Джар Джар Бінкс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джа-Джа Бінкс

Посади Сенатор (замінюючий в Сенаті Падме Амідалу), генерал
Планета Набу
Раса гунган
Стать чоловічий
Організації Галактична республіка
Актор Ахмед Бест (голос, моделювання рухів); герой частково зроблений за допомогою компьютерної техніки

Джа-Джа Бінкс (англ. Jar Jar Binks) (народився близько 50 до б.я.) — вигаданий персонаж у другій трилогії «Зоряних війн»: фільмах «Зоряні війни. Епізод I. Прихована загроза», «Зоряні війни Епізод II. Атака клонів» і «Зоряні війни. Епізод III. Помста ситхів». Джа-Джа — основний комічний персонаж в трилогії-пріквелі.

Джа-Джа Бінкс — високий (зростом 1,96 м) гунган з довгими вухами і стебельчатими очима, схожий на антропоморфізованого гадрозавра або качкодзьоба. За характером Джа-Джа — добрий і наївний, проте його позитивні якості потьмарюються неповторною незграбністю. Тим не менш, його призначення в Галактичний Сенат першим сенатором свого виду свідчить про те, що він проявляв певні політичні здібності.

Сюжет[ред. | ред. код]

Відповідно до створеної Террі Бруксом новеллізаціі Епізоду I «Зоряних воєн», Джа-Джа розбив хейбліббер (підводний човен) короля Бос Насса, через що був вигнаний з рідного дому. Він жив в болотистих районах планети Набу, поки не зустрів двох лицарів-джедаїв — Квай-Гон Джина і Обі-Ван Кенобі. Квай-Гон рятує життя Джа-Джа від військ Торгової Федерації, і Джа-Джа, слідуючи кодексу честі гунганів, вважає своїм обов'язком з цього моменту постійно слідувати за своїм рятівником.

Дізнавшись, що Квай-Гону і Обі-Вану необхідно вийти на зв'язок з королевою Набу Амідалою, а на планету висадилися танки і бронетранспортери Торгової Федерації, Джа-Джа пересилює свій страх і погоджується провести своїх нових знайомих до підводного міста гунганів Ото Гунги. Прибулого туди Джа-Джа і двох супроводжуючих його джедаїв затримує і представляє погляду Бос Насса старий друг незграбного гунгана капітан Тапалс. Вислухавши Квай-Гона і Обі-Вана, король гунганів «між іншим» примовляє Джа-Джа до страти, але Квай-Гон за допомогою маніпуляції свідомості вчасно зупиняє Бос Насса, стверджуючи, що згідно зі звичаями гунганів життя Джа-Джа з моменту його порятунку належить рятівникові.

Після звільнення королеви Амідали від дроїдів-конвоїрів королева, джедаї і Джа-Джа Бінкс летять на Корусант, але пошкоджений корабель, на якому вони летять, робить вимушену посадку на пустинній планеті Татуїн. Там вони зустрічають дев'ятирічного Енакіна Скайуокера. Після відвідин Корусанту Джа-Джа з рештою повертається на рідну планету. Обстеживши спустошене місто гунганів, Джа-Джа прийшов до висновку, що його мешканці пішли в «святе місце» і відправився слідом за ними. Джа-Джа сприяв укладенню союзу між гунганами і наземними жителями Набу, за що був підвищений Бос Нассом до генерала. Як генерал Джа-Джа брав участь у битві на Набу, що служила відволікаючим маневром для звільнення палацу і ангара в Тиді.

Протягом усього першого епізоду Джа-Джа бере участь у ряді комічних сцен. Наприклад, в ході самої битви він випадково викочує ряд куль-бумерів, які знищили значну кількість дроїдів і танків Торгової Федерації. Як тільки Джа-Джа і капітана Тапалса оточують бойові дроїди і вони здаються в полон, Енакін Скайуокер знищує станцію Торгової Федерації, що призводить до знеструмлення її наземних військ. Після перемоги Джа-Джа бере участь у святкуванні, яке ознаменувало собою примирення гунганів і наземних жителів Набу.

У наступній частині кіноепопеї «Зоряних воєн», "Епізод II. Атака клонів ", Джа-Джа приділено набагато менше часу. Він заміщає Падме Амідалу на посту сенатора від Набу в Галактичному Сенаті. Оскільки Падме відсутня, Джа-Джа змушений сам винести на розгляд Сенату пропозицію про надання Верховному Канцлеру Палпатіну надзвичайних повноважень для створення армії Республіки — армії клонів. Палпатін використав цю пропозицію як перший крок на шляху трансформації Галактичної Республіки в Галактичну Імперію.

У фільмі «Зоряні війни. Епізод III. Помста ситхів» Джа-Джа грає ще меншу роль. Він з'являється всього три рази, у тому числі у похоронній церемонії Падме Амідали поряд з Бос Насса. У Джа-Джа було приблизно 15 слів у фільмі, але навіть їх вирізали (залишилася тільки фраза «Вибачте», яку Джа-Джа вимовляє, випадково натикаючись на свого колегу-сенатора). У вирізаних сценах Джа-Джа, який усвідомив допущену їм помилку (пропозиція надати канцлеру надзвичайні повноваження), постає в складі «делегації 2000» — групи сенаторів, що встали в опозицію до згортання демократії Палпатіном.

Джа-Джа Бінкс з'являється також в мультсеріалі «Зоряні війни: Війни клонів»; принаймні, в одній серії він навіть стає головним героєм.

