Органічне виробництво

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сільське господарство
Картограма площ органічного виробництва за країнами світу
Категорія Категорія Портал

Органічне сільське господарство (англ. Organic farming) — цілісна багатофункціональна модель господарювання та виробництва органічної продукції, яка забезпечує збалансовану динамічну рівновагу між компонентами інтегрованої соціо-економіко-екологічної системи протягом визначеного проміжку часу з метою об'єднання економічного зростання та підвищення життєвого рівня з одночасним поліпшенням стану навколишнього середовища.

Органічне сільське господарство належить до природної моделі ведення сільського господарства.

ФАО визначає органічне сільське господарство (англ. Organic agriculture) як цілісні системи управління сільськогосподарським виробництвом, які сприяють поліпшенню стану агроекологічних систем, включаючи біорізноманіття, біологічні кругообіги і діяльність ґрунтових мікроорганізмів. У цих системах наголос робиться на методах управління з точки зору використання позагосподарських факторів виробництва з урахуванням їх регіональних особливостей. Цілі реалізації будь-якої конкретної функції в рамках системи органічного сільського господарства досягаються, де це можливо, шляхом використання агротехнічних, біологічних і механічних прийомів на відміну від використання синтетичних матеріалів.[1]

Ідея органічного виробництва полягає у повній відмові від застосування ГМО, антибіотиків, отрутохімікатів та мінеральних добрив. Це призводить до підвищення природної біологічної активності у ґрунті, відновлення балансу поживних речовин, підсилюються відновлювальні властивості, нормалізується робота живих організмів, відбувається приріст гумусу, і як результат — покращення родючості ґрунту і збільшення врожайності сільськогосподарських культур.

Результатом органічного виробництва є екологічна безпечна продукція, вільна від ГМО та невластивих продуктам харчування хімічних елементів. Ідея органічного землеробства є популярною у багатьох країнах світу, в тому числі у країнах Європи, включаючи Україну.

Поняття органічне виробництво має термінологічні відмінності в залежності від країн світу.[2] Так, термін «органічне виробництво» (англ. Organic Production) офіційно прийнятий в англомовних країнах Європейського Союзу (ЄС),[3], в Україні та в Казахстані, Білорусі, Киргизстані та ін., еквівалентом якому у Франції, Італії, Португалії та країнах Бенілюксу є «біологічне землеробство» (англ. Biological Farming), у Данії, Німеччині, Польщі та іспаномовних країнах — «екологічне землеробство» (англ. Ecological Farming)[4].

Органічне виробництво в Україні

[ред. | ред. код]

В Україні станом на 31 грудня 2022 р. загальна площа сільськогосподарських угідь, зайнятих під органічне виробництво, та перехідного періоду, склала 263 619 га (0,6% від загальної площі земель сільськогосподарського призначення України), в тому числі площа сільськогосподарських угідь з органічним статусом – 246 126 га, площа сільськогосподарських угідь перехідного періоду – 17 493 га. Загальна кількість операторів органічного ринку становила 462, включаючи 380 сільськогосподарських виробників.[5]

У порівнянні з 2021 роком кількість земель, що перебувають під контролем органів органічної сертифікації, у 2022 році зменшилась на 38% та склала 0,6% від загальної кількості земель сільськогосподарського призначення в Україні, а кількість операторів органічного виробництва зменшилась на 12% відповідно.[6]

Основним фактором таких скорочень стало повномасштабне вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року. Від початку широкомасштабної війни у Запорізькій та Херсонській областях втрачено значну кількість земель через їх окупацію. В цих та інших прифронтових областях, значно зменшилась кількість органічних операторів через неможливість ведення сільськогосподарської діяльності. До того ж, кілька органів сертифікації зупинили свою діяльність в Україні через неможливість забезпечення контролю за діяльністю операторів та, зокрема, проведення фізичних сертифікаційних інспекцій через воєнні дії на території України.

