Кедровий горіх

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кедрові горіхи

Ке́дро́вий горіх — загальна назва, вживана щодо насіння деяких видів рослин роду Сосна (Pinus)[1], які саме тому і називаються кедровими соснами. Батьківщиною кедра вважаються сибірські простори, де і нині ростуть ці величні дерева, вік яких може досягати 3000 років[2].

Найчастіше за все кедровими горіхами називають насіння сосни сибірської (Pinus sibirica). У той же час, насіння справжніх кедрів неїстівне[джерело?].

З наукового погляду горіхами вони не є, однак така назва закріпилась за ними в кулінарії.

Середня маса горіха становить 0,23—0,25 г. Великими вважаються горішки 9 мм, середніми — 7—9 мм, малими — 7 мм та менше.

Ядра горішків дуже смачні та містять багато корисних поживних речовин, таких як кедрова олія, азотисті речовини(незамінні амінокислоти), вуглеводи (фруктоза, сахароза, глюкоза, крохмаль), мікроелементи (марганець, мідь, цинк, кобальт, йод) и вітаміни А, Е, К.

Ядро кедрового горіха складає 55—66 % жирів, 13,5—20 % білків, крохмаль, цукор, вітаміни.

Склад[ред. | ред. код]

Ядра кедрових горішків містять 55—66 % жирів, 13,5—20 % білків, крохмалю, цукрів, вітамінів. До складу олії кедрових горішків входять в основному ненасичені жирні кислоти — олеїнова (16-23 %) і поліненасичені — лінолева і ліноленова (в сумі до 70 — 78,5 % від всіх жирів). Вміст насичених жирних кислот становить 6—7 %. Жиру супроводять 1,3—1,7 % фосфоліпідів. Білок кедрових горішків багатий такими амінокислотами як аргінін, лізин, метіонін, триптофан. За харчовими якостями рослинний білок кедрових горішків досить збалансований, за складом близький (у порівнянні з іншими рослинними білками) до білків тканин тварин і засвоюється організмом людини на 99 %. Іншим фактором, що визначає високу поживну цінність кедрових горішків є те, що вони містять більшість незамінних амінокислот, поліненасичені жирні кислоти, вітаміни B, C, D, E, P, каротин, калій, кальцій, магній, фосфор та інші мінеральні елементи, велику кількість антиоксидантів. Вміст токоферолу (вітаміну E) в ядрі становить до 33 міліграм на 100 г.[джерело?]

Склад кедрових горіхів[ред. | ред. код]

Кедрові горіхи, без шкаралупи, сушені
Харчова цінність в 100 г продукту
Енергетична цінність 674 ккал / 2816 кДж
Вода2.3 g
Білки13.7 г
Жири68.4 г
насичені4.9 г 
мононенасичені18.7 г 
поліненасичені34.1 г 
Вуглеводи13.1 г
крохмаль1.4 г 
дисахариди3.6 г 

Ретинол (віт. A)1 мкг
– β-каротин17  мкг
Тіамін (B1)0.4 мг
Рибофлавін (B2)0.2 мг
Ніацин (B3)4.4 мг
Пантотенова кислота (B5)0.3 мг
Піридоксин (B6)0.1 мг
Фолацин (B9)34 мкг
Аскорбінова кислота (віт. С)0.8 мг
Токоферол (вітам. E)9.3 мг
Вітамін K53.9 мкг

Кальцій16 мг
Залізо5.5 мг
Магній251 мг
Фосфор575 мг
Калій597 мг
Цинк6.4 мг

Джерело: USDA Nutrient database

Ядра кедрового горіху багаті вітамінами групи B, вітамінами E і K, а також залізом, фосфором, цинком, магнієм, міддю та особливо марганцем. В них велика місткість жиру, як у всіх горіхах. 100 грам горіхів на п'ятнадцять відсотків забезпечують добову потребу людського організму в білках; крім того, білок кедрових горіхів відрізняється від більшості продуктів підвищеним вмістом лізину (до 12,4 г/100 г білка), метіоніну (до 5,6 г/100 г білка) і триптофану (3,4 г/100 г білка) — найбільш дефіцитних амінокислот.

Використання[ред. | ред. код]

Кедрові горішки широко використовуються в народній медицині. Вважається, що вони не мають протипоказань до вживання як у харчових, так і в лікувально-профілактичних цілях. Зокрема, кедрові горішки застосовують при наступних захворюваннях, хоча і не завжди таке використання підкріплене науковими даними:[джерело?]

З іншого боку, вживання кедрових горішків може призвести до серйозних порушень смакових відчуттів[3]. У численних повідомленнях від людей вказується на наявність гіркого або металевого присмаку в роті через один-два дні після вживання кедрових горішків[4][5]. Порушення смаку проходять без медичної допомоги від декількох днів до кількох тижнів.

