Хосе де Сан-Мартін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хосе де Сан-Мартін
Хосе де Сан-Мартін
Хосе де Сан-Мартін

Час на посаді:
3 серпня 1821 — 20 вересня 1822
Наступник Франсіско Хав'єр де Луна Пісарро

Капітан-генерал Армії Чилі
Час на посаді:
21 травня 1820 — 17 серпня 1850

Головнокомандувач Визвольної Армії Перу
Час на посаді:
19 травня 1820 — 20 вересня 1822

Головнокомандувач Об'єднаної Визвольної Армії Чилі
Час на посаді:
14 лютого 1817 — 19 травня 1820

Головнокомандувач Армії Чилі
Час на посаді:
14 лютого 1817 — 20 липня 1820
Попередник Хосе Мігель Каррера
Наступник Бернардо О'Хіггінс

Головнокомандувач Армії Анд
Час на посаді:
1 серпня 1816 — 20 вересня 1822
Наступник Енріке Мартінес

Губернатор-інтендант Куйо
Час на посаді:
10 серпня 1814 — 24 вересня 1816
Попередник Маркос Балькарке
Наступник Торібіо де Лусурьяга

Головнокомандувач Армії Півночі
Час на посаді:
30 січня 1814 — 20 квітня 1814
Попередник Мануель Белграно
Наступник Хосе Рондо

Народився 25 лютого 1778(1778-02-25)
Япею, Ріо-де-ла-Плата
Помер 17 серпня 1850(1850-08-17) (72 роки)
Булонь-сюр-Мер, Франція
Професія військовий
Особистий підпис
Firma José de San Martín.svg

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Хосе́ Франсі́ско де Сан-Марті́н і Мато́ррас (ісп. José Francisco de San Martín y Matorras; 25 лютого 1778 — 17 серпня 1850) — аргентинський революціонер, генерал, національний герой Аргентини.

Біографія[ред.ред. код]

Ранні роки[ред.ред. код]

Хосе де Сан-Мартін був п'ятим і останнім сином заможних землевласників із невеликого містечка Япею (нині — Аргентина). Батько — Хуан де Сан-Мартін був головою департаменту Япею.

Точна дата народження Хосе залишається предметом суперечок істориків, оскільки не знайдено жодного запису про його хрещення, а в більш пізніх документах (військових реєстрах, свідоцтві про шлюб тощо) інформація різниться. Роком народження Сан-Мартіна прийнято вважати 1777 або 1778.

У 1783 році сім'я Хосе переїхала до Іспанії та оселилася у Мадриді. Хлопця відправили навчатися до Семінарії благородних юнаків, що давала своїм вихованцям всесторонні знання. Однак, навчання Сан-Мартін не закінчив, обравши, не зважаючи на протести батьків, кар'єру військового. У 1789 році Хосе завербувався в іспанську королівську армію.

Військова кар'єра[ред.ред. код]

У 12-річному віці Сан-Мартін у складі свого полку був направлений до Північної Африки для боротьби із Західним Алжиром. Він взяв участь в битві при Мелільї та його відзначили за оборону фортеці Оран.

Європейські війни[ред.ред. код]

7 березня 1793 року Франція оголосила війну Іспанії, у зв'язку з чим африканський корпус був відкликаний на Піренеї. Молодий Хосе де Сан-Мартін неодноразово проявляв хоробрість в бою, за що вже у віці 15 років отримав звання молодшого лейтенанта, а після битви при Кольюрі — лейтенанта. Але уже за три роки Іспанія програла війну Французькій республіці і була змушена підписати мирний договір.

1796 року Іспанська імперія розпочала бойові дії проти свого колишнього союзника — Великої Британії. Сан-Мартіна перевели до флоту, де того ж року він пройшов бойове хрещення як морський офіцер. Хосе знову відзначили за проявлену хоробрість у битві при Сан-Вінсенті. У 1798 році корабель «Санта-Доротея», на якому служив молодий офіцер, захопили британці, Сан-Мартін потрапив у полон.

Незадовго до полону Хосе де Сан-Мартін перебував у Тулоні, де познайомився із французькими антимонархістами. Революційні ідеї, що кинули виклик усій Європі настільки захопили юнака, що невдовзі стали сенсом його життя.

