Восьма династія єгипетських фараонів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Восьма династія єгипетських фараонів
Попередник Сьома династія єгипетських фараонів
Наступник Дев'ята династія єгипетських фараонів
CMNS: Восьма династія єгипетських фараонів у Вікісховищі
Частина серії статей на тему:
Історія Стародавнього Єгипту[1]
Великий Сфінкс і піраміди Гізи
Категорія Категорія Портал

VIII династія — одна з династій фараонів, що правили в Стародавньому Єгипті. Манефон відносить цю династію до Стародавнього царства, але сучасні історики відносять її до так званого Першого перехідного періоду. Правителі цієї династії були родичами фараонів з VI династії.

Історія[ред. | ред. код]

Час правління VIII династії орієнтовно відносять до:

 • 2263–2220 рр. до н. е. — По І. Бікерману
 • Бл. 2216 / 2166–2170 / 2120 рр. до н. е. — по Ю. фон Бекерату.
 • Бл. 2150–2118+25рр. до н. е. — По Е. Хорнунгу, Р. Крауссу і Д. Уорбертону.

Давнє царство в той час фактично припинило своє існування, розпавшись на окремі незалежні області — номи. Пам'ятників від часу Першого перехідного періоду збереглося мало. Між ворогуючими номами йшли постійні війни, в Єгипті була розруха і голод.

Судячи зі збережених імен фараонів, вони були родичами VI династії. Влада фараона в часи правління VIII династії поширювалася, судячи з усього, тільки на Мемфіс і його околиці. Піраміди правителів з ​​цієї династії невідомі[2].

Під час правління VIII династії піднеслися номархи Фів і Гераклеополя. У підсумку номарх Гераклеополя Хеті I зміг об'єднати під своєю владою Єгипет, віднявши корону у VIII династії і заснувавши IX династію. Але й після цього VIII династія продовжувала існувати близько століття, заявляючи претензії на трон[2][3].

Фараони з VIII династії[ред. | ред. код]

Точний список фараонів, які відносяться до династії, встановити неможливо через брак джерел. Античні автори, цитуючи Манефона, вказують тільки число фараонів і загальну тривалість правління династії: Секст Юлій Африкан вказує 27 фараонів, що правили 176 років, Євсевій Кесарійський — 5 фараонів, що правили 100 років.

17 імен правителів династії зустрічаються в Абідоському і Туринському списках.

Картуші 17 фараонів VIII династії з «Абідосського списка 2» (Абідос, храм Сеті I).
Ім'я, яке використовується в
єгиптології
Хронологія Зіставлення з древніми списками фараонів Примітки
Е. Хорнунг, Р. Краусс,
Д. Уорбертон
Ю. фон Бекерат Д. Редфорд «Туринський
список»
«Абідосський
список 2»
Нечерікара, Нечеркара
Ю. фон Бекерат вказує 17 фараонів (без імен).
40. Нечері-ка-ра Ймовірно, 1-й фараон з VIII династії. Відомий тільки за Абідосським списком.
Менкара
41. Мен-ка-ра Ймовірно, 2-й фараон з VIII династії. Його ім'я відоме по Абідосському списку. Також збереглася циліндрична печатка з його ім'ям. Деякі дослідники вважали його співправителем Нечерікари.
Неферкара II
42. Нефер-ка-ра Відомий лише за Абідосським списком.
Неферкара III Небі, Неферкара Небі
43. Небі Один з перших фараонів VIII династії. Судячи з напису на саркофазі цариці Анхенеспіопі IV, дружини Піопі II, фараона з VI династії, був її сином і, можливо, сином Піопі II. Також ім'я Неферкара Небі присутнє в Абідосському списку і в написі біля входу в піраміду цариці Іпут II, іншої дружини Піопі II. Згадується піраміда Неферкара Небі, але в даний час вона не знайдена. Можливо вона так і не була добудована.
Джедкара II Шема
44. Джед-ка-ра-шемаі Відомий лише за Абідосським списком.
Неферкара IV Хенду
45. Нефер-ка-ра-хенду Відомий лише за Абідосським списком.
Меренхор
46. Мері-ен-хор Відомий лише за Абідосським списком.
Неферкамін
47. Снефер-ка Відомий лише за Абідосським списком і його копією з храму Рамсеса II]].
Нікара I
48. Ні-ка-ра Відомий лише за Абідосським списком.
Неферкара V Тереру
49. Нефер-ка-ра-тереру Відомий лише за Абідосським списком.
Неферкахор
50. Нефер-ка-хор Відомий за Абідосським списком. Також збереглася циліндрична печатка з його ім'ям.
Неферкара VI Піопі-сенеб
2183–2182
4.9.   Нефер-ка младший 51. Нефер-ка-ра Пепі-сенеб Відомий тільки за Абідосським і Туринським списками.
Неферкамін II Ану
2182–2181
4.10. Нефер-[ка-мен…] 52. Нефер-ка-мен-ану Відомий за Абідосським списком. Вільям Хейєс ототожнив його з фараоном Туринського списку, в якому збереглася частина картуша - Нефер, який правив 2 роки, 1 місяць і 1 день.
Какаура Ібі I
2181–2176
4.11. Ібі […] 53. Ка-ка-ра Відомий за Абідосським списком. Вільям Хейєс ототожнив його з фараоном Туринського списку, в якому збереглася частина картуша - Ібі, який правив 4 роки і 2 місяці. У Саккарі була виявлена ​​його піраміда, але виходячи з її подібності з розташованою поруч пірамідою Піопі II було висловлено припущення, що ця піраміда спочатку була призначена для однієї з дружин Піопі II - можливо, для цариці Анхенеспіопі IV.
Неферкаура 1. 2126–2113+25
4.12. [………] 54. Нефер-кау-ра Відомий за Абідосським списком. Юрген фон Бекерат ототожнює його з фараоном Неферкаухором Хуіухапі, а Вільям Хейс і Фарук Гомаа - з фараоном Уаджскара.
Неферкаухор Хуіухапі 2. 2122–2120+25
4.13. [………] 55. Нефер-кау-хор Відомий за Абідосським списком. Під час його правління створювалися Декрети з Коптоса.
Неферіркара II 3. 2119–2118+25
4.14. [………] 56. Нефер-ірі-ка-ра Відомий за Абідосським списком. За версією Вільяма Хейса і Фарука Гомаа, саме він згадується як фараон в Декреті з Коптоса. Вільям Хейс і Фарук Гомаа ототожнюють його з фараоном Демедж-іб-тауі.
Уаджскара
Його ім'я стоїть на одному з Декретів з Коптоса, але відсутнє в царських списках. Вільям Хейс і Фарук Гомаа ототожнюють його з фараоном Неферкаура з Абідосського списку, а Ганс Гедике вважає, що він належав до IX династії і поміщає його перед фараоном Демедж-іб-тауі.
Сехемкара
Його ім'я згадується в листі з Елефантини. У царських списках відсутнє.
Іті
Його ім'я зустрічається в написі на Ваді-Хаммамат. У царських списках відсутнє.
Імхотеп
Його ім'я зустрічається в написі на Ваді-Хаммамат. У царських списках відсутнє.
Хотеп
Його ім'я зустрічається на одному з рельєфів в Шатт-ет-Регале. У царських списках відсутнє. Можливо, що ідентичне фараону Імхотепу.
Чуі
Його ім'я виявили на одному з блоків піраміди біля міста Дара. У царських списках відсутнє.
Ітену
Його ім'я виявлено на одній з ложних дверей в споруді в Саккарі. У царських списках відсутнє.

