Листопадове повстання 1917 (Одеса)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Листопадове повстання
Українська революція
Дата: 1112 грудня 1917
Місце: Одеса, УНР
Результат: встановлення влади УНР у місті
Сторони
Flag of Ukrainian People's Republic 1917.svg УНР Red flag.svg Червона гвардія
Військові сили
гайдамаки 300 гвардійців
крейсер «Алмаз»

Листопа́дове повста́ння — спроба повалення більшовиками Одеської ради Української Народної Республіки — представництва Української Центральної Ради в Одесі. Відбулася 30 листопада (12 грудня) — 1 грудня (13 грудня) 1917 року. Закінчилася захопленням українськими військами стратегічних об'єктів міста.

Coat of Arms of Odessa.svg
Ця стаття є частиною серії статей про історію міста Одеса
 
Flag of Odessa.svg ПорталFlag of Odesa Oblast.svg Проєкт

Перебіг[ред. | ред. код]

30 листопада (12 грудня) 1917 року в Одесі розповсюдилися чутки про роззброєння українськими військами робітничої червоної гвардії, створеної місцевими більшовиками. Того ж дня 300 червоногвардійців захопили Одеський вокзал і гараж військ Української Народної Республіки з 40 автомобілями. Бунтівники спробували залучити до повстання нейтральні сербські частини, дислоковані в Одесі для війни на Румунському фронті. Виступ підтримали матроси з крейсеру «Алмаз», де знаходився штаб повстанців. Була зроблена спроба захопити штаб Одеського військового округу та Одеської української ради[1].

Для протидії більшовицьким повстанням Одеська рада залучила загони гайдамаків. Протягом двох днів вони вели бої з червоногвардійцями в центрі міста, а також в районі вокзалу і штабу округу. Гайдамаки завадили повстанцям заволодіти стратегічними об'єктами Одеси. В результаті 1 грудня (13 грудня) 1917 року обидві сторони уклали перемир'я. Для примирення було створено Тимчасовий об'єднаний комітет рад за участі Одеської більшовицької ради і Одеської української ради — по 3 представника від кожної. Також було сформовано Тимчасове революційне бюро з представників Румчероду, штабу Одеського округу, української Ради, комісара Тимчасового уряду[1].

Згодом війська Української Народної Республіки поставили під свій контроль усі важливі об'єкти Одеси[1].

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • (укр.) Калініченко В. В., Рибалка І. К. Історія України. Частина ІІІ: 1917—2003 рр. Підручник для історичних факультетів вищих навчальних закладів. — Харків: ХНУ ім. В. Н. Каразіна, 2004.
  • (рос.) Савченко В. А. Двенадцать войн за Украину. — Харьков: Фолио, 2006.

Посилання[ред. | ред. код]