Українська національна лотерея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Українська національна лотерея
Ukrainian National Lottery.PNG
Логотип УНЛ
Держава Flag of Ukraine.svg Україна
Перший розіграш 1997
Кількість ігор 5
Сайт unl.ua

Українська національна лотерея (УНЛ) — українська компанія, що спеціалізується на послугах загальнонаціональних та «онлайнових» лотерей. Заснована 1997 року. Власником компанії є британський бізнесмен Майкл Джон Фогго[1]. УНЛ входить до складу «Європейської асоціації лотерей та тото» (англ. European Lotteries and Toto Association, AELTE)[2] та Всесвітньої лотерейної асоціації (WLA)[3]. Підприємство має ліцензію Міністерства фінансів України № 446756[4].

Власники[ред. | ред. код]

Магазин УНЛ у місті Біла Церква

Підприємство із 100 % іноземними інвестиціями «Українська Національна Лотерея» було засноване в 1997 році жителем Флориди, громадянином США Віл'ямом Френсісом Фліном. У вересні 1997 року корпоративні права на Підприємство із 100 % іноземними інвестиціями «Українська Національна Лотерея» перешли до компанії Олімпік Голд Холдінгз Лімітед (Olympic Gold Holdings Limited), яка представляла інтереси групи іноземних інвесторів з Великої Британії, Швеції, Австрії та ін.

З серпня 2014 року у підприємстві із 100 % іноземними інвестиціями Українська Національна Лотерея розпочався процес реорганізації структури корпоративної власності, який у березні 2016 року завершився переходом прав на українського оператора державних лотерей до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ефаміандо Холдінгз Лімітед» (Efamiando Holdings Limited), Республіка Кіпр. Фактичним власником стає Третьяков Олександр Юрійович та ряд інших високопосадовців. За даними ЗМІ серед високопосадовців фігурують Гліб Загорій (співвласник фармацевтичної фірми «Дарниця», депутат-списочник від «Блоку Петра Порошенка») та Борис Ложкін (колишній голова Адміністрації Петра Порошенка, а також голова Інвестиційної ради.).[5][неавторитетне джерело]

На початку 2018 року корпоративні права на Підприємство із 100 % іноземними інвестиціями «Українська Національна Лотерея» були придбані інвестором з Великої Британії Майклом Джоном Фогго, інтереси якого представляє компанія Гонконг Руі Бо Інвестмент Лімітед (Hong Kong Rui Bo Investment Limited), що зареєстрована за законодавством Гонконгу. Більшу частину своєї діяльності у бізнесі Фогго провів у Східній Азії, Гонконзі, Макао, Китаї. Працював у фінансовому секторі та здійснював безпосереднє управління компаніями та проектами у сфері управління інвестиціями в нерухомість, медіа-індустрії, в тому числі продакшн і броадкастінг, і, звичайно, в ігровій індустрії[1].

В березні 2018 року журналісти провели розслідування про те кому ж насправді належить «Українська Національна Лотерея» і хто такий Майкл Джон Фогго. В результаті чого було встановлено, що Майкл Фогго є главою зареєстрованої в Гонконзі (спеціальний адміністративний район Китаю) компанії Churchill Fiduciaries Limited. Фідуціар — це довірена особа, яка управляє власністю (послуги номінального директора) за дорученням реального власника, який не бажає засвічуватись. А реальний склад власників залишився незмінним.[6]

Журналісти встановили, що містер Фогго має спільний бізнес у Британії із росіянами. Так, компанія TAURUS TRIPLICATA LLP (Company number OC414265) контролюється містером Фогго спільно з громадянином РФ KOMAROV, Alexander. Частки у компанії розділені між Фогго і Комаровим як 75 % на 25 %. Власником цієї компанії містер Фогго став 20 грудня 2017 року. Тобто саме перед датою купівлі «УНЛ». Водночас  громадянин із РФ володіє часткою в цій компанії із 2016 року.[7]

Історія розвитку[ред. | ред. код]

З часу створення у 1997 році по 2001 рік «УНЛ» проводила лотерею з назвою «Національна лотерея 6 з 39». У 2001 «Українська національна лотерея» запровадила дві нові лотереї — «Кєно» та «Супер Лото». У 2002 році засновано гру типу «бінго» — «Бінго Бум Лото», яка проіснувала 56 розіграшів і була ліквідована у грудні 2003 року.

1 червня 2004 було презентовано поширену у світі лотерею типу Pick3, яка отримала в Україні назву «Лото трійка». У грудні 2008 року стартувала лотерея «Лото Максима», що проводиться за класичною формулою 5 із 45.[8]

Тривалий час УНЛ була єдиним підприємством у СНД, яке надавало послуги онлайн-лотерей: за допомогою електронного устаткування та телекомунікаційної системи, вибір гравця миттєво надсилався та реєструвався в Центральній комп'ютерній системі. По населених пунктах України встановлено вже понад 5200 лотерейних терміналів.

За основу організації лотерейної діяльності УНЛ була взята модель, яка працює у Великій Британії. В УНЛ працює лотерейна система, лотерейні термінали, ігрові автомати, аналогічні тим, якими користується у Великій Британії компанія Camelot Group. Ця компанія є оператором Національної Лотереї у Великій Британії з 1994 року[9].