Завдяки своєчасній підтримці міжнародних проєктів та партнерів вдалось зберегти значну кількість операторів, підтримати їх сертифікацію, та дати поштовх для подальшого розвитку.[7]

Органічний рух в Україні

[ред. | ред. код]

Розвитком органічного руху в Україні займаються ряд організацій, зокрема

Державні установи:

[ред. | ред. код]
 • Міністерство аграрної політики та продовольства України – центральний орган виконавчої влади, що формує нормативно-правову базу в органічному секторі України, веде державні реєстри органів сертифікації, операторів та органічного насіння і садивного матеріалу, і забезпечує підготовку та підвищення кваліфікації інспекторів органічного виробництва.[8]
 • Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів – центральний орган виконавчої влади, уповноважений проводити державний нагляд (контроль) у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції відповідно до органічного законодавства України. Це включає здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції: перевірка діяльності органів сертифікації; вибіркова перевірка діяльності операторів; моніторинг органічної продукції на ринку з метою запобігання потраплянню на ринок неорганічної продукції, маркованої як органічна.[9]
 • Офіс з розвитку підприємництва та експорту (Офіс) – державна установа, метою якої є сприяння розвитку та підтримки малого і середнього підприємництва, підтримка та просування експорту товарів, робіт та послуг українських виробників відповідно до програмних документів Кабінету Міністрів України, інших документів державного планування. Починаючи з 2019 року Офіс підтримує органічний експортний ринок України, сприяючи розвитку потенціалу українських експортерів органічної продукції, просуванню органічного сектору та формуванню позитивного іміджу України як надійного постачальника органічної продукції за кордоном. Офіс активно підтримує та організовує різноманітні заходи для органічних експортерів, зокрема, національні павільйони України на ключових міжнародних торговельних виставках, таких як BioFach (Нюрнберг, Німеччина), Anuga (Кельн, Німеччина), SIAL (Париж, Франція) та Middle East Organic & Natural Products Expo (Дубай, ОАЕ).[10] Також Офісом у партнерстві з органом сертифікації Органік Стандарт було створено Каталог українських експортерів органічної продукції.[11]

Ключові учасники органічного сектору України

[ред. | ред. код]
 • Органічна ініціатива – громадська спілка, яка об’єднує представників органічного ринку, основною метою якої є сприяти зростанню торгівлі українською органічною продукцією з вищою доданою вартістю на внутрішньому і зовнішньому ринках, а також сприяти в цілому зростанню органічного ринку України.
 • Органічна Україна – спілка виробників органічних сертифікованих продуктів,  створена з метою формування та розвитку органічного ринку України та світу, та захисту інтересів українських сертифікованих виробників як в Україні так і за її межами.
 • Федерація органічного руху України – організація, що має на меті всебічну пропаганду цінностей та світогляду, притаманних прибічникам світового органічного руху, підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва з одночасним розвитком сучасних світових та вітчизняних безпечних для природи та людини технологій, сприяння розвитку органічного руху в Україні.
 • Інформаційний центр «Зелене досьє» – міжнародна благодійна організація, що сприяє поширенню принципів сталого розвитку в суспільстві, інтеграції їх до національної політики та урядових програм через розповсюдження об’єктивної інформації екологічного та соціального спрямування до ЗМІ, місцевих громад, влади та бізнесу, залучаючи їх таким чином до практичних дій.
 • Органік Стандарт – єдиний український орган з сертифікації органічного виробництва, визнаний Європейським Союзом, Швейцарією, Великою Британією та Канадою. Акредитація IOAS згідно стандарту ISO Guide 17065. Компанія надає послуги сертифікації більш ніж 500 операторам органічного ринку в Україні, що становить близько 70% всіх органічних операторів України.
 • Екотерра – львівська міська громадська організація, метою якої є залучення широких кіл громадськості до проблеми застосування пестицидів як у фермерських та великих господарствах, так і на невеликих ділянках окремих громадян.
 • Асоціація «Ягідництво України» – галузева асоціація, що об'єднує всіх професійних гравців плодово-ягідного ринку. Членами є юридичні особи та фізичні особи – підприємці, які спеціалізуються на вирощуванні та переробці ягід і кісточкових фруктів, постачанні посадкового матеріалу, ЗЗР, МТР тощо, кооперативи, громадські організації, освітні заклади та інші представники сектору. Серед членів асоціації є виробники органічних ягід.

