Цирконій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цирконій (Zr)
Атомний номер 40
Зовнішній вигляд простої речовини світло-сірий, блискучий
метал, стійкий до корозії
Два зразки кристалічних брусків найчистішого цирконію 99,97% з різними текстурами поверхні, отримані методом ван-Аркеля-де-Бура (йодидним методом), а також куб об'ємом 1 см³ з цирконію високої чистоти 99,95% для порівняння. Для фотографування шматки металу були розміщені на білій скляній пластині
Властивості атома
Атомна маса (молярна маса) 91,224 а.о.м. (г/моль)
Радіус атома 160 пм
Енергія іонізації (перший електрон) 659,7(6,84) кДж/моль (еВ)
Електронна конфігурація [Kr] 4d2 5s2
Хімічні властивості
Ковалентний радіус 145 пм
Радіус іона (+4e)79 пм
Електронегативність (за Полінгом) 1,33
Електродний потенціал 0
Ступені окиснення 4
Термодинамічні властивості
Густина 6,506 г/см³
Молярна теплоємність 0,281 Дж/(К·моль)
Теплопровідність 22,7 Вт/(м·К)
Температура плавлення 2125 К
Теплота плавлення 19,2 кДж/моль
Температура кипіння 4650 К
Теплота випаровування 567 кДж/моль
Молярний об'єм 14,1 см³/моль
Кристалічна ґратка
Структура ґратки гексагональна
Період ґратки 3,230 Å
Відношення с/а 1,593
Температура Дебая 250,00 К
H He
Li Be B C N O F Ne
Na Mg Al Si P S Cl Ar
K Ca Sc Ti V Cr Mn Fe Co Ni Cu Zn Ga Ge As Se Br Kr
Rb Sr Y Zr Nb Mo Tc Ru Rh Pd Ag Cd In Sn Sb Te I Xe
Cs Ba * Hf Ta W Re Os Ir Pt Au Hg Tl Pb Bi Po At Rn
Fr Ra ** Rf Db Sg Bh Hs Mt Ds Rg Cn Nh Fl Mc Lv Ts Og
* La Ce Pr Nd Pm Sm Eu Gd Tb Dy Ho Er Tm Yb Lu
** Ac Th Pa U Np Pu Am Cm Bk Cf Es Fm Md No Lr
Цирконій у Вікісховищі?

Цирконій (Zr) — хімічний елемент із атомним номером 40, перехідний метал. Особливістю цирконію є стійкість до корозії. Використовується в сплавах.

Історія[ред. | ред. код]

Найважливішим цирконовмісним мінералом є Циркон (Zr[SiO4]), який відомий з античних часів. Цирконій як елемент було відкрито німецьким хіміком М. Клапротом у 1789 році у цирконі. Металевий цирконій уперше отримав Йонс Якоб Берцеліус у 1824 році відновленням його з K2ZrF6 металевим калієм. Правильна атомна маса його була визначена лише у 1924 році, оскільки не було відомо, що отриманий цирконій містив домішки гафнію — внаслідок чого атомна маса була завжди більша.

Походження назви[ред. | ред. код]

Назва цирконій походить від мінералу Циркон

Основні характеристики. Властивості[ред. | ред. код]

Ат. м. 91,22. У природі існує 5 стабільних ізотопів 90Zr (51,46 %), 91Zr (11,23 %), 92Zr (17,11 %), 94Zr (17,40 %) і 96Zr (2,80 %).

Проста речовина — цирконій. Сріблясто-білий блискучий метал. Чистий Ц. пластичний. Хімічно малоактивний. Стійкий до дії води, кислот і лугів. Реагує з киснем, галогенами, поглинає водень і азот. При нагріванні взаємодіє з розчинами HF, концентрованою H2SO4 та царською горілкою. Густина 6,5; tплав 1855оС, tкип бл. 4371оС. Кристалічна ґратка при т-рі нижче 863 оС гексагональна, щільноупакована, вище цієї т-ри — кубічна.

Поширення[ред. | ред. код]

Середній вміст Ц. в земній корі (1,7-2,0)•10−2% (мас). У морській воді цирконій має концентрацію 0,026 мкг/л. Усього відомо бл. 30 мінералів Ц., але практичне значення мають тільки циркон Zr[SiO4] і баделеїт ZrO2.

Основним типом промислових родовищ є прибережно-морські й елювіально-делювіальні розсипи, а також лужні і ґранітні пегматити.

Отримання[ред. | ред. код]

Кристалічний цирконій, отриманий за допомогою газотранспортної реакції.

Цирконій отримують шляхом спікання рудного концентрату циркону з K2[SiF6], наступного вилуговування і відновлення ZrF4 магнієм або натрієм до Zr-губки або хлоруванням концентрату при температурі 900—1000 °C у присутності коксу і потім металотермічним відновленням ZrCl4 до Zr. Компактний ковкий цирконій отримують плавленням у вакуумних дугових печах Zr-губки.

Спочатку цирконовмісну сировину переводять в оксид цирконію у розплаві гідроксиду натрію. Потім оксид сплавляють з коксом у дуговій печі та переводять хлором у тетрахлорид:

Далі тетрахлорид відновлюють магнієм у гелієвій атмосфері:

Для отримання чистого цирконію використовують газотранспортну реакцію з йодом (при 200 °С) із розщепленням йодиду цирконію на розжареному дроті (при 1300 °C) із утворенням кристалів елементарного цирконію:

Застосування[ред. | ред. код]

Висока температура плавлення, хімічна інертність по відношенню до кислот і розплавлених середовищ, малий перетин захоплення нейтронів (0,18 барн) і ряд інших властивостей визначають основні області застосування Ц. Він є ідеальним матеріалом для обладнання ядерних реакторів. Застосовується для легування сплавів кольорових металів, що використовуються в літако- і автомобілебудуванні, у ракетобудуванні, хімічному машинобудуванні тощо. Зростає використання циркону у виробництві керамічної плитки та санітарного фаянсу — найбільшому секторі його споживання, де витрачається більше половини (54 %) всього використовуваного в світі циркону. Власні потреби промисловості України у 1998 році становили 90 т цирконію при виробництві 180 т. У 2010 р. планувалося збільшення виробництва до 360 т.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]