Запорізький титано-магнієвий комбінат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Запорізький титано-магнієвий комбінат
Тип Товариство з обмеженою відповідальністю
Форма власності Limited Liability Company
Галузь кольорова металургія
Засновано 23 грудня 1935
Штаб-квартира Україна Україна,
Запоріжжя Запоріжжя, 69600,
вул. Теплична, 18
Попередні назви «Дніпровський магнієвий завод»
Ключові особи реальний власник Фірташ Дмитро Васильович,
директор Сивак Володимир Вікторович
Продукція кольорові метали: титан, магній, германій
Власник(и) держава Україна через Фонд держмайна (51 %)
Tolexis Trading Ltd (Кіпр) (49 %)[1][2]
Код ЄДРПОУ 38983006
ztmc.zp.ua

Запорíзький титáно-мáгнієвий комбінáт — українська компанія, що входить до Групи компаній Group DF Дмитра Фірташа. Штаб-квартира компанії розташована в місті Запоріжжя.

На сьогодні «ЗТМК» — єдиний виробник титанової губки в Європі, а нова продукція — результат глибокої переробки титану, яка відкриває для підприємства нові ринки збуту в Європі та Азії. Титанові злитки, а також сляби (злитки прямокутного перерізу) широко застосовуються як конструкційний матеріал в атомній енергетиці, хімічному машинобудуванні, суднобудуванні та в багатьох інших промислових галузях. Запустивши промислове виробництво нової продукції, титановий бізнес Group DF вийшов на новий перспективний ринок. Щорічне споживання титанових злитків і слябів у світі складає близько 200 тисяч тонн продукції.

Історія[ред. | ред. код]

Компанія під назвою «Дніпровський магнієвий завод» заснована 1935 року й була першим промисловим виробником магнію в СРСР[3][4].

1938 року підприємство за високі виробничі досягнення нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора.

Під час Німецько-радянської війни завод був повністю зруйнований, а після війни відновлений як Дніпровський титано-магнієвий завод[5].

1956 року ДТМЗ вперше в СРСР розпочав промислове виробництво титану.

1958 року освоєно виробництво германієвої продукції, 1964 року — напівпровідникового кремнію, 1968 року — трихлорсилану.

2008 року на комбінаті вироблено перший титановий зливок[6].

1971 року «за успішне виконання завдань з виробництва титану та магнію, вдосконалення технологічних процесів та засвоєння нових видів продукції» ЗТМК нагороджено орденом Леніна, а у 1985 році — «за великі заслуги титано-магнієвої та напівпровідникової промисловості, досягнуті успіхи у виконанні планових завдань 11-ї п'ятирічки» — орденом Жовтневої Революції.

Впродовж багатьох років на комбінаті працювали Центральна науково-дослідна лабораторія титану й магнію та ЦНДЛ напівпровідників. На комбінаті захистили дисертації та стали кандидатами наук понад 70 працівників. Фалькевич Е. С., Левинзон Д. І., Бахрушин В. Є., Критська Т. В., Трубіцин Ю. В. та Червоний І. Ф. захистили докторські дисертації. На підприємстві працювали (дехто працює й дотепер) 9 Заслужених винахідників України, 7 лауреатів Державної премії СРСР, 9 лауреатів Премії Ради міністрів СРСР та 7 лауреатів Державної премії України.

У минулому керівниками комбінату були видатні радянські інженери й організатори виробництва Петро Іванович Мірошников (перший директор), Василь Васильович Бородай (потім заступник міністра кольорової металургії СРСР), Валентин Семенович Устинов (потім заступник міністра кольорової металургії СРСР), Галкін Павло Миколайович (Герой Соціалістичної Праці).

Казенне підприємство «Запорізький титано-магнієвий комбінат» утворене у грудні 1999 року. З 2011 року перетворене на державне підприємство[7].

Нові власники та керівництво[ред. | ред. код]

У грудні 2012 року компанія «Толексіс Трейдінг Лімітед», що входить до Group DF, перемогла в конкурсі з відбору недержавних учасників ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат», який проводився Фондом державного майна України (ФДМУ). ТОВ «ЗТМК» створюється відповідно до постанови Кабінету міністрів України № 955 від 3 жовтня 2012 року для залучення інвестицій у підприємство.

Наприкінці 2013 року Група компаній Дмитра Фірташа Group DF та Фонд державного майна України завершили процес створення Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат»[8].

Створенню ТОВ «ЗТМК» передували повторна оцінка вартості цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Запорізький титано-магнієвий комбінат», проведена влітку 2013 року і склала 749,164 млн грн, а також перепідписання угоди між ФДМУ та компанією «Толексіс Трейдінг Лімітед», якою регулюється порядок створення ТОВ «ЗТМК».

Генеральний директор комбінату — Володимир Сивак[9]. Заступник генерального директора із зовнішньоекономічних зв'язків — Костянтин Печериця.

Українські антикорупційні органи намагаються розірвати договір з Tolexis Trading Ltd, щоб повернути ЗТМК державі[1][2].

Господарський суд Запорізької області повністю задовольнив позов Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) в інтересах держави до офшорної компанії Tolexis Trading Limited (Кіпр), що входить до Group DF Дмитра Фірташа, про розірвання договору з Фондом держмайна (ФДМ) України про створення ТОВ «Запорізький титаномагнієвий комбінат» (ЗТМК) на базі однойменного держпідприємства. При цьому уточнюється, що судове рішення, зокрема, передбачає розірвання договору про створення ТОВ «ЗТМК» №85 від 22 лютого 2013 року, укладеного ФДМ та компанією Tolexis Trading Ltd у повному обсязі[10].

