Осипенко Поліна Денисівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Поліна Денисівна Осипенко
Поліна Осипенко
Поліна Осипенко
Народився 25 вересня (8 жовтня) 1907(1907-10-08)
село Новоспасівка (нині Осипенко (Бердянський район), Запорізька область
Помер 11 травня 1939(1939-05-11) (31 рік)
Країна СРСР СРСР
Вид ЗС Радянські військово-повітряні сили ВПС СРСР
Звання Майор
Нагороди
Медаль «Золота Зірка»
Орден Леніна Орден Леніна Орден Трудового Червоного Прапора

Полі́на Дени́сівна Осипе́нко (у дівоцтві Дудник, за першим чоловіком — Говяз; 25 вересня (8 жовтня) 1907(19071008), Новоспасівка, нині село Осипенко (Бердянський район) — 11 травня 1939) — радянська льотчиця, одна з перших жінок, удостоєна звання Героя Радянського Союзу (1938).

Біографія[ред.ред. код]

Народилася в сім'ї селянина. Була 9-ю дитиною в сім'ї. Українка за національністю. Член ВКП(б) з 1932 року.

Закінчила початкову школу, курси птахівників. Працювала завідувачем колгоспної птахоферми.

У 1930 році вирішила навчитися керувати літаком. Перша спроба поступити в Качинську школу льотчиків не увінчалася успіхом, і Поліна Осипенко пішла працювати в їдальню пілотів. Польоти училища відбувалися на декількох майданчиках, куди до 12-ої години на літаку У-2 привозили сніданок. У цих польотах льотчики-інструктори дозволяли Поліні потримати за управління. Так вона навчилася управляти У-2. Потім, під час візиту до Качі К.Ворошилова, вона попросила його зарахувати її до училища, яке Осипенко закінчила у 1933 році.

Служила льотчиком, командиром ланки у винищувальній авіації. Літом 1937 року побила три світові рекорди висотних польотів з вантажем і без навантаження. У 1938 році вона очолила безпосадковий переліт Севастополь — Архангельськ. Її екіпаж встановив також міжнародний жіночий рекорд дальності польоту по замкненій кривій.

Дружина льотчика-винищувача Осипенка О. С., що воював в Іспанії.

2425 вересня 1938 року на літаку АНТ-37 «Родіна» (командир — В. C. Гризодубова, штурман — М. М. Раскова) зробила безпосадковий переліт Москва — Далекий Схід (Кербі, район Комсомольска-на-Амурі) протяжністю 6450 км. (по прямій — 5910 км). Під час перельоту було встановлено жіночий світовий авіаційний рекорд дальності польоту.

За виконання цього перельоту і проявлені при цьому мужність і героїзм 2 листопада 1938 року Поліні Денисівні Осипенко присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Після перельоту Москва — Далекий Схід П. Д. Осипенко — інспектор по техніці пілотажу, наставник пілотів-винищувачів. Обиралася делегатом XVIII з'їзду ВКП(б).

Майор Осипенко загинула в авіаційній катастрофі 11 травня 1939 року під час навчально-тренувальних зборів разом з начальником головної льотної інспекції ВПС РСЧА А. К. Сєровим.

Прах Сєрова і Осипенко поміщений в урнах в Кремлівській стіні на Червоній площі в Москві.

Пам'ять[ред.ред. код]

пам'ятник у Бердянську

Ім'я Осипенко в 1939 році присвоєне Одеській військовій авіаційній школі, Дніпропетровському обласному аероклубу, Бердянському вчительському інституту (згодом — Бердянський державний педагогічний інститут ім. П. Д. Осипенко; носив це ім'я до 2002 р.). До 1958 її ім'ям називався і сам Бердянськ.

Її іменем названі вулиці і площі у Маріуполі, Володимирі-Волинському та інших містах України, а також у Москві, Мінську, Пермі, Краснодарі, Владимирі, Елісті, Самарі, Тюмені. Також її іменем названо райцентр і район в Хабаровському краю. У деяких містах вулицю, названу на честь Поліни, декомунізували.

У селі Осипенко встановлений її бюст, в місті Бердянську — пам'ятник, в селі Високе Рибновського району Рязанської області — обеліск.

Вулицю Поліни Осипенко в Коломиї 1990 року було перейменовано на вулицю Василя Барвінського. Також у Володимирі-Волинському вулицю Осипенко 1990 році було перейменовано на вулицю Генерала Шухевича, де знаходиться головний корпус Володимир-Волинського Агротехнічного коледжу. У місті Хмельницькому знаходиться провулок Осипенко. В Ужгороді є вулиця Поліни Осипенко.

Посилання[ред.ред. код]