Челтер-Коба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 44°37′51″ пн. ш. 33°49′51″ сх. д. / 44.63083° пн. ш. 33.83083° сх. д. / 44.63083; 33.83083

Челтер-Коба, сучасний вигляд

Челтер-Коба (Чільтер-Коба; укр. Челтер-Коба, Чільтер-Коба, крим. Çilter Qoba, Чильтер Къоба) — один з печерних монастирів Криму. Відомий також як монастир св. Феодора. Назва Челтер-Коба в перекладі з кримськотатарської буквально означає Решітка-печера, або Печерна решітка — çilter — решітка, сітка; qoba — печера). Розташована в Бахчисарайському районі, в долині р. Бельбек, на відстані одного кілометра від села Велике Садове (Таш-Басти). Комплекс монастиря складається з печерного головного храму, келій і трапезної, з'єднаних між собою прорубаними в скельному моноліті стежками. На південь від монастирського комплексу знаходиться джерело, розташоване на початку балки Хор-хор.

Вхід до монастиря

У монастирі налічується понад 50 печер, розташованих в 4 яруси.

В одному з нижніх ярусів виділяється величезне приміщення з п'ятьма колонами, що нагадує язичницьке святилище. Майже третина приміщення займає «поміст», який вважають гігантським тарапаном. Східний край цієї печери оброблений у вигляді невеликого християнського храму.

Монастир був заснований приблизно в XIII–XIV ст. на північних рубежах князівства Феодоро, біля Сюйреньської фортеці. Головний храм монастиря присвячений великомученику Феодору (Теодору) Стратилату. Зруйнований в XV столітті.

З початку 2000-х років ведуться відновлювальні роботи. Відновлено богослужіння в головному храмі, відновлені частина келій та дзвіниця.

Посилання[ред. | ред. код]