Повстання на панцернику «Князь Потьомкін-Таврійський»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Малюнок часів повстання[К 1] із зображенням мітингу над тілом загиблого унтер-офіцера Григорія Вакуленчука

Повстання на броненосці «Князь Потьомкін-Таврійський» (також відоме як «обурення», «непокора», «відкритий опір», «бунт», «заколот»[1]) — одне з помітних[2] подій революції 1905—1907 років в Україні та перший випадок збройного заколоту цілої військової частини в ході цієї революції. Проходило з 14 (27) червня по 25 червня (8 липня) 1905 року.

У ході стихійного обурення, що почалося через неякісну їжу, матроси захопили корабель у свої руки, убивши при цьому частину офіцерів. Не маючи чіткого плану подальших дій, повстанці повели корабель в Одесу, де мали намір поповнити запаси вугілля, води і продовольства, підтримати антиурядові виступи, що проходили в місті і зустрітися з головними силами Чорноморського флоту, які, як вважали повсталі, приєднаються до повстання. Після того, як плани та надії повсталих не виправдалися, панцерник, здійснивши похід до Констанци, а звідти — до Феодосії, через одинадцять днів здався румунським властям, знову повернувшись в порт Констанца.

Повстання на броненосці сприяло поглибленню кризи влади в Російській імперії і мало для неї негативні зовнішньополітичні наслідки. Оцінки повстання в Росії змінювалися у відповідності зі зміною панівної в країні ідеології — від негативних в імперській Росії до абсолютної героїзації повстання та його учасників в Росії республіканській та, згодом, в радянській, хоча різні аспекти повстання в ці періоди висвітлювалися доволі об'єктивно. У пострадянський час історія повстання або замовчувалася, або спотворювалася з позицій його дискредитації[3] чи гіпертрофування його національної складової.

Події, що привели до повстання[ред. | ред. код]

Історичний фон[ред. | ред. код]

Ситуація в Російській імперії до кінця весни 1905 року була ускладнена такими зовнішньо — і внутрішньополітичними чинниками:

Підготовка соціал-демократами збройного повстання на Чорноморському флоті[ред. | ред. код]

З початку XX століття на Чорноморському флоті Росії почали з'являтися соціал-демократичні гуртки. У квітні 1904 року ці розрізнені групи об'єдналися в єдину підпільну організацію соціал-демократів — Севастопольську партійну організацію або, як її коротко називали матроси — «Севастопольську централку». III з'їзд РСДРП, що проходив у Лондоні в квітні 1905 року і на якому були присутні лише представники більшовиків, прийняв рішення проводити в Росії політику, спрямовану на початок збройного повстання. Виконуючи рішення з'їзду, Севастопольська централка почала готувати загальне повстання на Чорноморському флоті, заплановане на осінь 1905 року. Централка встановила зв'язки з комітетами РСДРП низки приморських міст, а також з керівником більшовиків В. І. Леніном, що знаходився в Женеві. 

Революційні настрої, що зростали на флоті — заворушення солдатів севастопольської фортечної артилерії на початку червня 1905 року і виступи на їх захист матросів панцерників «Катерина II» і «Три святителя» — змусили Централку пересунути терміни початку повстання на літо 1905 року. Разом з тим броненосець «Потьомкін» вважався у керівників Централки «відсталим» в плані революційності кораблем. Події, що відбулися на «Князі Потьомкін» після виходу на навчальні стрільби, були несподіваними для керівництва Централки і абсолютно сплутали всі їхні плани.

Ситуація в Одесі[ред. | ред. код]

Один з причалів Одеського порту. Пізніше він разом з усією інфраструктурою буде знищений погромниками і вогнем
Військові частини (козаки), які прибули в місто для наведення порядку, розташувалися бівуаком на Соборній площі

Політична обстановка навесні і влітку 1905 року в Одесі була напруженою. 1 травня в місті проводилися традиційні заходи пролетаріату — гуляння, сходки, мітинги, що супроводжувалися сутичками з поліцією. Навесні в Одесі більше місяця тривав «загальний страйк», що охопив усі одеські заводи, фабрики і дрібні майстерні. Страйк також паралізував міське життя і сильно погіршив побутові умови мешканців. Інколи до страйку «несвідомі» працівники залучалися силою — шляхом погроз та навіть побиття, розгромом тих виробництв, які відмовлялися страйкувати:93. У місто були введені козачі частини, які патрулювали вулиці разом з посиленими нарядами поліції[6]. Єврейське населення міста, що становило в Одесі найбільшу національну меншину — до 40 % населення, або до 170 тис. осіб, було стурбоване повідомленнями про єврейські погроми, які пройшли в деяких містах Півдня Росії. З побоюванням очікуваного погрому і в Одесі євреї приступили до організації «загонів самооборони», члени яких озброювалися вогнепальною зброєю:89, 90.

В Одесі на той час існувало дві організації РСДРП — більшовицький «Одеський комітет РСДРП» та меншовицька «Одеська група РСДРП». У травні 1905 року, для збільшення впливу на страйковий рух, цими групами була створена «Об'єднана комісія» (іноді зустрічається назва «Контактна комісія"), до якої також увійшли представники Бунду[7].

У понеділок 13 (26) червня 1905 року робітники заводу сільськогосподарських машин Йоганна Гена[8], що страйкували з економічними вимогами до того моменту вже більше місяця, вирішили провести спільну зустріч для обговорення поточних справ і планів на майбутнє. З проханням про дозвіл на таку зустріч до градоначальника була надіслана депутація робітників. Градоначальник, запитавши думку фабричного інспектора, в проведенні зустрічі робітникам відмовив. Тоді натовп робітників у 200—300 чоловік, всупереч забороні влади, почав збиратися на вулиці біля заводського управління. Поліція, намагаючись запобігти проведенню несанкціонованих зборів, провела арешти активістів, вихоплюючи їх прямо з натовпу і відводячи у поліцейську дільницю. Юрба робітників пішла за заарештованими до відділку, вимагаючи їх звільнення. Для утихомирення заворушень були викликані козаки. Присутні робітники почали закидати прибулих козаків камінням і серед козаків з'явилися поранені. Козаки дали залп по натовпу бойовими патронами. Двоє робітників було вбито.

Після цього почалися сутички робітників з поліцією і козаками у багатьох місцях центру міста — на Успенській, Рішельєвській, Преображенській, Канатній вулицях, на Тираспольській площі. Особливо сильні зіткнення відбулися на Міщанській вулиці. Організатори заворушень йшли на провокації — стріляли в козаків і поліцію з вікон верхніх поверхів, кидали бомб. Так, 14 (27) червня 1905 року ввечері з екіпажу, що проїжджав повз розташованих на Соборній площі козаків, була кинута бомба, причому був убитий городовий Павловський — найстаріший городовий одеської поліції. У ніч на 15 (28) червня 1905 року була зроблена спроба пограбувати магазини на Олександрівському проспекті, що торгував зброєю...

За випадковим збігом обставин, саме в розпал заворушень на рейді Одеси з'явився панцерник «Потьомкін», захоплений повсталою командою:93, 95.

Події на броненосці[ред. | ред. код]

Фотографія членів команди броненосця «Потьомкін». У центрі групи — лейтенант Л. К. Неупокоєв, одна з жертв бунту.

Броненосець «Князь Потьомкін Таврійський» був на той момент найновішим і одним із найсильніших кораблів Чорноморського флоту Російської імперії. Будівництво корабля тривало довше запланованого через те, що під час побудови сталася пожежа в котельному відділенні. Також було виявлені дефекти броні башт гармат головного калібру. Незадовго до описуваних подій корабель успішно пройшов ходові випробування і приступив до випробування озброєння.

Через тривалі контакти з робітниками суднобудівних заводів екіпаж корабля був розкладений революційною пропагандою. Командир броненосця отримував анонімні листи з попередженнями про підготовку повстання. За день до виходу в море на навчальні стрільби з корабля було списано 50 матросів, які самі подали прохання про списання, оскільки знали про підготовку повстання і не бажали брати в ньому участь[9]. У той же день командир корабля списав ще близько 40 матросів, яких вважав неблагонадійними[10][9].

Екіпаж броненосця[ред. | ред. код]

Матроси

До формування екіпажу броненосця приступили одночасно з його закладкою. Для цього був створений 36-й флотський екіпаж. За штатом екіпаж складався з 731 людини, у тому числі 26 офіцерів. На момент виходу в море на борту панцерника знаходився екіпаж з 781 матроса, 15 офіцерів, двох лікарів і священика. Збільшення чисельності команди у порівнянні зі штатною була викликана тим, що в море було взято велику кількість учнів кочегарів і машиністів. Молодих матросів призову 1904 року, які потрапили на борт корабля лише навесні 1905 року, було взагалі дуже багато — 28 % від загальної кількості. Разом з призовниками попередніх двох років (термін служби на флоті Російської імперії становив тоді сім років) — 1902 і 1903 років — які також вважалися молодими матросами, частка «новобранців» становила 56 %. Надстроковиків (досвідчених матросів, що залишилися служити на флоті після закінчення належних семи років) було всього 16 осіб[11].

З матросів 106 були міщанами, 618 — уродженцями сіл. Більше половини команди було набрано у губерніях Півдня Росії. Приблизно 80 % команди сповідували православ'я, стільки ж були східних слов'ян за національністю[К 2]. До селян себе відносили 73 % матросів[11].

Грамотних серед команди броненосця було 33,3 %, малограмотних — 18,3 %, неписьменних — 32,9 %. На 121 особу дані про грамотність відсутні[К 3]. Найвищий відсоток грамотних був серед колишніх службовців (таких на броненосці служило 10 осіб) — 90 %, найнижчий — серед селян (359 осіб) — 26 %, проміжні показники мали торговці і прислуга (12 осіб) — 58 % і робітники (265 осіб) — 52 %[11].

Не відповідають дійсності положення радянської історіографії, що на флот на технічні спеціальності призивали майже виключно грамотну робітничу молодь — так, на броненосці «Потьомкін» за технічним службам записано 250 осіб (з них 50,8 % були грамотними — найвищий показник грамотності по службах), з яких робітниками були 102 людини, 91 чоловік був хліборобами, 9 — службовцями, по решті матросів немає даних[11].

Для переважної більшості матросів «Князь Потьомкін-Таврійський» був першим і єдиним місцем проходження служби — лише 80 матросів служили до цього на інших кораблях Російського флоту. З них 14 матросів служили до «Потьомкіна» на крейсері «Варяг» і були учасниками битви при Чемульпо[11].

За даними Департаменту поліції і матеріалів судів, проведених після повстання, відомо, що з команди броненосця 24 людини брали участь в революційному русі, знали про підготовку повстання на Чорноморському флоті. З них дев'ятеро були в минулому робітниками, четверо — хліборобами, решта — людьми таких професій, як живописець, пастух, писар, артист, торговець. Рівно половина з числа революціонерів проходила службу в технічних службах, друга половина — в стройових[12].

Історик Ю. П. Кардашов так описав середньостатистичного матроса, який служив на панцернику: молодий чоловік 23-25 років, служив на флоті першу половину відведених службі семи років, не мав досвіду проходження служби на інших кораблях, крім щойно введеного в дію «Потьомкіна», православний, росіянин, із селян, уродженець південних губерній Європейської Росії, не мав сформованих революційних поглядів[12].

Офіцери

Як вже згадувалося, чисельність офіцерів на кораблі, що вийшов на стрільби, була нижче штатної. Некомплект був пов'язаний із загальною нестачею офіцерського складу на флоті через те, що йшла Російсько-японська війна. Кілька штатних офіцерів «Князя Потьомкіна» не вийшли на стрільби з Севастополя з різних причин. Якість підготовки офіцерів та досвід їх служби також були досить різними. Половина офіцерів були або малодосвідченими, лише 2-3 роки тому випущеними з училищ, або цивільними моряками (четверо з офіцерів «Потьомкіна»), які були призвані на військову службу у зв'язку з війною. Збільшення числа матросів у порівнянні зі штатною з одного боку, і некомплект наявних у розпорядженні командира корабля офіцерів, до того ж з недостатнім службовим досвідом, з іншого боку, знижували можливості управління командою[11].

Особи, які не належать до екіпажу панцерника

На борту перебували також 23 робітники Миколаївського суднобудівного заводу, які вийшли в море для усунення різних заводських недоробок (у повстанні вони участі не брали, покинули борт броненосця в Одесі 16 (29) червня 1905 року). Для спостереження за стрільбами на кораблі знаходилися два фахівці, які прибули з С.-Петербурга — начальник артилерійської креслярської майстерні Морського технічного комітету полковник І. А. Шульц і член комісії морських артилерійських дослідів Н. Ф. Григор'єв[11].

Вихід в море для проведення стрільб. Закупівля провізії в Одесі[ред. | ред. код]

Вахтін Борис Васильович, мічман броненосця «Князь Потьомкін Таврійський»

У дві години дня 12 (25) червня 1905 року броненосець в супроводі міноносця № 267[К 4], який мав займатися встановленням мішеней, знялися з якоря в Севастополі і наступного ранку прибули до Тендрівської коси — традиційного місця навчальних зборів флоту для проведення дослідних стрільб з гармат головного калібру. Коса знаходилась від Одеси на відстані приблизно 100 морських миль.

Вдень 13 (26) червня 1905 року командир броненосця капітан першого рангу Є. М. Голиков відправив міноносець № 267 в Одесу для придбання харчів. В Одесі у ті дні проходив загальний страйк, частина магазинів була закрита, торгівля була млява. Ревізор мічман О. М. Макаров, старший групи закупівлі провіанту, привів суднових коків і матросів-артільників, які його супроводжували, в магазин свого знайомого купця Копилова. У магазині Копилова м'ясо було, але покупці звернули увагу, що на ньому є «маленькі білі черв'яки» (прикажчик магазину Я. Воробйов згодом дав свідчення, що м'ясо було від забою 11 або 12 червня). Мічман О. М. Макаров не надав цьому значення, а матроси, що обійшли весь базар, м'яса в інших магазинах в достатній кількості не знайшли. Пропозицію артільників закупити м'ясо на Тендрівській косі безпосередньо у селян мічман відкинув, оскільки м'ясо на базарі в Одесі було дешевше. Наприкінці дня, не знайшовши нічого іншого, група закупівлі придбала 28 пудів тієї самої яловичини. Було також закуплено борошно, зелень і свіжі овочі, делікатеси і вино для кают-компанії[13].

