Формула-1 — Чемпіонат 1950

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
1950 Сезон Формули-1
Наступний: 1951
Ніно Фаріна став першим в історії чемпіоном Формули-1

Перший чемпіонат Формули-1 відбувся у 1950 році.

Передісторія[ред. | ред. код]

Передумови перегонів "Формули-1" з'явилися в 1920-і і 1930-і роки на чемпіонатах Гран-прі Європи. Перед Другою світовою війною організаціям, які беруть участь у Гран-прі, був сформульований перший регламент проведення чемпіонату. Планувалося, що він почне діяти в 1941, але через війну, що почалася, ці правила вступили в силу тільки в 1946.

Сформована FIA (Міжнародна автомобільна федерація), в 1946 представила остаточно сформовані правила "Формули 1", які вступили в силу у 1947 році.

1947 прийнято вважати початком ери "Королівських автоперегонів — Формули 1". Саме з цього року почали проводитися змагання у класі "Формула А", він передбачав робочий об'єм атмосферних двигунів 4500 см³, а оснащених компресором — 1500 см³. Цей клас і став прабатьком першої формули. Рішення про проведення чемпіонатів світу з автоперегонів у класі "Формула 1" було прийнято FIA в 1949 за ініціативою делегата від Італії Антоніо Брівіо Сфорца.

Вимоги до автомобілів з класу "Формула А" дозволяли брати участь у перегонах автомобілів довоєнної розробки, таким, як "Alfa-Romeo-158" або "Maserati-4CL".

Система нарахування очок була прямо протилежна тим, що використовувалися в чемпіонатах світу серед марок в 1925-1927 і чемпіонатах Європи у 1935-1939: там використовувалася система "штрафних" очок, і завданням учасників було набрати їх якомога менше, а за регламентом Формули 1, очки в чемпіонаті нараховувалися за місця на фініші з першого по п'яте за наступною схемою: 8-6-4-3-2; ще одне очко присуджувалося за найкраще коло в гонці. Чемпіоном ставав гонщик, який набрав найбільшу кількість очок. У залік чемпіонату йшли чотири найкращі результати із семи етапів, причому одним з них стала американська 500-мильні перегони в Індіанаполісі — таким чином, FIA вирішила спробувати звести разом європейський і американський автоспорт, шляхи яких до того часу вже встигли дещо розійтися.

Команди та пілоти[ред. | ред. код]

Команда Конструктор Шасі Двигун Шини Пілот
Італія Alfa Romeo SpA Alfa Romeo 158
159
Alfa Romeo 158 1.5 L8s P Аргентина Хуан-Мануель Фанхіо
Італія Джузеппе Фаріна
Італія Луїджі Фаджолі
Велика Британія Редж Пернелл
Італія Консальво Санезі
Італія П'єро Таруффі
Італія Scuderia Ambrosiana Maserati 4CLT/48 Maserati 4CLT 1.5 L4s D Велика Британія Девід Маррі
Велика Британія Девід Хемпшир
Велика Британія Редж Пернелл
Велика Британія T.A.S.O. Mathieson ERA E ERA 1.5 L6s D Велика Британія Леслі Джонсон
Франція Automobiles Talbot-Darracq Talbot-Lago T26C-DA
T26C
T26C-GS159
Talbot 23CV 4.5 L6 D Франція Ів Жиро-Кабанту
Франція Луї Роз'є
Франція Філіп Етанселен
Франція Ежен Мартен
Франція Раймон Соммер
Італія Officine Alfieri Maserati Maserati 4CLT/48 Maserati 4CLT 1.5 L4s P Монако Луї Широн
Італія Франко Роль
Швейцарія Enrico Platé Maserati 4CLT/48 Maserati 4CLT 1.5 L4s P Швейцарія Туло де Граффенрід
Таїланд Бірабонгзе Банубанд
Аргентина Scuderia Achille Varzi Maserati 4CLT/48
4CL
Maserati 4CLT 1.5 L4s
Maserati 4CL 1.5 L4s
P Аргентина Хосе Фройлан Гонсалес
Аргентина Альфредо Піан
Італія Нелло Пагані
Швейцарія Тоні Бранка
Франція Equipe Gordini Simca-Gordini T15 Simca-Gordini 15C 1.5 L4s E Франція Робер Манзон
Франція Моріс Трентін'ян
Італія Scuderia Ferrari Ferrari 125
166F2-50
275
375
Ferrari 125 F1 1.5 V12s
Ferrari 166 F2 2.0 V12
Ferrari 275 F1 3.3 V12
Ferrari 375 F1 4.5 V12
P Італія Луїджі Віллорезі
Італія Альберто Аскарі
Франція Раймон Соммер
Італія Доріно Серафіні
Італія Scuderia Milano Maserati-Speluzzi 4CLT/50 Speluzzi 1.5 L4 P Італія Феліче Бонетто
Італія Франко Комотті
Milano-Speluzzi 1 Італія Феліче Бонетто
Франція Ecurie Lutetia Talbot-Lago T26C-DA Talbot 23CV 4.5 L6 D Франція Ежен Шабу
часні заявки Maserati 4CL
4CLT/48
Maserati 4CL 1.5 L4s
Maserati 4CLT 1.5 L4s
D

