Релейний захист

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Реле́йний за́хист (РЗ) здійснює безперервний контроль за станом усіх елементів електроенергетичної системи і реагує на виникнення пошкоджень і ненормальних режимів. У разі виникнення пошкоджень, РЗ повинен виявити пошкоджену ділянку і відімкнути її від електромережі, впливаючи на спеціальні силові вимикачі, призначені для розмикання струмів пошкодження.

Цифрове (числове) багатофункціональне реле захисту для розподільних мереж. Один з таких пристроїв, може замінити багато однофункціональних електромеханічних реле, а також забезпечує самотестування та комунікаційні функції.

Завдання[ред.ред. код]

За виникнення ненормальних режимів, РЗ також, повинен виявляти їх і, в залежності від характеру порушення або вимикати обладнання, якщо виникла небезпека його пошкодження, або проводити автоматичні операції, необхідні для відновлення нормального режиму (наприклад, увімкнення після аварійного вимкнення, з надією на самоусунення аварії або під'єднання резервного живлення), або здійснювати сигналізацію оперативному персоналу, який повинен вживати заходів для ліквідації несправності.

Релейний захист є основним видом електричної автоматики, без якої неможлива нормальна робота енергосистем.

Критерії[ред.ред. код]

Швидкодія

Швидке відключення пошкодженого устаткування або ділянки електричної мережі, що запобігає пошкодженню або зменшує його розміри, дозволяє зберегти нормальну роботу споживачів неушкодженої частини мережі, запобігає порушенню паралельної роботи генераторів.

Селективність (вибірковість)

Селективність — здатність релейного захисту виявляти місце пошкодження і відключати тільки його тільки найближчими до нього вимикачами. Це дозволяє локалізувати пошкоджену ділянку і не переривати нормальну роботу інших ділянок мережі.

Чутливість

Під чутливістю релейного захисту розуміється її здатність реагувати на можливі пошкодження в мінімальних режимах роботи системи електропостачання, коли зміна впливає величини мінімально.

Надійність

Захист повинен правильно і безвідмовно реагувати при усіх пошкодженнях, що захищаються і порушеннях нормального режиму роботи, для дії при яких, він призначений, і не діяти в нормальних умовах, а також при таких пошкодженнях і порушеннях нормального режиму роботи, при яких дія даного захисту не передбачена і повинний діяти інший захист. Ця вимога забезпечується досконалістю принципів захисту і конструкцій апаратів захисту, якістю деталей, простотою виконання і рівнем експлуатації.

Пускові органи

Пускові органи безперервно контролюють стан і режим роботи захищеної ділянки кола та реагують на виникнення коротких замикань і порушення нормального режиму роботи. Виконуються звичайно за допомогою реле струму, напруги, потужності та інше.

Вимірювальні органи

Вимірювальні органи визначають місце і характер пошкодження і приймають рішення про необхідність дії захисту. Вимірювальні органи також виконуються з допомогою реле струму, напруги, потужності тощо. Опції пускового і вимірювального органу можуть бути об'єднані в одному приладі.

Логічна частина

Логічна частина — це схема, яка запускається пусковими органами, аналізує дії вимірювальних органів, та виробляє передбачені дії (відключення вимикачів, запуск інших пристроїв, подача сигналів та інше). Логічна частина складається, в основному, з елементів часу (таймерів), логічних елементів, проміжних і вказівних реле, дискретних входів і виходів аналогових мікропроцесорних пристроїв захисту.

Реалізація[ред.ред. код]

Для релейного захисту та автоматики (РЗА) підстанції, устаткування мереж високої напруги в енергосистемах, наприклад Росії, традиційно існує поділ на два великі класи за рівнями напруги: 330—750 кВ і 110—220 кВ. Мережі напругою 110 кВ застосовуються, в основному як розподільні, практично у всіх регіонах Росії, а вищі напруги мають певне районування:

  • в регіонах обслуговування ОДУ Північного Кавказу, Північно-Заходу, Центру (західної частини) поширені системи напруги 750/330 кВ;
  • в регіонах обслуговування ОДУ Середньої Волги, східній частині ОДУ Центру, Уралу, Сибіру, Сходу розвивається система напруги 500/220 кВ.

Мережа напругою 500 кВ є основною мережею значної частини Єдиної енергетичної системи Росії. Мережеві об'єкти напругою 220 кВ є практично у всіх регіонах Росії, проте в зоні застосування напруги 330 кВ їх розташування обмежене.

Первинне обладнання підстанцій напругою 330 — 750 кВ забезпечує передавання електроенергії на великі віддалі і перетворення її в напругу нижчого рівня: системоутворювальні та магістральні ЛЕП, шунтувальні реактори, високовольтні вимикачі, шини і ошиновка, автотрансформатори зв'язку.

Для РЗА первинного обладнання цього класу напруги характерні: застосування двох комплектів основних захистів, використання вимикачів з пофазним приводом для забезпечення аварійного відключення та наступного включення однієї пошкодженої фази ЛЕП, різні схеми підключення (два вимикача на приєднання, полуторне, «американська» схеми), необхідність системи пожежогасіння та інше.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Релейний захист електроенергетичних систем : навч. посіб. [для студентів електроенергет. спец. ВНЗ, аспірантів, викл.] / В. П. Кідиба ; М-во освіти і науки України, Нац. ун-т "Львів. політехніка". – Львів : Вид-во Львів. політехніки, 2015. – 504 с. : іл., табл. – Бібліогр.: с. 482-486 (64 назви). – ISBN 978-617-607-827-2
  • Защиты подстанционного оборудования(рос.)