О 9 годині вечора міноносець вирушив назад на Тендру. На зворотному шляху в темряві він випадково наскочив на рибальський човен і був змушений затриматися для надання допомоги постраждалим рибалкам, на що пішло три години, а потім сам пошкоджений човен взяти на буксир, що також знизило швидкість міноносця. Оскільки холодильних камер в ті часи не було, м'ясо, пролежавши спочатку цілий день в магазині, а потім всю ніч на борту міноносця, і зважаючи на спекотну червневу погоду, потрапило на борт броненосця до ранку наступного дня безсумнівно вже несвіжим, що підтверджується наступними свідченнями вахтових офіцерів прапорщика М. С. Ястребцова і молодшого артилерійського офіцера мічмана Б. В. Вахтіна, які о четвертій годині ранку приймали провізію з міноносця на броненосець — за їх словами, від м'яса йшов «легкий запах несвіжого»[14][15]. При цьому потрібно мати на увазі, що за умовами життя на флоті і за відсутністю холодильної техніки «м'ясо з хробаками на кораблях Чорноморського флоту в ті часи було нерідким явищем, [і] завжди обходилося без конфліктів…»[16]. тому що денний раціон російського матроса був утричі дорожче за раціон російського солдата і матроси знали про це.

Тим не менш, 14 (27) червня 1905 року на броненосці почалося повстання матросів, які відмовилися їсти борщ з протухлого м'яса.

Хід повстання[ред. | ред. код]

14 червня[ред. | ред. код]

Відмова команди їсти борщ
Старший лікар броненосця «Князь Потьомкін Таврійський» Сергій Єгорович Смирнов

14 (27) червня 1905 року вранці половина привезеного на броненосець м'яса була покладена в казан для приготування борщу, решта туш висіли на спардеку для «провітрювання». Там їх і виявили матроси, розбуджені, як завжди, о 5-й годині ранку для несення повсякденної служби і виконання рутинних корабельних робіт. Звістка про те, що було закуплене несвіже м'ясо, швидко облетіла весь корабель, серед команди почався гомін та агітація не їсти борщ.

Із-за негоди на морі стрільби були перенесені на наступний день. Об 11-й годині на броненосці був даний сигнал на обід, на палубу була виставлена яндола з горілкою для команди, пити яку могли матроси, що заздалегідь записали себе в списки «питущих». Мірним кухлем баталер наливав усім таким матросам, які вишукалися в чергу, належну обідню чарку. Пили горілку тут же, на палубі[17].

Ні командир корабля, ні вахтовий офіцер не стали куштувати борщ, зварений для команди. Борщ був оглянутий старшим лікарем броненосця С. Є. Смирновим, який визнав його добрим. Репутація лікаря Смирнова серед команди була низькою, його вважали «здатним на всіляку підлість». Команда відмовилася брати баки для борщу і демонстративно їла сухарі, запиваючи їх водою. У матеріалах слідчої справи були свідоцтва, що лише один член екіпажу — учень кочегара Є. Ф. Рєзцов — отримав порцію борщу, їв його і говорив, що він «смачний і жирний». У корабельну крамницю вишикувалася черга. Про відмову команди їсти борщ було повідомлено старшого офіцера капітана 2-го рангу І. І. Гіляровського, той, у свою чергу, доповів про це командиру корабля капітану 1-го рангу Є. М. Голикову[17].

Загальний збір. Командиру майже вдається приборкати бунт
Командир ескадреного броненосця «Князь Потьомкін-Таврійський» капітан I рангу Євген Миколайович Голиков

Командир наказав зіграти загальний збір і з такої нагоди сам рушив на місце шикування — на ют корабля. Команда броненосця вишикувалася там у звичайному для таких випадків порядку — по правому і лівому борту. Стройові офіцери, які були зобов'язані бути присутніми на подібних шикуваннях, зібралися біля кормового прапора, інші (інженери-механіки, корабельний священик) продовжували обідати в кают-компанії. Перед шикуванням капітан Є. М. Голиков зв'язався з міноносцем № 267 і наказав йому «бути готовим до походу»[18].

Вийшовши до матросів і дізнавшись від них причину, по якій вони відмовляються від обіду, командир корабля викликав старшого лікаря з кают-компанії і наказав йому вдруге оглянути борщ. Лікар С. Є. Смирнов вдруге визнав борщ добрим, не куштуючи його, і вказав, що команда «зажиріла». Після цього командир броненосця пригрозив матросам покаранням за бунт і наказав: «Хто хоче їсти борщ — вийти до 12-дюймової башти. А хто не хоче — для тих на кораблі є ноки. Зі строю до башти почали виходити одиниці — в основному, лояльні начальству унтер-офіцери, кондуктори і боцмани. Слідом за ними потягнулася і дисциплінована частина рядових матросів, але вийшло всього не більше ста чоловік. Бачачи упертість матросів, командир наказав викликати варту — матроси добре знали, що це означає — після виклику варти зазвичай проводився запис прізвищ порушників дисципліни, що означало неминучу розплату. Бунтівна команда затремтіла. Матроси почали масово перебігати до башти 12-дюймової гармати, вже звідти, розчинившись у натовпі, продовжуючи сипати лайкою на адресу командира та офіцерів. У цей самий момент, коли в строю залишилося близько 30 матросів, що нерішуче затрималися, старший офіцер І. І. Гіляровський наказав варті затримати їх. Історики вже ніколи не дізнаються, що рухало старшим офіцером. Можливо, розуміючи, що якщо всі матроси перебіжать на бік дисциплінованої частини команди, то нікого буде покарати за спробу бунту, він вирішив, для профілактики переписати прізвища і покарати перших ліпших, а вірніше, матросів, що залишилися в строю. Записувати їх прізвища повільно і неохоче взялися вахтовий офіцер, прапорщик М. Я. Лівінцев, фельдфебель В. І. Михайленко, боцман Т. Д. Зибалов[19].

Відкритий бунт

Перспектива того, що будуть покарані абсолютно випадково відібрані їхні товариші, які зовсім не були призвідниками бунту, знову обурила матросів, що вже було підкорилися волі командира, — з натовпу посилилися крики, погрози, прокльони. Історик А. А. Киличенков загострив увагу на цьому моменті: не революційні ідеї соціал-демократів і навіть не несвіже м'ясо для борщу остаточно вивели команду з покори — бунт почався тоді, коли матроси запідозрили командування броненосця в намірі покарати невинних. Саме бажання запобігти несправедливому, з точки зору команди, покаранню, «покласти життя за другі своя» і стало основною причиною матроського бунту. Історик Ю. П. Кардашов звертає увагу на те, що каталізатором обурення могла стати обідня чарка горілки, випита на порожній шлунок — про це, як про одну з причин, що погіршили ситуацію, писали ще сучасники[20].

У цей момент старший офіцер віддав наказ принести брезент з 16-веслового баркаса. Команда розцінила цей наказ таким чином, що старший офіцер вирішив розстріляти[К 5] «призвідників», використовуючи для цього, за звичаєм на флоті, брезент[К 6]. Серед матросів пролунав заклик: «Братики, що вони роблять з нашими товаришами? Забирай гвинтівки і патрони! Бий їх, хамів! Досить бути рабами!»

Матроси з криками «Ура!», кинулися в батарейне приміщення, збиваючи замки з пірамід з гвинтівками і з патронних ящиків. Почався справжній бунт. На палубі юта залишилося не більше сімдесяти матросів (десята частина команди), вся решта сховалася в батарейному приміщенні, яке було суміжним з відкритою палубою юта, перекрила виходи з неї і почала озброюватися зброєю, що там зберігалась[21].

Поручик Заушкевич Сергій Андрійович, мінний механік броненосця «Князь Потьомкін Таврійський»

Після початку відкритого бунту командир корабля через посильних викликав усіх офіцерів корабля на ют. Однак частина офіцерів, злякавшись і даючи згодом різноманітні формальні виправдання, дезертирували: штурман, капітан К. Г. Гурін, мічман Б. В. Вахтін, старший механік М. Я. Квіток, мінний механік С. А. Заушкевич, відряджені з Петербурга полковник І. А. Шульц і лейтенант М. Ф. Григор'єв, трюмний механік поручик О. М. Коваленко, інженер-технолог Миколаївського суднобудівного заводу А. Н. Харкевич спробували сховатися в різних корабельних приміщеннях — з шістнадцяти штатних офіцерів броненосця на юті зібралися лише десять. Поступово число лояльних командуванню матросів збільшувалася — вони проникали на палубу юта через люки, що ведуть на нижні палуби броненосця; їх число подвоїлося[21].

Але бунт не припинявся: коли командир Є. М. Голиков зі словами «Ну-ка, хто тут бунтує команду?» спробував увійти в батарейне приміщення, він був зустрінутий у дверях лайкою і погрозами озброєних зарядженими гвинтівками Г. М. Вакуленчука, П. М. Матюшенка і їхніх товаришів. Варта, яка прямувала за командиром, перестала спостерігати за затриманими на початку подій матросами, які, скориставшись цим, втекли з юта вниз, через ті самі люки на палубі, через які нагору, на ют пробиралися матроси, вірні присязі. Стан присутніх на юті офіцерів зробився критичним: вони не були озброєні і знаходилися на відкритій палубі, в той час як матроси-бунтівники знаходилися в приміщенні і були озброєні. Є. М. Голіков наказав варті, чиї гвинтівки теж були заряджені, стати перед обома виходами з батарейного приміщення, прикриваючи собою офіцерів, і стріляти в кожного, хто спробує до них наблизитися. Бунтівні матроси кричали караулу з батарейного приміщення: «Братці, не стріляйте в нас, а бийте цих драконів!» Варта була налякана і вагалася[21].

Збройна боротьба і перемога команди

У цей момент командир корабля віддав наказ сигнальникові викликати міноносець № 267. Почувши це, бунтівники-матроси стали кричати, що вб'ють кожного, хто подасть такий сигнал. є. М. Голіков віддав наказ старшому помічникові за допомогою караульних розігнати бунтівників силою. І. І. Гіляровський перевірив, чи заряджені у вартових гвинтівки, і попрямував з трьома вартовими в бік батарейної палуби. У цей самий момент на баку кочегар В. З. Нікішин вистрілив в бік чайки.

Постріл, що пролунав, був сприйнятий як сигнал до початку активних дій: артилерійський квартирмейстер В. Г. Вакуленчук вистрілив у свого безпосереднього командира — старшого артилерійського офіцера лейтенанта Л. К. Неупокоєва. Той впав, з юту прокотився вигук «Убитий!» З батарейного приміщення по офіцерам і дисциплінованим матросам, які стояли на відкритому просторі, пролунали безладні залпи. Люди намагалися рятуватися від куль, стрибаючи за борт або в люк, що веде у внутрішні приміщення корабля. Старший офіцер І. І. Гіляровський і троє вартових, які перебували в цей момент найближче до повсталих, сховалися від куль за 12-дюймовою баштою. Після перших залпів повсталі матроси «пішли в атаку», вибігши з батарейного приміщення на палубу юта. Попереду всіх бігли ватажки повстання П. М. Матюшенко і Г. М. Вакуленчук. Коли останній забіг за 12-дюймову башту, старший помічник І. І. Гіляровський, вихопивши у одного з вартових гвинтівку, двічі вистрілив у бунтівника. За іншими даними, у Г. М. Вакуленчука стріляли вартові матроси. Як би то не було, тяжко поранений двома кулями в груди і в спину Г. М. Вакуленчук добіг до борту броненосця і, перегнувшись за леєри, випав за борт. У ту ж мить у І. І. Гіляровського вистрілили П. М. Матюшенко і водолаз В. Ф. Попруга. І. І. Гіляровський був поранений, але його, що лежав на палубі і сипав погрозами на адресу П. М. Матюшенка, добили кількома пострілами. Тіло старшого офіцера скинули за борт, а пораненого Г. М. Вакуленчука витягли з води на трап [22].

У воді плавало до тридцяти осіб. Повсталі матроси вели по них вогонь з гвинтівок (один з нападників згодом стверджував, що випустив до сорока патронів) — вони вважали, що у воду могли стрибнути лише ті, кому є чого боятися — офіцери або «кожі» — і тому цілком заслуговують смерті. Насправді більша частина, що стрибнула у воду, була молодими матросами, які розгубилися і злякано пострибали за борт[23].

Розправа над офіцерами

Крім вже згаданих старшого артилерійського офіцера лейтенанта Л. К. Неупокоєва і старшого офіцера І. І. Гіляровського, були вбиті ще четверо офіцерів, в тому числі командир броненосця. Член комісії морських артилерійських дослідів Морського міністерства лейтенант 12-го флотського екіпажу М. Ф. Григор'єв і штурманський офіцер прапорщик М. Я. Лівінцев були пристрелені вже у воді, куди вони стрибнули з борту корабля, коли по офіцерах, які стояли на юті, почалася стрілянина[22].

Наступним за І. І. Гіляровським був убитий командир Є. М. Голиков; він з прапорщиком Д. П. Алексєєвим сховалися в адміральському приміщенні (командир броненосця спробував підірвати корабель, наказавши Д. П. Алексєєву підірвати носову крюйт-камеру, але прапорщик не зміг підібратися до неї, бо повстанці вже виставили біля неї свій караул), але незабаром були знайдені повсталими. Прапорщик Д. П. Алексєєв сам був не кадровим офіцером, а штурманом торгового судна, призваним на Російський імператорський флот після початку Російсько-японської війни. Коли стало зрозуміло, що їх місце укриття виявлено, командир корабля віддав наказ Алексєєву виходити до матросів. Алексєєв вийшов, і був «помилуваний», оскільки до нього, на відміну від кадрових офіцерів, матроси ненависті не мали. Після цього матроси почали ламати двері каюти, в якій сховався командир корабля. Усвідомлюючи, що у нього немає шансів, одягнений лише в спідню білизну, оскільки він збирався стрибати через ілюмінатор за борт, командир корабля вийшов до матросів.

Пролунали крики, що командира потрібно судити або повісити, хтось крикнув «Довго чекати кулю в лоб!», потім «Ззаду, розійдися!» — ті, що знаходилися за спиною командира, розбіглися — і пролунав залп. Тіло командира було негайно викинуто за борт[23].

Старший мінний офіцер броненосця «Князь Потьомкін Таврійський», лейтенант Тон Вільгельм Карлович

Після розстрілу командира корабля поширився слух, що лейтенант В. К. Тон мав намір підірвати артилерійські погреби. На кораблі почалися його пошуки, які не дали результату. За деякий час зовні спокійний лейтенант В. К. Тон вийшов до матросів сам. П. М. Матюшенко сказав йому: «Заспокойтеся, вас вбивати не будемо!» У відповідь на це лейтенант В. К. Тон вилаяв бунтівника. Матюшенко зажадав, щоб Тон, його безпосередній командир, зняв погони. Лейтенант відповів: «Ти мені їх не давав і тому знімати не будеш». Матюшенко вистрілив в Тона з гвинтівки, той, поранений, впав, після чого якийсь новобранець підбіг до нього і добив пострілом у голову.