Спеціалізовані вебпортали органічного сектору України

[ред. | ред. код]
 • OrganicInfo.ua – спеціалізований інформаційний портал для просування органічного виробництва, органічних харчових продуктів та сталого способу життя. На порталі зібрана вся інформація про органічний ринок України: законодавча база, історія розвитку органічного руху в Україні та світі, практична інформація для органічних операторів, корисна інформація для споживачів, результати досліджень органічного ринку, новини та анонси органічних подій. Інформація доступна українською та англійською мовами.
 • Органічна Платформа Знань – вебпортал, що об’єднує всі наявні в Україні наукові, інформаційні та практичні матеріали про органічний сектор і робить їх доступними для широкого загалу науковців, викладачів, студентів, практиків та учасників органічного руху. Всі матеріали, що публікуються на платформі, проходять оцінку незалежними експертами галузі на предмет їх актуальності та якості.

Проєкти та програми міжнародної технічної допомоги:

[ред. | ред. код]

Представники міжнародних проєктів/програм надають експертну допомогу при розробці нормативно-правової бази, впровадженні законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, підтримують проведення різноманітних заходів для просування органічного виробництва і торгівлі органічною продукцією, а також підтримують розробку та переклади публікацій на тему органічного виробництва.[7]

Закон України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції»

[ред. | ред. код]

Станом на березень 2024 року органічне виробництво в Україні регулюється Законом України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», а також відповідними нормативно-правовими актами.[12]

Закон було ухвалено Верховною Радою України 10 липня 2018 року, а 2 серпня 2019 року його було введено в дію.

У травні 2023 року Національне агентство з акредитації України видало перший атестат про акредитацію органу сертифікації ТОВ «Органік Стандарт». У червні 2023 року Мінагрополітики внесло ТОВ «Органік Стандарт» до Державного реєстру органів сертифікації у сфері органічного виробництва та обігу органічної продукції, що дозволило йому розпочати проведення сертифікації органічного виробництва та/або обігу органічної продукції відповідно до вимог законодавства України.

У серпні 2023 року Мінагрополітики запустило Державний реєстр операторів, що здійснюють виробництво продукції відповідно до вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Organic agriculture. AQUASTAT Glossary
 2. Термін «органічний» в країнах Європи. Organicinfo.ua (укр.). Процитовано 27 травня 2024.
 3. eng - REGULATION (EU) 2018/848 OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL of 30 May 2018.
 4. Сутність органічного землеробства. Архів оригіналу за 8 жовтня 2014. Процитовано 6 жовтня 2014.
 5. Органічна карта України 2022. Organicinfo.ua (укр.). Процитовано 27 травня 2024.
 6. В Україні відбулось скорочення кількості органічних земель та операторів - результати 2022 року. Organicinfo.ua (укр.). 18 жовтня 2023. Процитовано 27 травня 2024.
 7. а б Міністерство аграррної політики та продовольства України.
 8. Міністерство аграгрнрої політики та продовольства України.
 9. Kitsoft. Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів - Головна. dpss.gov.ua (ua) . Процитовано 27 травня 2024.
 10. Organic Food. NEWP (англ.). Процитовано 27 травня 2024.
 11. Catalogue_of_Ukrainian_organic_exporters2023. NEWP (англ.). Процитовано 27 травня 2024.
 12. Міністерство аграрної політики та продовольства України.

Посилання

[ред. | ред. код]