Кошеня

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Домашнє кошеня

Кошеня́, котеня́[1][2] — дитинча кішки. Після свого народження кошеня поступово розвивається та росте. У період дитинства його життя майже повністю залежить від матері. Домашні кошенята стають дорослими, як вважається, приблизно через рік[3].

Розвиток

[ред. | ред. код]

Дорослішання домашніх котів можна поділити на умовні періоди[4][5]. Протягом кожного з них в кошеня щось розвивається, і помалу він стає дорослим.

Перші тижні

[ред. | ред. код]

Народжуються кошенята вагою приблизно 100 грам. Пуповина відпадає близько 3-ого дня. При народженні вони є сліпими та глухими. Слух з'являється приблизно в 4-ий або 5-ий день. А очі повністю відкриваються до кінця другого тижня життя. Виживати в таких умовах кошеняті допомагає нюх, завдяки якому він відчуває, що мама поруч.

Мама-кішка годує своїх дитинчат

Важливим елементом, що допомагає сформувати його імунітет — це є материне молоко. Через молоко до організму кошеня попадають антитіла, а також інші поживні речовини.

Другий та третій місяці

[ред. | ред. код]

Хоча кошеня і раніше пробує ходити, але тільки після четвертого тижня у нього це виходить вдало. Це зв'язано з тим, що в нього міцно розвинулись кістки. Кошеня починає досліджувати невелике середовище навколо себе. Також кошенята починають самостійно вмиватись.

В цей період мама починає давати менше молока кошеняті, а згодом взагалі перестає його годувати молоком. Тож кошеня більше переходить на суху їжу. Саме в цей період починає формуватись його раціон[6].

З третього по шостий місяць

[ред. | ред. код]

Приблизно у цей час кошеня стає більш самостійним і не боїться відходити від матері. Він поводиться дуже грайливо, та ще більше досліджує світ.

Крім цього, його молочні зуби поступово замінюються на постійні.

Здоров'я

[ред. | ред. код]

Домашніх кошенят у розвинених суспільствах зазвичай вакцинують проти загальних захворювань у віці від двох до трьох місяців. Звичайна комбінована вакцинація[en] захищає від вірусного ринотрахеїту, каліцивірозу[en] й панлейкопенії котів. Це щеплення зазвичай проводиться у віці вісім, дванадцять та шістнадцять тижнів, а щеплення проти сказу може бути здійснено у шістнадцять тижнів. Зазвичай кошенят стерилізують або каструють у віці семи місяців, але кошенят можна каструвати вже у сім тижнів (якщо вони досить великі), особливо в притулках для тварин[7]. Схоже, така рання кастрація не має довгострокових ризиків для здоров'я котів і може бути навіть корисною для котів чоловічої статі[8]. Зазвичай кошенят глистують проти аскарид приблизно з чотирьох тижнів[9].

Харчування

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. КОШЕНЯ – Академічний тлумачний словник української мови. sum.in.ua. Архів оригіналу за 4 серпня 2020. Процитовано 10 листопада 2020.
  2. КОТЕНЯ – Академічний тлумачний словник української мови. sum.in.ua. Архів оригіналу за 5 грудня 2020. Процитовано 10 листопада 2020.
  3. Когда котенок становится взрослым и как меняются его потребности | Hill's. Hill's Pet Nutrition (ru-RU) . Архів оригіналу за 1 грудня 2020. Процитовано 14 листопада 2020.
  4. Дачник (29 вересня 2019). Розвиток кошеня по місяцях і тижнях. Все про кішок (ru-RU) . Архів оригіналу за 9 серпня 2020. Процитовано 10 листопада 2020.
  5. Малыш, подросток, кот: взросление котенка в 5 этапах. Питомцы Mail.ru (ru-RU) . 18 вересня 2019. Процитовано 10 листопада 2020.
  6. BestPet. Особливості годування кошенят до року - BestPet. bestpet.com.ua (укр.). Процитовано 16 листопада 2020.
  7. Olson, P. N.; Kustritz, M. V.; Johnston, S. D. Early-age neutering of dogs and cats in the United States (a review) // Journal of Reproduction and Fertility Supplement. — 2001. — Вип. 57. — С. 223–232.
  8. Spain, C. V.; Scarlett, J. M.; Houpt, K. A. Long-term risks and benefits of early-age gonadectomy in cats // Journal of the American Veterinary Medical Association. — 2004. — Вип. 224. — № 3. — С. 372–379. Архівовано з джерела 9 березня 2021. Процитовано 2020-12-01.
  9. McHattie, G. That's cats!: a compendium of feline facts. — David & Charles, 1993. — С. 121. — ISBN 978-0-7153-0126-5.