За іншою версією, у лейтенанта В. К. Тона стріляло одразу кілька матросів. Тіло вбитого офіцера також було викинуто за борт[24].

Прикладами гвинтівок був побитий корабельний священик отець Пармен. Йому вдалося втекти і сховатися від матросів в матроському гальюні. Старший інженер-механік Н. Я. Квіток був затриманний в кочегарному відділенні, як раз в той момент, коли він давав наказ трюмному унтер-офіцерові відкрити кінгстони. Найближчі помічники офіцерів — унтер-офіцери: кондуктори, боцмани, фельдфебелі, — також були змушені ховатися в затишних кутках корабля від гніву бунтівників, тому що їм теж загрожувала реальна небезпека розправи. Дехто з офіцерів, стрибнувши у воду, змогли допливти до артилерійського щита, що стояв на якорі неподалік, і сховатися за ним. Ревізору О. М. Макарову і ще двом матросам-новобранцям (один з них був той самий Є. Ф. Рєзцов, який єдиний з команди їв недобрий борщ, другий — Ф. М. Хандига, який сховався на міноносці і наступного дня, коли міноносець і броненосець прийшли в Одесу, зумів втекти з нього. Він і був тим самим матросом, який першим повідомив владі про події на броненосці) вдалося допливти до міноносця № 267. Піднявшись на його палубу, О. М. Макаров зомлів. Всі офіцери, що вижили, були заарештовані. Їх розподілили на дві групи: стройових офіцерів помістили в кают-компанії, а інженерів — до каюти командира корабля. До кают були приставлені вартові. Офіцерам було заборонено розмовляти між собою будь-якою мовою, крім російської[25].

Вже пізніше, коли панцерник взяв курс на Одесу, в приміщеннях був знайдений і викинутий за борт лікар броненосця С. Є. Смирнов. «Князь Потьомкін» підняв сигнал, який забороняв піднімати будь-що з води. На міноносці № 267, що йшов за панцерником слідом, бачили людину в офіцерському кітелі, яка борсалася у воді, але не наважилися ослухатися сигналу. Перевірка показала, що крім шести офіцерів і суднового лікаря були також убиті четверо матросів — під час плутанини і безладної стрілянини вони були застрелені пострілами своїх же товаришів[26].

Захоплення міноносця № 267

В борт і надбудови міноносця почали влучати кулі від пострілів на борту броненосця. На міноносці спочатку цей обстріл сприйняли як свідчення придушення бунту — мовляв, варта і офіцери броненосця стріляють у бунтівну команду. Але тут до міноносця дісталися і почали підніматися на борт матроси і ревізор О. М. Макаров. Командир міноносця лейтенант барон П. М. Клодт фон Юргенсбург спробував негайно знятися з якоря і піти, але не зміг цього зробити з-за відмови якірної машини. Разом з тим, він побоявся відсилати на бак матросів для налагодження якірної машини, бо кулі, які долітали до міноносця, становили реальну небезпеку. Замість цього він наказав віддати повністю якірний ланцюг і залишити його за бортом разом з якорем, для чого міноносець почав давати задній хід. Але від хвилювання командир не врахував, що до корми міноносця була пришвартована шлюпка, бакштов якої, ослабнувши, негайно намотався на гвинт, через що міноносець втратив хід. Вітер почав відносити його в бік «Потьомкіна». Час було втрачено, хоча несправності вдалося досить швидко усунути[27].

Тим часом на «Потьомкіні», побачивши маневри міноносця і те, що до нього допливли деякі з тих, що стрибнули у воду, і вирішивши, що міноносець зможе підірвати панцерник торпедою, підняли сигнали з наказом міноносцю кормою підійти до борту броненосця і на підкріплення наказу дали три попереджувальні постріли з 47-мм гармати в бік міноносця.

Командир міноносця під загрозою артилерійського обстрілу підкорився наказу. Повсталі висадили на борт міноносця свою команду, заарештували командира і перевели його на броненосець[27]. Згодом на міноносці весь час перебували озброєні представники команди панцерника, які стежили, щоб міноносець не залишив повсталих. Отже, поширена в радянській історіографії версія, що міноносець № 267 сам «приєднався до повстання», не відповідає дійсності[28].

Організація повсталих. Похід в Одесу

До першої години дня повсталі перемогли. Корабель був у руках повсталих. Команді був зварений новий обід. Але що робити далі, повсталі не знали[29]. Їх очолив мінно-машинний квартирмейстер П. М. Матюшенко.

На юті корабля проходив «матроський суд» над упійманими унтер-офіцерами. Незважаючи на вимоги частини команди вбити найбільш ненависних їм машинного кондуктора А. Г. Лісового, старшого боцмана П. В. Мурзака, шкіпера Т. З. Зубченка, все ж більшість вирішила зберегти їм життя. П. В. Мурзак, який багато років віддав флоту, від пережитого в перший вечір повстання жаху вів себе немов буйний божевільний. Його помістили в каюту під арешт, приставивши вартового. Боцман, однак, скоро отямився, наступного ранку він, наче нічого й не було, за багаторічною звичкою обходив корабель і давав вказівки на роботу, хоча на його посаду командою вже був обраний інший матрос; приставлений же охороняти його вартовий покірно ходив слідом за ним. Ще за два дні команда призначила П. В. Мурзака старшим офіцером броненосця «Потьомкін»[30].

Дивовижна історія сталася зі шкіпером Т. С. Зубченком. За кілька днів після початку повстання він кинув пляшку з листом для своєї сім'ї такого змісту: [31]

« Православні люди!
Прошу повідомити моїй дорогій дружині та діткам, що я вмираю не від ворога, а від руки свого брата. Був два рази на смертельному ложі, тобто 14 червня і 16. З милості трюмного механіка Коваленка, артилерійського кондуктора Шапорева, боцмана Мурзака я залишений ще на муки і кожну хвилину чекаю смерті, тільки не знаю, яка вона буде. Дорога Маруся, прошу, прости мене. Я вмираю за Віру, Царя і Отєчество. Міцно вас обіймаю передсмертною рукою. 19 червня 1905 року. Відповідь не пиши, а поховай мене на Севастопольському кладовищі
»

Пляшка з листом була виловлена постом кримської прикордонної варти.

Близько двох годин дня було організовано збори команди броненосця, на якому панцерник оголосили «територією Вільної Росії». Керівники, що виступили, закликали екіпаж продовжувати виконувати свої повсякденні службові обов'язки з не меншою старанністю, ніж раніше[32]. На посади офіцерів зборами були обрані особи зі свого середовища. Командиром корабля був обраний прапорщик Д. П. Алексєєв — він став єдиним офіцером, який був обраний повсталими на командну посаду. Старшим інженером-механіком був обраний машинний квартирмейстер О. С. Денисенко, вахтовими офіцерами — фельдфебель П. Я. Курилов та стройові квартирмейстер Ф. С. Коровянский та П. Я. Волгін, мінним офіцером — П. М. Матюшенко, старшим боцманом — стройовий квартирмейстер Й. О. Димченко[33].

Так як на Тендру очікувалося прибуття всієї Чорноморської ескадри, бунтівному броненосцю потрібно було терміново йти звідти. Команда вирішила йти до Одеси — найближчого великого порту, де можна було поповнити запаси води, вугілля, продовольства і де, як відомо було команді, проходив загальний страйк. На кораблі провели велике прибирання, змивши з палуби сліди крові.

Близько чотирьох годин дня панцерник «Потьомкін» і міноносець № 267 знялися з якоря. Призначеним командиром корабля Д. П. Алексєєву і штурманом Р. К. Гуріну було заявлено, що якщо корабель сяде на мілину, то їх розстріляють. Д. П. Алексєєв з небажанням приступив до виконання обов'язків командира корабля. Повсталим він не співчував, але у нього не вистачало сміливості їм відмовити. Він заявив матросам, що згоден довести корабель до Одеси, де здасть його начальнику порту, а сам буде «просити Государя про помилування». Матроси, одначе, не дали йому закінчити цю промову. Увечері, в корабельному лазареті помер поранений артилерійський квартирмейстер Г. М. Вакуленчук. Він став останньою, дванадцятою жертвою першого дня повстання[34].

Панцерник Потьомкін і міноносець № 267 близько 8 години вечора 14 (27) червня 1905 року прибули в охоплену загальним страйком Одесу. Поставивши корабель на якір на одеському рейді, керівники повстання зібралися на нараду в адміральській каюті. На нараді було вирішено запросити на борт корабля представників міської соціал-демократичної організації, для чого в місто за адресами, що були відомі повсталим, на ранок були відправлені два кур'єри. Крім того, необхідно було вирішити два першочергових завдання: організувати постачання палива і провізії на корабель і провести в Одесі демонстративні похорони убитого офіцером артилерійського квартирмейстера Г. М. Вакуленчука[35].

15 червня[ред. | ред. код]

Вид Одеського порту. Трохи нижче лінії горизонту, лівіше Воронцовського маяка, стоїть на якорі броненосець «Потьомкін». За його кормою — міноносець № 267
Фотографія того самого місця на Новому молу, де тіло Г. Н. Вакуленчука було виставлено для огляду натовпу
Горить Одеський порт, підпалений погромниками
Пожежники за роботою в Одеському порту

В акваторії порту «Потьомкін» захопив транспорт «Емеранс» з вантажем вугілля.

Близько чотирьох годин ранку з броненосця на берег був відвезений труп Г. М. Вакуленчука. Труп розмістили на Новому молу в спеціально спорудженому наметі і приставили варту. На броненосець прибули представники місцевих соціал-демократичних організацій та «Об'єднаної комісії» — меншовики А. П. Березовський, О. В. Виноградова, К. І. Фельдман та інші, більшовик В. П. Лазарєв (останній залишив корабель ввечері того ж дня і більше на корабель не повертався)[7].

Близько восьмої години ранку до борту броненосця прибула шлюпка з начальником Одеського торгового порту Герасимовим, товаришем прокурора Абрашкевичем і кількома жандармами під командою помічника пристава портового відділку Федорова з метою довідатися про те, що відбувається на панцернику і причини, що призвели до повстання команди. Повсталі матроси спочатку змусили тих, хто знаходився в шлюпці роззброїтися, вимагаючи, щоб вони викинули зброю за борт, а потім взагалі прогнали шлюпку від броненосця. Під керівництвом прибулих на корабель революціонерів було обрано керівний орган — «суднову комісію»[К 7] — прообраз придуманих вже в 1917 році «ревкомів». До складу комісії було обрано близько тридцяти матросів, в тому числі одеських соціал-демократів, що не були членами екіпажу. Вони склали звернення до повсталих військ гарнізону і до громадян Одеси з закликами підтримати повстання. Одеською групою при ЦК РСДРП ці відозви були розмножені у вигляді листівок і поширювалися по місту. Перевантаження вугілля з борту «Емеранс» на броненосець підтримали вантажники Одеського порту. Близько трьохсот осіб безкоштовно допомагали матросам «Потьомкіна» перевантажувати вугілля[36].

З самого ранку в порту почав збиратися натовп, поліція через свою нечисленність не змогла запобігти стихійному мітингу, що розпочинався над тілом убитого. А до 10-ї години ранку і зовсім покинула порт. Коли до команди броненосця дійшли вісті, що війська, які прибувають до порту, мають намір розігнати цей мітинг, об 11 годині 21 хвилину на щоглу було піднято сигнальний прапор червоного кольору, що відповідав літері "Н", або «Наш». За міжнародним зводом сигналів це означало "Готовий до артилерійської стрільби" або "Вантажу боєприпаси" . Цим повсталі хотіли попередити сухопутне командування, що відкриють артилерійський вогонь по місту, якщо хто спробує застосувати силу проти «народу». Цей же сигнальний прапор піднімався під час повстання на броненосці ще двічі — наступного дня при обстрілі Одеси і 23 червня (6 липня) 1905 року при підготовці обстрілу Феодосії. Згодом червоний сигнальний прапор піднімався на щоглі вже після придушення повстання, коли в Севастополі броненосець роззброювався і з нього вивантажували боєприпаси. Але сухопутним командуванням, що було не знайоме з морськими сигналами, цій події було надано політичний підтекст (мовляв «прапор революції») в руслі революційних подій, що відбувалися в той момент в Одесі. А пізніше, вже в радянський час, відбулося повне ототожнення сигнального прапора червоного кольору, піднятого на броненосці, з червоним прапором революції[К 8][37].

Коли до полудня за наказом командуючого Одеським військовим округом в місто з таборів були введені два піхотних: 274-ї Ставучанський з Бендер і 133-й Сімферопольський з Катеринослава — і 8-й Донський козачий полки, в порту вже зібралося до п'яти тисяч чоловік. Військам було наказано оточити порт, перекрити всі виходи з нього і нікого не впускати і не випускати з нього, керуючись думкою, що в порту зібралися всі «неблагонадійні елементи», і тому уберегти місто від заворушень можна буде, ізолювавши цей неблагонадійний елемент в порту. На територію порту військам було наказано не входити, так як стало відомо про загрозу броненосця відкрити вогонь по військам, якщо вони почнуть діяти проти присутніх в порту людей[38].

Текст записки, яка лежала на грудях убитого під час прощання з тілом в Одеському порту:

« Одесити, перед вами лежить труп по-звірячому вбитого старшим офіцером броненосця «Князь Потьомкін - Таврійський» матроса Вакуленчука за те, що насмілився заявити, що борщ нікуди не годиться. Товариші, осіняймо себе хресним знаменням і постоїмо за себе! Смерть вампірам, хай живе свобода! Команда броненосця «Князь Потьомкін - Таврійський». Один за всіх і всі за одного. Ура! Ура! Ура! »

Одеські соціал-демократи, які перебували на борту панцерника, намагалися схилити суднову комісію до рішення про висадку десанту в Одесу і захоплення ключових об'єктів міста. Але суднова комісія прийняла рішення не розбивати команду на частини, а в повному складі екіпажу чекати приходу ескадри, з якою, можливо, доведеться вести бій.

О 18:15 портове судно «Вєха», яке щойно прибуло в Одесу і не мало відомостей про поточні події, було захоплено повсталими матросами. Всі офіцери судна на чолі з полковником П. П. Ейхеном були заарештовані. «Вєху» почали переобладнувати в госпітальне судно на випадок бою з ескадрою[39].

