Дартс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мішень для гри в дартс

Да́ртс (англ. darts) — низка пов'язаних ігор, у яких гравці метають короткі стріли (дротики) у круглу мішень, повішену на стіну. Хоча в минулому використовувалися різні види мішеней і правил, у цей час термін дартс звичайно посилається на стандартизовану гру з визначеною конструкцією мішені та правилами.

Гра зародилася кілька сторіч тому на Британських островах. Дотепер дартс є традиційною грою, у яку грають у пабах Великої Британії, Нідерландів, Скандинавських країн, США і деяких інших[джерело?]. Крім цього, у дартс грають і на професіональному рівні.[1]

Мішень[ред. | ред. код]

Мішені для дартсу звичайно виготовляються із сизалю. Секції мішені розділяються одна від одної дротом. Мішень поділена на сектори, яким привласнені числа від 1 до 20.

Висота мішені й відстань до неї[ред. | ред. код]

У стандартній грі центр мішені повинен розміщується на висоті 1,73 метрів (5 футів, 8 дюймів) від підлоги, а відстань від мішені до лінії, з якої гравці метають дротики, становить 2,37 метрів (7 футів, 9,25 дюймів).

Стандартні розміри мішені:

внутрішня ширина кілець подвоєнь (doubles) й потроєнь(trebles) 8 мм.
внутрішній діаметр «яблучка» 12,7 мм.
внутрішній діаметр зовнішнього центрального кільця 31,8 мм.
відстань від центра мішені до зовнішньої сторони дроту кільця подвоєнь 170,0 мм.
відстань від центра мішені до зовнішньої сторони дроту кільця потроєнь 107,0 мм.
загальний діаметр мішені 451,0 мм ± 10,0 мм.
товщина дроту 1,5 мм.

Правила[ред. | ред. код]

Стандартна мішень розділена на двадцять пронумерованих секцій, звичайно чорного й білого кольорів, кожній привласнене число від 1 до 20. У центрі знаходиться «яблучко» (англ. bull eye), влучення в яке оцінюється в 50 очка, оточене зеленим кільцем довкола нього (25 очка). Зовнішнє вузьке кільце означає подвоєння числа сектора, внутрішнє вузьке кільце означає потроєння числа сектора. І зовнішнє й внутрішнє вузьке кільця традиційно офарблюються в червоний і зелений кольори.

Влучення дротика поза вузьким зовнішнім кільцем очок не приносить. Якщо дротик не залишається в мішені після кидка, він також не приносить очок. Звичайно очки підраховуються після того, як гравець метає 3 дротики. Після цього хід переходить до іншого гравця. Важлива примітка: стандартно гравці використовують дротики, маса яких не перевищує 50 грамів. У випадках гри на аматорському рівні припустимо використовувати важкі дротики масою понад 50 грамів, однак цей виняток робиться для дротиків зроблених під замовлення й в умовах гри поза чемпіонатами. Що стосується напіваматорської й професійної гри, то використання дротиків масою понад 50 грамів — підстава для недопуску або дискваліфікації гравця. На сьогоднішній день найвідомішими виробниками інвентарю для дартсу (Harrows, Unicorn, Nodor, Winmau й ін.) виробляються різні високотехнологічні дротики: наприклад розроблені 5-и кратним чемпіоном світу з дартсу Еріком Брістоу дротики Classic, вольфрамомісткі дротики серії Power Point (з голкою з вільним ходом), сталеві або латунні Sparks, вольфрамові Doom Doom.

Максимально можливий результат 3-ох кидків — 180 очок (якщо гравець попадає всіма трьома дротиками у внутрішнє вузьке кільце сектора 20).

Правило перебору — якщо кидок дротика дав більшу кількість очок, ніж потрібно для нульового завершення гри (або ж приводить рахунок до одиниці), то всі три останні кидка не зараховуються, і рахунок лишається колишнім, яким він був до серії кидків, що привів рахунок до перебору або одиниці.

301/501[ред. | ред. код]

Кожна сторона в грі починає з рахунку 301 (варіант 501). Метод ведення рахунку полягає у вирахуванні отриманої кількості очок із залишившихся, поки один із гравців не досягне 0. Закінчувати гру потрібно обов'язково кидком в подвоєння або в яблучко мішені так, щоб отримана кількість очок звело рахунок до нуля. (яблучко зараховується за подвійне 25).

Кожна гра в 301 зветься «Лег». П'ять «легів» складають «сет» (гра ведеться до трьох перемог в «легах»). Остаточним переможцем вважається той, хто виграв задану кількість «сетів».

Раунд[ред. | ред. код]

Правила гри зводяться до того, щоб по черзі вразити сектора від 1-го до 20-го, потім подвоєння і потроєння 20-го сектора, і завершити гру влученням в яблучко мішені. У випадку, якщо в серії кидків всі три дротики досягають цілі, (наприклад: 1, 2, 3 або 12, 13, 14 тощо), той гравець, що кидав продовжує свою гру позачергово. Заліковим полем сектора рахується вся його площа, включаючи кільця подвоєння і потроєння рахунку.

