Жереб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Же́реб, жеребо́к (рос. жребий, англ. lot, нім. Los) — метод, уживаний з метою встановлення певної черговості, прав та обов'язків на що-небудь, оснований на випадковості.

Етимологія слова «жереб»[ред.ред. код]

Українське жереб походить від праслов'янського *žerbъ, *žerbьjь. Споріднене з білоруським жэрабя, російським жребий, старослов'янським ЖРѢБИИ, давньоруським ЖЕРЕБЕИ, болгарським жребие, сербським ждри̏jеб/ždrijeb, ждре̑б/ždrȇb, словенським žrȇb, старочеським hřebí, чеським hřeb («цвях»). Джерелом праслов'янського вважають праіндоєвропейське *gerbʰ- («дряпати», «різати»). Первісним значенням слова *žerbъ було «відрізок», «частка» (пор. «доля» — від «ділити» та рос. доля — «частка») або «насічка», мабуть, це було пов'язане з ворожинням на «різах». Споріднені слова в інших індоєвропейських мовах: давньопрусске gīrbin («число»), грецьке γράφω («пишу», первісно — «дряпаю», звідси й «графіка», «географія» тощо), давньоверхньонімецьке kërfan та нововерхньонімецьке kerben («робити зарубки», «нарізати») і Kerbe («зарубка»), англосаксонське ceorfan («нарізати, різати»), англійське carve («різати»)[1][2].

Способи кидання жеребу[ред.ред. код]

  • Витягування наосліп предметів, один з яких помічений (коротша соломинка, помічена фішка)
  • Кидання гральних кісточок
  • Кидання монети («орел і решка»)
  • Спосіб «Камінь-ножиці-папір»
  • Своєрідним жеребкуванням можна також вважати спосіб визначення ведучего у дитячих іграх за допомогою лічилки.

Застосовування жеребу[ред.ред. код]

У давнину кидання жеребу (встановлення винного за випадковою ознакою) розглядалось як один з Божих судів, а випадання жеребу на одного з підозрюваних як проява Божественної волі.

У старому українському судовому процесі при відсутності прямих доказів злочину кидали жереб. Результат жеребу розглядався як прояв волі вищої сили, яка стверджувала або відкидала звинувачення. Подекуди жереб зберігався до останнього часу у звичаєвому праві при поділі майна.

В Стародавній Греції жереб був найрозповсюдженішим методом призначення посадових осіб, і нині вважається однією з головних особливостей афінської демократії.

Форма правління, у якій посадові особи визначаються жеребкуванням, зветься демархією.

У переносному значенні[ред.ред. код]

Слово «жереб» іноді уживається у смислі «життєвий шлях, доля».

Примітки[ред.ред. код]

  1. Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс М. Р. Фасмер 1964—1973. 
  2. Indo-European etymology. 

Джерело[ред.ред. код]


Право Це незавершена стаття з права.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.