О 9 годині вечора суднова комісія прийняла рішення у разі зустрічі з ескадрою першими вогню не відкривати, але, якщо ескадра нападе на «Потьомкін», дати їй бій. Всі заарештовані офіцери судна «Вєха» були відпущені в Одесу. Заарештованих офіцерів панцерника і міноносця було вирішено відпустити в Одесу наступного ранку. З настанням темряви, в очікуванні ескадри була зіграна бойова тривога. На кожну гармату було виділено по шість снарядів, торпедні апарати приведені в готовність, матроси лягли спати на своїх бойових постах, всю ніч води навколо броненосця висвітлювали прожекторами[39].

Реакція на звістки про повстання міської і центральної влади

Першим в Петербург про повстання вже вранці 15 (28) червня 1905 року повідомив Міністру внутрішніх справ начальник Одеського охоронного відділення М. П. Бобров. Його доповідь ґрунтувалася на оповіданні про події молодого матроса Ф. М. Хандиги, який вплав врятувався з панцерника і переховувався весь перехід з Тендрівської коси до Одеси на борту міноносця № 267, а потім втік з нього на весловому човні. Телеграма М. П. Боброва була негайно передана Миколі ІІ, який записав у щоденнику: «Отримав приголомшливу звістку з Одеси про те, що команда броненосця „Князь Потьомкін-Таврійський“, що прийшов туди, збунтувалася, перебила офіцерів і оволоділа судном, погрожуючи заворушеннями в місті. Просто не віриться!» і направив командувачу Одеським військовим округом телеграму наступного змісту: «Прийміть негайно найжорстокіші, рішучі заходи для придушення повстання як на „Потьомкіні“, так і серед населення порту. Кожна година зволікання може в майбутньому обернутися потоками крові»[40].

Повідомлення про повстання на «Потьомкіні» були отримані всіма основними урядовими органами і скрізь справили гнітюче враження. Події нагадували початок повномасштабної громадянської війни. Голова кабінету міністрів С. Ю. Вітте назвав подію «нечуваною». Великий князь Костянтин Костянтинович записав у щоденнику: «Жахи, неймовірні вісті з Одеси. Це — повна революція!»[41].

Одним з перших вжитих заходів стало посилення цензури: начальник Головного управління у справах друку Міністерства внутрішніх справ Н. А. Звєрєв 15 (28) червня 1905 року направив у цензурні комітети циркуляр, що фактично забороняв пропуск до друку згадок про заворушення в Одесі і повстання на «Потьомкіні». Заборона діяла до 21 червня (4 липня) 1905 року, і в цей період багато російських газет виходили з порожніми колонками, а одеські газети не виходили зовсім. Приватні листи зі згадками про події не пропускалися. Інформація про ці події, що надходила в Росію від іноземних кореспондентів, також не пропускалася[42].

У той час як центральна влада в силу віддаленості від місця подій довіряла чуткам і жила здогадками про події і його причини, одеська влада знаходилися в повній розгубленості. Лише стало відомо, що на рейд Одеси прибув повсталий панцерник, розгублений Одеський градоначальник Д. Б. Нейдгард передав усі свої владні повноваження начальнику Одеського військового округу С. В. Каханову. Той, у свою чергу, призначив комендантом Одеси бригадного командира К. А. Карангозова, який 19 червня (2 липня) 1905 року також був призначений Тимчасовим генерал-губернатором Одеси та Одеського градоначальства. Міський голова П. А. Крижанівський за збігом обставин в місті в ці дні був відсутній:102. Виконуючий його обов'язки К. Е. Андріївський 16 (29) червня 1905 року послав в Морське та Військове відомства панічну телеграму, в якій «уклінно просив» адресатів про прийняття екстрених та дійсних заходів для забезпечення життя і майна громадян міста Одеси"[43].

Поступово ситуація в порту погіршилася. Ті мешканці довколишніх благополучних районів, що з ранку приходили в порт, цікавилися і співчуваючи повсталим, почали поступово розходитися, а натомість порт заповнила темна юрба з околиць, якою рухали переважно низинні інстинкти. Злочинні елементи, користуючись відсутністю в порту поліції і військ, почали грабувати склади, розбивати бочки з горілкою і вином. В порту спалахнули пожежі. Війська, побоюючись обстрілу з боку броненосця, продовжували тримати оточення по периметру порту, не пропускаючи в порт нові юрби і нікого не випускаючи з нього. Одак в самому порту погроми ніхто не зупиняв. Лише з настанням темряви війська, що оточували порт, наважилися обстріляти натовп, що намагався покинути порт. Були вбиті і поранені сотні людей. Офіцери доповідали, що по військам з натовпу, в свою чергу, теж вівся револьверний вогонь, який здебільшого був нешкідливим через значну дистанцію між військами і стрільцями. Газета «Одесские новости» надрукувала свідчення дружини портового стрілочника: «…пізно вночі пішли вони по порту: розграбують комору, поллють гасом, запалять його і йдуть далі. Пароплави, баржі, все палили. Дійшли до моєї хати, один розмахнувся, хотів полити гасом, та інший каже: „Не чіпай, тут сторож живе, сам бідний“. І спасибі, молодь звідкись з'явилася, студенти, євреї. Вони й допомогли нам витягнути речі на берег та просили не чіпати нас»:99—100.

Оцінки кількості жертв під час заворушень в Одеському порту 15-16 червня

В радянській історіографії кількість жертв заворушень в Одеському порту була сильно завищена. Називалися цифри в 1260 і навіть в 1500 загиблих. Але ці цифри, треба думати, були підсумовуванням і убитих і поранених. За офіційними даними російського уряду під час заворушень в порту загинуло і було поранено 123 людини. Ці дані напевно були занижені. Реальне число потерпілих, безсумнівно, обчислювалося сотнями[38].

У рапорті одеського поліцмейстера градоначальнику Одеси, складеному 17 (30) червня 1905 року, були наведені такі цифри про кількість убитих під час подій у порту: з боку цивільних всього вбито 57 людей, з них встановло 14 осіб. Десять трупів повністю згоріли. З боку урядових сил був убитий один городовий і один солдат. 20 червня (3 липня) 1905 року поліцмейстер подав градоначальнику рапорт про кількість осіб, похованих на одеських кладовищах в результаті заворушень — до дати подання рапорту були поховані 32 людини:101.

У довідці одеського лікарського інспектора одеському градоначальнику повідомлялося, що на 21 червня (4 липня) 1905 року в одеських лікарнях перебували 80 осіб, поранених в результаті заворушень:102.

16 червня[ред. | ред. код]

Одним із снарядів, випущених броненосцем, було зруйновано горище прибуткового будинку Фельдмана, вулиця Ніжинська 71, ріг Спиридонівської[44]
Вигляд цього ж будинку з іншого ракурсу. Будівельний робітник усуває пошкодження
Інший снаряд потрапив у будинок Стрепетова на Бугаєвській вулиці…
… і пробив наскрізь будинок

Близько 9-ї години ранку повсталі матроси звільнили і відправили на берег всіх заарештованих офіцерів, крім прапорщика Д. П. Алексєєва, якому судновою комісією було призначено виконувати обов'язки командира корабля. Два офіцери — поручик О. М. Коваленко і підпоручик П. В. Калюжнов залишилися на повсталому броненосці добровільно. Приєднався до повсталих і молодший лікар О. С. Голенко. Молодші командири броненосця — унтер-офіцери, боцмани й інші були звільнені з-під арешту. Їм наказали виконувати свої звичайні обов'язки і застерегли смертю вчиняти будь-які дії проти повсталих[45].

О 9-й годині ранку до командування Одеського військового округу була відправлена делегація матросів для отримання дозволу на похорон Г. М. Вакуленчука. Під час переговорів такий дозвіл на похорон було отримано. О 2-й години дня на берег були відправлені дванадцять неозброєних матросів як почесна варта під час похорону. При поверненні з похорону почесна варта матросів була обстріляна армійським патрулем — двоє матросів було вбито, а троє заарештовано.

Радянська історіографія описувала похорон як могутню революційну демонстрацію, в якій, за спогадами К. І. Фельдмана, брало участь «тридцять тисяч одеських робітників». Схожі спогади залишили про похорон інші учасники повстання.

Однак в офіційних документах про повстання похорон Г. М. Вакуленчука або не згадано взагалі, або пишеться про «натовп», що йшов за труною. Брат письменника В. Г. Короленка, І. Г. Короленко, який спостерігав за похоронною процесією з балкона його одеської квартири, писав у листі до першого, що за труною було кілька десятків чоловік[46].

Броненосець несподівано для урядових сил дав три холості «траурні» постріли в пам'ять про Г. Н. Вакуленчука і два постріли з 6-дюймових гармат бойовими снарядами по місту — ватажки повстання пізніше запевняли, що хотіли поцілити в будинок градоначальника і командувача військами, але не влучили — сигнальник нібито навмисно дав навідникам невірний приціл. Один снаряд вразив горище житлового будинку в центральній частині міста, але жертв на щастя не було, другий — пролетів на околицю міста, наскрізь пробивши будинок Стрепетова на Бугаєвській вулиці. Він, не вибухнувши, впав на території цукрового заводу Бродського. Після обстрілу почалася панічна втеча заможної частини населення з Одеси:101.

С. В. Каханов, між тим, продовжував стягувати в Одесу додаткові військові частини. У місто були введені артилерійська частина, п'ять ескадронів драгунів (23-й драгунський Вознесенський полк з міста Бєльці) і ще чотири піхотних полка. До 17 (30) червня 1905 року загальна чисельність військ в Одесі досягла 14 тис. чоловік — чверть від загальної кількості військ в Одеському військовому окрузі. Артилерія була розміщена на провідних до порту вулицях з наказом у разі, якщо панцерник спробує наблизитися до порту, відкривати вогонь шрапнеллю по його палубах. З вулиці Ланжеронівській були відселені всі її мешканці. Делегація матросів з повсталого броненосця, яка з'явилася о 9 годині вечора до командувача Одеським військовим округом з вимогою всьому військовому та цивільному начальству Одеси з'явитися на броненосець для переговорів з повсталими, не була прийнята. Після того як радіотелеграфістом «Потьомкіна» були перехоплені радіоповідомлення між кораблями ескадри, що прямувала до Одеси, поранені і хворі матроси були переведені на судно «Вєха», яке було переобладнано в госпітальне[47].

Реакція В. І. Леніна на повстання на броненосці

Вже 15 (28) червня 1905 року секретар Одеського комітету РСДРП(б) С. В. Гусєв направив до Женеви В. І. Леніну листа, в якому інформував про прибуття броненосця під управлінням бунтівної команди в Одесу і про появу для революціонерів унікальної можливості захопити в місті владу в свої руки і створити Тимчасовий революційний уряд[48].

В. І. Ленін, дізнавшись про події в Одесі з газет, 17 (30) червня 1905 року направив до Одеси свого кур'єра — більшовика М. І. Васильєва-Южина — з інструкціями щодо розширення масштабів повстання, наставляючи його перед відправленням такими словами[49]:

« — Завдання дуже серйозні. Вам відомо, що панцерник «Потьомкін» знаходиться в Одесі. Є побоювання, що одеські товариші не зможуть як слід використати повстання, що спалахнуло на ньому. Постарайтеся за будь-яку ціну потрапити на броненосець, переконайте матросів діяти рішуче і швидко. Добийтися, щоб негайно був зроблений десант. В крайньому випадку, не зупиняйтеся перед бомбардуванням урядових установ. Місто потрібно захопити в наші руки. Потім негайно озбройте робітників і найрішучішим чином агітуйте серед селян. На цю роботу киньте щонайбільше наявних сил одеської організації. У прокламаціях і усно закликайте селян. »

В.Ленін інструктував діяти рішуче, сміливо, швидко і зробити все, щоб захопити увесь флот. Він був упевнений, що більшість команд приєднається до «Потьомкіна». Він мав намір особисто приєднатися до повстання у разі його успіху і проінструктував надіслати тоді міноносець за ним в Румунію[50]. Його кур'єр запізнився, прибувши у місто лише 20 червня (3 липня) 1905 року,[51] що, напевно, врятувало місто від більш масштабних військових дій:102.

17 червня[ред. | ред. код]

Відспівування убитих офіцерів корабля
Вихід у море

В 6 годин ранку броненосець «Потьомкін» приготувався до походу. Ще трохи раніше на захопленому в порту буксирі «Сміливий» матроси з «Потьомкіна» вийшли в море на розвідку в пошуках близької ескадри.

Зустріч з Чорноморською ескадрою. «Німий бій»

Приблизно о 8 годині 20 хвилин на «Потьомкіні» виявили наближення 16-вузловим ходом ескадри під командуванням Ф. Ф. Вишневецького. О 8 годині 40 хвилин «Потьомкін» знявся з якоря і пішов назустріч ескадрі. Близько 9 годин ранку ескадра адмірала Ф. Ф. Вишневецького, уникаючи зближення з «Потьомкіним», відвернула від нього у відкрите море. Близько 10-ї години ранку кораблі ескадри Ф. Ф. Вишневецького зустрілися з кораблями ескадри А. Х. Крігера. Об'єднані сили знову повернули до Одеси, маючи намір атакувати бунтівний броненосець. На «Потьомкіні» виявили об'єднані сили флоту і приготувалися до бою і загибелі[52].

О 12 годині 20 хвилин повсталий корабель зустрівся в морі з об'єднаною ескадрою під командуванням адмірала А. Х. Крігера. Панцерник «Потьомкін» пройшов крізь стрій ескадри — кораблі розійшлися без відкриття вогню. О 12 годині 50 хвилин броненосець «Потьомкін» розвернувся і вдруге пройшов крізь кораблі ескадри, при цьому до повсталого броненосцю приєдналася команда броненосця «Георгій Побідоносець»[53].

Повстання на броненосці «Георгій Побідоносець»

Приблизно в 1 ½ пополудні для адмірала А. Х. Крігера стало абсолютно ясно, що команда броненосця «Георгій Побідоносець» відмовляється виконувати команди своїх офіцерів і приєдналася до повстання. Не бажаючи більше піддавати ризику настрої команди інших кораблів ескадри він наказав «більше ходу» і взяв курс на Тендрівську косу. Два повсталі броненосці взяли курс на Одесу. З «Потьомкіна» на «Георгій Побідоносець» була висаджена вартова партія озброєних матросів для допомоги в захопленні влади на броненосці. До 5 години дня обидва броненосця прийшли на одеський рейд і стали на якорі[53].

