Рея (морська справа)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Рей (морський термін))
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Реї

Ре́я[1] (від нід. ra через рос. рея або від нім. Rahe, Raa через польське і російське посередництво)[2], неправильно «рей» — горизонтальне рангоутне дерево[3], підвішене за середину за допомогою боргів і бейфута до щогли або стеньги. Призначена для поставлення для постановки прямих вітрил або кріплення сигнальних фалів і фігур (конусів, куль), в цьому випадку така рея має назву «сигнальної».

Залежно від того, до якої щогли належить рея, а також від її розташування на ній, вона отримує додаткові найменування:

 • Фока-рея, фор-марса-рея, фор-брам-рея, фор-бом-брам-рея, фор-трюм-рея, фор-мун-рея — на фок-щоглі.
 • Грота-рея, грот-марса-рея, грот-брам-рея, грот-бом-брам-рея, грот-трюм-рея, грот-мун-рея — на грот-щоглі.
 • Бегін-рея, крюйсель-рея, крюйс-брам-рея, крюйс-бом-брам-рея, крюйс-трюм-рея, крюйс-мун-рея — на бізань-щоглі.

Залежно від висоти розташування розрізняються нижня рея, марса-рея, брам-рея, бом-брам-рея, трюм-рея і мун-рея.

Під бушпритом до кінця XVIII століття кріпилася блінда-рея, що несла пряме носове вітрило — блінд. Наприкінці XVI — початку XVIII століття на блінда-стеньзі — маленькій щоглі на бушприті зазвичай встановлювали невелику блінда-стень-рею. Приблизно з середини XVIII ст. блінда-стеньга була замінена утлегарем з бом-блінда-реєю.

Кріплення нижніх рей зазвичай постійне і виконується за допомогою бо́ргів — коротких ланцюгів з гаками, закріплених на топах щогл. Вищі реї підіймаються снастями рухомого такелажу: марса-реї — за допомогою марса-фалів (драйрепів), брам-реї, бом-брам-реї — за допомогою брам-горденів і бом-брам-горденів. До щогли середина реї фіксується за допомогою бейфута — товстих обшитих шкірою тросів. Бейфути нижніх рей переважно закріпляються наглухо, бейфути вищих рей є знімними[4].

Фіксація рей у вертикальній площині здійснюється спеціальними снастями — топенантами, в горизонтальній її повертають за допомогою брасів — це називається брасуванням[5]. Під реєю часто протягають перти — спеціальні троси, на яких стоять матроси під час виконання робіт з вітрилами.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Рея // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 2. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 5 : Р — Т / укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2006. — Т. 5 : Р — Т. — 704 с. — ISBN 966-00-0785-X.
 3. Рей, рангоутное дерево // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос.)
 4. Паруса // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос.)
 5. Брасопить реи // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос.)

Джерела[ред. | ред. код]

 • Морской словарь: В двух томах. — М. : Военное Издательство МО СССР, 1959.
 • Морской энциклопедический словарь: В трёх томах. — Л., 1991. — 53000 прим. — ISBN 5-7355-0280-8
 • К. Х. Марквард. Рангоут, такелаж и паруса судов XVIII века. — Л. : Судостроение, 1991. — 288 с ил. с. — 81000 прим.ISBN 5-7355-0131-3