Стратегічний партнер УНЛ — американська корпорація GTech — забезпечила постачання сучасного обладнання, центральної системи, лотерейних терміналів, супутникового зв'язку для продажу електронних білетів лотерей та відображення даних про реалізацію в центральній базі даних в режимі реального часу. Важливий компонент лотерей — лототрони, були завезені американською компанією Smartplay International. В Казначействі було встановлено окремий термінал для отримання даних безпосередньо з центральної системи. Також УНЛ розгорнула мережу базових станцій, пов'язаних радіозв'язком по всій Україні з метою організації зв'язку між лотерейними терміналами. Безпека зв'язку була забезпечена спеціальним кодуванням і гарантувалася корпорацією GTech[9].

У 2012 році виторг УНЛ від лотерей «Кєно» і «Супер Лото» склав 280 млн гривень, що робило УНЛ третім після «М. С. Л.» та «Патріот».

За період з 2015 по 2018 рік УНЛ став лідером лотерейного ринку в Україні та найбільшим платником податків серед трьох лотерейних операторів, хоча ще у 2013 році «УНЛ» мала частку ринку в розмірі 15 %. Журналісти пов'язують такий успіх компанії з тим, що «УНЛ» отримала надійний «дах» в особі наближених до Президента депутатів Третьякова Олександра Юрійовича, Гліба Загорія і колишнього глави АП Бориса Ложкіна. В цей же час починається полювання на конкурентів, в результаті якої обидва конкурента потрапляють в так звані санкційні списки (УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 549 / 2015). Після цього на українському лотерейному ринку фактично залишилася одна компанія — «УНЛ»[10]

Під її крилом працюють бренди «Парі матч», «Фаворит Спорт», «Національна лотерея золотий кубок», «Лото платинум», Baza bet, Fortuna live.[11]

У 2016 році УНЛ сплатила 103 543 748,97 гривень податків, у 2017 році сума сягнула 186 195 415,45 гривень; за попередній, 2018 рік, компанія поповнила державну казну на 199 699 336,79 гривень.

В період з 1998 по 2018 рік, УНЛ було сплачено податків на сумму, більш ніж 946 231 340,48 гривень[12].

Міжнародне партнерство[ред. | ред. код]

Стратегічним міжнародним партнером УНЛ є американська корпорація IGT (колишня назва GTECH) — світовий лідер лотерейної галузі, який є асоційованим членом Всесвітньої лотерейної асоціації (WLA).

Виграші[ред. | ред. код]

Призовий фонд лотерей УНЛ становить 50 % від суми проданих білетів. Виграші понад 25000 гривень можна отримати лише в головному офісі у Києві.

Виграшні білети є дійсними 180 днів від дня розіграшу.

Найбільший виграш в історії УНЛ становив 15,2 млн гривень у розіграші «Супер Лото» від 14 квітня 2007 року.

У 2008 році навколо компанії розгорівся скандал в результаті дивного розіграшу джекпоту лотереї Суперлото. Компанія УНЛ відмовилося чекати, коли буде зірваний джекпот (26,6 мільйона гривень), і поділило його на свій розсуд. Зокрема, 10 000 000 від виграшу дісталися страховій компанії, назву якої лотерейщики ретельно приховують. Як і куди могли дітись 10 мільйонів не змогли пояснити ні директор з маркетингу компанії УНЛ (Єлисей Стратієнко), ні президент Української асоціації діячів грального бізнесу (Сергій Третьяков), ні представники страхової індустрії. А міністерство фінансів взагалі проігнорувало запит журналістів.[13]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Майкл Джон Фогго: у лотерейного бізнесу в Україні величезний потенціал розвитку. 
 2. Member lotteries — AELTE
 3. Гендиректор УНЛ Андрій Бочковський: «Обирати модель лотерейного ринку - це право держави. УНЛ відразу взяла за основу досвід Великої Британії». 
 4. Перелік суб’єктів господарської діяльності, що мають ліцензію на діяльність з випуску та проведення лотерей. 
 5. Азартное трио соратников Порошенко: анатомия одной аферы. antikor.com.ua. Процитовано 2019-04-04. 
 6. SAdmin (2019-03-16). Майкл Джон Фогго и три друга президента. Проверенный КОМПРОМАТ на политиков и звезд (ru). Процитовано 2019-04-04. 
 7. Известного депутата Третьякова уличили в связях с спецслужбами РФ: что известно. Апостроф (ru). Процитовано 2019-05-22. 
 8. Про компанію «Українська національна лотерея». Архів оригіналу за 1 травень 2018. Процитовано 31 травень 2018. 
 9. а б Гендиректор УНЛ Бочковський: «Визначати вартість ліцензії для операторів лотерей – право держави». 
 10. Цензор.НЕТ. Неприродна монополія. Цензор.НЕТ (ru). Процитовано 2019-10-28. 
 11. Кто наживается на лудоманах и почему Украину заполонили игорные заведения. АРГУМЕНТ. Процитовано 2019-04-25. 
 12. UNL. unl.ua. Процитовано 2019-08-28. 
 13. Джекпот разделили по-братски. delo.ua (ru). Процитовано 2019-04-08. 

Посилання[ред. | ред. код]