У 1800 році Сан-Мартін взяв участь у черговому конфлікті, що спалахнув між Іспанією та Португалією, згодом воювавув Північній Африці, на території сучасного Марокко. На початку 1808 року на Піренеї черговий раз вторглися війська Наполеона, й іспанська королівська родина була змушена рятуватися втечею, кинувши країну напризволяще. Однак іспанці не здалися й розпочали партизанську війну проти окупантів. Сан-Мартін очолив один з таких загонів на півдні півострова. За взяття висот поблизу Архонільї Хосе отримав звання капітана, а після битви при Байлені — підполковника.

У 1811 році до Сан-Мартіна прийшли новини про Травневе повстання в Аргентині й, захоплений революційними поглядами та пам'ятаючи про зраду іспанської королівської сім'ї, він відплив до Великої Британії, звідки планував дістатися батьківщини.

Війни за незалежність країн Південної Америки[ред.ред. код]

Через кілька днів після його прибуття в Буенос-Айрес в Об'єднані провінції (офіційно названі Аргентинською республікою в 1826 році) Сан-Мартіна Перший Тріумвірат призначив підполковником кавалерії і попросив створити кавалерійську частину, оскільки в Об'єднаних провінціях не було хорошої кінноти. Він почав організовувати полк гірських гренадерів. Оскільки в Буенос-Айресі не вистачало професійних воєначальників, Сан-Мартіну було доручено захистити ціле місто, але увагу він мав приділити створенню військової частини. Окрім Сан-Мартіна в цьому дієву участь взяли Карлос Марія де Альвеар, Хосе Матіас Запіола, Бернардо Монтеагудо і Хуан Мартін де Пьюрередон. Вони також створили місцеву ложу масонів разом з мореністами, колишніми прихильниками Маріано Морено. Ця ложа прагнула сприяти ліберальним ідеям. Невідомо, чи це була справжня масонська ложа, чи ложа з політичними цілями. Вона не мала зв'язків з Великою Ложею Англії. Сан-Мартін одружився з Марією де лос Ремедіос де Ескалада, 14-річною дівчиною з однієї з багатих місцевих сімей.

У керуванні під час революції, яка почалася 8 жовтня 1812 року, сталися серйозні проблеми, пов'язані з закінченням терміну Першого Тріумвірату і заворушеннями, які спричинили нові вибори. Це змусило Сан-Мартіна і Альвеара втрутилися підпорядкованими ним військовими силами, що призвело зрештою до створення Другого тріумвірату, який назвали Асамблеєю XIII року. Він надав Сан-Мартіну чин полковника.

Бій при Сан-Лоренцо[ред.ред. код]

Монтевідео, на іншому березі Ріо-де-ла-Плата, все ще було іспанською фортецею. Хоча аргентинські революційні сили його обложили, але королівський флот, який базувався там, знівельовував облогу, грабуючи прилеглі міста. Сан Мартін був відправлений з новим полком для спостереження за діяльністю флоту. Полк наблизився до флоту на безпечну відстань, уникаючи виявлення. Аргентинські вояки сховалися в монастирі Сан-Карлос (Сан-Лоренцо у Санта-Фе). Сан-Мартін спостерігав за ворожими кораблями з вершини монастиря вночі. Іспанці висадилися на світанку, готові до грабежів і полк почав бойові дії. Сан-Мартін використав рух колонами, щоб заманити роялістів. Він очолив одну колону, тоді як Джусто Бермудес іншу.

Під час бою під Сан-Мартіном загинув кінь, а падаючи він придавив ногу полковника, через що той став беззахисним. Вороги хотіли вбити безпомічного Сан-Мартіна, він був поранений шаблею в обличчя, а також кулею в руку. Солдати його полку Хуан Баутіста Кабрал і Хуан Баутіста Багіоррія хоробро втрутилися і врятували його життя. При цьому Кабрал був смертельно поранений і незабаром помер.

Зрештою цей бій не мав помітного впливу на перебіг війни і не заважав подальшим діям королівських сил, які продовжували свої спустошення прилеглої території. Монтевідео нарешті підкорився генералу Хосе Рондо і адміралу Вільяму Брауну під час подальшої війни за звільнення Аргентини.

У Буенос-Айресі Сан-Мартін та його дружина відвідали перше офіційне виконання аргентинського національного гімну 28 травня 1813 року в театрі Колізео. Є припущення, що прем'єра його в дійсності відбулася 14 травня 1813 року в будинку аристократа Марікіта Санчес де Томпсон, де також був Сан-Мартін.

