Качі-Кальон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Качі-Кальон
Kachi-Kalion.jpg
Качі-Кальон

44°41′45″ пн. ш. 33°53′05″ сх. д. / 44.69583° пн. ш. 33.88472° сх. д. / 44.69583; 33.88472Координати: 44°41′45″ пн. ш. 33°53′05″ сх. д. / 44.69583° пн. ш. 33.88472° сх. д. / 44.69583; 33.88472
Тип печерний монастирd і об'єкт культурної спадщини Росіїd
Статус спадщини об'єкт культурної спадщини Росіїd
Країна  Україна
Розташування Автономна Республіка Крим, Бахчисарайський район, між селами Передущельне і Баштанівка
Тип будівлі печерний монастир
Засновано VI-VIII ст.
Ідентифікатори і посилання
Качі-Кальон. Карта розташування: Україна
Качі-Кальон
Качі-Кальон (Україна)

CMNS: Качі-Кальон на Вікісховищі

Качі-Кальон (Хрестовий корабель) — печерний монастир у Криму.

Розташування[ред. | ред. код]

Розташований між селами Баштанівка і Передущельне (Бахчисарайський район) у підніжжі скельного масиву на правому схилі долини річки Кача.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Пам'ятка налічує 250 штучних печер різного віку і різного призначення (у тому числі господарського, виробничого, житлового, церковно-ритуального), вирубаних переважно у стінах 5 великих гротів природного походження. Печери монастиря містяться на відрозі Внутрішньої гряди на висоті 450–510 м над рівнем моря. Їх датують VI–VIII ст. Скеля, де розміщені печери, подібна до носа величезного корабля, причому зверху вона порізана тріщинами, що створюють зображення хреста (звідси й назва «хрестовий корабель»). Біля підніжжя скелі та по крутому схилу розкидані брили вапняку, деякі розміром з двоповерховий будинок. У брилах, що відокремилися від гірського масиву, помітні сліди гірничих виробок.

У Качі-Кальонському гірському масиві нагромадження підземних камер зосереджено близько п'яти великих природних гротів. Частина печер розташована безпосередньо у гротах, деякі з них, очевидно, слугували церквами (на стінах знайдені висічені в породі хрести). Поміж гротами розташовані групи печер кількістю від 30 до 50, які вирубані у прямовисному скельному масиві й розміщені в кілька ярусів. Усі вони поєднувалися одна з одною терасами, лазами й сходами, які частково збереглися.

З північного заходу скелю огороджувала стіна метрової товщини з тесаного каменя. Значна частина поверхні мису зайнята давнім цвинтарем. Збереглися надгробки у вигляді двоскатних плит та кам'яних «ящиків». Велика кількість вирубаних у скелі чавилень для винограду — тарапанів (у них одночасно можна було переробляти 250 т ягід) свідчить про виноробську господарчу специфіку поселення.

Хоча ґрунтовних археологічних досліджень пам'ятки ще не проводилося, виявлені під час розкопок у найближчих її околицях археологічні матеріали дають підстави вважати, що розквіт поселення припав на 89 століття.

Не пізніше 16 століття тут виник православний монастир (з ним пов'язують печерні церкви, рештки кладовища, а також руїни кам'яної огорожі), він проіснував до 1778 — до початку переселення християнського населення Кримського ханату до Північного Приазов'я.

Від 1851 до 1921 тут діяв скит святої Анастасії. Cкит відновлений в 2005 році.

Качі-Кальон є одним з найулюбленіших місць -Rope та -Base джамперів.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Гайко Г. , Білецький В. , Мікось Т., Хмура Я. Гірництво й підземні споруди в Україні та Польщі (нариси з історії). — Донецьк: УКЦентр, Донецьке відділення НТШ, «Редакція гірничої енциклопедії», 2009. — 296 с.