Пляжний гандбол

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кидок в пляжному гандболі

Пляжний гандбол (біч-гандбол) — командна гра з м'ячем, що проводиться на піщаних пляжах. Змагання з пляжного гандболу організовуються для чоловічих, жіночих та змішаних команд.

Історія гри[ред. | ред. код]

Пляжний гандбол з'явився на початку 90-х років XX століття в Італії, де і були розроблені правила гри[1]. Є думка, що цей вид спорту з'явився, як і класичний гандбол, на уроках фізкультури. В даний час пляжний гандбол розвивається більш ніж в 40 країнах.

Правила гри[ред. | ред. код]

Майданчик

Майданчик для гри у пляжний гандбол являє собою прямокутник довжиною 27 і шириною 12 м, що включає ігрову зону та дві площі воріт. Поверхня майданчика повинна бути засипана піском глибиною не менше 40 см. Навколо ігрового майданчика повинна бути передбачена зона безпеки розміром приблизно 3 м. Ігрова зона має 15 м в довжину та 12 метрів в ширину. Її межі позначаються кольоровою стрічкою або мотузкою шириною не більше 8 см. Всі лінії на майданчику є складовою частиною площі, яку вони обмежують. Довгі обмежувальні лінії називаються бічними лініями, короткі — лініями воріт (між стійками воріт) та зовнішніми лініями воріт (з обох боків воріт)[2].

Ворота

Ворота встановлюються по центру лінії воріт. Розміри воріт: ширина 3 м і висота 2 м. Ворота повинні мати сітку. Перед кожними воротами розташовується площа воріт. Площа воріт обмежується лінією площі воріт, яка проводиться наступним чином: паралельно (зовнішньої) лінії воріт в 6 м від неї кріпиться стрічка або мотузка.

М'яч

У грі використовується гумовий м'яч. Для чоловічих команд вага м'яча 350—370 г., з окружністю 54-56 см, для жіночих команд вага м'яча 280—300 г з окружністю 50-52 см. Для дитячих команд може бути використаний більш легкий м'яч.

Склад команди

Команда складається з 8 гравців. Принаймні, 6 гравців повинні знаходитися на майданчику на початку гри. Якщо кількість гравців з правом грати стає менш 4-х, гра припиняється і переможцем оголошується команда суперника.

Кожна команда повинна мати не менше 4 гравців на ігровому майданчику (3 польових гравці та 1 воротар). Інші гравці є запасними і повинні залишатися в зоні заміни.

Всі польові гравці команди повинні бути одягнені в однакові майки без рукавів. Колір і дизайн форми однієї команди повинні чітко відрізнятися від кольорів іншої команди. Воротарі повинні мати форму, кольори якої чітко відрізняються від кольору форми польових гравців обох команд і воротаря команди суперника. У формі воротаря повинні перебувати не більше 2 гравців у кожній команді. На воротарів можуть бути одягнуті поверх ігрової форми прозорі майки (наприклад, світлих відтінків, крізь які можна було б розрізнити їх ігрові номери). Всі гравці повинні грати босоніж. Забороняється грати в спортивному або будь-якому іншому взутті, але дозволяється грати в шкарпетках або бинтувати ступні.

Початок гри

Перед початком матчу судді проводять жеребкування (підкидають монету) для вибору воріт і зон заміни. Команда, яка виграла жеребкування вибирає або одну із сторін майданчика, або відповідну зону заміни. Інша команда робить свою вибір у відповідності з рішенням першої команди. Гра починається зі свистка судді. Після першої половини команди міняються місцями. Зони замін не змінюються. Кожна половина гри, а також «золотий гол» починаються зі спірного кидка, після свистка судді.

Час гри

Гра складається з двох періодів, рахунок в яких ведеться роздільно. Кожний період триває 10 хвилин. Перерва між ними — 5 хвилин.

Поняття голу

Гол зараховується, якщо м'яч всією своєю окружністю перетинає всю ширину лінії воріт, за умови, що не було порушення правил з боку гравця, який кидав м'яч, або іншого члена команди до або під час кидка. Гол зараховується, навіть якщо гравець команди, що захищається, припустився порушення правил в момент польоту м'яча у ворота. Гол не зараховується, якщо суддя або хронометрист перервали гру до повного перетину м'ячем лінії воріт. Гол зараховується, якщо щось або хтось, хто не бере участь в грі (глядачі тощо), завадили попаданню м'яча у ворота, а судді не сумніваються в тому, що м'яч, в іншому випадку, обов'язково потрапив би у ворота. За закинутий м'яч у ворота після піруету до рахунку додається ще одне додаткове очко. М'яч, закинутий з 6-метрового кидка, дає 2 очки. Також два очки присуджуються, якщо м'яч у ворота закидає воротар.

Визначення результату гри

Якщо наприкінці періоду рахунок залишається нічийним, використовується правило «золотого гола».

Переможцю кожного періоду присуджується одне очко.

Якщо обидва періоди виграні однією командою, ця команда оголошується переможцем з рахунком 2:0. Якщо кожна з команд виграє по періоду, то результат буде нічийним. Так як завжди повинен бути переможець, застосовується серія булітів (один гравець проти воротаря). П'ять гравців, з правом грати, виконують кидки поперемінно з командою суперника. Якщо воротар входить до числа гравців, що виконують кидки, то при виконанні свого кидка він розглядається як польовий гравець. Переможцем оголошується команда, яка отримала більшу кількість очок після виконання 5 кидків. Якщо після першого кола результат ще не визначений, то кидки тривають. Команди міняються місцями. Знову 5 гравців, які мають право грати, виконують кидки, чергуючись з командою суперника. На цей раз починає інша команда. У цьому раунді і будь-якому наступному результат матчу вирішується: переможцем вважатиметься та команда, яка буде лідирувати після однакового числа спроб взяття воріт.

Закінчення гри

Гра закінчується після фінальної сирени. За відсутності такого сигналу, суддя дає свисток про закінчення часу гри.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ПЛЯЖНЫЙ ГАНДБОЛ. Пособие для начинающих игроков, тренеров и болельщиков: особенности и основные отличия от классического. russianhandball.ru. Архів оригіналу за 24 листопада 2016. Процитовано 30 липня 2017. 
  2. Игнатьева, Валентина (2017). Теория и методика гандбола (російська). Litres. ISBN 9785040449729.