Кедрові горішки

Крім того, ядра кедрових горішків служать сировиною для отримання кедрової (горіхової) олії. Шріт (макуха), який залишається після витискання кедрової олії з горішків, перемелюється і використовується як смакова добавка і збагачувач мікроелементами і вітамінами при приготуванні кондитерських виробів та кулінарних страв. Шкаралупа кедрових горішків є компонентом для деяких бальзамів і настоянок. Також з кедрових горішків виготовляється декоративний будівельний матеріал — кедропласт.

Збір кедрових горішків відбувається за допомогою великої довбні вагою 15-40 кг (у Сибіру її називають «колотом»), якою вдаряють по стовбуру, обтрушуючи гілля.

Використання[ред. | ред. код]

Ядра кедрового горіха використовуються в їжі і слугують сировиною для отримання кедрової (горіхової) олії. Шріт (вижим), який залишається після вижимання кедрової олії із ядер перетирають і використовують як смакову добавку та збагачувач мікроелементами та вітамінами під час приготування кондитерських виробів і кулінарних страв. Шкаралупа кедрового горіха є компонентом для деяких бальзамів та настоянок.

Настій шкаралупи кедрових горіхів виявляє в'яжучу, знеболюючу, протизапальну дію. В народній медицині настій із шкаралупи кедрових горіхів п'ють від глухоти, геморою, неврозів, хвороб нирок (наприклад, сечокам'яної хвороби), печінки; зовнішньо використовують як депіляційний засіб. В літературі зустрічаються рекомендації щодо призначень настоянки шкаралупи кедрових горіхів зовнішньо для розтирань «при застуді, ломоті в тілі, ревматизмі, подагрі, болях у суглобах», внутрішньо для підняття тонусу і відновлення нормального функціонування органів шлунково-кишкового тракту. Народна медицина радить вживати подрібнені горіхи з медом при захворюваннях шлунково-кишкового тракту: гастритах, бульбітах, хронічному панкреатиті, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки; при цих же проблемах використовується і отримана пресуванням кедрова олія. Вживання відварі рекомендується при захворюваннях крові, а також для розсмоктування солей при артритах, відкладанні солей, остеохондрозах. Ванни з відваром шкаралупи кедрових горіхів рекомендуються «при ревматизмі, артритах, подагрі, люмбаго». Примочки та обгортання рекомендуються при опіках і шкірних хворобах, таких як лишай, гноячкові ураження, екзема. Полоскання використовуються при запаленні слизових оболонок порожнини рота. Відвару шкаралупи притаманні фарбувальні властивості і його можна використовувати для придання волоссю каштанового відтінку.

Кедрові горіхи і зараз рекомендується для підвищення імунітету та відновлення сил, при авітамінозі і втраті маси. В Сибіру кедрове насіння використовують для профілактики і лікування серцево-судинних захворювань, а також як джерело йоду (профілактичний засіб при ендемічному зобі). У місцевого населення популярна спиртова настоянка із насіння кедрової сосни. При її виготовленні подрібнені разом з шкаралупою насіння заливають спиртом або горілкою так, щоб рівень рідини був на 2-3 см вище перемолотого насіння. Суміш настоюють протягом тижня, потім її фільтрують. Настоянку приймають по 1 столовій ложці 3 рази на день при суглобовому ревматизмі, подагрі, артритах, пов'язаних з порушенням сольового обміну. За словами Флоринського В. М. (1903), на Камчатці одним із самих вживаних засобів в боротьбі з цингою, поряд з хвоєю поширеного тут кедрового сланцю, вважалися також кедрові горіхи разом з шкаралупою.

Добування кедрових горіхів проводять за допомогою колотів. Для виймання кедрових горіхів із шишок використовують спеціальні пристрої, названі шишкодробарка.

Ризик вживання неякісного кедрового горіха[ред. | ред. код]

Вживання неякісних, вражених грибком, очищених кедрових горіхів може призвести до серйозних порушень смакових відчуттів. В масових повідомленнях від жителів, що вказують на присутність гіркого або металевого присмаку в роті через 1-2 дні після їх вживання. Порушення смаку відновлюється без медичної допомоги від декількох днів до тижнів. Очищені ядра псуються набагато швидше неочищеного горіха: він може зберігатися до року при кімнатній температурі і низькій вологості (в шишці — до декількох років), а очищений — тільки на холоді.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Кедр // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Горіх кедровий
  3. Mostin M. (March 2001). Taste disturbances after pine nut ingestion. Eur J Emerg Med. (Belgian Poison Centre) 8 (1): 76. doi:10.1097/00063110-200103000-00036. Архів оригіналу за 17 червня 2020. Процитовано 9 лютого 2008. 
  4. Various (2006-2008). Bitter taste in mouth while eating. SteadyHealth.com. Архів оригіналу за 14 лютого 2009. Процитовано 9 вересня 2008. 
  5. Various (2006-2008). Sensation of bitter taste in mouth. What could it be?. SteadyHealth.com. Архів оригіналу за 14 лютого 2009. Процитовано 9 вересня 2008. 

Посилання[ред. | ред. код]