Кульмське право

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кульмська ратуша

Кульмське право, Кульмське (Хелмінське) міське право (нім. Kulmer Recht, лат. Jus Culmense vetus) — сукупність правових норм і уявлень, поширених в Пруссії у XIII-XV ст., заснованих на Кульмській грамоті і наступних привілеях Тевтонського ордену колоністам і які розвивалися під впливом Кульмського верховного суду [1]. Названо за містом Кульм (нім. Kulm; Culm), нині - Хелмно (пол. Chełmno) в Польщі.

Кульмське право - публічно-правовий акт, який встановив правові норми взаємовідносин між містянами та адміністрацією Тевтонського ордену. Воно включило в себе частину норм магдебурзького права (судова система), фламандського права (спадкове право).

Історія формування та розвитку[ред. | ред. код]

До XIII століття в Німеччини існував механізм прийняття міських прав і розвинені їх норми. Це сприяло створенню Тевтонським орденом правової бази нових поселень в ході завоювання Пруссії.

Перший варіант Кульмського міського права (28 грудня 1233) був оприлюднений в Торні (нинішнє польське місто Торунь) від імені магістра Тевтонського ордену Германа фон Зальца. Потім цей документ зберігався в міській ратуші Кульма, але згорів в 1244 під час прусського повстання. Привілеї були відновлені 1 жовтня 1251 з невеликими відмінностями.

Норми взаємовідносин між містянами та орденською адміністрацією умовно діляться на чотири основні групи.

Резиденція Тевтонського ордену в Марієнбурзі (нині Мальборк)

Перша група правових норм визначає права та обов'язки містян. У них визначаються межі земель міст, що надаються містянам у спільне користування для господарської діяльності, місця рибного промислу. Містянин не мав приватної власності на землю, платив ренту, але міг передавати землю в спадок. Частина землі могла продаватися. Для покупця землі встановлювалася (у разі необхідності) військова повинність (це одна з відмінних рис Кульмського права — якщо містянин не міг нести службу або мав намір виїхати з міста, він повинен був відшкодувати збиток і міг втратити частину майна). Таким шляхом формувався стан бюргерів і, в той же час, виявлялися елементи кріпосної залежності.

Друга група правових норм визначала систему судочинства і розмежовувала юрисдикцію міської громади і Тевтонського ордену. Жителі міста щорічно обирали суддів. Міський суд отримував у своє розпорядження частину штрафних зборів (в першу чергу, за невеликі правопорушення). У порівнянні з магдебурзьким судовим правом (норми якого використовувалися при відправленні правосуддя) штрафні санкції були вдвічі менші.

Вищою апеляційною інстанцією для всіх міст була рада міста Кульма.

Покарання за найбільш тяжкі злочини узгоджувалися з орденською владою.

Третю групу правових норм складали норми, що визначали права Тевтонського ордену, який проголошувався володарем всієї Пруссії, її території та природних багатств (особлива увага зверталася на закріплення за орденом права полювання на бобрів[2] і заборону лову прісноводної риби неводом).

Орден залишав за собою право переправи людей через Віслу зі справлянням мита.

Права Ордену були настільки детально прописані, що в них навіть згадувалося, що Орден повинен отримувати праву лопатку від здобутої містянами дичини.

Орден не міг купувати в містах будинки, при отриманні нерухомості за заповітом був зобов'язаний використовувати її так само, як використовував попередній господар.

Четверта група правових норм мала загальний характер, встановлюючи уніфіковану систему заходів, грошей, звільняла орденські землі від мит.

Кульмське право застосовувалося до XVI століття, однак міське право не втратило статус з утворенням на землях Тевтонського ордену герцогства Пруссія.

Польський король Казимир IV увів обов'язкове застосування в Польщі Кульмського права, але шляхта була незадоволена цим рішенням, вважаючи, що порушуються її права, і в 1598 було видано рішення, яким за шляхтою забезпечувалися її привілеї[3]. У 1598 році завершилася кодифікація кульмського права під назвою «Прусська коректура» (остаточно затверджено і видано 1599 року).

Остаточно Кульмське право в Пруссії було скасовано в 1620, а в Польщі — з її розділом.

Основні міста, які сприйняли Кульмське право[ред. | ред. код]

(Наведені сучасні назви міст)

У Пруссії[ред. | ред. код]

В Польщі (Мазовецьке князівство)[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Рогачевський А. Л. Кульмська грамота - пам'ятник права Пруссії XIII ст. СПб., 2002. -С. 253-314
  2. " А саме ми зберігаємо за нашим Домом з їх володінь: всі озера, бобрів, соляні жили, золоті і срібні рудники і всі види металів, крім заліза … " Цит. за Article / Kach_GorPr.php Качанов Р. Ю. Міське право орденських міст
  3. Польське право в ЕСБЕ

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]