Рись

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Рись (Lynx)
Lynx lynx 2 (Martin Mecnarowski).jpg
Рись звичайна
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Котовиді (Feliformia)
Родина: Котові (Felidae)
Підродина: Малі кішки (Felinae)
Рід: Рись (Lynx)
Kerr, 1792
Типовий вид
Lynx lynx
(Linnaeus, 1758)
Види
Lynx range.png
Поширення роду Lynx: червоний = іберійська, фіолетовий = канадська, зелений = руда, помаранчевий = євразійська рись.
Commons-logo.svg Вікісховище: Lynx

Рись (Lynx) — рід хижих ссавців з родини котових (Felidae). Рід містить 4 сучасні види, поширені в Євразії та Північній Америці. Рисі характеризуються тим, що їхні вуха увінчані пучком чорного волосся, а тіла з коротким хвостом і довгими ногами. Рисі мають 28 зубів замість звичайних 30 зубів у інших членів родини Felidae.

Назва[ред. | ред. код]

Свою наукову назву lynx ця тварина отримала від дав.-гр. λύγξ ‎(lúnx) — «рись».

Українське рись походить від прасл. *rysь, що зводиться до давнішого *lysь, яке має індоєвропейські корені *leuk'-, *louk'- — «сяяти, блищати»; заміна *lysь на rysь могла зумовлюватись впливом *rysъ — «рудий, строкатий» (за рудим кольором шерсті)[1].

Склад роду[ред. | ред. код]

Фото Наукова назва Фізичні характеристики Українська назва, поширення, примітки
Canada lynx by Michael Zahra.jpg Lynx canadensis Довжина голови й тіла: 80–100 см, довжина хвоста: 5,1–13,8 см, вага: 5,1–17,2 кг Вид Канадська рись (деякі джерела вважають її за підвид звичайної рисі), як правило, населяє північні лісові райони Північної Америки.
Lynx lynx poing.jpg Lynx lynx Довжина голови й тіла: 80–130 см, довжина хвоста: 11–24,5 см, вага: 8–38 кг Вид Євразійська рись населяє північну частину Євразії, а також лісисті гірські райони Південно-Східної й Центральної Європи і Центральної Азії.
Lince Ibérico Doñana.jpg Lynx pardinus Довжина голови й тіла: 85–110 см, довжина хвоста: 12,5–13 см, середня вага самців 12,9 кг, самиць — 9,4 кг Вид Іспанська рись/Іберійська рись проживає на південному заході Іспанії (велика частина — в Національному парку Кото Доньяна). Один з найрідкісніших видів ссавців. Внесена до Додатка I CITES (Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення), а також у списки Всесвітнього союзу охорони природи (IUCN), в категорію 1 (тварини, що піддаються загрозі зникнення).
Bobcat lynx rufus.jpg Lynx rufus Довжина голови й тіла: 65–105 см, довжина хвоста: 11–19 см, вага: 6–13 кг Вид Руда рись живе в Південній Канаді, на всій території Сполучених Штатів і більшій частині Мексики.

Філогенетика[ред. | ред. код]

Хоча викопні члени роду рись добре задокументовані протягом плейстоцену в Європі, Азії та Північній Америці, чи взяла група свій початок в Північній Америці чи в Старому Світі залишається предметом дискусій. Перша рись Lynx issiodorensis зовні нагадувала види роду Felis і не нагадувала пантер (Panthera). Рід Lynx бере свій початок із середнього пліоцену, 3–4 млн років тому в Європі й північній Азії. Рисеподібний вид Felis rexroadensis знайдений у пізньому міоцені Флориди іноді ідентифікували як Lynx rexroadensis. Lynx issiodorensis, як правило, вважається предком рудої, канадської, іспанської та євразійської рисей. Більшість кісток кінцівок L. issiodorensis були більш кремезними, ніж у сучасних видів, а в деяких випадках вони були порівнянні з показниками пуми. Хоча у L. issiodorensis були рисеподібні зуби, у виду була велика голова, довга шия і ноги коротші, ніж у сучасних рисей, що більш характерно для Felis. Точка зору подібності Lynx і Felis підтверджується аналізом вокалізації рисей. Однак генетичний аналіз показав, що Lynx тісніше пов'язаний Panthera. Хоча географічні межі поширення L. lynx і L. pardinus перекриваються, морфологічно ці два види відрізняються в багатьох відносинах. Молекулярний аналіз підтвердив, що іберійської рисі генетично відрізняються від інших видів.

Перший член родини котячих датований у 11 мільйонів років. Спільний предок родів Leopardus, Lynx, Puma і деяких видів Felis перетнув Берингію і колонізував Північну Америку близько 8–8,5 мільйонів років тому. 7,2 мільйона років, лінія рись відділилася від Puma. Останній спільний предок всіх рисей датується там 3,2 мільйона років в пліоцені. 2,5–2,4 мільйона років тому L. issiodorensis ще жили в Техасі й потім перетворилися на сучасних L. rufus. Види L. lynx і L. pardinus можливо породив їх спільний предок Lynx spelaea чи L. pardinus spelaeus (який своєю чергою є нащадком L. issiodorensis), який має проміжні характеристики. L. canadensis може походити від L. issiodorensis, який провів нову колонізацію Північної й Південної Америки з Азії; за іншою гіпотезою L. canadensis є нащадком L. lynx.

Філогенетичне древо роду Lynx

   Lynx   

 Lynx rufus — Рись руда

 Lynx canadensis — Рись канадська

 Lynx lynx — Рись звичайна

 Lynx pardinus — Рись іспанська

Характеристика[ред. | ред. код]

Рись — типова кішка, хоча величиною з великого пса, якого частково нагадує своїм зменшеним тілом та довгими ногами. У рисі дуже характерна голова: порівняно невелика, округла і дуже виразна. Від інших котячих рисі відрізняються коротким хвостом, китичками на кінцях вух і довгими вібрисами. Маса тіла рисі від 5 до 30 кг. Забарвлення від середньо-коричневого до золотистого і бежево-білого, іноді з темно-коричневих плямами, особливо на кінцівках. Всі види рисей мають біле хутро на грудях, череві й на внутрішніх сторонах ніг. Забарвлення, довжина шерсті й розмір лап можуть варіюватися в залежності від клімату в їх місці проживання. Каракала (Caracal caracal) іноді називають степовою риссю з причини наявності у цеї тварини китичок на вухах, які характерні роду Lynx.

У культурі[ред. | ред. код]

У скандинавській міфології рись була священною твариною богині Фреї. Вважалося, що рисі впряжені в її колісницю. Стародавні греки вірили, що гострий погляд рисі здатний пронизувати наскрізь непрозорі предмети. Рись вважається національною твариною в Північній Македонії і зображена на зворотному боці монети в 5 динар[2]. Рись також є національною твариною Румунії[3] та Словенії[4]. Арись-поле — один із найдавніших образів слов'янської міфології.

Кінематограф[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]