Гепард

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гепард
Час існування: пізній пліоцен — сьогодення
MasaiMaraCheetahs01.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Родина: Котові (Felidae)
Підродина: Малі кішки (Felinae)
Триба: Acinonychini
Рід: Гепард (Acinonyx)
(Brookes, 1828)
Вид: Гепард
Біноміальна назва
Acinonyx jubatus
(Schreber, 1775)
Поширення гепарда
Поширення гепарда
Синоніми
Acinonyx venator Brookes, 1828
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Acinonyx jubatus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Acinonyx jubatus
EOL logo.svg EOL: 328680
ITIS logo.svg ITIS: 183813
IUCN logo.svg МСОП: 219
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 32536
Fossilworks: 224065

Гепа́рд[1][2][3], або па́рдус (Acinonyx jubatus) — ссавець родини котових; найшвидший представник класу, здатний розвивати швидкість до 92 км/год. Як і всі малі кішки, гепарди можуть муркотіти. Приручених гепардів у минулому часто використовували для полювання на антилоп. Назву «пардус» застосовують також для одного з африканських видів пантер — пантери плямистої (Panthera pardus). Етимологія: лат. а — «без, не», грец. κινώ — «рухатись», грец. ὄνυξ — «пазур», натякаючи на кігті, які не можуть втягуватися в подушечки.

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Помітно відрізняється від інших представників родини котових. Тіло струнке і здається навіть крихким, але насправді гепарди мають розвинені м'язи і практично не мають жирових відкладень. У гепарда невелика голова, високо розташовані очі і маленькі заокруглені вуха. Забарвлення піщано-жовте, з розкиданими по всьому тілу дрібними чорними плямами, а з боків писка;— тонкі чорні смуги. Гепарди, на відміну від більшості інших котових, не можуть втягувати й випускати кігті. Маса дорослого гепарда становить 40-65 кг, довжина тіла — від 115 до 140 см, досить масивний хвіст має довжину до 80 см.

Розмноження[ред. | ред. код]

Вагітність у гепардів триває 85-95 днів, після чого на світ з'являється від двох до п'яти гепардиків. Вони залишаються з матір'ю від 13 до 20 місяців. Живуть гепарди до 20 років. Іноді до 25 років, але дуже рідко.

Живлення[ред. | ред. код]

Гепарди — денні хижаки. Вони полюють переважно на дрібних копитних — газелей, імпал, телят гну, — а також на зайців. На відміну від інших котових, гепарди полюють, переслідуючи здобич, а не із засідки. Спочатку вони наближаються до вибраної жертви на відстань близько 10 метрів (при цьому практично не ховаючись), а потім намагаються зловити її в короткому забігу. Здобич зазвичай збиває з ніг ударом лапи, а потім душить. Якщо за короткий час гепардові не вдається наздогнати свою жертву, він відмовляється від продовження полювання, оскільки через величезні витрати енергії нездатний на тривалу гонитву.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Гепарди мешкають у Африці, а також у Індії, Передній та Середній Азії. У наш час (2007) азійський гепард Acinonyx jubatus venaticus практично зник; відомо, що він живе тільки в Ірані, де, однак, знаходиться під загрозою зникнення. У Туркменістані їх востаннє бачили у 1960-х рр. Через свій спосіб полювання, вони надають перевагу відкритим просторам: савани, напівпустелі тощо. В Африці гепард — найслабкіший з великих хижаків. Гієни, леопарди, леви, орли можуть відбирати здобич у гепардів і вбивати їхніх дитинчат.

Чисельність[ред. | ред. код]

У грудні 2016 року було повідомлено про катастрофічне скорочення популяції гепарда, яка нараховує у дикій природі лише близько 7100 особин[4].

Еволюція[ред. | ред. код]

Гепарди частково вимерли під час останнього льодовикового періоду. Гепарди, що існують зараз, — близькі родичі, тому у них спостерігаються ознаки генетичної звироднілості, викликаної кровозмішенням. Наприклад, у гепардів дуже високий рівень дитячої смертності: до 70 % дитинчат не доживають до року.

Раніше гепардів через їх особливу тілобудову виділяли в самостійну підродину гепардових (Acinonychinae), проте молекулярно-генетичні дослідження виявили їх близьку спорідненість з родом пум, через що їх стали відносити до підродини малих кішок (Felinae). Є пропозиції виділити рід Puma і рід Acinonyx (які відділилися один від одного близько 4.9 млн років тому) у трибу Acinonychini.

Гепард в Україні[ред. | ред. код]

На Русі мисливських гепардів називали пардусами. Руські князі використовували їх на полюванні. Доглядали цих тварин «пардусники», особливі княжі мисливці. В «Повісті врем'яних літ» пардус — символ швидкості, мужності і сили. Літописець часто називає Святослава Хороброго пардусом. Серед розписів Софіївського собору часто зустрічаються зображення тварин, зокрема гепарда[5].

Нині гепарди представлені в українських зоопарках, зокрема в Ялтинському.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Полянський М. Зоологія. — Прага : Книгопечатня Богеміи, 1874. — С. 22.
  2. Маркевич О.П. Російсько-українсько-латинський зоологічний словник. Номенклатура. — Київ : Наук. думка, 1983. — С. 162.
  3. Кукурудза С.І. Біогеографія. — Львів : Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2006. — ISBN 966-613-502-7.
  4. Cheetahs heading towards extinction as population crashes. BBC News. 26 December 2016. Процитовано 26 December 2016. 
  5. Мозаїки та фрески Софіївського Собору у Києві

Посилання[ред. | ред. код]