Північна армія[ред.ред. код]

Сан-Мартін почав віддалятися від Альвеара, який контролював Асамблею. Альвеар виступив проти купців та повстанців Хосе Артігаса, тоді як Сан-Мартін вважав ризикованим відкрити такі конфлікти, коли роялісти все ще були загрозою для країни. Північна армія, що діяла в Верхньому Перу, була переможена в битвах Вілкафуйо та Айохума, так що тріумвірат призначив її командувачем Сан-Мартіна на заміну Мануеля Белграно.

Як командир армії Сан-Мартін повинен був реорганізувати армію після отриманих раніше поразок. Для досягнення цієї мети він відступив до Сан-Мігель-де-Тукуману, де він розквартирував армію у фортеці, відомої як Цитадель, яка ще була недобудована, і присвятив себе її добудові, зміцненню і ретельній підготовці солдат і офіцерів армії. Це йому вдалося зробити за декілька тижнів.

Будучи здібним стратегом і тактиком Сан-Мартін зрозумів, що попередні спроби захопити Верхнє Перу і столицю Ліму через гори в провінції Сальто були приречені, тому відмовився від чергового нападу таким чином на користь ідеї вторгнення в цей регіон через Анди, але надалі вздовж Тихоокеанського узбережжя.

У квітні 1814 році у Сан-Мартіна виникли проблеми зі здоров'ям, ймовірно, через появу кривавого блювотиння, що було ознакою, найімовірніше, пептичної виразки. Він тимчасово делегував командування армією полковнику Франциско Фернандесу де ла Крузу і попросив дозволу на відновлення свого здоров'я. Він переїхав до Сантьяго-дель-Естеро, а згодом до Кордови, де повільно оговтався. Протягом цього часу король Фердинанд VII повернувся на іспанський престол, почав відновлення абсолютної королівської влади, організував атаку на колонії. Тим часом Сан-Мартін остаточно розробив план організувати армію в Мендосі, переправити через Анди в Чилі і надалі потрапити в Перу морем.

Сан-Мартін спостерігає за підготовкою армії до переходу через Анди.
Губернатор Куйо[ред.ред. код]

Але вже на час закінчення підготовки відбулась контрреволюція в Чилі, яка закінчилась поразкою республіки і поверненням туди іспанської королівської влади. Залишки революційних військ встигли відійти до Аргентини, у провінцію Куйо, де до цього Сан-Мартін був призначений губернатором. Йому разом з Бернардо О'Гіґґінсом вдалося об'єднати розрізнені чилійські революційні формування у боєздатні сили. Було вирішено, що спочатку мають бути звільнені від іспанців Чилі. Він об'єднав в одну армію чилійських біженців, місцевих ополченців з провінції Куйо, всіх рабів віком від 16 до 55 років, багато добровольців з інших провінцій і кількох офіцерів Північної армії. Він також попросив і отримав декілька батальйонів гренадерського полку. Але армія мусила рушити до Чилі тільки влітку, адже в інший сезон перевали були закриті через кучугури снігу. Між тим курс Тріумвірату і самого Сан-Мартіна, який включав пПоєднання стимулів, конфіскацій та планової економіки дозволив країні забезпечити армію порохом, артилерією, мулами і кіньми, продовольством, військовим одягом тощо. Гірнича промисловість поліпшилася, збільшився видобуток свинцю, міді, селітри, сірки та бури. Покращено було й місцеві фінанси. Сан-Мартін залишався в хороших стосунках як з урядом Буенос-Айреса, так і з губернськими чиновниками, не будучи пов'язаним з жодними з них. Він вважав, що війна за незалежність має бути найбільш пріоритетною метою.

Сан-Мартін і О'Гіґґінс на чолі війська під час переходу Андів.
Перехід через Анди[ред.ред. код]

Наприкінці 1816 року армія для походу мала 5000 вояків, 10 000 мулів і 1500 коней. Сан-Мартін організував військову розвідку, пропаганду та дезінформацію, щоб заплутати роялістські армії (зокрема, щоб не були відомі конкретні маршрути переходу через Анди) та сприяти занепаду серед роялістів, посилив національний запал своєї армії. Хоча вже був затверджений прапор Аргентини, Андська армія його не використала. Було вибрано прапор з двома стовпцями, світло-синім і білим, а також герб, що був приблизно схожий на герб Аргентини. Армія не скористалася прапором Аргентини, тому що вона не була виключно аргентинською армією.