P

Велика Британія Джо Фрай
Велика Британія Брайан Шоуі-Тейлор
Швейцарія Тоні Бранка
Німеччина Пауль Піч
ERA E
B
A
ERA 1.5 L6s D Велика Британія Пітер Волкер
Велика Британія Тоні Ролт
Велика Британія Кат Гаррісон
Велика Британія Боб Джерард
Talbot-Lago T26C Talbot 23CV 4.5 L6 D Бельгія Джонні Клез
Бельгія Філіп Етанселен
Франція Ежен Шабу
Франція Луї Роз'є
Франція Анрі Луво
США Гаррі Шелл
Франція П'єр Левег
Франція Раймон Соммер
Франція Шарль Поцці
Франція Гі Мересс
Alta GP Alta 1.5 L4s D Ірландія Джо Келлі
Велика Британія Джефф Кросслі
Cooper-JAP T12 JAP 1.1 V2 D США Гаррі Шелл
Ferrari 125 Ferrari 125 F1 1.5 V12s D

P

Велика Британія Пітер Вайтгед
Ferrari-Jaguar 166S Jaguar XK 3.4 L6 P Італія Клементе Біондетті

Чемпіонат[ред. | ред. код]

Гран Прі Великої Британії[ред. | ред. код]

Перший чемпіонат світу відкрився 13 травня 1950 перегонами на Гран Прі Великої Британії на трасі Сільверстоун. Несподіванок вона не піднесла: заводська команда "Alfa-Romeo", зі своїми автомобілями моделі "-158" домінувала на гоночних трасах в післявоєнні роки, не підвела і тут. Три її основних гонщика — Джузеппе Фаріна, Хуан Мануель Фанхіо і Луїджі Фаджолі — зайняли перші три місця на старті. Фанхіо був змушений зійти через поломку двигуна, і першим до фінішу прийшов Фаріна, на 2,6 секунди випередивши Фаджолі. Інші два місця у заліковій п'ятірці дісталися гонщикам на французьких "Talbot-Lago-T26C" — Іву Жіро-Кабанту і Луї Розьє, — але вони програли Фаріна по два кола.

Гран-Прі Монако[ред. | ред. код]

На наступному етапі — Гран-Прі Монако 21 травня — вже на старті стався великий завал, в результаті якого з перегонів відразу вибуло дев'ять учасників, в тому числі Фаріна і Фаджолі. За їхньої відсутності Фанхіо, який, вигравши старт з поул-позиції, уникнув всіх колізій, виграв з середньою швидкістю 98,70 км/г (ці перегони досі залишаються найповільнішими в історії чемпіонатів світу). Друге місце з колом відставання зайняв італієць Альберто Аскарі, що представляв тут команду дебютанта "Ferrari". Третім став знаменитий гонщик довоєнних років Луї Широн на заводській "Maserati", четвертим — Раймон Соммер на "Ferrari" (їхнє відставання від Фанхіо склало вже два і три кола відповідно).

Індіанаполіс[ред. | ред. код]

Третім етапом чемпіонату офіційно вважалася американська 500-мильні перегони в Індіанаполісі. Але ніхто з основних учасників чемпіонату туди не приїхав, і в Індіанаполісі правили бал місцеві зірки. Перегони виграв Джонні Парсонс, отримавши дев'ять очок в залік чемпіонату світу.

