Стронський Микола

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Микола Стронський)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стронський Микола
Mykola Stronskyi.jpg
Народився 1884 (? 1888),
с. Ясениця-Сільна,
Ensign of Austro-Hungarian civil fleet (1869-1918).svg Австро-Угорщина
(тепер Дрогобицький район, Львівська область)
Помер 3 серпня 1933(1933-08-03)
Львів
·Самогубство
Поховання
Національність українець
Діяльність юрист, військовик
Alma mater Дрогобицька гімназія
Заклад Консульство СРСР у Львові
Членство Українська військова організація
Посада командант УСС
(серпень-жовтень 1917);
секретар консульства СРСР у Львові
Військове звання OF-1a USR Oberleutnant.svg Поручник (обер-лейтенант)
Партія УСДП, КПЗУ
Діти Винар Оксана Миколаївна

Стронський Микола (*1884 (? 1888), с. Ясениця-Сільна, (тепер Дрогобицький район, Львівська область) — 3 серпня 1933, Львів) — обер-лейтенант, в серпні-жовтні 1917 — командант Легіону УСС, секретар консульства СРСР у Львові.

Біографія[ред. | ред. код]

Микола Стронський народився 1884 р. (за іншими даними в 1888) в селі Ясениця-Сільна (тепер Дрогобицького району). Навчався в Дрогобицькій гімназії. Під час навчання був активістом Українського студентського союзу, потім вступив до лав Української соціал-демократичної партії. Отримав освіту юриста.

В часи Першої світової війни служив обер-лейтенантом в Легіоні УСС, а протягом серпня — жовтня 1917 командував Легіоном. Великий Конюший ордену Лицарства Залізної Остроги в УСС.

Стронський.jpg

З постанням ЗУНР служив сотником в УГА. Водночас займався організацією комуністичного руху, а в 1919 році став учасником комуністичного заколоту проти ЗУНР у Дрогобичі. В 1921 році був арештований польською поліцією: за однією з версій, за участь в комуністичному русі, за іншою версією, у справі Федака, який здійснив 21 листопада 1921 року замах на польського президента Юзефа Пілсудського і воєводу О. Ґрабовського. Але суд не виявив у його діях ознак злочину, і кари вдалося уникнути.

У 1923 році член УВО.Згідно з «Нарисом історії ОУН, 1920—1939 роки» Петра Мірчука, був засланий у комуністичний рух.

З 1925 — секретар Дрогобицького окружкому Комуністичної партії Західної України, а згодом Центрального комітету (ЦК КПЗУ).

Протягом 1928—1933 рр. був спочатку кур'єром з особливих доручень, а згодом секретарем консульства СРСР у Львові. Він щиро повірив у комуністичні ідеї. Проте влітку 1933 року і для нього прийшла вказівка виїхати в Радянський Союз. Стронський добре розумів, що чекає на нього, і 3 серпня застрелився.

Тіло М. Стронського знайшли вранці 4 серпня 1933 р. в лісочку на Погулянці. Причиною смерті назвали постріл із револьвера в скроню. Крім револьвера, поліція виявила в небіжчика посвідчення та заповіт. Судово-медична експертиза підтвердила версію про самогубство.

У вересні 1933-го вакантну посаду секретаря консульства СРСР у Львові обійняв Олексій Майлов, якого 21 жовтня того ж року за дорученням ОУН застрелив боївкар Микола Лемик, протестуючи проти Голодомору на Великій Україні в 1933 році.

Родина[ред. | ред. код]

Микола Стронський є батьком однієї з авторів відомого в Україні і далеко за її межами «Мінералогічного словника», кандидата геолого-мінералогічних наук, старшого наукового співробітника відділу геохімії глибинних флюїдів Інституту геології і геохімії горючих копалин НАН України Оксани Миколаївни Винар (Стронської).[1]

Пам'ять[ред. | ред. код]

Микола Стронський похований на 64 полі Личаківського цвинтаря.

1994 року адміністрація цвинтаря встановила на могилі М. Стронського гранітний пам'ятник. Проте автентичний надмогильний камінь зберігся і донині.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]