Кокарда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кокарда і погони армії Української Держави (1918)

Кока́рда — формений знак, металевий (пластиковий) знак установленого зразка на головному уборі.[1]

У радянських збройних силах кокарда введена з 1940 р. для вищого командного складу РККА, для офіцерів і військовослужбовців строкової служби носіння кокарди було введено в 70-х роках.

Існували спеціальні кокарди для ВПС (з 30-х років), а також кокарда ВМФ, введена ще в 1919 році. Інші офіцери та інші категорії військовослужбовців на головних уборах носили червону емалеву зірку з емблемою «Серп і молот», для пілотки і панами зірочка була меншого розміру.

У ЗС СРСР кокарди носилися на околиші кашкета, на зимовій шапці-вушанці, папахах полковників і генералів, шапках з козирком капітанів 1 рангу і адміралів. Носили кокарди також офіцери, прапорщики і надстроковики на беретах (ВДВ і морська піхота, танкові війська), панамах і пілотках з козирком (тропічне обмундирування). Загальновійськова повсякденна кокарда у ЗС СРСР була овальної форми з червоною зіркою в білому медальйоні, оточеному золотистими променями.

Для офіцерів ВПС і ПДВ була передбачена також кокарда, але з обрамленням золотистими гілочками. Для кашкетів офіцерів ВПС і ВДВ передбачалася ще крилата емблема на тулії. На парадної кашкеті всіх офіцерів носилася кокарда з ще розвиненішим обрамленням (для ВДВ і ВПС — з крилатою емблемою), а кашкета генералів і маршалів прикрашали різного виду шиття з золотих ниток навколо кокарди.

Більшість кокард виготовлялися з алюмінію з анодованим золотистим покриттям, існували бронзові кокарди того ж малюнка, але без білого поля медальйона і з зіркою, виконаною з «гарячої емалі». Такі кокарди називалися «віденськими» і виготовлялися спеціально.

Польова кокарда була сталевою і пофарбована в темно-зелений (хакі), носилася на польовому кашкеті (на околиші).

У ЗС РФ кокарди стали носити всі військовослужбовці, що проходять військову службу за контрактом і за призовом. Кокарда знайшла єдиний малюнок — у вигляді золоченої зірки на овальному медальйоні георгіївських квітів, оточеному золотистими променями. Польова кокарда така ж, але оливково-зеленого кольору, забарвлюється шляхом оксидування металу кокарди. Такі кокарди носяться на всіх видах головних уборів. Для кашкети передбачений ще й геральдичний знак у вигляді двоголового орла з розпростертими крилами, носиться поверх кокарди на тулії.

Для ВМФ кокарда виготовляється у вигляді овального медальйона чорного кольору з золотавим якорем і оточенням з золотистих променів. Така кокарда носиться офіцерами на пілотці, а іншими категоріями військовослужбовців — на всіх видах форми. Кокарда офіцерів має обрамлення з золотистого листя (штамповане з алюмінію або шите золотими нитками), адміральські кокарди мають шитий орнамент спеціальної форми. Геральдичний знак прикріплюється до верху овалу кокарди носиться разом з нею.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]