Доля[ред. | ред. код]

Оскільки посилання на смерть Джа-Джа в «Зоряних війнах» відсутні, можна припустити, що він є одним з трьох головних дійових осіб кіноепопеї (поряд з R2-D2 і C-3PO), які виживають протягом усіх шести фільмів. Хоча деякі шанувальники «Зоряних воєн», незадоволені комічністю Джа-Джа, вимагали від Лукаса, щоб він убив свого героя на Алдераані, коли той був знищений Гранд Моффом Таркіном, але в кінець завершальної частини (Повернення джедая) додана сцена, в якій якийсь гунган викрикує: «Наша вільна!»

Хоча Джордж Лукас заявив, що цей гунган — не Джа-Джа, він також спростував чутки про те, що Джа-Джа загинув на Алдераані. Свіжі чутки стверджують, що гунган повернувся на Корусант і осів на ньому разом зі своєю родиною (дружиною і сином Абсо Бар Бінксом, пізніше приєднавшимся до повстанців), засідаючи в Імперському Сенаті, а сам Джа-Джа помер тільки будучи вже в похилому віці від старості. Згідно офіційній системі «Lucasfilm», це вважається «G-каноном».

Критика[ред. | ред. код]

Ще до виходу в світ епізоду «Прихована загроза» Джа-Джа Бінкс став об'єктом досить серйозної уваги з боку ЗМІ та громадськості, хоча і дещо не в тому ключі, як планували, ймовірно, його творці. Бінкс став «символом» того, що більшість рецензентів, такі як Брент Стейплс (The New York Times)[1], Девід Едельштейн (Slate)[2] і Ерік Харрісон (Los Angeles Times)[3][4], назвали творчим недоліком фільму. Персонаж був підданий широкої критики і часто висміювався[5] людьми, які вважали, що Джа-Джа був включений у фільм виключно для залучення уваги дитячої аудиторії. Один з фанатів світу «Зоряних воєн», режисер Майк Дж. Ніколс, створив і почав безкоштовно поширювати модифіковану версію фільму під назвою The Phantom Edit, в якій було вирізано кілька сцен із зображенням того, що Ніколс назвав «витівками Джа». Персонаж був також висміяний в епізоді серіалу «Південний парк» під назвою Jakovasaurs, в «Чарівних батьках» (епізод Abra-Catastrophe!), «Сімпсонах» (епізод Co-Dependent's Day), а також в пародіює «Зоряні війни» епізодах «Робоцип», в якому Бест виконував його роль як голос за кадром[6].

Поряд з кінокритиками багато хто також звинувачував авторів фільму в надмірній комерціалізації, спрямованої на дітей молодшого віку (критика спочатку була тотожною з критикою введення евоків в «Поверненні джедая»). Творець «Зоряних воєн» Джордж Лукас заявив, що він відчуває, що має місце деяка частина шанувальників, які засмучуються через ряд аспектів «Зоряних воєн», тому що «ці фільми для дітей, але вони не хочуть визнати, що … Існує невелика група шанувальників, які не люблять комічних помічників. Вони хочуть, щоб фільми були жорсткими, як „Термінатор“, і вони стають дуже засмученими і впертими відносно чого-небудь, що як-небудь пов'язано з дитячістю»[7]. Роб Коулман, який був главою команди аніматорів Industrial Light & Magic, попередив Лукаса, що команда вважає, що персонаж Джа-Джа буде невдалим. Лукас відповів йому, що він спеціально ввів Джа-Джа у фільм для залучення уваги маленьких дітей дванадцяти років і молодше[8].

Джо Моргенштерн з The Wall Street Journal описав персонажа як «растафаріанця Степина Фетчіта на платформах-копитах, дратівливо пересічного з Баттерфляй Маккуїн»[9]. Патрісія Дж. Вільямс припустила, що багато аспектів персонажа Джа дуже нагадують архетипи, що зображують використовуючих грим блекфейс артистів менестрель-шоу[10], у той час як інші вважають, що персонаж є «невимушеним персонажем-клоуном», що представляє собою стереотипи про чорношкірих жителів Карибських островів[11]. Джордж Лукас спростував будь-які зв'язки персонажа з расизмом[12].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Staples, Brent (June 20, 1999). Shuffling Through Star Wars. The New York Times: WK4. 
 2. Edelstein, David (May 19, 1999). Dark Side Lite. Slate. Архів оригіналу за березень 6, 2000. Процитовано листопад 12, 2015. 
 3. Harrison, Eric (June 21, 1999). Even an Insider Found Jar Jar, Well, Jarring. Los Angeles Times: F6. 
 4. Harrison, Eric (May 26, 1999). A Galaxy Far, Far Off Racial Mark?. Los Angeles Times: F1. 
 5. O'Ehley, James. Jar Jar Binks Must Die!. Процитовано 2008-08-09. 
 6. Robot Chicken: Star Wars на сайті IMDb (англ.)
 7. Star Wars: Lucas strikes back. BBC News. 14 July 1999. Процитовано 2007-02-07. 
 8. Even Some At Lucasfilm Hated Jar Jar, IMDB Studio briefing, 1999-06-21, Retrieved on 2007-03-13.
 9. Morgenstern, Joe (May 19, 1999). Our Inner Child Meets Young Darth. The Wall Street Journal (Eastern Edition): A20. 
 10. Patricia J. Williams: Racial Ventriloquism. The Nation. June 17, 1999. Архів оригіналу за вересень 20, 2006. Процитовано June 11, 2006. 
 11. Ford, Paul J. (2001). A further analysis of the ethics of representation in virtual reality: Multi-user environments. Ethics and Information Technology (Kluwer Academic Publishers) 3 (2): 113–121. doi:10.1023/A:1011846009390. 
 12. Okwu, Michael (June 14, 1999). Jar Jar jarring. CNN. Процитовано 11 November 2013.