Література[ред. | ред. код]

 • Авдиев В. И. Военная история древнего Египта. — М.: Издательство «Советская наука», 1948. — Т. 1. Возникновение и развитие завоевательной политики до эпохи крупных войн XVI–XV вв. до х. э. — 240 с.
 • Бикерман Э. Хронология древнего мира. Ближний Восток и Античность / Перевод с английского И. М. Стеблин-Каменского; Ответственный редактор М. А. Дандамаев. — М.: Главная редакция восточной литературы издательства «Наука», 1975. — 336 с. — 15 000 экз.
 • Брэстед Дж. Г. История Египта с древнейших времен до персидского завоевания / Авторизированный перевод с английского В. Викентьева. — М.: Книгоиздательство М. и С. САБАШНИКОВЫХЪ, 1915. — Т. 1. — 343 с.
 • История древнего мира / Под редакцией И. М. Дьяконова, В. Д. Нероновой, И. С. Свенцицкой. — Изд. 3-е, испр. и доп. — М.: Главная редакция восточной литературы издательства «Наука», 1989. — Т. 2. Расцвет древних обществ. — 572 с. — 50 000 экз. — ISBN 5-02-016781-9
 • Древний Восток и античность. // Правители Мира. Хронологическо-генеалогические таблицы по всемирной истории в 4 тт. / Автор-составитель В. В. Эрлихман. — Т. 1.
 • Jürgen von Beckerath. Chronologie des pharaonischen Ägypten: Die Zeitbestimmung der ägyptischen Geschichte von der Vorzeit bis 332 v. Chr. — Mainz: Verlag Philipp von Zabern, 1997. — XIX + 244 p. — (Münchner Ägyptologische Studien, Band 46). — ISBN 3-8053-2310-7
 • Hornung E., Krauss R., Warburton D. A. Ancient Egyptian Chronology. — Leiden-Boston-Köln: Brill, 2006. — 517 S. — ISBN 90-04-11385-1
 • Goedicke Hans. Königliche Dokumente aus dem Alten Reich. — Wiesbaden: Harrassowitz, 1967. — 256 S. — (Ägyptologische Abhandlungen, Bd. 14).
 • Gomaà Farouk. Ägypten während der Ersten Zwischenzeit. — Wiesbaden: Reichert, 1980. — 170 S. — (Beihefte zum Tübinger Atlas des Vorderen Orients. Reihe B: Geisteswissenschaften. Bd. 27). — ISBN 3-88226-041-6

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Усі роки подані до нашої ери.
 2. а б Брэстед Дж. Г. История Египта.
 3. Авдиев В. И.: Военная история древнего Египта