Спостерігали «німий бій» з берега військові нічого не могли зрозуміти, що відбувалося — книги зводу морських сигналів в Одеському військовому окрузі були відсутні, подавані кораблями сигнали залишалися для армійського командування повною загадкою. Морське відомство не вважало за потрібне повідомити сухопутне командування про перехід «Георгія Побідоносця» на сторону повсталих, останнє вважало, що «Потьомкін» здався «Побідоносцю»[54].

Лейтенант броненосця «Георгій Побідоносець» Григорков К. К.

На відміну від «Потьомкіна», повстання на «Победоносце» не супроводжувалося побиттям офіцерів — їх всіх (крім лейтенанта К. К. Григоркова, що  закінчив життя самогубством) ще при підході до Одесі посадили в шлюпку і на буксирі міноносця № 267 відправили на берег, висадивши в семи милях на схід від Одеси. Висаджені на берег в районі села Дофінівка офіцери з «Георгія», думали, що Одеса знаходиться в руках революціонерів і пішли в Миколаїв[50].

Суднова комісія «Потьомкіна» провела спільну нараду з представниками команди «Георгія Побідоносця», на якому було прийнято рішення про проведення спільних дій та про вибори на «Побідоносці» суднової комісії за прикладом «Потьомкіна»[50].

Спроба торпедувати повсталі броненосці

Близько 7-ї години вечора, перебуваючи в районі Тендрівської коси і провівши нараду з командирами, адмірал А. Х. Крігер прийняв рішення, зважаючи на ненадійність команд ескадри, повернутися на головну базу флоту в Севастополь і звідти послати спеціально сформований загін міноносців для потоплення повсталих кораблів. Поки що в Одесу був направлений міноносець № 272 для спроби атаки броненосців[50].

Одержавши радіограму від адмірала А. Х. Крігера про те, що до повсталих спрямований міноносець № 272 для переговорів про здачу, суднова комісія «Потьомкіна» прийняла рішення не підпускати до себе міноносець № 272. Коли близько 9-ї години вечора той з'явився на одеському рейді і запропонував вступити з ним у переговори, броненосець «Потьомкін» відповів йому «Ніколи, ніколи». Міноносець № 272 не наважився робити які-небудь дії проти повсталих кораблів і відступив[50].

18 червня[ред. | ред. код]

Картина, що зображає повсталі броненосці «Князь Потьомкін-Таврійський» та «Георгій Побідоносець» (праворуч) на Одеському рейді
Соборна площа Одеси в дні повстання. На площі табір урядових військ

Вранці команда броненосця «Потьомкін» захопила в Одеському порту транспорт «Петро Регір» з вантажем вугілля. Судно було пришвартоване до броненосця і з його трюмів розпочато перевантаження вугілля на броненосець.

В Одесі на територію порту увійшли війська. Командувач військами Одеського військового округу видав наказ, що забороняє вуличні збори більше двадцяти чоловік в одному місці з повідомленням, що війська будуть відкривати вогонь по порушниках без попередження. Відбулося засідання Одеської міської думи, присвячене боротьбі з повсталими кораблями. Міська дума просила військову владу вжити найрішучіших заходів проти бунтівників для захисту міста та майна його мешканців[55].

Представники революційних партій, що знаходилися на броненосці, зі свого боку написали від імені повсталого екіпажу друге звернення до командувача Одеським військовим округом. У ньому вони вимагали виведення урядових військ з Одеси, озброєння народу, встановлення народного правління, звільнення всіх політичних ув'язнених і доставки на борт броненосця вугілля і провізії[55].

Події в Севастополі

У Севастополі під впливом новин з моря ставало неспокійно: заворушення відбулися серед військовослужбовців мінної і саперної рот, фортечного піхотного батальйону.

Команда броненосця «Катерина II» на таємній сходці прийняла рішення приєднатися до повстання. Змова, однак, була тут же розкрита, призвідники арештовані, команда списана на берег, а сам корабель роззброєний[55].

Командуванням були прийняті надзвичайні заходи по захисту Севастополя з моря: погашено Інкерманські створні вогні; в морі вислані в дозор міноносці, які були розбиті на два загони: перший розташувався в п'яти милях від порту, йому було наказано зупиняти всі судна та перевіряти їх на предмет наявності на них повсталих, другий загін знаходився в двох милях від порту і повинен був проводити повторний огляд тих же самих судів; приведені в готовність батареї берегової артилерії; кілька тисяч запасних закликів 1896—1898 років, які закінчили термін служби, але утримуються на флоті «через обставини військового часу» і є найбільш небезпечним з точки зору благонадійності елементом, були терміново звільнені в «особливий відпустку». Севастопольська буржуазія, побоюючись як появи повсталого броненосця у головній базі флоту, так і повстання самої бази, почала покидати місто[56].

Перехід «Георгія Побідоносця» на сторону уряду

Між тим до 3 годин після полудня на «Георгія» почали брати гору молодші офіцери і та частина команди, що відмовлялася бунтувати, які наполягали на здачу владі прямо в Одесі або повернення в Севастополь. Небезпеку для команди «Георгія», що одумалася, в той момент представляв революційний «Потьомкін». Користуючись тим обставиною, що «Потьомкін» продовжував приймати вугілля з пришвартованого до нього судна «Петро Регір», корпус якого затулив артилерію «Потьомкіна», броненосець «Георгій Побідоносець» знявся з якоря, оголосивши по семафору, що йде в Севастополь. Але насправді, пройшовши повз «Потьомкіна», «Георгій» кинув якір між ним і одеським берегом, таким чином як би захищаючи останній від гармат «Потьомкіна», і близько 5 годин дня здався владі. Тепер вже «Георгій Побідоносець» представляв загрозу для «Потьомкіна». На «Потьомкіна» почалася паніка: частина команди вимагала відкрити вогонь по «зрадникові», частина закликала піти за його прикладом, але більшість прийняла рішення йти з Одеси. В 8 годин вечора броненосець «Потьомкін» у супроводі міноносця № 267 і портового судна «Віха» покинув одеський рейд. Суднова комісія прийняла рішення йти в румунську Констанцу[55].

«Георгій Побідоносець» між тим був оточений баркасами з військами. На борт броненосця піднялися караульні команди і начальник штабу Одеського військового округу генерал Д. Н. Безрадецкий. До 7 години вечора корабель знаходився під контролем військ, вірних уряду[55].

Екіпаж судна «Віха», не бажаючи бунтувати, маючи на борту хворих і поранених матросів «Потьомкіна», скористався з настанням темряви і погіршенням видимості і відстав від броненосця. Кондуктори повели судно на Очаків, куди воно прибуло до 4 години ранку 19 червня (2 липня) 1905 року і здався владі.

19 червня[ред. | ред. код]

Вид на Одеський порт, що відкривається з верхньої площадки сходів Миколаївського бульвару. У правій частині акваторії порту знаходиться броненосець «Георгій Побідоносець»

О 9 ½ години ранку почалося повстання на навчальному судні «Прут», що перебувало в плаванні. Були вбиті на капітанському містку вахтовий начальник і боцман. Інші офіцери та кондуктори були арештовані. Повсталі направили захоплений корабель в Одесу, але, прибувши на рейд, «Потьомкіна» там уже не застали. Тоді вони вирішили повернутися в Севастополь і, піднявши червоний прапор, своїм прикладом збунтувати головну фортецю Чорноморського флоту[57].

О 1 ½ дня з Севастополя на пошуки «Потьомкіна» відправився міноносець «Стремительный» («Стрімкий»), який мав завдання потопити бунтівний броненосець, укомплектований виключно офіцерами-добровольцями, бажали помститися повсталій команді за загибель офіцерів[57].

В цей же день в Севастополі було оголошено про звільнення зі служби старших матросів термінів служби (1896—1898). Намісник царя на Кавказі В. І. Воронцов-Дашков, зважаючи очікуваного прибуття повсталого броненосця до кавказьких берегів, видав наказ про направлення військ в усі порти краю: Анапу, Новоросійськ, Поті, Сухумі, а також про посилення військ в Катеринодарі[57].

О 18 годині 20 хвилин «Потьомкін», сподіваючись поповнити закінчуються запаси харчів і палива, прийшов в румунський порт Констанцу. На його борту залишалися два професійних революціонера — К. І. Фельдман і А. П. Бржезовський («Кирило»)[58]. Ще на переході з Одеси до Констанци перший допоміг морякам скласти «Звернення до всього цивілізованого миру», в якому до всіх адресатів доводилося, що моряки ведуть боротьбу за повалення самодержавства, другий — «Звернення до іноземним державам», в якій повсталі запевняли, що їх дії не несуть ніякої небезпеки економічним інтересам іноземних держав в регіоні.

Незважаючи на такі запевнення, ділові кола та уряди іноземних держав реагували на події однозначно — Велика Британія заявила про свій намір, за згодою інших держав і отримавши дозвіл від Османської імперії, вести її військові кораблі в Чорне море через протоки і відкрити військові дії проти бунтівного броненосця. Власники іноземних суден, що перебувають у ті дні в Одесі, дали капітанам розпорядження негайно покинути порт, а страхові компанії для охочих застрахувати своє майно, що перебуває на Чорному морі, накрутили страхові премії проти ризику війни і пошкодження з боку повсталого броненосця.

Портові власті прийняли складені судновою комісією списки необхідних припасів і повідомили, що вимоги повсталих будуть передані центральній владі в Бухарест, і рішення будуть прийматися там[57].

20 червня[ред. | ред. код]

Жителі Одеси і введені війська на Соборній площі

Румунський уряд вирішив запропонувати матросам здатися на умовах військових дезертирів, що звільняло від насильницької депортації в Росію, гарантувавши їм особисту свободу, але заборонило забезпечувати броненосець вугіллям і провізією[59].

На рейді порту Констанци знаходилася російська військова шхуна «Псезуапсе». Команда «Потьомкіна» спробувала увійти в контакт з командою шхуни і запропонувати їй приєднатися до повстання. Командир шхуни капітан 2-го рангу Н. Н. Банів за сприяння капітана порту перевів шхуну вглиб гавані. Розташовані в Констанці румунські крейсери «Єлизавета» і «Мірча» отримали наказ відкривати вогонь по будь-якому судну, котре спробувало увійти в гавань без дозволу, що вони зробили, коли вранці міноносець № 267 спробував увійти в порт[60].

О 10-й годині ранку члени суднової комісії зустрілися з капітаном порту Констанца капітан-лейтенантом М. Негру і сповістили його, що повсталі відхилили пропозицію румунського уряду і вирішили повернутися в Росію «для продовження боротьби». Під час зустрічі корабельна делегація передала 15 конвертів з текстом складених відозв для вручення уряду Королівства Румунія, а також всім консульствам іноземних держав, розташованих в Констанці: Австро-Угорщини, Бельгії, Болгарському царству, Великої Британії, Німецькій імперії, Королівства Греція, Данії, Королівства Італія, Нідерландів, США, Королівство Сербія, Османської імперії, Швеції та Французької республіки. Усі конверти були передані румунським урядом російської повіреному в Бухаресті С. А. Лермонтову, той — у Міністерство закордонних справ у Санкт-Петербурзі, а звідти «за височайшим повелінням» вони були передані шефові жандармів Д. Ф. Трепову[61].

О 13 годині 20 хвилин «Потьомкін» і міноносець № 267 покинули Констанцу[60].

О 8 ½ години ранку на борт броненосця «Георгій Побідоносець» піднялися служили на ньому офіцери. Були проведені арешти призвідників заколоту. Всього було заарештовано 67 осіб.

У Севастополі

Близько 6 години ранку в морі на підході до Севастополя команда навчального судна «Прут» прийняла рішення припинити повстання і здатися владі. З-під арешту було звільнено командир судна капітан 2-го рангу А. П. Барановський, якому було повернуто командування. При підході до берега «Прут» був зупинений дозорними міноносцями, на борт навчального судна піднявся караул на чолі з адміралом С. П. Писаревський. Було заарештовано 44 призвідника заколоту[60].

Відбулася спільна нарада командирів морських і сухопутних частин, міських і поліцейських властей, на якому вищі офіцери Чорноморського флоту охарактеризували стан флоту як «безнадійну». Нараду, за спогадами учасників, «продемонструвало розгубленість і безпорадність, повну пригніченість волі і духу»[62].

Матроси ескадри були приведені до повторної присяги. Роззброєні берегові морські команди. Пройшла хвиля арештів «неблагонадійних» матросів — всього під арештом в Севастополі до результату цього дня перебувало 1 ½ тисячі осіб. Адмірал Р. П. Чухнін отримав з Головного морського штабу наказ готувати показову публічну страту призвідників повстання «Потьомкіна». Цей наказ було за інструкцією Миколи Другого: «Після самого швидкого слідства і польового суду треба виконати вироки перед усією ескадрою та містом Одесою»[60].

21 червня[ред. | ред. код]

Опівдні в Констанцу в пошуках «Потьомкіна» прибув міноносець «Стрімкий», але «Потьомкіна» в Констанці вже не було. Увечері, поповнивши запаси палива, міноносець пішов шукати «Потьомкін» у Варні. У Санкт-Петербурзі було вперше опубліковано офіційне повідомлення про події на броненосці «Князь Потьомкін-Таврійський»[63].

22 червня[ред. | ред. код]

О 6 годині ранку броненосець «Потьомкін» і міноносець № 267 прибули у Феодосію. О 8 годині ранку на броненосці були підняті флаги расцвечивания та спеціально виготовлений банер, який представляє собою фанерний щит, розфарбований червоною фарбою, на якому з двох сторін білою фарбою були нанесені такі написи: «Свобода, рівність і братерство» і «Хай живе народне правління». Катер з броненосця доставив в порт наказ міській владі Феодосії негайно з'явитися на борт корабля[64].

Виконуючи наказ повсталих, о 9 годині ранку на борт броненосця прибули міський голова Феодосії Л. А. Дуранте, гласний міської думи С. С. Крим, лікар Муралевич. Суднова комісія вручила прибулим один примірник відозви «До всього цивілізованого світу» «для негайного його оголошення на публічному засіданні міської думи» і зажадала під загрозою обстрілу міста доставити на броненосець харчі, воду і вугілля. Незважаючи на заборону військових властей, міська влада, побоюючись артилерійського обстрілу міста, прийняли рішення доставити на броненосець провізію[64].

О 4 годині пополудні портовим судном «Запорожець» на «Потьомкін» було доставлено: чотири живих бика, 200 пудів борошна, 40 пудів хліба, 40 пудів м'яса, 30 пудів капусти, 30 відер вина. В доставці вугілля і води було відмовлено через суворої заборони на те начальника гарнізону Феодосії генерала Ф. С. Плешкова[64].

