Державний лад Австралії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця стаття є частиною серії статей про
державний лад і устрій
Австралії
Категорія КатегоріяІнші країни

Держава Австралія (офіційно Австралійський Союз, англ. Commonwealth of Australia) — конституційна монархія, політична система якої базується на принципах федералізму та парламентської демократії. Главою держави є монарх, який носить титул короля або королеви.[1] Монарх призначає генерал-губернатора Австралії, як свого представника в країні. Фактичним главою виконавчої влади є прем'єр-міністр, що обирається парламентом Австралії. Австралійці обирають депутатів до двопалатного парламенту, який функціонує згідно з принципами Вестмінстерської системи, голосування на виборах є обов'язковим для усіх повнолітніх громадян країни.

Законодавча влада

[ред. | ред. код]
Парламент Австралії

Законодавчою владою є Парламент Австралії, також знаний як Союзний Парламент або Федеральний Парламент. Парламент Австралії є двопалатним та керується у своїй роботі одночасно принципами вестмінстерської системи та федералізму. Верхня палата зветься Сенатом, нижня — Палатою представників.

Палата представників налічує 150 депутатів, які обираються строком на 3 роки. Кожний депутат обирається від свого окремого виборчого округу. Вибори до палати представників проходять в один тур, визначення переможця відбувається за принципом рейтингового голосування[en]. Після виборів політична партія або коаліція партій, які мають більшість у палаті представників формують уряд.

Сенат Австралії налічує 76 членів. Кожний із шести штатів репрезентують 12 сенаторів, Північна територія та Австралійська столична територія делегують по 2 члени. Вибори до Сенату проходять за системою єдиного перехідного голосу. Сенатори обираються строком на 6 років, причому кожні 3 роки обирається половина з усієї кількості. Сенат має право розпустити уряд країни.

Всі законодавчі акти мають затверджуватися обома палатами парламенту. У разі виникнення ситуації коли одна палата наполягає на ухваленні, а інша його блокує призначаються позачергові вибори обох палат парламенту. Якщо і після нових виборів не вдається ухвалити рішення тоді проводиться спільне засідання обох палат.[2]

Виконавча влада

[ред. | ред. код]

Згідно з конституцією Австралії найвищим органом виконавчої влади є Федеральна Виконавча Рада Австралії[en] очолювана генерал-губернатором, але керуючись конституційним звичаєм фактична влада зосереджена в руках прем'єр-міністра Австралії і його Кабінету Міністрів.

Прем'єр-міністр обирається палатою представників парламенту та формально призначається генерал-губернатором. Як правило прем'єр-міністром стає лідер політичної партії, яка перемогла на виборах. Прем'єр-міністр формує уряд Австралії (Кабінет Міністрів). Усі міністри мусять одночасно бути членами парламенту.[3]

Для того що б постанови Уряду мали законну чинність, генерал-губернатор делегує свої повноваження голови Федеральної Виконавчої Ради Австралії одному з міністрів Кабінету Міністрів, який іменується Віце-президентом Виконавчої Ради[en] та має право підписувати постанови Уряду Австралії від імені генерал-губернатора.

Судова влада

[ред. | ред. код]

Верховний суд Австралії є найвищою судовою інстанцією країни. Верховний суд Австралії має юрисдикцію, як суду першої інстанції так і суду апеляційної інстанції

Верховний суд Австралії перевіряє закони Австралії та штатів на відповідність до конституції Австралії, а також тлумачить її саму тобто виконує серед інших і функцію Конституційного суду, вирішує суперечки між штатами і федеральною владою.

До складу Верховного суду входять сім суддів, один з яких є Головним суддею Австралії[en] та є першим серед рівних. Деякі питання розглядаються кожним суддею окремо інші колегіально. Наказ про призначення суддів формально видає генерал-губернатор через подання прем'єр-міністра. Кандидатуру судді перед поданням прем'єр-міністр мусить узгодити з Генеральним прокурором Австралії[en] та іншими членами Уряду Австралії. Кандидат на пост судді Верховного суду мусить перед цим працювати, як мінімум п'ять років на посаді судді головного суду будь-якого штату або території. Кожний суддя мусить скласти свої повноваження з досягненням ним 70-ти річного віку. Якщо суддя неналежним чином виконує свої повноваження то генерал-губернатор має подати обґрунтоване прохання до Парламенту з проханням усунути конкретного суддю з посади, за задоволення цього клопотання мають проголосувати обидві палати Парламенту.[4]

Функції монархії

[ред. | ред. код]
Резиденція генерал-губернатора Австралії в Канберрі

Австралійський монарх який носить титул короля або королеви i є одночасно британським монархом[1] знаходиться більшу частину часу за межами Австралії. Влада монарха обмежена конституцією Австралії. Фактично монарх не має важелів впливу на політичну систему країни, за винятком призначення генерал-губернатора за поданням прем'єр-міністра Австралії. Строк перебування на посаді генерал-губернатор Австралії не обмежений конституцією, але фактично за традицією становить близько п'яти років.

