Корнуол

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Корнуол
Kernow

Cornwall
Вулиця в пересічному корнуольському рибальському селі
Вулиця в пересічному корнуольському рибальському селі
Flag of Cornwall.svg
Прапор Корнуолу
На тлі Об’єднаного Королівства
На тлі Об’єднаного Королівства
Девіз:
корн. Onen hag oll
Один і кожен
Адм. центр Труро
Регіон Південно-Західна Англія
Країна Англія
Держава Об'єднане Королівство
Райони
Офіційна мова Англійська
Населення
 - повне 526 300 л. (12)
 - густота 144 л./км²
Площа
 - повна 3 563 км²
Веб-сторінка [1]
ISO 3166-2 GB-CON

Ко́рнуол, або Ко́рнвол, або Ке́рнов (корн. Kernow МФА: [ˈkɛrnɔʊ], англ. Cornwall МФА: [ˈkɔrnwɒl]) — найбільш південне й західне графство Англії, розташоване на півострові, що лежить на захід від річки Тамару. Адміністративним центром та єдиним містом є Труро. Корнуол має площу 3 563 км², у тому числі Сіллійські острови, розташовані на відстані 45 км від берегу. Населення Корнуолу становить 513 528 людини, із відносно низькою щільністю населення 144 мешканців на квадратний кілометр.

Сільський корнуольський краєвид

Типовими для Корнуолу є вересові поля, широке й виразне узбережжя та м'який клімат. Також він примітний археологічними знахідками кам'яного віку, які з 2006 є одним із об'єктів світової спадщини ЮНЕСКО. Отже, туризм складає чималу частину місцевої економіки. Проте, Корнуол усе одно залишається одним із найбідніших районів Об'єднаного Королівства, тобто найменше в розрахунку на людину вносить до національної економіки.

Корнуол є батьківщиною корнців, однієї з шести кельтських націй. Деякі мешканці ставлять питання про розширення місцевої автономії до графства.

Назва[ред.ред. код]

Назва Корнуол з'явилася об'єднанням 2 різних термінів із різних мов.

Латинська назва кельтського племени, що населяло сучасний Корнуол у часи Римської імперії, Cornovii, пішла від бритонської назви племені, яке визначило сучасний корномовний варіант Kernow, також відомий бритонам як Corneu. Він міг з'явитися двома шляхами: або з загальнокельтського кореня cern, він же латиною cornu, що означає ріг або півострів, певно, завдяки обрисам території. Cornovii цілком закріпилося за теренами як Cornubia, тобто «люди рогу», близько 700 року. Така назва зоставалася до Середніх віків.

Протягом 6 і 7 сторіч назва Cornubia спотворилася внаслідок суттєвих змін англійської мови. Англосакси впровадили наросток wealas, що означає чужинці, таким чином створилося Corn-wealas. Деякі історики зазначають, що це було назвою Уельсу, одначе зрозуміло, що термін усе одно поширювався на всі британські народи й землі, яких англосакси вважали чужинцями. Якщо Корнуол був відомий як Західний Уельс, а сучасний Уельс як Північний Уельс, значення Wales виглядає цілком правдоподібно.

Посилання[ред.ред. код]