Амратська культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Амратська культура
Map showing the extent of the Амратська культура
Мапа розповсюдження культури
Розташування Єгипет
Доба Неоліт
Час існування бл. 4000 року до н. е.
бл. 3500 року до н. е.[1]
Типова пам’ятка Ель-Амра
Попередня культура Тасійська культура, Бадарійська культура, Мерімде
Наступна культура Герзейська культура
CMNS: Амратська культура у Вікісховищі
Частина серії статей на тему:
Історія Стародавнього Єгипту[2]
Великий Сфінкс і піраміди Гізи
Категорія Категорія Портал

Амратська культура (від назви містечка Ель-Амра, де були розкопки), (також Накада I) — комплекс археологічних пам'яток сільськогосподарської культури енеоліту додинастичного періоду Стародавнього Верхнього Єгипту. Дослідники датують поховання цієї культури кінцем п'ятого, початком IV тисячоліття до н. е (4000 — 3500 роки до н. е.)[1]. Прийшла на зміну Бадарійській культурі.

Артефакти[ред. | ред. код]

Основні засоби праці і зброя виготовлялись, як правило, з каменю, дерева і кісток, мідні предмети рідко зустрічаються в похованнях. Основою господарства було землеробство (мотика, без плугу) і скотарство. Широко використовувалось полювання. В могильниках і поселеннях амратської культури знайдені кістки, глиняні фігурки великої і малої рогатої худоби, риболовні гачки, гарпуни і кременеві наконечники стріл. Високого рівня досягло гончарство. Керамічний посуд амратської культури відрізняється червоною блискучою поверхнею, часто на ній білою фарбою наносився орнамент. Ця культура була поширена по всьому Верхньому і Середньому Єгипті і доходила до Нубії. Попередницею амратської культури дослідники вважають Бадарійську культуру. На зміну амратській культурі у Верхньому Єгипті прийшла Герзейська культура. Суспільний лад амратської культури можна охарактеризувати як перехідний етап від пізньої стадії первіснообщинного ладу до рабовласницького.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Shaw, Ian, ред. (2000). The Oxford History of Ancient Egypt. Oxford University Press. с. 479. ISBN 0-19-815034-2. 
  2. Усі роки подані до нашої ери.

Література[ред. | ред. код]

  • Чайлд Г., Древнейший Восток в свете новых раскопок, пер. с англ., М., 1956;
  • Petrie W.M.F., Prehistoric Egypt, L., 1920, Manuel d'archéologie égyptienne, t. 1, (P.), 1953
  • Советская историческая энциклопедия