Економіка Австралії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Економіка Австралії
Сідней — діловий і промисловий центр країни
Категорія КатегоріяІнші країни

Австралія, Австралійський Союз (англ. Australia, Commonwealth of Australia) — держава на материку Австралія, острові Тасманія та ін. прилеглих островах. Омивається водами Тихого океану на сході, Індійського океану — на заході й півдні. Площа 7,687 млн км². Населення — 18,751 млн чол. (2001). Столиця — Канберра. В адміністративному відношенні А. розділена на 6 штатів і 2 території. Офіційна мова — англійська. Грошова одиниця — австралійський долар. Членство в міжнародних організаціях — ООН, МБРР, МВФ, СОТ, АТЕС, МФЧХіЧП, ОЕСР та інші.

Характеристика господарства Австралії[ред. | ред. код]

Австралія — високорозвинена індустріально-аграрна країна з багатогалузевою економікою і високим науково-технічним потенціалом. Посідає 12-е місце серед членів Організації економічного співробітництва і розвитку за основними статистичними показниками, включаючи життєвий рівень населення. Основні галузі промисловості: хімічна, гірнича, електротехнічна, гідроенергетична, сталеплавильна, харчова, текстильна та легка промисловість, машинобудування. Транспорт — залізничний, автомобільний, морський, трубопровідний, повітряний (428 летовищ). За масштабами обороту масових вантажів провідні позиції посідають порти Дампір[en] (залізна руда), Порт-Хедленд (залізна руда), Ньюкасл (кам'яне вугілля і залізна руда) і Хей-Пойнт (кам'яне вугілля). Столиці всіх штатів розташовані на узбережжі і є вантажними портами загального типу. Мельбурн, Сідней, Брисбен і Фрімантл (аванпорт Перта) є найбільшими портами за показниками загального вантажообігу.

За даними (Index of Economic Freedom, The Heritage Foundation, U.S.A. 2001): ВВП — $ 410 млрд. Темп зростання ВВП — 5,1 %. ВВП на душу населення — $21 881. Прямі закордонні інвестиції — $ 3,6 млрд. Імпорт (автомобілі, обладнання для комп'ютерів, засоби зв'язку, продукти хімічної промисловості та ін.) — $ 75,5 млрд, 1997 (г.ч. Італія — 10,1 %; США — 9,8 %; Японія — 8,1; Йорданія — 5,4 %). Експорт (готові вироби, мінеральна сировина і сільськогосподарські продукти) — $ 69,2 млрд, 1997 (г.ч. Німеччина — 22,4 %; Японія — 11,5 %; Італія — 9,4 %; Велика Британія — 4,6 %).

На початку 1990-х років економіка Австралії переживала спад. Економічна криза в країнах Азії 1997—1998 рр. негативно не вплинула економіку Австралії. З 1998—1999 рр. країна вступила в період підйому з низькими темпами інфляції. У 1998 зафіксовано рекордний показник зростання ВВП — 5 % (в США — 3,6 %, в країнах Організації економічної співпраці і розвитку в середньому 2,6 % і в Японії — 3,5 %).

Асортимент продукції, яку виробляють в Австралії, дуже широкий — від продуктів харчування і модного одягу, від електроніки і предметів домашнього побуту до найскладніших виробів точного приладобудування і найсучасніших комплексів для нафтопереробної промисловості і виробництва пластмас. Австралія є найбільшим у світі виробником і постачальником високоякісної вовни, одним з провідних експортерів м'яса і пшениці. Важливу частину експорту Австралії становлять молочні продукти, рис, цукор, фрукти, високоякісні вина, а також бавовна. Торговельні відносини зв'язують Австралію майже з 200 країнами світу.

Розвитку обробної промисловості в Австралії сприяло скорочення імпорту в роки Другої світової війни. Розширення цієї галузі продовжувалося в 1950-х і 1960-х роках, і зайнятість там зросла на 70 %. У 1970-х роках зростання зайнятості в обробній промисловості загальмувався, і ця тенденція зберігається й досі.

