Герлінг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гра в херлінґ

Герлінг (англ. hurling,ірл. iománaiocht, iomáint) — командна гра кельтського походження. У герлінг грають Ключками та м'ячем. Мета гри — отримати більше очок та голів, ніж команда-суперник.

В герлінг грають переважно в Ірландії. В інших країнах світу в герлінг грають здебільшого члени ірландської діаспори, в Великій Британії, Північній Америці, Новій Зеландії, Південній Африці та Аргентині.

Спортінвентар[ред.ред. код]

Ключка та м'яч для герлінгу

У кожного гравця є дерев'яна ключка (херлі, hurley, яка також відома по-ірландськи як camán та по-англійськи як hurl, hurling stick, shtick) .

Довжина ключки — 70-100 см. Нижня частина ключки називається бас. У воротаря бас удвічі більший, ніж у польових гравців. М'яч для гри (sliotar) виготовлений зі шкіри з корком всередині. Розмір м'яча — 23 — 25 см, вага 110—120 гр. Деяким гравцям вдається надати м'ячу швидкість до 150км/год. Зафіксовані випадки, коли м'яч пролітав 110 м. Жінки та юніори повинні грати в захисному шоломі.

Правила гри[ред.ред. код]

Гральний майданчик[ред.ред. код]

Гральний майданчик має прямокутну форму 130—145 м в довжину та 70-80 м в ширину. З обох кінців заходяться Н-подібні ворота. Відстань між штангами воріт становить 6,50 м, висота воріт - 7 м. На висоті 2,50 м між штангами проходить поперечна штанга. Нижня частина воріт є власне воротами. Вона закрита сіткою. З обох сторін воріт знаходяться 2 прямокутні майданчики: один, менший, 14 м завширшки та 4,50 м завдовжки (воротарський майданчик), другий, більший, шириною 19 м та 13 м завширшки (штрафний майданчик). Окрім цього, на полі є 20-метрові та 65-метрові лінії. Розміри грального майданчика та воріт для змагань юніорів менші.

Команди та тривалість гри[ред.ред. код]

Hurling sport - Taking a swing.jpg

До кожної команди входять 15 гравців-герлерів. Форма воротаря відрізняється за кольором від форми інших гравців.

Під час гри дозволяється 5 разів міняти гравців. В додатковий час дозволяється зробити ще три заміни.

Тривалість гри становить 60 хвилин (2 тайми по 30 хвилин). Додатковий час - 2 тайми по 10 хвилин.

Хід гри[ред.ред. код]

Арбітр вкидає м'яч на центральну лінію. У цей час всі гравці команди, крім двох, знаходяться за 65-метровою лінією.

Якщо м'яч падає на землю, його потрібно підняти або вдарити по ньому ключкою, або ногами. Не дозволяється піднімати м'яч рукою. Вищий пілотаж - підкинути м'яч ключкою в повітря, а потім відбити його ударом ключки. Якщо гравець зловить рукою м'яч, що летить у повітрі, дозволяється пробігти з ним у руках не більше 4 кроків, а потім підкинути його у повітря, або відбити ключкою з землі. Гравець, який хоче пронести м'яч більше трьох кроків, може використовувати ключку, щоб нести на ній м'яч. Але це вимагає великої спритності.

При порушенні правил призначається штрафний удар з місця порушення. Причому гравець повинен підняти і підкинути ключкою м'яч в повітря, а потім вдарити по ньому. Якщо правила порушив захисник, що знаходиться у своєму штрафному майданчику перед воротами, призначається пенальті з середини 20-метрової лінії. На лінії воріт команди, що захищається, окрім воротаря, дозволено перебувати ще двом гравцям. Пенальті забивається так само, як і звичайний штрафний удар.