23 червня[ред. | ред. код]

У Феодосії

О 1 годині ночі повстанці передали міській владі ультиматум, в якому вимагали негайного постачання вугіллям, в іншому випадку через чотири години вони почнуть обстріл міста. В 5 годин ранку міський голова звернувся до мешканців Феодосії з відозвою про загрозливу їм небезпеку, в якому просив жителів покинути місто. Начальник гарнізону Феодосії своєю владою оголосив місто на військовому положенні. У порт були потайки введені війська[65].

Повсталі вирішили самостійно зайняти баржі з вугіллям, які знаходилися біля причалів Феодосійського порту. О 9 годині ранку катер з абордажною партією матросів увійшов у порт, матроси висадилися на баржі і зробили спробу завести на них буксирувальні кінці з катера, щоб відбуксирувати баржі до броненосцю. О 9 годині 5 хвилин знаходяться у засідці війська відкрили по матросах рушничний вогонь, від якого загинуло і було поранено шестеро повстанців, кілька матросів зістрибнули у воду і згодом потрапили в полон, катер з уцілілими матросами спішно пішов з порту[65].

На борту броненосця почалися хвилювання: частина команди вимагала покарання міста, інша частина, на чолі з прапорщиком Д. П. Алексєєвим і молодшими офіцерами, була проти стрільби. Про боротьбу двох цих партій і про те, яка із сторін брала верх, можна було судити по ряду підняттів і спусків червоного сигнального прапора на щоглі броненосця, що означало «веду стрілянину». Врешті-решт запанувала думка не обстрілювати місто, а йти в Констанцу — і опівдні «Потьомкін» і міноносець № 267 покинули Феодосію, так і не зробивши по місту жодного пострілу. Йдучи, повсталі вчинили обманний маневр — почавши хід, вони почали рухатися в бік Новоросійська, і, тільки вийшовши за горизонт, зробили поворот і лягли на курс на Констанцу[66][65].

В Ялті

Обстановка в Ялті була панічною — російські газети повідомляли з посиланнями на іноземні, що повсталі матроси хочуть привести броненосець до Ялти і обстріляти Лівадійський палац і саме місто, в якому проживало багато буржуазії. О 9 годині ранку міноносець «Стрімкий» у пошуках «Потьомкіна» прибув до Ялти. Зв'язавшись з командуванням Чорноморського флоту, на міноносці дізналися, що броненосець знаходиться у Феодосії. Поповнивши суднові запаси, міноносець о 1 ½ години дня пішов у Феодосії, куди прибув до 6 годин вечора цього ж дня, але броненосця знову не застав. Отримавши відомості, що повсталі пішли курсом на Новоросійськ, міноносець пішов у пошуках броненосця на південь вздовж Кавказького узбережжя. Але від тижневої безперервної роботи на граничних швидкостях у нього вийшли з ладу трубки й міноносцю довелося повернутися на ремонт на головну базу флоту, куди він прибув 25 червня (8 липня) 1905 року о 2 години ночі[67].

У Севастополі

О 14 годині 35 хвилин у Феодосію вийшла ескадра під командуванням адмірала А. Х. Крігера у складі чотирьох броненосців, крейсера і чотирьох міноносців, маючи наказ від морського міністра потопити бунтівний броненосець[68].

24 червня[ред. | ред. код]

У Севастополі

Ситуація в головній базі Чорноморського флоту залишалася напруженою. З броненосця «Синоп» було звезено на берег всі вогнепальну зброю. На борт піднялися дві роти солдатів. Під вартою і під загрозою децимации адміралу В. П. Тихменеву вдалося змусити команду броненосця видати бунтівників. Було заарештовано шістнадцять матросів[68].

У Новоросійську

В Новоросійськ о 14 годині 5 хвилин прибула ескадра адмірала А. Х. Крігера. Не виявивши в порту «Потьомкіна», ескадра пішла на Новий Афон. Адміралу А. Х. Кригеру стане відомо про справжнє місцезнаходження «Потьомкіна» тільки об 11 годині 45 хвилин 25 червня (8 липня) 1905 року. Після цього він припинить пошуки в східній частині Чорного моря і повернеться до Севастополя[69].

Прибуття в Констанцу

В самому кінці дня, вже близько опівночі броненосець «Потьомкін» у супроводі міноносця № 267 знову прибули в Констанцу[68].

25 червня[ред. | ред. код]

Броненосець «Потьомкін», який прибув в Констанцу
Броненосець «Потьомкін». Висадка команди на берег в порту Констанца
Матроси броненосця «Потьомкін», що зійшли на берег в порту Констанца

Вранці відбулися переговори членів суднової комісії та румунської влади. Повстанці повідомили, що приймають умови, запропоновані румунською адміністрацією 20 червня (3 липня) 1905 року. Опівдні броненосець Потьомкін був введений в порт Констанци. Румунська влада спустила на броненосці Андріївський прапор і підняла румунський. До 16 години команду броненосця було звезено на берег, де зібралася на одній з площ, і квартирмейстер А. Н. Матюшенко розділив між усіма матросами захоплену ними корабельну касу. Згодом матросів перевезли в різні міста і селища Румунії, відведені владою для їх проживання[70].

Команда міноносця № 267 звільнилася від збройного нагляду з боку броненосця тільки тут. Відразу після отримання «свободи» команда самостійно відігнала міноносець у Севастополь. І хоча після прибуття в Севастополь моряків міноносця № 267 уклали в «Бомборі», згодом всі вони були виправдані судом[28].

Вже 9 липня в Констанцу прийшла ескадра з Севастополя під командуванням контр-адмірала С. П. Писаревського у складі броненосців «Чесма» і «Синоп», миноносок № 261, 262, 264, 265. О 14 годині шість шлюпок з «Синопа» доставили на «Потьомкін» десять офіцерів і близько 200 матросів. Відбулася зміна варти, був спущений румунський прапор і о 14 годині 10 хвилин піднятий Андріївський. Російський священик відслужив молебень та окропив корабель святою водою, щоб вигнати «диявола революції».

Корабель знаходився в задовільному стані, тому вже 11 липня о 19 годині 20 хвилин ескадра Писаревського покинула Констанцу. «Синоп» вів на буксирі «Потьомкін», на якому в Росію поверталися 47 матросів і кондукторів, прапорщик Д. П. Алексєєв і підпоручик П. В. Калюжнов. З ними був і активний учасник повстання машиніст Ф. Я. Кашугін. Він не встиг з'їхати з корабля, і російські офіцери схопили його.

14 липня «Синоп» ввів «Потьомкін» у Південну бухту Севастополя. Залишки колишньої команди зняли з броненосця і відправили під арешт на навчальне судно «Прут».

Наслідки[ред. | ред. код]

Економічні[ред. | ред. код]

Одеська міська влада оцінила прямі збитки місту в 2 510 850 рублів, що дорівнювало ½ річного бюджету Одеси. У порту згоріла більша частина складів і будівель разом із вантажами, що зберігалися у нихі кілька пароплавів, що стояли біля причалів. Одеський порт терміново залишали комерційні пароплави, налякані як відбувається в порту, так і можливістю бути захопленими повсталим кораблем, і шукаючи притулку в інших місцях:102.

У результаті порт в 1905 році не відправив на експорт з південних губерній 3,7 млн пудів пшениці нового врожаю. Страхові компанії оголосили подію форс-мажором і відмовилися покривати збитки пароплавних компаній і вантажовласників, поклавши юридичну відповідальність за них на російські власті.

Торговельне судноплавство на Чорному морі в дні повстання було практично паралізовано, наступні в чорноморські порти Середземного моря пароплави зупинилися в Константинополі і за безцінь розпродавали свої вантажі, побоюючись слідувати далі. Загальний збиток від пожежі склав близько 50 млн рублів. В акваторію Чорного моря побоювався заходити навіть військові кораблі. Так, допоміжний крейсер «Дніпро» прямував з Тихого океану на Чорне море, але, дізнавшись про події, змінив курс і попрямував у Лібаву[71].

Зовнішньополітичні[ред. | ред. код]

Карикатура з газети Daily Mirror. Японський усміхнений військовий каже, посміхаючись показує на російські кораблі «Князь Потьомкін» і «Ростислав», що стріляють один в одного: «Тепер, нарешті, перемога буде за росіянами!»

Повстання команди військового корабля, який з легкістю міг входити у води іноземних держав, торкнулося міжнародний престиж Росії і представив її як державу, яка з власним революційним рухом самостійно справитися не в змозі. Товариш міністра внутрішніх справ Д. Ф. Трепов і морський міністр Ф. К. Авелан, не змовляючись, направили міністру закордонних справ Ст. Н. Ламсдорфу прохання сприяти тому, щоб іноземні прибережні держави не надавали повстанцям морякам ніякого сприяння — не дозволяли їм висаджуватися на берег, не забезпечували їх вугіллям, водою і продовольством. Але зовнішньополітичне відомство Росії не змогло заручитися підтримкою країн чорноморського басейну в боротьбі з командою повсталого броненосця[72].

Османська імперія всерйоз розглядала пропозицію, що надійшла від Великої Британії, пропустити в Чорне море два британські крейсери для захисту комерційних інтересів Великої Британії на Чорному морі. Якби таке рішення було прийнято, то повстання на «Потьомкіна» стало б причиною порушення статусу Чорноморських проток, які за договорами 1856 і 1878 років оголошувалися закритими для проходу військових кораблів — таким чином повстання на Російському флоті ставало приводом для порушення міжнародного статусу проток, причому з боку суперника Росії — Великої Британії[73].

Османська імперія відмовила російському уряду в запитуваній допомозі проти повсталих. Султан Абдул-Хамід II був настільки наляканий можливістю того, що османський флот, дізнавшись про події на «Потьомкіна», також почне бунтувати, вирішив вжити запобіжні заходи, щоб повсталий російський корабель не з'являвся в османських водах: до османського порту Еркліді були вислані два міноносціяз начальником штабу флоту Ахмед-пашою з наказом перехопити повсталий корабель, якщо буде потрібно, видати йому все ним запитане, але тільки домогтися того, щоб він не заходив в османські порти. Як варіант, розглядалася можливість пропустити броненосець через Чорноморські протоки в Середземне море. Османська преса почала публікувати різні образливі для Росії повідомлення про те, що відбувається на Російському флоті і взагалі про заворушення в Росії. Скориставшись ситуацією, під приводом захисту свого узбережжя від можливих атак з боку повсталого корабля, Османська імперія почала спішно нарощувати мінно-артилерійську оборону Босфорської протоки, чому протягом попередніх двадцяти років успішно протидіяла російська дипломатія. За цих же обставин Росія, що фактично не контролювала свій Чорноморський флот, усвідомлюючи своє безсилля, принижено мовчала. З червня по серпень 1905 року Османська імперія встановила в протоці Босфор п'ять ліній мінних загороджень загальним числом до двохсот мін, чотирнадцять 8- і 12-дюймових гармат, для захисту мінних полів була зведена нова артилерійська батарея та побудовані дві мінні станції. Це, з одного боку, ускладнювало Росії здійснення наявних планів щодо оволодіння Константинополем і Чорноморськими протоками, а, з іншого боку, змусило вживати відповідні заходи по зміцненню морський оборони власних чорноморських фортець[74].

Румунія відмовилася видати бунтівників Росії, що послужило причиною загострення відносин між двома країнами. Більш того, після цих подій у пресі Румунії почали з'являтися матеріали про те, що Росія знаходиться на шляху до повного розкладання, і Румунія повинна бути готова до того, щоб при слушній нагоді зробити кроки для приєднання до своєї території Бессарабії. Румунський уряд прийняв рішення негайно приступити до реорганізації флоту, що в 1906 році було направлено 40 % від річного військового бюджету країни[75].

З усіх чорноморських країн лише Болгарія погодилася задовольнити прохання російського уряду про видачу повсталих моряків у разі, якщо вони прибудуть на болгарську територію, але тільки за умови, якщо така видача буде організована в таємниці, і про неї не стане відомо третім країнам[76].

Міжнародний престиж Російської імперії в результаті цих зовнішньополітичних невдач впав ще більше, а світові держави почали задаватися питанням про непорушність існування російської державності[75].

Військовий аспект. Зусилля Морського і Військового міністерств у боротьбі з повстанням[ред. | ред. код]

На придушення повстання було кинуто практично всі наявні бойові сили Чорноморського флоту. У тих чи інших операціях проти повсталих з 16 (29) червня до 1 (14) липня 1905 року брали участь 25 бойових кораблів і одне навчальне судно. Всі ці кораблі весь час боротьби з повсталими проводили в морі, перебуваючи в повній бойовій готовності, повертаючись в головну базу флоту тільки для поповнення необхідних запасів — всього було скоєно 57 виходів у море; загальна чисельність особового складу задіяних кораблів склала більше п'яти тисяч чоловік. Кораблі пройшли в цілому 22 тис. морських миль. Незважаючи на настільки серйозні зусилля, спроби Морського міністерства закінчилися провалом — наказ про припинення повстання і, якщо того вимагатимуть обставини, потоплення повсталого корабля, виконаний не був. З-за бездарного командування кораблі флоту взагалі не могли виявити «Потьомкін» і зустрічалися з ним лише двічі — перший раз під час «німого бою», вдруге в Констанці, коли повсталі вже покинули «Потьомкін», а повертати його в Росію прибула ескадра, що складається з шести кораблів. Спостерігаючи за марними спробами знайти і знешкодити повсталий корабель, Микола II залишив у своєму щоденнику 23 червня (6 липня) 1905 року такий запис: «Дай Бог, щоб ця важка і срамна історія скоріше скінчилася»[77].

До придушення повстання була підключена Армія. На військовому становищі були оголошені губернії в зоні повстання. До боротьби з повсталими підключилися війська Одеського і Кавказького військових округів. Всього в операціях сухопутних сил проти повсталих було задіяно понад 15 тисяч військовослужбовців: піхотні, саперні, козачі частини, артилерія. Армійське командування намагалося бути готовим до зустрічі з повсталими кораблями в будь-якому чорноморському порту Російської імперії, для чого були зроблені розпорядження про охорону всієї берегової лінії. Військам були віддані накази всіма силами перешкоджати висадці повсталих матросів на березі і перешкоджати постачанню кораблів провізією, прісною водою і паливом. Як показали події в Феодосії, коли війська зірвали спробу повсталих оволодіти баржами з вугіллям, наказ неухильно дотримувався. Командування тримало в резерві 51-й Литовський полк, який повинен був негайно бути перекинутий в будь-яку точку Кримського узбережжя, в якій з'явився б «Потьомкін»[78].