Переможцем вважається гравець, що першим влучив у яблучко.

Великий Раунд[ред. | ред. код]

Після проведення жеребкування, кожен гравець кидає, по черзі, по три дротики, по секторах від 1-го до 20-го, включаючи яблучко.

Вважаються влучення тільки в черговий сектор. При влученні в зону подвоєння або потроєння сектора, очки, відповідно, подвоюються або потроюються.

Виграє той гравець, котрий набрав найбільшу кількість очок.

Всі п'ятірки[ред. | ред. код]

Серіями по три дротики гравці прагнуть набрати число кратне 5. Серія кидків, що дала число не кратне 5, не зараховується. Число 5 дає 1 очко, 10 — 2 очка, 50 — 10 очок й т.д.

Переможцем вважається той, хто першим набере 51 очко.

У грі діє правило перебору.

Двадцять сім[ред. | ред. код]

Кожному гравцю на початку дається по 27 очок. Першими трьома дротиками необхідно влучити у подвоєння сектора 1. При цьому кожне влучення в ціль приносить 2 очка (1х2). Якщо жоден із дротиків не потрапив в подвоєння сектора 1, то з існуючої кількості очок (27) віднімається 2 очка (1х2). Наступними трьома дротиками необхідно влучити у подвоєння сектора 2. При цьому кожне влучення в ціль приносить 4 очка (2x2). Якщо жоден із дротиків не потрапив в подвоєння сектора 2, то з існуючої кількості очок віднімається 4 (2х2).

У такий спосіб гра ведеться до 20-го сектора мішені. Переможцем вважається той, у кого після кидків в подвоєння сектора 20 лишилося більша кількість очок.

Той гравець, чий рахунок у ході гри стає менше одиниці, вибуває зі змагання.

Тисяча[ред. | ред. код]

Заліковим полем гри є яблучко та зелене кільце. Кожен гравець на початку гри не має очок і набирає їх серіями по 3 дротики, враховуючи тільки 25 і 50.

Переможцем вважається той, хто першим набрав 1000 очок.

У грі діє правило перебору.

П'ять життів[ред. | ред. код]

За кидок трьома дротиками треба набрати більшу кількість очок, ніж набрав попередній гравець, хоча б на одне очко. Винятком є тільки 180 очок. Кожен гравець може помилитися 5 раз. На шостий гравець виходить із гри. У цю гру краще грати вп'ятьох- вшістьох.

Сектор 20[ред. | ред. код]

У вправі «Сектор 20» гравець виконує 30 кидків (10 серій по 3 дротики), намагаючись набрати як можна більшу суму тільки за рахунок влучень в сектор 20 мішені. Влучення в подвоєння зараховуються за 40 очок, в потроєння за 60 очок. Дротики, що не потрапили в зону 20-го сектора, до результату загальної суми не додаються.

Діаметр[ред. | ред. код]

Гравці довільно вибирають два діаметрально протилежних сектори й намагаються влучити в їх подвоєння і потроєння по уявлюваній прямій, наприклад: подвоєння сектора 11, потроєння сектора 11, зелене кільце, Потроєння сектора 6 і подвоєння сектора 6. Перемагає той гравець, який першим мине уявну лінію по заданих точках.

Дартс в Україні[ред. | ред. код]

Україна є членом Всесвітньої федерації дартсу (WDF) з 2015 року.

В січні 2016 року гравці отримали перші українськи спортивні розряди внаслідок визнання дартсу видом спорту в Україні.

У дартс-середовищі традиційно найбільше поширені змагання в спортивній дисципліні "501DO" (501 double out - 501 очко із закінченням подвоєнням), титул чемпіона України в якій розігрується з 2004 року. Деякі чемпіонати України мали статус відкритих. Чемпіонами України серед чоловіків у дисципліні 501DO ставали:

 • 2004 Україна Україна Вадим Ледєньов (Київ)
 • 2005 Україна Україна Вадим Ледєньов (Київ)
 • 2006 Україна Україна Вадим Ледєньов (Київ)
 • 2007 Україна Україна Вадим Ледєньов (Київ)
 • 2008 Україна Україна Олександр Воронін (Кривий Ріг)
 • 2009 Україна Україна Артем Усик (Черкаси/Київ)
 • 2010 Україна Україна Владислав Мелашенко (Ужгород)
 • 2011 Україна Україна Вадим Ледєньов (Київ)
 • 2012 Україна Україна Артем Усик (Київ)
 • 2013 Україна Україна Артем Усик (Київ)
 • 2014 Україна Україна Владислав Омельченко (Кривий Ріг)
 • 2015 Україна Україна Артем Пасічниченко (Харків)
 • 2016 Україна Україна Олексій Бушуй (Харків)
 • 2017 Україна Україна Артем Усик (Київ)
 • 2018 Україна Україна Артем Усик (Київ)
 • 2019 Україна Україна Олексій Бушуй (Харків)
 • 2020 - ❗️змагання не проводились, внаслідок пандемії C.O.V.I.D. - 19

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]