Осипенко Поліна Денисівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Поліна Денисівна Осипенко
Поліна Осипенко
Поліна Осипенко
Народився 25 вересня (8 жовтня) 1907(1907-10-08)
село Новоспасівка (нині Осипенко (Бердянський район), Запорізька область
Помер 11 травня 1939(1939-05-11) (31 рік)
Країна СРСР СРСР
Вид ЗС ВПС СРСР ВПС СРСР
Звання Майор
Нагороди
Медаль «Золота Зірка»
Орден Леніна Орден Леніна Орден Трудового Червоного Прапора

Полі́на Дени́сівна Осипе́нко (у дівоцтві Дудник, за першим чоловіком — Говяз; 25 вересня (8 жовтня) 1907(19071008), Новоспасівка, нині село Осипенко (Бердянський район) — 11 травня 1939) — радянська льотчиця, одна з перших жінок, удостоєна звання Героя Радянського Союзу (1938).

Біографія[ред.ред. код]

Народилася в сім'ї селянина. Була 9-ю дитиною в сім'ї. Українка за національністю. Член ВКП(б) з 1932 року.

Закінчила початкову школу, курси птахівників. Працювала завідувачем колгоспної птахоферми.

У 1930 році вирішила навчитися керувати літаком. Перша спроба поступити в Качинську школу льотчиків не увінчалася успіхом, і Поліна Осипенко пішла працювати в їдальню пілотів. Польоти училища відбувалися на декількох майданчиках, куди до 12-ої години на літаку У-2 привозили сніданок. У цих польотах льотчики-інструктори дозволяли Поліні потримати за управління. Так вона навчилася управляти У-2. Потім, під час візиту до Качі К.Ворошилова, вона попросила його зарахувати її до училища, яке Осипенко закінчила у 1933 році.

Служила льотчиком, командиром ланки у винищувальній авіації. Літом 1937 року побила три світові рекорди висотних польотів з вантажем і без навантаження. У 1938 році вона очолила безпосадковий переліт Севастополь — Архангельськ. Її екіпаж встановив також міжнародний жіночий рекорд дальності польоту по замкненій кривій.

Дружина льотчика-винищувача Осипенка О. С., що воював в Іспанії.

2425 вересня 1938 року на літаку АНТ-37 «Родіна» (командир — В. C. Гризодубова, штурман — М. М. Раскова) зробила безпосадковий переліт Москва — Далекий Схід (Кербі, район Комсомольска-на-Амурі) протяжністю 6450 км. (по прямій — 5910 км). Під час перельоту було встановлено жіночий світовий авіаційний рекорд дальності польоту.

За виконання цього перельоту і проявлені при цьому мужність і героїзм 2 листопада 1938 року Поліні Денисівні Осипенко присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Після перельоту Москва — Далекий Схід П. Д. Осипенко — інспектор по техніці пілотажу, наставник пілотів-винищувачів. Обиралася делегатом XVIII з'їзду ВКП(б).

Майор Осипенко загинула в авіаційній катастрофі 11 травня 1939 року під час навчально-тренувальних зборів разом з начальником головної льотної інспекції ВПС РСЧА А. К. Сєровим.

Прах Сєрова і Осипенко поміщений в урнах в Кремлівській стіні на Червоній площі в Москві.

Пам'ять[ред.ред. код]

пам'ятник у Бердянську

Ім'я Осипенко в 1939 році присвоєне Одеській військовій авіаційній школі, Дніпропетровському обласному аероклубу, Бердянському вчительському інституту (згодом — Бердянський державний педагогічний інститут ім. П. Д. Осипенко; носив це ім'я до 2002 р.). До 1958 її ім'ям називався і сам Бердянськ.

Її ім'ям названі вулиці і площі у Вінниці, Маріуполі, Володимирі-Волинському та інших містах України, а також у Москві, Мінську, Пермі, Краснодарі, Владимирі, Елісті, Самарі, Тюмені. Також її іменем названо райцентр і район в Хабаровському краю.

У селі Осипенко встановлений її бюст, в місті Бердянську — пам'ятник, в селі Високе Рибновського району Рязанської області — обеліск.

Вулицю Поліни Осипенко в Коломиї 1990 року було перейменовано на вулицю Василя Барвінського. Також у Володимирі-Волинському вулицю Осипенко 1990 році було перейменовано на вулицю Генерала Шухевича, де знаходиться головний корпус Володимир-Волинського Агротехнічного коледжу. У місті Хмельницькому знаходиться провулок Осипенко. В Ужгороді є вулиця Поліни Осипенко.

Посилання[ред.ред. код]