Збройні сили Канади

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Збройні сили Канади
Canadian Armed Forces
Forces armées canadiennes
Емблема Збройних сил Канади
Емблема Збройних сил Канади
Прапор збройних сил Канади
Прапор збройних сил Канади
Поточна форма з 1 лютого 1968
Види збройних сил
Naval Ensign of Canada.svg Військово-морські сили
Flag of the Canadian Army.svg Сухопутні війська
Air Force Ensign of Canada.svg Повітряні сили

Commons-logo.svg Збройні сили Канади у Вікісховищі

Канадські збройні сили, КЗС (англ. Canadian Forces, CF; фр. Forces armées canadiennes, FAC) — це військова організація, що відповідає за оборону Канади. Канадські збройні сили підпорядковані міністерству державної оборони, керівництво (штаб-квартира) якого розташовується в Оттаві, і керуються законом про державну оборони, оговорюють таке: «Канадські збройні сили — це збройні сили Її Величності, організовані Канадою і складаються зі служби, називаною канадськими збройними силами». КЗС складаються з трьох командувань: морського, сухопутного та авіаційного.

В складі КЗС — 65 890 військовослужбовців регулярної служби. В запасі — 25 674 військовослужбовців запасу та 4 323 рейнджерів, також 23 401 особа неактивного запасу.

Бюджет Канадських збройних сил на 2009 рік становив 19,5 мільярда канадських доларів.

Командний устрій[ред.ред. код]

Стаття 15 Конституційного акту 1867 р. говорить, «що Королеві, як і раніше, буде належати головне командування сухопутною і морською міліцією і всіма військовими і морськими силами Канади».

Закон про Міліцію 1904 р. стверджує, що «головнокомандувач Міліції, як і раніше, буде знаходитись під владою Короля і управляться Його Величністю або його представником, генерал-губернатором». З цього часу монархом дано дозвіл Генерал-губернаторові носити титул «Генерал-губернатор і головнокомандувач Канади й у Канаді». Зі створенням Канадського королівського військово-морського флоту і Королівської авіації Канади у 1910 та 1919 рр., відповідно, Генерал-губернатор також став Головнокомандувачем цими силами. Відкритий лист 1947 Короля Георга VI дозволяє Генерал-губернатору виконувати більшість обов'язків Глави держави в Канаді та нові технічні вимоги, що відповідають обов'язкам Генерал-губернатора і головнокомандувача Канади й у Канаді. Виходячи з парламентської практики, прем'єр-міністр Канади де-факто командує і контролює канадські збройні сили, проте кожне оголошення війни має бути підписана Генерал-губернатором або канадським монархом.

З 2005 Головнокомандувачем Канади є Мікаель Жан.

Генерал-губернатор за згодою з прем'єр-міністром призначає голову штабу оборони (ГШО), який є вищим офіцером Канадських збройних сил. В наш час[Коли?] цю посаду виконує генерал Волтер Натинчік.

Командування такі:

 1. Морське командування (MARCOM)
 2. Сухопутні командування
 3. Авіаційне командування

У Раді збройних сил представлені голови морського, сухопутного та авіаційного командувань, які в сукупності здійснюють нагляд за оперативними командуваннями Канадських збройних сил — командування Канади, командування експедиційними силами, командування силами спеціального призначення, а також командування оперативної підтримки.

Монарх і деякі члени канадської королівської родини діють як старші полковники деяких полків Канадських збройних сил. Ці посади лише церемоніальні.

Командування[ред.ред. код]

Канадська армія (Сухопутні сили) (LCF)[ред.ред. код]

Танк Leopard C1
Канадський солдат у Г-Вагені, 2008

Канадська армія є наземним елементом Канадських збройних сил (CF).

Структура:[1]

1-ша канадська дивізія[2]- Об'єднаний штаб оперативного командування (штаб-квартира в Кінгстон,Онтаріо)

2-га канадська дивізія[3]-Сектор Квебек (штаб-квартира в Монреаль, Квебек)

3-тя канадська дивізія[4]-Сектор Захід (штаб-квартира в Едмонтон,Альберта)

4-та канадська дивізія[5]-Сектор Онтаріо (штаб-квартира Торонто, Онтаріо)

5-та канадська дивізія[6]-Сектор Атлантика(штаб-квартира в Галіфакс,Нова Шотландія)

Центр доктрини і навчання Кандської армії[7](CADTC)-штаб-квартира в Кінгстон,Онтаріо.

Канадські рейнжери[8]

2-й (5-та механізована група-бригада), 3-й (1-ша механізована група-бригада) та 4-й (2-га механізована група-бригада) Канадський дивізіон включають в себе одну механізовану групу-бригаду,що містять більшість підрозділів регулярних військ Канади.

Кожна механізована група-бригада складається:[9]

 • три піхотних батальйони (два механізованих і один легкий)
 • один танковий полк
 • один артилерійський полк
 • один полк військової інженерії
 • один ескадрон розвідки
 • тактичні,медичні,комунікаційні і логістичні підрозділи

Також регулярні сили укомплектовані полком інженерної підтримки, полком протиповітряної оборони і також ескадроном електронної протидії.

Кожен сектор сухопутних сил, на додаток до регулярних сил, має у своєму розпорядженні сили запасу, організованими всього в десять груп-бригад запасу. Округи Атлантичного океану та Квебеку мають по дві командних групи запасу, округи Центру та Заходу — по три.

