Лисиця острівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лисиця острівна
Urocyon littoralis standing.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Тип: Хордові
Клас: Ссавці
Ряд: Хижі
Підряд: Псовиді
Родина: Псові (Canidae)
Рід: Urocyon
Вид: Лисиця острівна
Біноміальна назва
Urocyon littoralis
Baird, 1857
Google Range Map
Google Range Map
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Urocyon littoralis
EOL logo.jpg EOL: 328612
ITIS logo.jpg ITIS: 180610
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 244585
Fossilworks: 52595

Лисиця острівна[2] (лат. Urocyon littoralis) — вид роду сіра лисиця, що мешкає на Канальних островах поблизу Каліфорнії.

Походження та еволюція[ред.ред. код]

Острівна лисиця є близьким родичем сірої лисиці, яка відділилася від основного виду, за різними оцінками, від 10 до 25 тисяч років тому. Вид сформувався в північній частині архіпелагу Канальних островів; острівні лисиці з'явилися на двох найпівденніших островах лише приблизно 5 тисяч років тому (за даними генетичних досліджень та археологічних розкопів[3]). Скоріш за все, острівних лисиць умисно завезли туди індіанці племені Чумаш, чий культурний зв'язок з лисицями встановлено з високим ступенем певності.

В той же час, щодо механізмів видоутворення в північній частині ареалу досі існує багато версій. Довгий час вважалося, що сірі лисиці з материка випадково потрапили на мега-острів, що пізніше розпався на окремі острови, під час льодовикового періоду, де й досягли свого нинішнього розміру. Частково це підтверджувалося археологічною знахідкою черепа острівної лисиці, який датувався за віком геологічного горизонту, де його було знайдено, як такий, що передував появі людей на островах.

В середині 2000-х років, під час спалаху інтересу до острівних лисиць, череп було передатовано за допомогою радіовуглецевого аналізу, та його вік не підтвердився. Це, а також відсутність знахідок проміжних форм між острівною та сірою лисицями, призвело до появ припущень, що острівних лисиць було завезено на північні острови вже в теперішньому вигляді. Оскільки навіть в найперших описах острівних лисиць відмічалося, що сірі лисиці не боялися людей, окремі дослідники стали припускати, що острівних лисиць були виведені в окремий вид індіанцями Чумаш як хатні тварини[4].

Подальші дослідження як відповіли на ряд запитань, так і поставили нові. За геномом острівні лисиці с північної частини архіпелагу виявилися найближчими родичами сірих лисиць з північної частини Каліфорнії, тоді як північні Канальні острови знаходяться в південній. Зникнення видів птахів, що робили кубла на землі, в північній частину архіпелагу, яке, за гіпотезою, було викликане появою лисиць на північних островах, датує їх прибуття приблизно 8 тисячами років тому — та, що важливо, на декілька тисяч років пізніше появи людей. В той же час, радіоізотопний аналіз кісток лисиць виявив значну відмінність в раціоні між лисицями, що споживали переважно наземних тварин, та людьми та собаками, чий раціон містив значну кількість морепродуктів.

Систематика[ред.ред. код]

Цілісний вид острівної лисиці складають шість різних підвидів, по одному на кожному з шести островів, на яких вони мешкають. Лисиці з окремих островів усе ще здатні до міжпідвидового схрещування, але є ряд чітких фізичних і генетичних відмінностей, яких достатньо, щоб була визнана їх підвидова самостійність. Різні підвиди острівної лисиці мають різну середню кількість хвостових хребців та довжину хвоста; відмінності у формі черепа відображають відмінності дієти. Окремі підвиди названі на честь островів, з яких вони походять.

Підвиди острівної лисиці:

Морфологія[ред.ред. код]

Череп лисиці острівної (справа) у порівнянні з черепом сірої лисиці (зліва)

Острівна лисиця являє собою зменшену копію сірої лисиці зі збереженням пропорцій, де всі лінійні розміри становлять 75-87% в залежності від підвиду. Еволюція на островах призвела до зменшення розмірів сірої лисиці, що є одним із прикладів острівної карликовості. Тіло довжиною 48-50 см, висота плечей 16-20 см[5], хвіст 11-29 см, вага від 1,3 до 2,8 кг[6]. Самець завжди більший за самицю. Через різницю в розмірі між підвидами острівної лисиці цей вид може сперечатися з лисицею фенек за звання найменшого псового, оскільки підвид з острова Санта-Круз (але не інші підвиди) в середньому менші за розміром[5]. На відміну від континентальної сірої лисиці, острівні лисиці мають статевий диморфізм кісток тазу, що пов'язано з адаптаціями до народження лисенят[7]. Як і континентальна сіра лисиця, острівна сіра лисиця здатна лазити по деревах внаслідок ряду адаптацій у плечових кістках передніх кінцівок.

Лисиця острівна має одне з найменших генетичних різноманіть серед усіх представників тварини псових. Значні ділянки ДНК сірої лисиці складають повні копії. В той же час, припускається, що популяція острівних лисиць витримала значний генетичний відбір на можливість близькоспорідненого схрещення, оскільки значна кількість інформативних ділянок геному є гетерозиготною. Тим не менш, острівні лисиці потерпають від спадкового амілоїдозу, що може обмежувати тривалість їхнього життя навіть в зоопарках 3-4 роками.