Однак, незважаючи на інтенсивний обмін інформацією, кожне відомство діяло на власний страх і ризик. Ні Флот, ні Армія не змогли скласти плану спільних дій проти повсталих. Історик Ю. П. Кардашев зазначив, що дії армійського командування були більш енергійними, дієвими і в результаті більш успішними. Починаючи з «потьомкінських» подій і на їх прикладі, командувачі військовими округами все наполегливіше ставили питання перед Головним штабом про необхідність централізації військової влади в головних військово-морських базах Імперії і про підпорядкування їх армійському командуванню, що і сталося, незважаючи на опір Морського міністерства, в середині 1907 року — військові бази флоту були підпорядковані командувачем військових округів[79].

Аналіз участі команди броненосця у повстанні[ред. | ред. код]

Історик Ю. П. Кардашов, проаналізувавши архівні документи, підрахував, що активними учасниками повстання був 71 матрос (9,1 % від загального числа матросів), 157 осіб показали себе як прихильники повстання (20,1 %) — таким чином, у повстанні активно брала участь майже третина команди — 29,3 %, що є високим показником. У той час як активними противниками повстання стали лише 37 осіб (4,7 %)[К 9]. Інша частина команди — 516 осіб, або рівно 2/3 екіпажу, — були пасивною масою, яка коливалася в залежності від подій[12].

Із 30 обраних у члени «суднової комісії» членів екіпажу, чиї біографії вдалося відстежити, половина служила в технічних підрозділах корабля, майже всі члени комісії були грамотними або малограмотними, десятеро було з робітників, вісім — з хліборобів, троє із службовців. За даними слідства, майже всі вони були раніше помічені командуванням в тій чи іншій революційній діяльності: читанні та розповсюдженні нелегальної літератури, участі у сходках і зборах, підготовці революційного повстання[80].

Найактивнішими учасниками повстання були старослуживі матроси, які служили на броненосці ще під час його побудови і тісно спілкувалися з робітниками кораблебудівних заводів, які будували броненосець (Миколаївського, Обухівського та Сормовського)[12].

Усереднений портрет активного прихильника повстання: матрос стройового відділення корабля (60 % учасників повстання), третього або четвертого року служби, 24-25 років, грамотний або малограмотний (60 %), походженням із селян (¾ учасників повстання були з сільської місцевості, 1/5 — міщанами), за родом занять до призову на службу — хлібороб або робітник (у повстанні брали участь 80 матросів з робітників і 79 з хліборобів)[12].

Хоча грамотні матроси з робітників, що служили у технічних підрозділах взяли в повстанні активну участь[К 10] (повстання підтримали 50 % від загального числа матросів технічних підрозділів, 30 % матросів походженням з робітників, 22 % — з хліборобів), але найбільша кількість екіпажу броненосця, що походили з колишніх селян, проходили службу в стройових підрозділах, урівноваживши загальне число учасників повстання. Саме матроси з хліборобів, які не брали участь в підготовці повстання, приєднавшись до нього вже після його початку, і привнесли в повстання елемент бунтарства, стихійності і неорганізованості[12].

Переважна більшість повсталих не мали чітко виражених політичних поглядів. Приналежність лідерів повстанців до меншовицької організації РСДРП (як то відразу після повстання було представлено лідерами меншовицької фракції, що інспірували ряд заяв у партійній пресі нібито від імені активної частини повсталих матросів, що залишилися в еміграції у Румунії) або просто до РСДРП без вказівки «меншовицької», як заявлялося в спогадах учасників повстання, виданих у радянський період, і в радянській історіографії, не відповідала дійсності. У документах департаменту поліції дані про партійну належність згадуються у справах 15 матросів: одинадцять з них, включаючи А. М. Матюшенка, названо соціал-революціонерами, троє — соціал-демократами і один — анархістом. Історик Ю. П. Кардашов вважав, що ці дані є найбільш об'єктивним відображенням справжніх політичних симпатій команди броненосця і впливів політичних програм різних революційних партій на початок та хід повстання[81].

Офіцери броненосця, всупереч уявленням радянської історіографії як реакційно-монархічний моноліт, насправді, як і рядовий склад, були схильні до коливань і демонстрували різне ставлення до повстання. Старший комсклад, активно намагаючись боротися з повстанням, був знищений. З трьох офіцерів, що залишилися в живих, тією чи іншою мірою щирості примкнули до повстання, решта пасивно засуджували його[82].

Найбільш згуртованою групою, що чітко позначила своє ставлення до повстання, стали надстроковики броненосця (обіймали на кораблі посади боцманів, кондукторів, фельдфебелів) — їх було на кораблі всього 16 чоловік, і майже всі вони стали активними противниками повстання[82].

Оцінки в незалежній Україні[ред. | ред. код]

Після створення незалежної української держави в 1991 році було відновлено українську національну історіографію. Від так, ряд публіцистів оцінили повстання на панцернику «Потьомкін» як «повстання української стихії», як виступ матросів — прихильників незалежності України проти російського імперіалізму[83]. Данило Кулиняк писав в офіційному друкованому виданні Міністерства оборони України «Військо України» [84]:

« Борт повсталого у червні 1905 року «Потьомкіна», який під малиновим козацьким прапором одинадцять діб був островом свободи, плавучою козацькою республікою, вільною від російського царизму, можна повністю назвати кораблем української революції на Чорному морі і предтечею загальноукраїнської революції 1917-1918 років. Адже повстання було найбільш яскравим виявом народного гніву на Чорноморському флоті, який в той час був переважно українським. »

Згідно з цим поглядом на події, повстання почалося із фрази, сказаної «уродженцем Житомира артилерійським унтер-офіцером Григорієм Вакуленчуком українською мовою: „Та доки ж ми будемо рабами!“[К 11]», більшість учасників повстання, включаючи його керівників і поручика А. М. Коваленка, що приєднався до повстання, були «щирими українцями»[К 12], які боролися за незалежність України, членами Революційної української партії, які у вільний від вахти час зачитувалися творами української літератури. Панас Матюшенко ще й грав на українському національному інструменті — бандурі[84]. А саме повстання стало одним з подій, що призвели до падіння Російської імперії, в якому українці взяли найактивнішу участь[85].

Суд над повсталими[ред. | ред. код]

13 липня 1905 року почалися судові справи по повсталих. З самого початку слідства постало питання, за якою статтею судити повсталих: як військових злочинців — за статтею 109-й Військово-морського статуту про покарання, як бунтівників, за що у воєнний час покладалася смертна кара, — або як політичних злочинців, за статтею 100-ї Кримінального уложення.

Уряд не бажав розглядати повсталих як політичних злочинців. Слідство почало вести справу виключно як про військовий бунт. Однак по мірі розслідування політична складова у справі всіх повсталих кораблів виступала дедалі явно, і врешті-решт, під час суду над потьомкінцями, який проходив пізніше всього, найбільш активним учасникам повстання були пред'явлені звинувачення як за 109-ю, так і за 100-ю статтями[86].

Першим у Севастополі розпочався суд над матросами навчального судна «Прут», який намагався приєднатися до повсталого броненосця. На лаві підсудних знаходилися 44 матроса, засуджені були 28. Суд засудив Олександра Михайловича Петрова, 23 років, Івана Ферапонтовича Адаменко, 24 років, Дмитра Матвійовича Титова, 25 років, та Івана Арефійовича Чорного, 27 років, до смертної кари; 16 матросів — до каторги; одного — до віддачі в виправні арештантські відділення; шістьох — до віддачі в дисциплінарні батальйоліни і одного — до арешту. Решту виправдали за відсутністю прямих доказів їхньої участі в бунті. Смертний вирок привели у виконання на світанку 6 вересня 1905 року біля стіни Костянтинівської батареї.

Суд у справі учасників повстання на броненосці «Георгій Побідоносець» тривав з 29 серпня по 8 вересня 1905 року. Керівники повстання Семен Пантелеймонович Дейнега, 27 років, Дорофей Петрович Кошуба, 26 років, та Іван Кіндратович Степанюк, 27 років, були засуджені до смертної кари. Решта 52 матросів були відправлені на вічну каторгу або засуджені до каторжних робіт на термін від 4 до 20 років або до віддачі в виправні арештантські відділення на термін від 3 до 5 років. 16 вересня 1905 року смертний вирок привели у виконання у відношенні С. П. Дейнеги і Д. П. Кошуби (В. К. Степанюку вдалося з допомогою адвокатів замінити страту безстроковою каторгою). Кілька сотень матросів з «Прута», «Георгія Побідоносця», «Потьомкіна» та інших кораблів для продовження служби на флоті були вислані на Далекий Схід в Амурську флотилію.

Всі «потьомкінці» і моряки міноносця № 267, що повернулися в Росію, також були віддані суду. Судили 68 осіб (54 потьомкінців, 13 матросів з міноносця № 267 і одного матроса зі судна «Віха»), розділивши їх на чотири групи. В першу включили тих, хто належав до революційної організації і свідомо почав повстання з метою повалення існуючого ладу (серед них — А. Н. Заулошнов, Ф. П. Луцаєв, Т. Р. Мартьянов); у другу — тих, хто добровільно або під загрозою насильства приєднався до першої, але не поділяв всіх її політичних переконань (у тому числі С. Я. Гузь, В. П. Задорожний, Ф. Я. Кашугін); в третю — тих, хто допомагав повстанцям під погрозою насильства (такі, як Д. П. Алексєєв, А. С. Галенко, Ф. Ст. Мурзак і кілька матросів); у четверту — тих, хто не брав участі в повстанні, але і не надав йому активної протидії і перебував на кораблі, маючи можливість бігти і здатися владі.

Суд над потьомкінцями розпочався 17 лютого 1906 р. після поразки листопадового повстання в Севастополі. Трьох потьомкінців: Олександра Заулошнова, 22 років, Федора Луцаєва, 28 років, і Тихона Мартьянова, 23 років, — засудили до страти, але на підставі царського указу від 21 жовтня 1905 року про пом'якшення покарань за політичні злочини, вчинені до видання маніфесту 17 жовтня 1905 року, кара замінена була 15-річною каторгою. Матроси Сергій Якович Гузь, 28 років, Іван Павлович Задорожний, 23 років, і Феодосій Якович Кашугін, 27 років, також були засуджені до каторги: перший — на десять, другий — на три з половиною роки, третій — на шість років. Решту віддали в арештантські роти і піддали іншим покаранням. Прапорщика Д. П. Алексєєва, лікаря А. С. Галенка і підпоручика П. В. Калюжного звільнили зі служби. 23 лютого віце-адмірал Р. П. Чухнін наказом № 293 затвердив вирок[87].

Подальша доля повсталих[ред. | ред. код]

Частина фок-щогли броненосця «Потьомкін» в музеї Чорноморського флоту в Севастополі. У 1924 році фок-щогла була встановлена заднім знаком створу на острові Первомайський. У 1957 році вона була знята і розрізана на частини, які, як реліквії зберігалися в ряді музеїв колишнього СРСР

Засуджених «потьомкінців» етапували за маршрутом Севастополь — Самара — Урал — Іркутськ — Олександрівський централ. У Самарі до них приєднали засуджених учасників повстання на крейсері «Очаков». Група каторжників з шести чоловік, у числі яких були моряки з «Потьомкіна» і «Очакова», на шляху прямування перепилявши ґрати вагона, намагалися втекти на станції Юшала. Незабаром вони були спіймані охороною і розстріляні. Всі втікачі поховані в місті Камишлові. У 1951 році зусиллями місцевих ентузіастів — директора заводу «Урализолятор» Ст. Шевченка і працівника міськради Ст. Зав'ялова — їм був поставлений пам'ятник на території заводу[88]. Намагався втекти і А. Н. Заулошнов, але був схоплений. 9 березня 1910 року він помер від туберкульозу в одиночній камері саратовської в'язниці.

Судові процеси над потьомкінцями тривали до 1917 року. Всього до суду було залучено 173 людини. Тільки відносно одного — П. М. Матюшенка — смертна кара була приведена у виконання. У 1907 році він нелегально повернувся в Росію, був заарештований в Миколаєві як анархіст і страчений у Севастополі 15 листопада того ж року як потьомкінець.

Більшість потьомкінців жили в еміграції в Румунії. Окремі групи матросів поїхали до Швейцарії, Аргентини й Канади. Матрос Іван Бешов поїхав в Ірландію, де заснував популярну мережу закусочних Beshoffs.

Добровільно з еміграції до Лютневої революції в Росію повернулося 138 матросів. Всього ж з початкового екіпажу «Потьомкіна», включаючи тих, хто відмовився емігрувати і повернувся до Севастополя з Констанци на борту броненосця, в Росію повернулося 245 осіб (31 % команди). Інша частина команди залишалася в еміграції. Більшість із емігрантів повернулося на Росію вже після революції, яка звільнила матросів-бунтівників від судової відповідальності, яка загрожувала їм [89].

У 1955 році всі живі учасники повстання були нагороджені орденами Червоної Зірки, а двоє — орденами Червоного Прапора.

Пам'ять про повстання[ред. | ред. код]

Унтер-офіцер Григорій Вакуленчук
 • У монументах:
  • Пам'ятник повстанцям в місті Одеса, розташований на Митній площі біля головних воріт порту;
  • Пам'ятник організатору повстання унтер-офіцерові Григорію Вакуленчуку, розташований на Митній площі біля головних воріт Одеського порту.
 • У Камишлові поблизу заводу «Уралізолятор» стоїть пам'ятник розстріляним матросам броненосця, які намагалися втекти під час етапування.

У культурі[ред. | ред. код]

У Радянському Союзі повстанню були присвячені десятки книг, видані мемуари учасників повстання, історичні документи, що були надруковані сотні публіцистичних статей, опера, два балети, драматичний спектакль[2].