Мапа диспозиції колон Андської армії під час переходу через гори до Чилі

Для того, щоб забезпечити боєздатність армії одразу після перетину Андів, її Сан-Мартін розділив на 6 колон, які пішли різними перевалами. Перехід тривав близько місяця, під час його було налагоджено харчування армії сухим пайком, а також часником і цибулею для запобігання гірської хвороби. Людських втрат практично не було. Велику увагу було приділено харчуванню мулів і коней, але до кінця переходу армія втратила 4300 мулів і 511 коней. Ще до початку переходу на південь Чилі було відправлено Мануеля Родрігеса, який організував там партизанський рух, що мав відволікти певним чином іспанські війська від переходу армії Сан-Мартіна.

Бойові дії в Чилі[ред.ред. код]

Колони, що перетнули Анди, вступили у бойові зіткнення. Колона на півночі під проводом Кабота розгромила роялістів у Салалі, захопила Кокімбо, а потім Копіапо. На півдні Фрейр захопив Тальку. Лас-Герас розігнав роялістські форпости в Джункаліто і Потреріллос. Бернардо О'Гіґґінс, який на чолі колони спустився з перевалу Лос-Патос, переміг роялістів у Лас-Коймасі. Це дозволило Сан-Мартіну зібрати головні колони в долині Аконкагуа, зустрівшись на схилах Чакабуко. Роялістський командувач Рафаель Марото теж привів свої загони туди. У Марото було 2450 вояків та 5 артилерійських одиниць, у Сан-Мартіна — 3600 і 9 гармат. Несправжнє спрямування, яке приховало шлях основної армії, дозволило Сан-Мартіну наростити таку перевагу, оскільки інші роялістські сили були розпорошені в інших регіонах Чилі.

Сан-Мартін у битві в долині Чакабуко.
Битва в долині Чакабуко[ред.ред. код]

Розпочалася 12 лютого. Сан-Мартін організував переплетення руху, причому Солер очолив західну колону, а і О'Гіґґінс на сході. Останній, бажаючи помститися за поразку раніше в Чилі, кинувся в атаку, замість того, щоб узгодити це з Солером. Це дало роялістам нетривалу перевагу. Сан-Мартін доручив Солеру також піти в атаку. Спільна атака двох колон була успішною, а центральна колона Сан-Мартіна забезпечила остаточну перемогу. Битва закінчилася загибеллю 600 роялістських вояків, ще 500 потрапило в полон. Тоді як в Андській армії було лише 12 загиблих і 120 поранених.

Звільнення Чилі від іспанців і організація походу до Перу[ред.ред. код]

Наступного дня Андська армія вступила в Сантьяго-де-Чилі. Верхівка іспанського губернаторства була схоплена в полон. Було створено новий революційний уряд, після чого було запропоновано Сан-Мартіну обійняти пост Верховного диктатора Чилі, але він відмовився, сказавши, що диктатором має бути виходець з цієї країни і, в свою чергу, запропонував кандидатуру Бернардо О'Гіґґінса.

Опір роялістів тривав на півдні Чилі ще декілька місяців. Сан-Мартін залишив О'Гіґґінса командувати армією, а сам поїхав до Буенос-Айреса, аби отримати кошти і кораблі для вторгнення в Перу. Але аргентинська влада вважала, що чилійці мають відшкодувати втрати армії. Спроби аргентинських революціонерів знайти підтримку, в тому числі й фінансову в США, закінчилися невдачею, адже американська влада тільки-но купила в Іспанії Флориду, тому не хотіла загострення відносин. Сан-Мартін звернувся тоді по допомогу з кораблями до британського адмірала Вільяма Боулза, який був на кораблі на рейді Буенос-Айреса, але той відплив у Бразилію, таким чином відмовивши Сан-Мартіну. Тоді Сан-Мартін, покинувши хвору дружину з народженою дочкою Мерседес, відбув до Сантьяго з метою надавити на чилійський уряд у питанні фінансування закупки або побудови кораблів.

Батьки-засновники Чилі (зліва вправо): Хосе Мігуель Каррера, Бернардо О'Гіґґінс, Хосе де Сан-Мартін, Дієго Порталес.

