Сирецький дендрологічний парк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сирецький дендрологічний парк
Схема Сирецького парку.gif
план-схема парку
50°28′58″ пн. ш. 30°25′23″ сх. д. / 50.48278° пн. ш. 30.42306° сх. д. / 50.48278; 30.42306Координати: 50°28′58″ пн. ш. 30°25′23″ сх. д. / 50.48278° пн. ш. 30.42306° сх. д. / 50.48278; 30.42306
Статус науково-дослідницька природоохоронна установа
Відкрито 1875
Площа 6,5 га
Керуюча установа Державна агрофірма «Квіти України»
Розміщення Київ, вул. Тираспольська, 43
Сирецький дендрологічний парк is located in Україна
Сирецький дендрологічний парк
Сирецький дендрологічний парк
Сирецький дендрологічний парк (Україна)

CMNS: Сирецький дендрологічний парк на Вікісховищі

Сире́цький дендрологі́чний парк — науково-дослідницька природоохоронна установа, яка вивчає і зберігає у спеціально створених умовах різноманітні види дерев та чагарників та їх композиції з метою найбільш ефективного наукового, культурного та рекреаційного використання. Розташований в історичній частині правобережжя Києва — Сирці. Має статус «Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення».

Історія[ред.ред. код]

Основою сучасного Сирецького дендропарку став показовий парк декоративних культур при квітковому господарстві, закладений в кінці 19 століття власником господарства, німцем Мейером. Досі збереглися екземпляри і декоративні ландшафтні групи з участю тиса далекосхідного посадки 1875 року, туї східної — 1895 року, ялин Енгельмана і колючої — 1900 року, а також клену гостролистого, дубу звичайного, липи дрібнолистої того ж періоду посадки. Із загальної території парку 6,5 га, історична частина займає близько третини площі.

Пам'ятний камінь М. О. Птіцину

Основні роботи для значного розширення території парку, з формування ландшафтних композицій і архітектурно-художнього вигляду парку в цілому, які можна споглядати в даний час, а також множення колекції декоративних рослин були проведені у 1950-1960-ті роки, під керівництвом дендролога Миколи Олександровича Птіцина. За цей період було висаджено близько 500 видів, форм, сортів, культиварів дерев, чагарників і трав'янистих рослин.

Наприкінці 1980-х років у парку проведено реконструкцію, в основному спрямовану на підвищення упорядкованості території та посилення декоративних якостей насаджень.


Насадження[ред.ред. код]

У парку, окрім вікових, вище перерахованих дерев, росте дуже велика колекція видів туї (тільки декоративних форм туї західної в парку більше 25); берези — більше 20 таксонів, у тому числі і дуже рідкісних для України видів — паперова, Ермана (кам'яна), даурська, вишнева; єлей — більше 25 таксонів, ялин — близько 20 таксонів. Також широко представлені види роду горіх, клен, ялиця, спірея, рододендрон, барбарис, жимолость. В даний час колекція рослин дендропарку нараховує понад 900 таксонів.

Переважна кількість видів декоративних рослин — інтродуценти, в тому числі і досить рідкісні для кліматичних умов України — ліріодендрон тюльпановий (тюльпанове дерево), платан західний, гінкго дволопатеве, метасеквоя, софора японська та інші.

Деякі з наявних видів рослин занесені до Червоної книги України — мікробіота перехреснопарна, сосна кедрова європейська, самшит колхідський, дзвіночок карпатський, бересклет карликовий і багато інших.

Рослини висаджені не в систематичному порядку, а за принципом їх декоративного використання в садово-парковому будівництві, а ландшафтні групи і композиції створювалися з дотриманням принципів ландшафтного дизайну. Тому в парку багато яскравих прикладів умілого поєднання рослин в ландшафтних групах, чудово створених архітектурно-художніх композицій і пейзажів.

Галерея[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]