Несправжній шотландець

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

«Жо́ден спра́вжній шотла́ндець» (англ. No true Scotsman) — помилка побутової логіки, спроба ad hoc зберегти в силі необґрунтоване загальне твердження[1]. Полягає у тому, що коли деякий контрприклад спростовує загальне твердження, замість його спростування або відмови від вихідного загального твердження, суб'єкт твердження змінюється так, щоб виключити цей специфічний випадок або інші подібні за допомогою риторики, без посилань на будь-які наявні об'єктивні правила («ніякий справжній шотландець такого би не зробив»).[2]

Походження[ред.ред. код]

Введення цього терміну приписується філософові Ентоні Флю, який написав у своїй книзі 1975 року видання «Thinking About Thinking: Do I sincerely want to be right?» («Роздуми про міркуванні: чи я справді хочу бути правим?»)[2].

Уявіть собі Хаміша Макдональда, звичайного шотландця, що сидить зі своєю газетою Глазго Морнінг Геральд і читає статтю «Брайтонський сексуальний маніяк знову нападає». Хаміш шокований і проголошує: «Жоден шотландець не зробив би нічого подібного». Наступного дня він знову читає свою Глазго Морнінг Геральд і цього разу натикається на статтю про якогось чоловіка з Абердина (Шотландія), порівняно з жорстокістю якого Брайтонський маніяк здається просто джентльменом. Цей факт показує, що Хаміш помилявся, але чи збирається він визнати це? Не схоже. Натомість він каже: «Але жоден справжній шотландець не зробив би нічого подібного.» (Ентоні Флю) Thinking About Thinking

Спрощено це можна передати так:

Аліса: Усі шотландці обожнюють хаггіс.
Боб: Мій дядько шотландець, але він не любить хаггіс!
Аліса: Так, але справжні шотландці обов'язково полюбляють хаггіс.

Коли вираз «Будь-який А має ознаку Б» інтерпретується таким чином, щоб виключити тих А, що не мають ознаки Б, це є формою спотворення суті питання. Результат опиняється в залежності від того, як визначати «справжні А».

Есеїст Спенглер порівнює різницю між «зрілими» демократіями, що ніколи не розв'язують воєн, та демократіями «молодими», які можуть їх розв'язати, з логічною помилкою «несправжнього шотландця», тому що згідно з теорією демократичного світу, ніяка справжня демократія не може розпочати війну[3].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. No True Scotsman, Інтернет-енциклопедія філософії
  2. а б Flew, Antony (1975). Thinking About Thinking: Do I sincerely want to be right?. London: Collins Fontana. ISBN 978-0006335801. 
  3. David P. Goldman (Spengler). «No true Scotsman starts a war», Asia Times Online, Jan 31, 2006