Якщо одна з команд забиває гол або очко, або якщо команда, що нападає, пропускає ворота, то гра продовжується після ручного кидка м'яча воротарем з воротарського майданчика. Решта гравців повинні знаходитися за 20-метровою лінією. Якщо команда, що захищається пропускає ворота, команда, що нападає, робить штрафний удар (з землі) з 65-метрової лінії. Якщо м'яч в однієї команди вилітає за межі поля, інша команда робить кутовий удар (з землі) на лінії поля в місці, де м'яч залишив поле.

Рахунок[ред.ред. код]

Гол забивається, якщо м'яч потрапляє в нижню частину воріт, і зараховується як три очки. Якщо м'яч забивається у ворота вище поперечної штанги, команда заробляє одне очко. Голи і очки можна заробити і ручним кидком. Для цього м'яч під час удару рукою повинен вже знаходитися в повітрі. Не дозволяється переносити або перекидати м'яч за лінію воріт. Якщо гравець команди, що нападає, перебуває у штрафному майданчику перед воротами в момент удару, то його можливе очко або гол не зараховуються, а інша команда робить штрафний удар. Рахунок очок і голів йде окремо за принципом «кількість голів - сума очок». Наприклад, у фінальному матчі Чемпіонату Ірландії 1995-го рахунок становив: «Клер» 1-13, «Оффалі» 2-8. Таким чином, виграла «Клер» з рахунком 16 (3+13): 14 (6+8).

Порушення правил[ред.ред. код]

Наступні дії гравців вважаються порушеннями:

  • підбирати м'яч з поля рукою (дозволяється тільки ключкою і ногою)
  • кидати м'яч рукою (дозволені тільки паси відкритою рукою)
  • робити більше 4 кроків з м'ячем у руці (дозволено нести м'яч на ключці)
  • ловити м'яч, що не торкнувся поля, три рази поспіль
  • передавати м'яч з рук в руки
  • кидати м'яч у ворота рукою
  • забивати м'яч з воротарського майданчика
  • ставити підніжки, хапати за одяг, штовхати, або валити гравця.

Суддівство[ред.ред. код]

За ходом гри стежить рефері. Йому допомагають два судді на лінії та 4 арбітри. В іграх між округами бере участь ще один офіційний спостерігач на лінії поля. Рефері приймає всі рішення по зарахуванню голів, очок, штрафів і т.д.

З кожного боку воріт стоїть по арбітру. Їх можна впізнати за білими кітелями. Основне завдання арбітрів - показувати голи і очки. Одне очко позначається підняттям білого прапора, гол - підняттям зеленого прапора. 65-метровий штрафний удар позначається підняттям руки. При невдалій спробі атаки команди, що нападає, руки схрещуються над головою.

Основне завдання суддів на лінії - показати за допомогою прапора, коли і в якому місці м'яч залишив поле, і яка команда знову отримує м'яч. Однак рефері має право вирішального голосу над суддями та арбітрами.

Історія[ред.ред. код]

Герлінг має довгу історію. Спочатку в нього грали мешканці сусідніх сіл: в грі брали участь сотні гравців. Гра могла тривати декілька годин чи навіть днів.

Герлінг принесли з собою кельти понад 2000 років тому. Вже в V столітті в зведенні законів Ірландії за вбивство людей за домогою приладдя для герлінгу призначалась кара.

Після завоювання Ірландії в XII столітті англійцями, гру було заборонено. Проте популярність гри не зменшувалась.

XVIII століття стало для герлінгу століттям розквіту. В нього грали мешканці 21 графства.

Перші кодифіковані правила гри в герлінг були зведені в 1879 році в «Союзі герлінга Ірландії» в дублінському Триніті коледжі, а в 1884 році була створена «Гельська Атлетична Асоціація» (Gaelic Athletic Association) - герлінг став офіційним видом спорту.

Головна подія у світі герлінгу — Чемпіонат Ірландії з херлінґу, який проводиться щорічно з 1887 року. Фінальна гра традиційно проходить в вересні в Дубліні на стадіоні «Кроук Парк». Команда-переможець отримує кубок (Liam-McCarthy-Cup).

В Європі існує «Європейська ліга герлінгу».

Посилання[ред.ред. код]