволі поширеним є деревій горбовий (Achillea collina J.Becker ex Rchb.).

Ендеміком України є деревій голий (Achillea glaberrima) — з перистороздільними листками й жовтими квітками. Росте лише на гранітних скелях у степовому заповіднику «Кам'яні Могили» Донецької області.

Використання[ред. | ред. код]

Лікарська рослина. У рослинній сировині деревію містяться вуглеводи, алкалоїди, сапоніни, дубильні речовини, флавоноїди та ефірна олія. Настій і рідкий екстракт із свіжого листя і суцвіть Деревія звичайного (і близьких до нього видів) застосовуються як кровоспинний засіб, підсилюють секреторну активність шлунка, розширюють жовчні протоки, знімають спазми в кишечнику а також у складі так званого апетитного чаю.

Деревій звичайний (Achillea millefolium) і деревій цілолистий (Achillea ptarmica) входять до списку дикорослих корисних рослин України.

Є відомості, що стеблини деревія використовувалися у китайському ворожінні (див. Ворожіння по І Цзину на стеблах тисячолисника[en]) ще у 13 ст. до н. е.[2]

Населення багатьох країн використовує деревій як пахучу приправу нарівні з пижмом. У Румунії, Угорщині, Чухії, Словаччині на ньому настоюють лікери і вермут.[3]

Охорона у природі[ред. | ред. код]

Деревій голий (Achillea glaberrima) включений до Червоної книги України видання 2009 року[4], до Європейського червоного списку тварин і рослин, що знаходяться під загрозою зникнення у світовому масштабі (1991)[5], до Червоної книги Донецької області[6] та до Офіційного переліку регіонально рідкісних рослин Донецької області[7].

До Червоної книги України видання 2009 року внесені також деревій язичковий (Achillea lingulata Waldst. & Kit.; синоніми — деревій язиколистий, чихавка язичкова)[8] і деревій гостролистий (Achillea oxyloba (DC.) Sch.Bip.; синоніми — чихавка тонколиста, деревій Шура)[9].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Фармацевтична енциклопедія
 2. Zhang Yachu, Liu Yu, Edward L. Shaughnessy. «Some Observations about Milfoil Divination Based on Shang and Zhou bagua Numerical Symbols». Early China Vol. 7, (1981-82), pp. 46-55.[1][недоступне посилання з липня 2019] Реф. на ст. 49-51.
 3. М. Л. Рева, Н. Н. Рева Дикі їстівні рослини України / Київ, Наукова думка, 1976 — 168 с. — С.155
 4. Деревій голий Achillea glaberrima Klokov в Червоній книзі України
 5. Види [[судинні рослини|судинних рослин]] [[Флора України|флори України]], які занесені до Європейського червоного списку тварин і рослин, що знаходяться під загрозою зникнення у світовому масштабі (I99I). Архів оригіналу за 29 жовтень 2013. Процитовано 23 травень 2014. 
 6. Червона книга Донецької області: Рослинний світ. Архів оригіналу за 25 вересень 2013. Процитовано 23 травень 2014. 
 7. Офіційні переліки регіонально рідкісних рослин адміністративних територій України (довідкове видання) / Укладачі: докт. біол. наук, проф.Т. Л. Андрієнко, канд. біол. наук Перегрим Микита Миколайович. — Київ: Альтерпрес, 2012. — 148 с. ISBN 978-966-542-512-0. Архів оригіналу за 29 жовтень 2013. Процитовано 23 травень 2014. 
 8. Чихавка язичкова (деревій язичковий) Ptarmica lingulata (Willd. et Kit.) DC. (Achillea lingulata Waldst. et Kit., A. alpina Schur) в Червоній книзі України
 9. Чихавка тонколиста (деревій Шура) Ptarmica tenuifolia (Schur) Schur (Achillea oxyloba (DC.) Sch.Bip. subsp. schurii (Sch.Bip.) Heimerl, A. schurii Sch.Bip.) в Червоній книзі України

Література[ред. | ред. код]

 • Кондратюк Є. М. Рід Деревій — Achillea L. // Флора УРСР. — К.: Вид-во АН УРСР, 1962. — Т. 11. — С. 235–265; 553.;
 • Сербін А. Г., Карамазова Л. С., Ткаченко Н. М. Хімічний склад та лікувальне застосування видів Achillea // Растит. ресурсы — 1987. — Т. 23. — № 2;
 • Атлас лекарственных растений СССР, М., 1962. ((рос.))

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]