Сили запасу складаються:

 • 51 піхотний батальйон
 • 19 логістичних підрозділів
 • 18 танкових підрозділи
 • 17 артилерійських підрозділи
 • 12 інженерних підрозділи
 • 10 технічних підрозділів
 • 4 підрозділи військової поліції
 • 4 підрозділи розвідки

Важливі освітні установи та війська, не об'єднані в групи, знаходяться на базі Вейнрайт, BFC Gagetown і ASU Saint-Jean (тепер прикріпленому до BFC Montréal). Кожний округ має також освітній центр.

Морське командування (MARCOM)[ред.ред. код]

«Вікторія»
«Алгонкін»
«Реджайна»

Морські збройні сили Канади включають в себе 33 військових корабля та підводні човни та численні допоміжні судна. Кораблі розподілені на 2 флоти. Один розташований у Тихому океані на базі в Ескуаймолті, а інший — в Атлантичному океані на базі в Галіфаксі. Постійні військово-морські структури не базуються в Північному Льодовитому океані.

Морські військово-повітряні сили відносяться до авіаційного командування, але знаходяться під морським командуванням. Вони складаються з 28 вертольотів CH-124 Sea King (в майбутньому 28 Сікорський СН-148 Cyclone), 18 літаків морського патрулювання СР-140 Aurora і 3 СР-140а Arcturus.

У 2005 р. водотоннажність військово-морського флоту становила приблизно 110 000 регістрових тонн, розподілених на такі бойові кораблі:

 • 12 фрегатів класу Halifax
 • 3 есмінця класу Iroquois
 • 12 кораблів берегової охорони класу Kingston
 • 2 судна-заправника класу Protecteur
 • 4 підводні човні класу Victoria
 • 6 патрульних катера класу Orca (ще 2 будуються)

Авіаційне командування (AIRCOM)[ред.ред. код]

CF-18 у Флориді в 1994

Військово-повітряні сили Канади розташовані на тринадцяти базах, знаходяться під управлінням 1-й авіаційної дивізії Канади і складають канадський регіон NORAD. Основні авіаційні бази розташовані в Британській Колумбії, Альберті, Саскачевані, Онтаріо, Квебеку, Новій Шотландії, Ньюфаундленду і Лабрадорі, а розпорядницькі і командні установи знаходяться в Вінніпегу і Норт-Беї. Канадська складова повітряно-десантних сил НАТО дислокується на авіаційній базі в Гайленкірхені.

Командування Канади (CANCOM)[ред.ред. код]

Винищувач CF-18A

Командування Канади є оперативною складовою, створеною 31 січня 2006 р. з метою покращити час відповіді внутрішнього тероризму та природним небезпеким. Воно відповідає за узгоджені дії армії, військово-морського флоту і військово-повітряних сил для забезпечення державної безпеки в звичайних і невідкладних випадках. Канадське командування працює в тісному співробітництві з United States Northern Command, а також з міністерством внутрішньої безпеки США.

Командувачем Командування Канади в наш час[Коли?] є генерал-лейтенант М. Ж. Дюме. Він безпосередньо підпорядковується голові штабу оборони.

CANCOM керує державними бойовими діями при допомоги шести міжармійських оперативних сил та з північними змішаними оперативних силами відповідає за діяльність раніше включену в обов'язки канадських збройних сил Зони Півночі.

Командування експедиційними силами (COMFEC)[ред.ред. код]

Це командування, засноване 1 лютого 2006 р., відповідає за всі дії, що проводяться за межами Північної Америки. Командувачем COMFEC є генерал-лейтенант Мішель Готьє. Прямо підпорядковуючись ГШО, він відповідає за проведення усіх міжнародних дій — гуманітарних, підтримання миру та бойових дій — і має повноваження, необхідні для виконання своїх обов'язків.

Командування силами спеціального призначення (CANSOFCOM)[ред.ред. код]

Це командування відповідає за підрозділи спеціальних збройних сил. Вони складаються з других міжармійських оперативних сил (JTF2), міжармійскої роти ядерного, біологічного та хімічного захисту (CIDNBC) та авіаційного підрозділу спеціальних операцій, що базується в Петававі (Онтаріо) .

Цими силами керує полковник Д. Майкл Дей.

Посилання[ред.ред. код]

 1. Army, Government of Canada, National Defence, Canadian. Canadian Army. www.army-armee.forces.gc.ca. Процитовано 2016-01-17. 
 2. Defence, Government of Canada, National. 1st Canadian Division Headquarters. www.forces.gc.ca. Процитовано 2016-01-17. 
 3. Army, Government of Canada, National Defence, Canadian. About Army in Quebec | Canadian Army. www.army-armee.forces.gc.ca. Процитовано 2016-01-17. 
 4. Army, Government of Canada, National Defence, Canadian. Army in Western Canada - 3rd Canadian Division | Canadian Army. www.army-armee.forces.gc.ca. Процитовано 2016-01-17. 
 5. Army, Government of Canada, National Defence, Canadian. 4th Canadian Division – Army in Ontario | Canadian Army. www.army-armee.forces.gc.ca. Процитовано 2016-01-17. 
 6. Army, Government of Canada, National Defence, Canadian. Army in Atlantic Canada | 5th Canadian Division | Canadian Army. www.army-armee.forces.gc.ca. Процитовано 2016-01-17. 
 7. Army, Government of Canada, National Defence, Canadian. Doctrine & Training | Canadian Army. www.army-armee.forces.gc.ca. Процитовано 2016-01-17. 
 8. Army, Government of Canada, National Defence, Canadian. Canadian Rangers | Canadian Army. www.army-armee.forces.gc.ca. Процитовано 2016-01-17. 
 9. Army, Government of Canada, National Defence, Canadian. About the Army | Canadian Army. www.army-armee.forces.gc.ca. Процитовано 2016-01-17. 

Зовнішні посилання[ред.ред. код]