Вулиця Кокорудза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вулиця Кокорудза
Львів
вул. Кокорудза
вул. Кокорудза
вул. Кокорудза
МісцевістьНовий Світ
РайонФранківський район
Назва на честьІллі Кокорудза
Колишні назви
Моджеєвської, Адміраль Шпеєґассе, Моджеєвської, Осипенко
польського періоду (польською)Modrzejewskiej
радянського періоду (українською)Моджеєвської, Осипенко
Загальні відомості
Протяжність180 м
поштові індекси79057[1]
Транспорт
Руходносторонній
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Будівлі№ 3—16[2]
Архітектурні пам'ятки№ 9, 14[3]
Навчальні закладиЛіцей №5 ім. Іванни та Іллі Кокорудзів Львівської міської ради
Медичні закладиреабілітаційний центр «Твоє здоров'я»
Поштові відділенняВПЗ № 57 (вул. Коновальця, 97)[1]
Забудовавіденська сецесія, конструктивізм, п'ятиповерхова житлова 1960-х років[4]
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMapпошук у Nominatim
Мапа

Ву́лиця Кокорудза — вулиця у Франківському районі міста Львова[5]. Сполучає між собою вулицю Грюнвальдську з вулицею Мельника.

Історія

[ред. | ред. код]

1913 року вулицю названо на честь польської акторки Гелени Моджеєвської, від 1943 році — Адміраль Шпеєґассе, від липня 1944 року — повернена передвоєнна назва — вулиця Моджеєвської. У 1945 році отримала назву вулиця Осипенко, на честь радянської льотчиці українського походження Поліни Осіпенко. У 1992 році вулицю названо на пошану українського галицького педагога, філолога Іллі Кокорудза[6].

Забудова

[ред. | ред. код]

Вулиця забудована будинками у стилі віденської сецесії, конструктивізму, а також присутня п'ятиповерхова житлова забудова 1960-х років[4]. Декілька будинків внесено до реєстру пам'яток архітектури місцевого значення[3].

Будинки

[ред. | ред. код]

№ 9 — триповерховий будинок, збудований у 1934 році за проєктом Яна Чачковського, інженера, радника будівництва з Дрогобича у стилі конструктивізму для потреб, заснованої Іванною та Іллею Кокорудзами, Української жіночої гімназії «Рідна школа» Українського Педагогічного Товариства[7]. Від повоєнних часів до 1950-х років — середня школа № 5 міського відділу народної освіти[8], де до часів незалежності навчання велося російською мовою[4]. 1990 року школа одержала статус середньої спеціалізованої загальноосвітньої I—III ступенів імені Іванни та Іллі Кокорудзів з поглибленим вивченням англійської мови. 1992 року школа перейшла на українську мову викладання. У 2018 року середня школа № 5 реорганізована у Ліцей №5 ім. Іванни та Іллі Кокорудзів Львівської міської ради[7]. Будинок внесений до реєстру пам'яток архітектури місцевого значення під охоронним № 1644-м[3].

№ 14 — триповерхова кам'яниця. Будинок внесений до реєстру пам'яток архітектури місцевого значення під охоронним № 2171-м[3].

№ 16 — триповерхова кам'яниця. У міжвоєнний період в будинку діяв винайм цистерн спілки «Ispan»[4].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Знайти поштовий індекс. ukrposhta.ua. Укрпошта. Процитовано 8 травня 2022.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  2. Знайти адресу. ukrposhta.ua. Укрпошта. Процитовано 12 листопада 2022.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  3. а б в г Список будинків — пам'яток архітектури м. Львова. pomichnyk.org. Процитовано 8 травня 2022.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  4. а б в г 1243 вулиці Львова, 2009, с. 331.
  5. Павло Жежнич. Список старих вулиць Львова (К). lviv.ridne.net. Архів оригіналу за 5 вересня 2021. Процитовано 8 травня 2022. {{cite web}}: Недійсний |мертвий-url=dead (довідка)
  6. Довідник перейменувань вулиць і площ Львова, 2001.
  7. а б Христина Харчук. Проєкт «Інтерактивний Львів»: вул. Кокорудзи, 9 — Школа ім. Іванни та Іллі Кокорудзів. lvivcenter.org. Центр міської історії Центрально-Східної Європи. Процитовано 8 травня 2022.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  8. Львов: справочник, 1949, с. 121.

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]