Конфедерація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Конфедера́ція (англ. Confederation, нім. Konföderation, лат. Confœderatio) — політичний союз, кожний член якого зберігає незалежність. Форма державного або соціального устрою. Держава-конфедерація має власні органи державної влади та управління, але водночас створює спеціальні органи для координації діяльності в певних, чітко визначених сферах (насамперед військовій, рідше зовнішньополітичній, економічній та інших сферах).

Члени конфедерації зберігають свій державний суверенітет , незалежну систему органів влади, своє законодавство і передають в компетенцію Союзу лише рішення обмеженої кількості питань - найчастіше в області оборони, зовнішньої політики. Рішення по загальним для союзних держав питань необов'язково діє на території кожного, що входить в конфедерацію держави.

Конфедерація - сама рідко зустрічається форма державного устрою. Деякі політологи навіть схильні не вважати конфедерацію повноцінним, справжньою державою. Форма організації центрального уряду при такому державному устрої буде слабкою: центральний орган в конфедерації не володіє безпосередньою юрисдикцією над громадянами держави і діє тільки через суб'єкти, рішення так званих органів спільного управління, які не володіють силою прямої дії. Такі рішення можуть вступити в силу тільки після затвердження центральними органами влади держав-членів конфедерації. У конфедерації немає єдиної вищого законодавчого органу, так само, як і єдиного громадянства. Країни-учасниці конфедерації мають право за бажанням вийти зі складу конфедерації, тобто розірвати конфедеративний договір. Згідно Е.Хейвуду, концепція конфедерації - найслабша форма наднаціонального співробітництва. Вона охоплює будь-якіформи взаємодії держав, які зберігають незалежність і суверенітет кожної країни.

Ознаки конфедерації[ред.ред. код]

1. Відсутність загальної для всієї конфедерації території і державного кордону. 2. Відсутність загальних законодавчих органів і системи управління. 3. Відсутність загальної для всіх учасників конституції, законодавства, громадянства, фінансової системи. 4. Відсутність суверенітету конфедерації, але збереження міжнародного статусу учасників. 5. Наявність загального конфедеративного органу, що складається з делегатів суверенних держав. 6. Рішення загальних конфедеративних органів здійснюються за принципом консенсусу. 7. Наявність права виходу зі складу конфедерації.

Держави-конфедерації[ред.ред. код]

Часом термін конфедерація помилково використовується замість федерація. Конфедерація — це країна або утворення, схоже у своїй пірамідальній структурі на федерацію, але з не таким могутнім центральним урядом. Конфедерація може складатися з країн-членів, що тимчасово делегують свій суверенітет, які у своїх повноваженнях можуть вважатися цілком суверенними і залишають право на вихід. Хоча конфедерація це «вільне подружжя» але, дійсно, різниця з федерацією не є виразною.

Через етап конфедерації пройшли США, Нідерланди, Швейцарія, остання конфедерація — Сенегамбія, 1981-1989 роки.

США[ред.ред. код]

США спершу були засновані як конфедерація, підписавши Акт Конфедерації, але пізніше перетворилися на федерацію, ратифікувавши сучасну Конституцію США у 1789 році. Громадянська війна в Америці може розглядатися, як війна між прихильниками федеративної та конфедеративної сутності цієї держави.

ЄС[ред.ред. код]

Європейський Союз не можна віднести до конфедерації оскільки це насамперед економічний союз, який складається з ряду країн, які зберігають свій суверенітет. Конституція ЄС була ратифікована не усіма суб'єктами ЄС, а деякі розглядали питання виходу з конфедерації. Це головна ознака конфедерації, коли суб'єкт узгоджує, але не завжди виконує загальні умови, враховуючи свої культурно-історичні традиції, особливості господарювання, території.

Інші конфедерації[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. *Конфедерація // Коваленко О. Самурайські хроніки. Ода Нобунаґа. – К.: Дух і Літера, 2013. — 960 с. з іл. ISBN 978-966-378-293-5 — С. 572—573.

Джерела та література[ред.ред. код]

Політологія Це незавершена стаття з політології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.