Але іспанці зробили спробу відвоювати Чилі. Віце-король Перу надіслав військо на чолі з іспанським генералом Маріано Осоріо. Іспанська армія швидко посунулася на півночі Чилі загрожуючи Консепсьйону. Сан-Мартін заздалегідь побачив цю загрозу, через що наказав О'Гіґґінсу полишити місто. Близько 50 тисяч чилійців взявши худобу і зерно відійшли на південь, а сили О'Гіґґінса спалювали після себе все, аби не дати іспанському війську припасів. Тоді ж Сан Мартін закликав заявити про незалежність Чилі, легітимізувати уряд та військові дії. Чилійська Декларація Незалежності була опублікована 18 лютого 1818 року, через рік після битви в долині Чакабуко.

Битва на рівнині Канча Раяда[ред.ред. код]

Чилійсько-аргентинські війська зустрілися на рівнині Канча Рояда. Оскільки вони мали чисельну перевагу — 7000 вояків проти 4600, Осоріо намагався уникнути відкритого бою і замість цього здійснив операцію прихованого характеру. Шпигун повідомив Сан-Мартіну, що Осоріо зробить несподівану атаку вночі, але армія Сан-Мартіна не змогла бути готовою вчасно. Тому тисячі революційних солдатів були поранені, 120 загинуло, а ад'ютант Сан-Мартіна був убитий. О'Гіґґінс намагався чинити опір зі своїм підрозділом, але був змушений відступити, коли його поранили в руку. Інший офіцер Сан-Мартіна Лас-Герас встиг вдало відійти, вивівши з-під удару 3500 воїнів. Революційні війська відступили до Сантьяго. Незважаючи на поразку, солдати були прийняті там як герої. Завдяки умілим діям Лас-Гераса потенційна катастрофа для патріотичної армії перетворилася на незначну невдачу. Армію було реорганізовано, хоча її кількість через поразку на рівнині Канча Раяда зменшилася до 5000 вояків, що зрівняло сили. Революційна армія зайняла місце поруч із річкою Майпу, поблизу Сантьяго.

Битва при Майпу[ред.ред. код]

Туди ж підійшла роялістська армія Осоріо. Сан-Мартін був впевнений у перевагах своєї диспозиції і в майбутній перемозі. Його артилерія, яка була у вигідній позиції, повела сильний вогонь по піхоті лівого флангу роялістів. За наказом Сан-Мартіна гренадери атакували центр супротивника з метою захвату ворожої артилерії. Роялісти ж атакували лівий фланг армії Сан-Мартіна, нанесли йому поразку, вбивши до 400 солдатів, що були набрані переважно зі звільнених рабів. На цьому етапі війська зійшлися у багнетному бою, але побачивши, що центр і лівий фланг роялістських військ сильно постраждали, Осоріо наказав своїм військам відступити до гасієнди «Ло Еспейо». Під час відступу кавалерія Сан-Мартіна переслідувала супротивника, завдавши йому серйозної шкоди. На останньому етапі революційні загони оточили Осоріо у гасієнді, де загинуло до 500 роялістських вояків. Битва швидко закінчилася, О'Гіґґінс, який через отриману раніше рану не встиг до битви, приїхав після перемоги і, за легендою, на полі бою під'їхав до Сан-Мартіна та вигукнув: «Слава спасителеві Чилі!», після чого вони обнялися, що надалі назвали «Обіймами Майпу».

Битва при Майпу забезпечила збереження чилійської незалежності. За винятком генерала Осоріо, якому пощастило втекти з 200 вершниками, всі провідні воєначальники роялістів були захоплені в полон. Усі їхні збройні сили в Чилі були розбиті, а вся артилерія, зброя, військові госпіталі, гроші та ресурси були втрачені. Перемога була високо оцінена Сімоном Боліваром, була висвітлена міжнародною пресою.

Заходи по створенню Тихоокеанського флоту[ред.ред. код]

Сан-Мартін не полишав задуму вдертися до Перу морським шляхом. Він вирішив ще раз звернутися до адмірала Боулза, для чого відбув до Буенос-Айресу. За його відсутності в Сантьяго були страчені багато видних роялістів, у чому частково звинуватили Сан-Мартіна, вважаючи, що він підбурив до цього О'Гіґґінса, завбачливо виїхавши на момент страт до Аргентини.