29 травня 2020 року в. о. директора став Сергій Лубенніков, якого було призначено в ході зборів засновників ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат"[11]. Своєю чергою, компанія Group DF бізнесмена Дмитра Фірташа заявила, що збори засновників ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" від 29 травня, на якому Сергій Лубенніков був призначений в.о. директора комбінату, було проведено незаконно і це рішення також не має юридичної сили. Про це йдеться в офіційному повідомленні Group DF[12].

Діяльність[ред. | ред. код]

Основна продукція комбінату[13]:

«Запорізький титано-магнієвий комбінат» є єдиним в Україні і в Європі виробником губчастого титану. При проектній потужності 20 тис. тонн, підприємство зараз випускає не більше 10 тис. тонн титанової губки на рік. Це пов'язано з морально і фізично застарілим виробництвом, а також з високою часткою вартості електроенергії в собівартості продукції, що досягає 40 %.

Продукція[ред. | ред. код]

У 2014 році модернізація ЗТМК дозволила комбінату вийти на нові ринки. «Запорізький титано-магнієвий комбінат», який входить до титанового бізнесу Group DF, запустив промислове виробництво продукції з вищою доданою вартістю — титанових злитків, слябів і легованих сплавів. Завдяки інноваціям на виробництві комбінат не просто розширив товарний асортимент, а й подовжив свій виробничий ланцюжок[14].

Окрім того, підприємство також опанувало технологію виробництва легованих сплавів, зокрема титану з алюмінієм, з киснем, які, як показали маркетингові дослідження, мають найбільший попит у споживачів[15].

На програму модернізації з виробництва титанових злитків Група компанії Group DF виділила запорізькому підприємству 12,4 млн грн. Комбінат уже модернізував електронно-променеву установку, яку використовують на виробництві, замінив електронні гармати. Також у цеху переробки титану було встановлено сучасну комп'ютерну систему управління процесом плавки. Це дозволило автоматизувати низку операцій, підвищити надійність роботи обладнання і зменшити втрати при механічній обробці злитків. Крім того, цех із переробки титану було оснащено сучасним стрічкопиловим верстатом, який використовується для торцювання титанових злитків і слябів, обрізання їх верхньої, головної і нижньої частин. Також комбінат виконав капітальні ремонти 3-х верстатів для механічної обробки злитків: двох токарних і поздовжньо-фрезерно-розточувального верстата.

Інвестиції в модернізацію «ЗТМК» — частина програми Group DF з розвитку титанової промисловості України. У рамках цієї програми Group DF планує будівництво на «ЗТМК» двох нових виробництв: титанового шлаку і титанової губки. У результаті потужності комбінату з виробництва титанової губки зростуть до 40 тис. тонн, титанового шлаку — на 100 тис. тонн, що дасть Україні можливість збільшити частку в світовому виробництві титанового шлаку з 0,66 % до 4 %, титанової губки — з 5 до 14 %.

Соціальна сфера[ред. | ред. код]

На території Національного заповідника «Хортиця», на березі Дніпра розташований санаторій-профілакторій запорізького титано-магнієвого комбінату. Також у місті Євпаторія розташований Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Сокіл», що належить комбінату[16].

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Тэлин В. В. По велению времени: Краткий исторический очерк о Казенном предприятии "Запорожский титано-магниевый комбинат". — Запорожье, 2000. — 210 с.: фото.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Завдяки САП Фірташ узаконився на ЗТМК — Шабунін / ЕП, 28 березня 2017
 2. а б Ситник пропонує розірвати контракт з директором заводу Фірташа / Укрінформ, 01.03.2017
 3. Козловский Ф. Н., Галкин П. Н. Путь к титану: Краткий очерк истории Запорожского титано-магниевого комбината им. 60-летия Великой Октябрьской Соц. революции. — 2-е изд-е, переработ. и доп. — Днепропетровск: Промінь,1985. — 157 c.
 4. Історія підприємства[недоступне посилання з квітня 2019]
 5. [недоступне посилання — історія]
 6. http://news.liga.net/news/N0871376.html
 7. Історія ЗТМК (рос.)
 8. Група компаній Дмитра Фірташа Group DF стала інвестором ЗТМК
 9. http://panoptikon.org/index.php/regions/zp/16067.html?task=view[недоступне посилання з липня 2019]
 10. InterFax-Україна. Суд задовольнив позов САП про розірвання договору ФДМ з Tolexis Trading, що входить до Group DF Фірташа (ua). Процитовано 2018-07-09. 
 11. Запорізький титано-магнієвий комбінат отримав нового в.о. директора. // Суспільне. Новини.
 12. ЗАЯВА GROUP DF ЩОДО СПРОБ ФДМ ЗМІНИТИ КЕРІВНИКА ЗТМК. // Прес-центр "Group DF".
 13. Продукція Запорізького титано-магнієвого комбінату. Архів оригіналу за 20 жовтень 2010. Процитовано 20 вересень 2010. 
 14. Модернізація ЗТМК дозволила комбінату вийти на нові ринки
 15. Група компаній Дмитра Фірташа Group DF стала інвестором ЗТМК
 16. Офіційний сайт «ЗТМК»[недоступне посилання з липня 2019]

Посилання[ред. | ред. код]