Сучасна Австралія є лідером Кернської групи країн-виробників сільськогосподарської продукції (на частку країн цієї групи припадає 20 % світового експорту сільськогосподарської продукції), що об'єднала в 1986 р. 14 країн, які протестували проти дискримінації їхньої продукції на ринку країн ЄС. В Австралії знаходиться 14 % усього світового поголів'я овець (понад 150 млн голів), таким чином країна є найбільшим у світі постачальником вовни: до 30 % усього світового обсягу вовни має австралійське походження. Крім цього, країна — один з головних виробників зернових, цукру, молочних продуктів, фруктів. Австралійські ферми здебільшого займають великі ділянки землі, вони — капіталомісткі, спеціалізуються на виробництві одного з видів сировини й орієнтовані на експорт. Орні території займають менше 10 % від загальної площі країни. Пшеницю вирощують у кожному штаті, при цьому експортується від 70 % до 80 % врожаю. На відміну від країн Північної півкулі, зернові засівають узимку (травень, червень, липень). Велику частину врожаю збирають у Квінсленді у вересні і жовтні, а потім у Вікторії і південних областях Західної Австралії в січні. У районах, що спеціалізуються на виробництві пшениці, вирощують ячмінь, овес, ведуть заготівлю фуражу.

У Квінсленді і на північних прибережних рівнинах Нового Південного Уельсу вирощують цукрову тростину. Її виробництво високо механізоване, традиційне ручне збирання тростини залишилося в минулому. В Австралії вирощують також бавовну, рис, тютюн, фрукти помірних і тропічних широт, сорго, олійні культури. В усіх штатах, а особливо в Новому Південному Уельсі, Вікторії і Південній Австралії, розвинуте виноградарство. Австралійські вина йдуть не тільки на внутрішній, але й на світовий ринки.

Вівчарство набуло поширення у всіх штатах країни. Третина національного поголів'я овець знаходиться в посушливому «пасторальному» поясі, причому більшу його частину становлять мериноси. В областях, де випадає від 380 до 635 мм дощу в рік, тваринництво межує з рослинництвом, де зосереджено 40 % усього поголів'я овець. У цьому випадку характерний приклад штату Вікторія, де сільське господарство має змішаний характер, і розведення овець і ягнят супроводжує виробництво пшениці.

Австралія відносно добре забезпечена енергетичними мінеральними ресурсами. На частку цієї країни припадає 8 % світових запасів кам'яного вугілля і 15 % запасів бурого вугілля, а за запасами урану Австралія, ймовірно, займає 2-е місце у світі. Ресурси нафти в Австралії обмежені, а газу — великі. ГЕС забезпечують 10 % електроенергії.

Торгівля[ред. | ред. код]

Австралійський експорт. 2006 рік.

Загальний експорт склав у 2016 році 330 млрд австралійських доларів, а імпорт — 342 млрд. Основні статті експорту: залізні руди та концентрати (16,3 %), кам'яне вугілля (12,8 %), транспортні послуги, пов'язані з освітою (6,7 %), золото (5,7 %), природний газ (5,4 %), транспортні послуги, без урахування освітніх подорожей (5,3 %), яловичина (2,2 %), алюмінієві руди та концентрати (2,0 %), пшениця (1,5 %), професійні послуги (1,4 %). Імпортує Австралія особисті подорожі (8,4 %), пасажирські транспортні засоби (6,3 %), очищені та неочищені нафтопродукти (4,3 % та 2,3 % відповідно), обладнання і деталі для телекомунікаційних систем (3,5 %), медикаменти (2,2 %), золото (2,2 %), комп'ютери (2,1 %).[1]

Інфляція[ред. | ред. код]

Інфляція станом на 2022 рік.[ред. | ред. код]

Споживча інфляція прискорилася наприкінці 2021 року до 3,5%, у той час, як базова ставка, яку відстежує центральний банк — Резервний банк Австралії (РБА), — зросла до найвищого рівня з середини 2014 року — 2,6%.[2]


Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Australia's top 10 goods & services exports and imports, 2016. Australia goverment Department of Forign Affairs and Trade [Архівовано 29 січня 2018 у Wayback Machine.](англ.)
  2. The rise in global inflation – the hit to living standards across the world. the Guardian (англ.). 10 лютого 2022. Архів оригіналу за 10 лютого 2022. Процитовано 10 лютого 2022. 

Джерела[ред. | ред. код]