У Буенос-Айресі шляхом тяжких переговорів з революційною аргентинською владою Сан-Мартін отримав 500 тисяч песо для військової експедиції до Перу. Він також виступив посередником між ворогуючими гілками революціонерів, розбіжності між якими досягли рівня громадянської війни, тому що вважав, що першим ділом має бути перемога над роялістськими військами.

Перипетії підготовки до вторгнення до Перу[ред.ред. код]

Влада Буенос-Айреса зажадала від Сан-Мартіна аби він повернув Андську армію до Аргентини для участі у громадянській війні, але генерал цього робити не схотів, бо, по-перше, знав настрої вояків своєї армії, які не хотіли брати участь у громадянському братовбивчому конфлікті, по-друге, чилійські політики його переконували, що виведення армії з Чилі призведе до повернення роялістів і встановлення іспанської влади в країні. У цьому Сан-Мартін сумнівався, він знав, що абсолютистські замашки Фердинанда VII отримали значний спротив в Європі і в Іспанії, тому навряд чи іспанський король направить військову експедицію в Чилі. Зрештою Сан-Мартін зберіг Андську армію в країні і не дав її відправити до Аргентини.

Через це аргентинський військовий міністр відсторонив Сан-Мартіна від командування Андською армією і знову зажадав її повернення до Аргентини. Сан-Мартін пішов у відставку зауваживши, що навіть без його командування армія не зможе повернутися, адже перевали в Андах закриті великими шарами снігу. Усі командири військових частин Андської армії відмовилися йти до Буенос-Айреса, а їхні вояки активно виступили проти цього або дезертували. Тим часом, флот для перекидання військ у Перу був сформований, передбачалось, що його очолить англійський граф Томас Кокрейн. Але вийти в море тоді не вдалося, пішли чутки, що іспанці хочуть надіслати каральну експедицію і їхній флот припливе до Буенос-Айреса, через що сформований в Чилі флот має прибути для захисту столиці Аргентини. Громадянська війна в Аргентині знову спалахнула, Сан-Мартін робив багато шляхом перемовин для її зупинення, та зрештою відбув до Чилі з метою очолити експедицію до Перу незважаючи на спротив аргентинської влади. Громадянська війна закінчилась між тим — у лютому 1820 року країна перетворилася на конфедерацію з 13 провінцій, без центральної влади. Цей період відомий як «Аргентинська анархія XIX століття». Тоді чилійська влада державним актом Ранкагуа закріпила Сан-Мартіна як головнокомандувача чилійськими військами і надала йому чин генерал-капітана, що дало йому необхідний статус, адже він виступив проти наказів аргентинської революційної влади, яка ще певною мірою до того мала номінальне володарювання над Чилі.

Експедиція до Перу[ред.ред. код]

Нарешті, 20 серпня 1820 року Сан-Мартін відправився із експедицією з Вальпараїсо до Перу. Експедиція складалася з приблизно 2900 вояків, що були з Андської армії, і 1600 моряків. Цю ескадру склали вісім військових кораблів і шістнадцять вантажних. Більшість офіцерів були аргентинці. Командував ескадрою Томас Кокрейн. 8 вересня 1820 року армія під головуванням Сан-Мартіна спокійно висадилася на пляжі Паракас, біля порту Піско. Роялістські війська, що були там, відійшли до району Сьєрра.

Пізній період життя[ред.ред. код]

Єдина відома фотографія Сан-Мартіна, зроблена у похилому віці

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

Пам'ятник Сан-Мартіну в Сантьяго-де Чилі
Аргентинська поштова марка 1892 року з портретом Сан-Мартіна
1000-песова банкнота Аргентини із потретом Сан-Мартіна
Могила Сан-Мартіна в Буенос-Айресі

Джерела[ред.ред. код]

  • Espíndola, Adolfo (1962). San Martín en el Ejército Español en la península. Buenos Aires: Comisión Nacional Ejecutiva del 150 Aniversario de la Revolución de Mayo. (ісп.)
  • Navarro García, Luis (1999). José de San Martín y su tiempo. Sevilla: Universidad de Sevilla. ISBN 84-472-0541-X. (ісп.)
  • Mitre, Bartolomé (1990). Historia de San Martín y de la emancipación sudamericana. Corrientes: El Tacurú de Corrientes. ISBN 978-950-99585-0-0. (ісп.)