Накадська культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Частина серії статей на тему:
Історія Стародавнього Єгипту[1]
Sphinx partially excavated2.jpg
Великий Сфінкс і піраміди Гізи
Категорія КатегоріяPortal-puzzle.svg Портал

Накадська культура (також Негада) — енеолітична археологічна культура додинастичного періоду Стародавнього Єгипту.

Історія[ред. | ред. код]

Під час археологічних розкопок у 1895 поблизу містечка Накада британський археолог Френсіс Пітірі відкрив стародавні поховання, яким він дав назву за найближчим поселенням.

Період Накада I (Амратський) — 3800-3600 до н. е. Пам'ятники культури цього періоду розташовані вузькою смугою між сучасною нижньою пустелею та родючою землею долини Нілу, від перших порогів до границь дельти. Саме в цей час з'являються перші ознаки соціального розшарування. Виникає додинастичне місто — обнесене стіною ядро, до якого тяжіють дрібні поселення околиці. Починається використання цегли-сирцю як будівельного матеріалу. Розвивається гончарство, амратський керамічний посуд прикрашений продряпаними штриховими зображеннями тварин — гіпопотамів, левів, змій. Також зустрінута кераміка з геометричним орнаментом — білого чи кремового кольору на фоні червоної глини. На рубежі Накада I і Накада II був винайдений метод відливки міді у відкриту керамічну форму, що дозволило виготовляти мідні ножі та сокири.

Період Накада II (Герзейська культура) єгиптологи датують 3600-3200 до н. е. Він характерний завершенням переходу на виробниче господарство. У Ієраконполі, одному з найбільших поселень цього періоду, з'явився великий сакральний центр. Серед археологічних пам'яток Ієраконполя та Накади знайдені одні з ранніх артефактів, пов'язаних з фігурою правителя.

Література[ред. | ред. код]

  • Прусаков Д. Б. Природа и человек в Древнем Египте. М., 1999
  • Шеркова Т. А. Рождение Ока Хора. М., 2004
  • J. de Morgan. Recherches sur les origines de l'Egypte, II. Paris, 1897
  • W. M. Fl. Petrie. Naqada and Ballas, London, 1896 E. Baumgartel. Petrie's Naqada excavation. London, 1970
  • Э. Холмс. "Древний Египет"
  1. Усі роки подані до нашої ери.