Кастелівка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кастелівка
Львів
Кастелівка

Частина Кастелівки між вулицями Б. Романицького та Котляревського
Загальна інформація
Район Франківський
Адмінодиниця Франківський район
Поштовий індекс 79044[1]
Головні вулиці Котляревського
Транспорт
Автобус № 24, 41, 42, 43[2]
Трамвай № 2, 4, 9[2]
Зовнішні посилання:
У проєкті OpenStreetMap

Кастелі́вка — житлова дільниця Львова між нинішніми вулицями Генерала Чупринки, Горбачевського, Кастелівка та Кольберга.

Дільницю запроєктували у 1886—1888 роках на південно-західній околиці міста архітектори Юліан Захаревич та Іван Левинський. Мальовничі вілли Кастелівки, розкидані серед зелених насаджень, реалізували ідею нових урбаністичних ідей — міста-саду.

Назва[ред. | ред. код]

Кастелівка походить від родини архітекторів та будівничих італійського походження. Ще в міських актах XVI століття згадується будівничий Захаріаш Кастелло з Лугано на прізвисько Справний. У XVII столітті відомі королівські архітектори Томаш та Матеуш Кастелло. А в документах другої половини XVII століття згадується у Львові міщанський рід Кастеллі, чий маєток Кастелівка розташовувався на ділянці між нинішніми вулицями Сахарова та Нечуя-Левицького. Історик мистецтва Юрій Бірюльов згадує архітектора Антоніо Кастеллі, який міг там мешкати у 1740—1750 роках Назва Кастелівка позначена також на кадастровій карті Львова 1849 року. Хоча на цій мапі Кастелівка містилась дещо нижче, біля Вулецької дороги (тепер вул. Сахарова), Юліан Захаревич та Іван Левинський вирішили присвоїти цю назву своєму урбаністичному проєкту.

Реалізувати свою мрію архітекторам вдалося лише частково, бо Кастелівка виявилась занадто близькою до центру. Її ідея народжувалася у часи кінних фіакрів, а в епоху появи електричних трамваїв та автомобілів мальовниче передмістя було поглинуте багатоповерховою міською забудовою. Тому лише на окремих ділянках змогли створити фрагменти омріяного «міста-саду».

Забудова[ред. | ред. код]

Сучасна забудова дільниці переважно походить з кінця XIX — перших десятиліть XX століття. На вул. Котляревського до перетину з вул. Івана Левинського ліву сторону, з непарною нумерацією, складають переважно вілли давньої Кастелівки, а праву — багатоквартирні будинки. Далі переважають багатоповерхові будинки, але суцільної червоної лінії немає. Нечисленні вільні ділянки в останнє десятиріччя інтенсивно забудовуються.

21 жовтня 1933 року в приміщенні консульства СРСР, яке містилось на теперішній вул. Котляревського, 27, член ОУН Микола Лемик здійснив вбивство тодішнього секретаря консульства як символічний акт помсти за Голодомор 1932—1933 років у підрадянській Україні та Кубані.

Назву «Кастелівка» надали 1992 року вулиці, прокладеній у 1930-х роках під схилами узгір'я, на якому розташовувалась віллова дільниця Кастелівка, що упродовж свої історії існування мала назви — вулиця Леопольда Ліса-Кулі, Шефельґассе, вулиця Матросова.

У 2020 році розпочалися роботи з реконструкції спортивного комплексу ЛКП «Спортресурс» на території колишнього Собкового ставу.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]