Гран Прі Швейцарії[ред. | ред. код]

Потім відбувся Гран Прі Швейцарії, де тріо гонщиків "Alfa-Romeo" знову царювало на трасі. Вже звично зайнявши перші три місця в кваліфікації, а потім впоравшись з прорвом на старті вперед з другого ряду Аскарі, Фанхіо, Фаріна і Фаджолі тікали все далі й далі від решти, на чолі яких йшли Аскарі і Віллорезі на "Ferrari". У підсумку переміг Фаріна, Фаджолі став другим, відставши на 0,4 секунди, а от Фанхіо, як і в Сільверстоуні, не пощастило: поломка двигуна. Зійшли і обидва гонщики "Ferrari", і третє місце зайняв Розьє.

Гран Прі Бельгії[ред. | ред. код]

За підсумками чотирьох етапів таблицю чемпіонату очолював Фаріна з 18 очками. У Фаджолі було 12, а у Фанхіо — всього дев'ять. Однак аргентинець не змирився з таким станом речей і виграв п'ятий етап, який відбувся в Бельгії. Фаджолі знову зайняв друге місце, а третім став Розьє. Лідер чемпіонату, стартувавши з поул-позиції, фінішував лише четвертим, відчуваючи проблеми з трансмісією на останніх колах. Деяку інтригу в перегони вніс Соммер на "Talbot", що лідирував п'ять кіл після того, як гонщики "Alfa-Romeo" відвідали бокси для дозаправки. До нещастя, француз змушений був припинити боротьбу: згорів двигун на його автомобілі.

Гран-Прі Франції[ред. | ред. код]

Шостий етап Гран-Прі Франції знову закінчився перемогою Фанхіо, на рахунку якого тут було й найкраще коло. Фаджолі в третій раз поспіль фінішував другим, а третє місце зайняв Пітер Вайтгед на новій "Ferrari 375" з атмосферним двигуном, що дебютувала на минулому етапі в Спа-Франкоршамп (він, проте, був приватним гонщиком, а сама "Scuderia Ferrari" в Реймсі відсутня). Що до Фаріни, то він спочатку йшов першим, потім проблеми з подачею палива відкинули його далеко назад. Джузеппе зумів прорізати пелотон і вийти на третє місце, але лише для того, щоб незабаром зійти остаточно.

Після шести перегонів у чемпіонаті склалася така ситуація: Фанхіо мав 26 очок, Фаджолі — 24, Фаріна — 22. Тільки ці три гонщики могли розіграти між собою титул чемпіона світу: у Розьє на четвертому місці було тільки 10 очок.

Гран Прі Італії[ред. | ред. код]

Чемпіонат закінчувався Гран Прі Італії в Монці. Вдруге в сезоні в перший ряд стартового поля прорвався гонщик на автомобілі іншої марки, ніж "Alfa-Romeo": першим був у Монако Хосе Фройлан Гонсалес на "Maserati", а в Монці Аскарі за кермом "Ferrari" показав у кваліфікації другий результат. Зі старту перегони очолив Фаріна, постійно відбиваючи атаки Аскарі. Альберто навіть зумів на два кола вийти вперед. Фанхіо йшов на третьому місці, показавши найкраще коло в гонці, але зійшов на двадцять четвертому колі через поломку коробки передач. Трьома колами раніше зійшов і Аскарі. Обидва вони продовжили перегони: Фанхіо — на автомобілі П'єро Таруффі, а Аскарі — Доріна Серафіно.

Але якщо Аскарі вдалося фінішувати на другому місці, то Фанхіо незабаром остаточно з'їхав: згорів двигун. Фаріна виграв перегони, випередивши Аскарі на 1 хвилину 18,6 секунд, і став першим чемпіоном світу в класі Формула-1. Третім, слідом за екіпажем Аскарі — Серафіно, фінішував Фаджолі, однак до свого рахунку він нічого не додав — його 24 очки були отримані за чотири других місця — і, таким чином, став третім, маючи загальну суму очок на одне більше, ніж Фанхіо, який посів друге місце.

Аргентинець Хуан-Мануель Фанхіо в наступні роки п'ять разів ставав чемпіоном світу. Фанхіо запам'ятався одним з найбільших гонщиків Формули-1 і довгий час був рекордсменом за кількістю чемпіонських титулів.

Заліку Кубка Конструкторів в ті роки не існувало, але, якщо б він проводився, то переможцем перших перегонів Формули-1 стала б з великим відривом команда "Alfa-Romeo".

Джерела[ред. | ред. код]