 • Потьомкінське повстання очима стороннього спостерігача описано Євгеном Замятіним (який був мимовільним свідком цих подій) в оповіданні «Три дні» (1913).
 • У 1923 році у видавництві «Красная новь» вийшла окремим виданням драматична поема «Броненосець „Потьомкін“» Георгія Шенгелі.
 • Повстання стало сюжетом знаменитого кінофільму режисера С. М. Ейзенштейна (1925).
 • Про повстання згадує у своїх Щоденниках (1901—1929) К. І. Чуковський, який побував на борту броненосця, коли той перебував в Одесі, і особисто спостерігав заворушення, що відбувалися в ті дні в Одесі.
 • Повстання на броненосці відображено в європейській культурі, зокрема в музично-пісенному жанрі[90]

Див. також[ред. | ред. код]

Коментарі[ред. | ред. код]

 1. З французького ілюстрованого тижневика L'Illustrasion. Липень 1905 року.
 2. У Російській імперії не було параметра обліку «національність». Її виводили з рідної мови. У ті часи до «російської» (русской) відносили представників трьох етнічних груп — великоросів, малоросів і білорусів (Кардашев Ю. П.  — 1000 прим. — ISBN 5-7897-0193-0.
 3. Дані про грамотність наводяться на момент призову в збройні сили. Потрібно враховувати, що за час служби багато неписьменних і малограмотних матросів навчилися грамоті (Кардашев Ю. П.  — 1000 прим. — ISBN 5-7897-0193-0.
 4. Колишній «Ізмаїл». Побудований в Миколаєві в 1887 році. Водотоннажність — 76,5 т, довжина — 38,9 м, ширина — 3,5 м, швидкість ходу — 17,5 вузла. Корабель мав дві гармати калібром 37 мм та два торпедні апарати, але ні снарядів, ні торпед на ньому не було. Екіпаж налічував 20 чоловік. Командиром міноносця на час походу був призначений колишній старший артилерійський офіцер броненосця «Потьомкіна» П. М. Клодт фон Юргенсбург. У 1907 році міноносець був переобладнаний у тральщик № 9 і прослужив до 1913 року, після чого пішов на злам (Гаврилов Б. И.  — 50 000 прим.
 5. Наміром використовувати брезент для подальшого розстрілу повсталих пояснювала наказ старшого офіцера радянська історіографія. Однак це пояснення навряд чи відповідало дійсності — розстріли без суду групи з тридцяти чоловік став би небувалим випадком на Російському флоті. Можливо, старший офіцер мав намір відокремити брезентом ділянку палуби, на якому знаходилися затримані, щоб перешкодити їх втечі, так як спроби втекти і змішатися з рештою команди затримані робили (Кардашев Ю. П.  — 1000 прим. — ISBN 5-7897-0193-0.
 6. Історики по різному пояснюють призначення брезенту під час розстрілу на Російському флоті. Історик Ю.Пю Кардашов приводив спогади учасників подій, які писали, що брезентом покривали засуджених до розстрілу (Кардашев Ю. П.  — 1000 прим. — ISBN 5-7897-0193-0.
 7. Згідно з даними подальшого слідства у справі про бунт, до складу суднової комісії входило до 40 осіб. На різних етапах її роботи крім матросів «Потьомкіна» в її роботі брали участь офіцери А. М. Коваленко і Д. П. Алексєєв, молодший судновий лікар А. С. Голенко, які піднялися в Одесі на борт корабля місцеві соціал-демократи і члени екіпажу «Георгія Побідоносця». На нарадах комісії могли бути присутніми і прості матроси, яких нерідко збиралося до ста чоловік (Кардашев Ю. П. {{{Заголовок}}}. — 1000 прим. — ISBN 5-7897-0193-0.
 8. Слід зазначити, що за звичаями того часу прапори червоного і чорного кольорів, вважалися піратськими прапорами, а червоний в поєднанні з військовим прапором & nbsp; — бойовим сигналом (Гаврилов Борис Иванович тираж=50 000
 9. Історик зазначив, що, напевно, число противників було і великим, але задокументованих відомостей про їх настрої не збереглося. У число противників були включені всі ті, хто втік з корабля в ході подій, не бажаючи мати з повсталими нічого спільного (21 матрос), а також ті, хто давав свідчення проти повсталих в наступних судах. Потрібно враховувати, що втекти з корабля вдалося не всім охочим, бо повсталі пильно стежили за тим, щоб ніхто не міг покинути корабель свавільно(Кардашев Ю. П. {{{Заголовок}}}. — 1000 прим. — ISBN 5-7897-0193-0.
 10. Наприклад, в підрозділі мінних машиністів, в якому всього проходило службу 19 матросів, 9, за даними слідства, брали участь у підготовці повстання на Чорноморському флоті, 14 — взяли участь у повстанні на броненосці, 6 — входили до складу «суднової комісії». Один з головних керівників повстання — А. Н. Матюшенко — проходив службу в цьому підрозділі (Кардашев Ю. П.  — 1000 прим. — ISBN 5-7897-0193-0.
 11. Та доки ж ми будемо рабами!
 12. Щирими українцями

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Кардашев Ю. П., 2008, с. 470
 2. а б Кардашев Ю. П., 2008, с. 3
 3. Кардашев Ю. П., 2008, с. 4, 50, 473
 4. Константинов С. В.. Ленин как зеркало русской интеллигенции. Сайт «Неофит». Архів оригіналу за 2013-04-18. Процитовано 2013-04-12. 
 5. Малахов В. П., Степаненко Б. А. {{{Заголовок}}}. — ISBN 966-8072-85-5.
 6. Ростоцкая Н. {{{Заголовок}}}.
 7. а б Кардашев Ю. П., 2008, с. 432
 8. Завод И. 
 9. а б Гаврилов Б. И., 1987, с. 33
 10. Кардашев Ю. П., 2008, с. 213
 11. а б в г д е ж Кардашев Ю. П., 2008, с. 433—448
 12. а б в г д е Кардашев Ю. П., 2008, с. 448—461
 13. Hough, 1975, с. 12
 14. Тольц В. С. (9 июля 2005). Восстание на броненосце «Потёмкин» — глазами начальства. Запись радиопрограммы. Альманах «Восток». Архів оригіналу за 2012-08-18. Процитовано 2012-07-01. 
 15. Кардашев Ю. П., 2008, с. 9
 16. Киличенков А. А. О символах русской революции. Сайт Российского государственного гуманитарного университета. Архів оригіналу за 2013-03-13. Процитовано 2013-03-01. 
 17. а б Кардашев Ю. П., 2008, с. 12
 18. Кардашев Ю. П., 2008, с. 15
 19. Кардашев Ю. П., 2008, с. 20
 20. Кардашев Ю. П., 2008, с. 23, 470
 21. а б в Кардашев Ю. П., 2008, с. 24
 22. а б Кардашев Ю. П., 2008, с. 27
 23. а б Кардашев Ю. П., 2008, с. 28
 24. Кардашев Ю. П., 2008, с. 31
 25. Кардашев Ю. П., 2008, с. 27—33
 26. Кардашев Ю. П., 2008, с. 39
 27. а б Кардашев Ю. П., 2008, с. 33—35
 28. а б Кардашев Ю. П., 2008, с. 471
 29. режиссёр Александр Бруньковский (2010). Севастопольские Рассказы. Путешествия в историю с Игорем Золотовицким // Фильм 5-й. Мятежный флот. Телевизионный документальный сериал. Архів оригіналу за 2013-03-14. Процитовано 2017-06-25. 
 30. Кардашев Ю. П., 2008, с. 36
 31. Кардашев Ю. П., 2008
 32. Hough, 1975
 33. Кардашев Ю. П., 2008, с. 37
 34. Кардашев Ю. П., 2008, с. 38
 35. Кардашев Ю. П., 2008, с. 480
 36. Кардашев Ю. П., 2008, с. 481
 37. Кардашев Ю. П., 2008, с. 473, 482, 501
 38. а б Кардашев Ю. П., 2008, с. 64
 39. а б Кардашев Ю. П., 2008, с. 483
 40. Кардашев Ю. П., 2008, с. 49, 63
 41. Кардашев Ю. П., 2008, с. 49
 42. Кардашев Ю. П., 2008, с. 50
 43. Кардашев Ю. П., 2008, с. 48
 44. Ратушняк Э. . — Т. 8435, № 93.
 45. Кардашев Ю. П., 2008, с. 485
 46. Кардашев Ю. П., 2008, с. 472
 47. Кардашев Ю. П., 2008, с. 65, 485
 48. Кардашев Ю. П., 2008, с. 482
 49. Гусляров Е. Н. {{{Заголовок}}}. — 3000 прим. — ISBN 5-94850-191-4.
 50. а б в г д Кардашев Ю. П., 2008, с. 489
 51. Гаврилов Б. И., 1987, с. 123
 52. Кардашев Ю. П., 2008, с. 487
 53. а б Кардашев Ю. П., 2008, с. 488
 54. Кардашев Ю. П., 2008, с. 65
 55. а б в г д Кардашев Ю. П., 2008, с. 491
 56. Кардашев Ю. П., 2008, с. 46, 71, 491
 57. а б в г Кардашев Ю. П., 2008, с. 493
 58. Ф. Я. Кон, ред. (1927—1934). Бржезовский Анатолий Петрович. Деятели революционного движения в России 5. Москва: Всесоюзное общество политических каторжан и ссыльнопоселенцев. 
 59. Кардашев Ю. П., 2008, с. 494
 60. а б в г Кардашев Ю. П., 2008, с. 495
 61. Кардашев Ю. П., 2008, с. 495, 501
 62. Кардашев Ю. П., 2008, с. 59
 63. Кардашев Ю. П., 2008, с. 496
 64. а б в Кардашев Ю. П., 2008, с. 497
 65. а б в Кардашев Ю. П., 2008, с. 498
 66. Материалы книги Е. Б. Алтабаева, В. В. Коваленко. «На рубеже эпох. Севастополь в 1905—1916 годах». — Севастополь: Арт-Принт. 2002.
 67. Кардашев Ю. П., 2008, с. 46, 499
 68. а б в Кардашев Ю. П., 2008, с. 499
 69. Кардашев Ю. П., 2008, с. 499—500
 70. Кардашев Ю. П., 2008, с. 500
 71. Кардашев Ю. П., 2008, с. 43—47
 72. Кардашев Ю. П., 2008, с. 84, 464
 73. Кардашев Ю. П., 2008, с. 84
 74. Кардашев Ю. П., 2008, с. 81—93, 464
 75. а б Кардашев Ю. П., 2008, с. 110, 464
 76. Кардашев Ю. П., 2008, с. 464
 77. Кардашев Ю. П., 2008, с. 62-63
 78. Кардашев Ю. П., 2008, с. 63—70
 79. Кардашев Ю. П., 2008, с. 71
 80. Кардашев Ю. П., 2008, с. 455
 81. Кардашев Ю. П., 2008, с. 476
 82. а б Кардашев Ю. П., 2008, с. 467
 83. C. Грабовський (2007-06-27). Одеса-2007: за межею божевілля?. Українська правда. Процитовано 2013-05-28. 
 84. а б Шигин В. В., 2010
 85. С. Грабовський (2011-03-04). Українські руйнівники Російської імперії. Українська правда. Процитовано 2013-05-28. 
 86. Кардашев Ю. П., 2008, с. 174, 175
 87. Гаврилов Б. И. та 1987, Глава 4
 88. Камышлов: история, судьбы, события. — Екатеринбург, 2004. — с.79—84.
 89. Кардашев Ю. П., 2008, с. 460
 90. Виталий Орлов. «Потёмкин»: корабль, фильм, песня … легенда. Одесский университет, — 2010. — № 9—10, — ноябрь—декабрь. c. 12

Література[ред. | ред. код]

 • Аммон Г. А., Бережной С. С. Эскадренный броненосец «Князь Потёмкин-Таврический» // Героические корабли российского и советского Военно-Морского Флота. — М.: Воениздат, 1981. — 50 000 экз.
 • Гаврилов Б. И. В борьбе за свободу: Восстание на броненосце «Потёмкин». — 1-е. — М.: Мысль, 1987. — 222 с. — 50 000 экз.
 • Кардашев Ю. П. Восстание. Броненосец «Потёмкин» и его команда. — 1-е. — Киров: Дом печати «Вятка», 2008. — 544 с. — 1000 экз. — ISBN 5-7897-0193-0.
 • Кирилл (Бржезовский А. П.). Одиннадцать дней на «Потёмкине».. — СПб., 1907. — 288 с. Воспоминания профессионального революционера, присоединившегося к восставшим.
 • Коваленко А. М. Одиннадцать дней на броненосце «Князь Потёмкин-Таврический» // Былое. — 1907. № 1 (13), с. 88-113; № 2 (14), с. 124—141; № 3 (15), с. 46-68, 309. Воспоминания инженер-механика А. М. Коваленко, добровольно присоединившегося к восставшей команде.
 • Малахов В. П., Степаненко Б. А. Одесса, 1900—1920 / Люди… События… Факты…. — 1-е. — Одесса: Optimum, 2004. — 448 с. — ISBN 966-8072-85-5.
 • Ростоцкая Н. Потёмкинские дни в Одессе. — 1-е. — СПб.: Наш голос, 1906. — 32 с. — (На разные темы).
 • Фельдман К. Потёмкинское восстание (14-25 июня 1905 г.). Воспоминания участника.. — Л.: Прибой, 1927. — 129 с. Воспоминания профессионального революционера, присоединившегося к восставшим.
 • Шигин В. В. «Непобеждённая территория революции» // Лжегерои русского флота. — 1-е. — М.: Вече, 2010. — 452 с. — (Морская летопись). — ISBN 978-5-9533-5064-8.
 • Neal Bascomb. Красный мятеж: 11 роковых дней броненосца «Потёмкин» = Red Mutiny: Eleven Fateful Days on the Battleship Potemkin. — 1-е. — USA: Houghton Mifflin Company, 2007. — 386 p. — ISBN 978-0-618-59206-7.
 • Richard Hough. Мятеж «Потёмкина» = The Potemkin Mutiny. — 2-е. — Flarepath Printers Ltd, 1975. — 190 p. — ISBN 978-1557503701.

Посилання[ред. | ред. код]

 • Назаров Г. Фельдман на броненосце «Потёмкин» (рус.) // Русский вестник: Еженедельная газета. — 2005. — № 28 июня.
 • Ратушняк Э. «Потёмкин» стреляет по Одессе // Вечерняя Одесса: газета. — 27 июня 2006. — Т. 8435, № 93.
 • Ключ В. Восстание на броненосце «Потёмкин» (рус.). Сайт Военное обозрение (14 июня 2012). Проверено 4 июля 2012. Архивировано 27 сентября 2012 года.
 • Смирнов И. Книга «Восстание. Броненосец „Потёмкин“ и его команда» (рус.). Радиопрограммы / Поверх барьеров / Поверх барьеров — Российский час. Радио Свобода (29 мая 2009). Проверено 3 июля 2012. Архивировано 27 сентября 2012 года.
 • Тольц В. С. Восстание на броненосце «Потёмкин» — глазами начальства (рус.). Запись радиопрограммы радиостанции «Свобода». Альманах «Восток» (9 июля 2005). Проверено 1 июля 2012. Архивировано 18 августа 2012 года.
 • Корней Чуковский К годовщине потемкинских дней (воспоминания очевидца) (рус.) // Биржевые ведомости: газета. — 1906. — 15 июнь (№ 9342).