Функції генерал-губернатор Австралії також чітко прописані в конституції країни, більшість з яких є формальними або церемоніальними. Реальні повноваження генерал-губернатора наступають у разі виникнення парламентської кризи, а саме генерал-губернатор може[5]:

Австралійських монарх має право на помилування злочинців.

Влада штатів та територій

[ред. | ред. код]
Штати і території Австралії

Австралійський союз має у своєму складі 6 штатів і 2 території:

Представником австралійського монарха у кожному із шести штатів є губернатор, який призначається монархом за поданням прем'єра (голови уряду) штату. Главою штату є саме губернатор, а не монарх. Відповідно до конституцій кожного окремого штату при виникненні надзвичайних обставин губернатор має право розпустити парламент штату.[6] На відміну від штатів австралійський монарх не має своїх представників в територіях. В свою чергу роль, аналогічну губернатору штату, тут виконує адміністратор території, який призначається на посаду генерал-губернатором Австралії і є його уповноваженим представником.

Більшість штатів мають двопалатні парламенти, крім штату Квінсленд та територій де діють однопалатні парламенти. Вибори в які, проходять раз у чотири роки, у Квінсленді раз у три роки.

Кожний штат і територія має свого керівника уряду Прем'єра або Головного міністра (англ. Chief Minister) відповідно, процедура обрання і затвердження якого аналогічно з процедурою на федеральному рівні.

Кожний штат має свій власний Верховний Суд, який у своїй роботі може апелювати до Верховного суду Австралії.

Місцева влада

[ред. | ред. код]

Найнижчою в австралійській ієрархії є місцева влада, яка працює на рівні муніципалітету (району), який має офіційну назву — local government area[en] (LGA)[7], — (район місцевої влади), а в повсякденному спілкуванні вживають назву council (рада), рідше за аналогією з Великою Британією — county (округа, графство).

Муніципалітети з високою густотою населення мають у своїй назві слово «City» (місто), на противагу їм муніципалітети з низькою густотою населення мають у своїй назві слово shire (графство). Ні перше ні друге не відповідають ні українському перекладу ні географічному та історичному визначенню.

На відміну від інших країн, в Австралії відсутня влада на рівні міст і сіл. Наприклад Великий Мельбурн має на своїй території 31 муніципалітет: 27 із назвою city і 4 з назвою shire.[8]

Політичні партії

[ред. | ред. код]

Провідну роль у політичному житті Австралії грають Ліберальна партія Австралії та Лейбористська партія.

Ліберальна партія Австралії, заснована у 1945 році, є правонаступницею партії «Об'єднана Австралія» (1931-1945), яка у свою чергу походить з Націоналістичної партії Австралії (1917-1931), а далі попередниками були Союзна Ліберальна партія[en] (19091916), Партія вільної праці[en] (1889-1909), Протекціоністська партія[en] (1889-1909).

Лейбористська партія заснована у 1901 році, ідеологією партії є соціал-демократія.

З 1901, року заснування Австралійського Союзу, по 2015 71 % часу при владі була Ліберальна партія Австралії та її попередники, 29 % — Лейбористська партія.

Крім цих двох провідних партій в останні десятиліття активну політичну роль на федеральному рівні відіграють: Ліберальна Національна Партія Квінсленду[en], Національна партія Австралії, Аграрна ліберальна партія, Австралійська партія зелених, парія Родина передусім, Ліберально-демократична партія Австралії[en], Австралійська партія автолюбителів[en], Об'єднана партія Палмера.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б The Monarchy Today > Queen and Commonwealth > Australia > The Queen's Role. Архів оригіналу за 17 квітня 2015. Процитовано 27 травня 2015.
  2. Double Dissolutions of the Australian Parliament | AustralianPolitics.com. Архів оригіналу за 18 червня 2015. Процитовано 27 травня 2015.
  3. Infosheet 19 — The House, Government and Opposition — Parliament of Australia. Архів оригіналу за 4 вересня 2013. Процитовано 27 травня 2015.
  4. About the Justices — High Court of Australia. Архів оригіналу за 17 травня 2015. Процитовано 28 травня 2015.
  5. Governor-General's Role | Governor-General of the Commonwealth of Australia. Архів оригіналу за 23 травня 2015. Процитовано 27 травня 2015.
  6. Governor of Victoria — Role of the Governor. Архів оригіналу за 26 липня 2015. Процитовано 27 травня 2015.
  7. SEIFA by Local Government Area (LGA). Архів оригіналу за 24 червня 2015. Процитовано 24 червня 2015.
  8. Metropolitan councils — Government — Travel Victoria: accommodation & visitor guide. Архів оригіналу за 25 квітня 2015. Процитовано 1 червня 2015.