Поведінка[ред.ред. код]

Спосіб життя[ред.ред. код]

Лисиця острівна займає всі доступні території на Канальних островах; однак щільність лисиць у різних середовищах неоднорідна. Пікова щільність острівної лисиці у найбільш продуктивних територіях сягає 40-50 осіб на квадратний кілометр, що є одним з найбільших значень для псових взагалі.

Острівні лисиці територіальні; частина територій лисиць перетинається, в першу чергу — в сімейних пар, можливо, в родичів. Острівні лисиці суттєво не змінюють структуру своїх територій у регіонах з високою щільністю.

Острівні лисиці набагато більш активні вдень, ніж сірі лисиці, хоча вони переважно все одно полюють ввечері та вночі. Припускається, що поява золотого беркута на островах за короткий час призвела до зміщення активності лисиць в темну частину доби.

Живлення[ред.ред. код]

Раціон лисиці острівної значно змінюється в залежності від острова, і, як наслідок, від підвиду. Із шести підвидів острівної лисиці один живиться переважно мишами, три — комахами, та два — рослинами[8]. Рослинну частину раціону складають всілякі плоди і ягоди (у тому числі мучниці дубильної, лободи, колючої груші та інші). Острівні лисиці полюють ссавців, птахів, рептилій, сухопутних равликів, і всіляких комах. Лисиці розорюють кубла птахів, особливо тих, що живуть на землі: зникнення кількох видів птахів на Канальних островах пов'язують з появою лисиць. Де можливо, лисиці вживають їстівні залишки з людського сміття, або цуплять саму їжу, якщо можуть до неї дістатися.

Загрози, вороги та захворювання[ред.ред. код]

Беркут є основним ворогом у природі й головною причиною смертності цього виду. Завдяки ізольованому існуванню, острівні лисиці не мають ніякого природного імунітету до збудників та хвороб, принесених з материка й особливо чутливі до тих, які переносяться місцевими псами. Значна кількість лисиць гине і під колесами автомобілів на островах Санта Каталіна, Сан Клемент і Сан Ніколас. Загальна чисельність острівної лисиці впала з 6 000 особин в 1994 р., до менше ніж 1 500 у 2002; наразі чисельність лисиць відновилась до рівня історичного максимуму.

Розмноження[ред.ред. код]

Urocyon littoralis pair.jpg

Острівні лисиці паруються один раз на рік, у січні-лютому. Припускається, що острівні лисиці можуть мати вимушений еструс, тобто еструс в самиці не починається за відсутності самця. Острівні лисиці є соціально моногамними тваринами, але приблизно 20% лисенят народжуються «поза шлюбом», тобто не від того батька, що їх виховує; в одному приплоді можуть бути лисенята від різних батьків. За даними радіоспостережень, під час еструсу, що триває самиця активно шукає контактів з іншими самцями, в той час як самець не пускає чужинців на спільну ділянку.

Острівні лисиці народжують 1-2 лисенят за сезон. Кількість сімей з лисенятами змінюється в залежності від зовнішніх умов, що дає основу для припущення, що острівні лисиці можуть контролювати своє розмноження. Описані випадки, коли сірі лисиці навмисно лишали своїх лисенят; припускається, що це може відбуватися у випадку нестачі їжі[9].

Острівні лисиці активно доглядають не лише за лисенятами, але й одне за одним. Острівні лисиці лишали їжу для лисиць зі своєї родини, що потрапили до пастки, причому не лише для лисенят, але й для дорослих лисиць[10]. Батьки активно вчать своїх дітей навичкам полювання; описаний випадок, коли мати вчила своїх лисенят відкривати застібку-«блискавку» у наметі, аби дістатися їжі[11].

Родини острівних лисиць починають розпадатися у жовтні-листопаді, коли лисенята досягають дорослої ваги і облишають батьківські ділянки. Приблизно в цей час дорослі острівні лисиці остаточно припиняють допомагати своїм нащадкам[10].

Виноски[ред.ред. код]

 1. Roemer et al. (2008). Urocyon littoralis. 2008 Червоний Список Міжнародного Союзу Охорони Природи. МСОП 2008. Переглянуто 22 March 2009. Database entry includes justification for why this species is critically endangered
 2. Решетило О. Зоогеографія.— Львів: ЛНУ ім. І. Франка, 2013. (укр.)
 3. Vellanoweth R.L. Earliest Island Fox Remains on the Southern Channel Islands: Evidence from San Nicolas Island, California Journal of California and Great Basin Anthropology Vol. 20, No. 1 (1998) , pp. 100-108 (англ.)
 4. Rick, T. C., Erlandson, J. M., Vellanoweth, R. L., Braje, T. J., Collins, P. W., Guthrie, D. A., & Stafford, T. W. (2009). Origins and antiquity of the island fox (Urocyon littoralis) on California's Channel Islands. Quaternary Research, 71(2), 93-98.PDF(англ.)
 5. а б How Small Island Fox Is? Friends of the Island Fox(англ.)
 6. Moore C.M. and Collins P.W. Urocyon Littoralis. Mammalian Species, No. 489, pp.1-7, June 1995 Full text(англ.)
 7. Schutz, H., Polly, P. D., Krieger, J. D., & Guralnick, R. P (2009). Differential sexual dimorphism: size and shape in the cranium and pelvis of grey foxes (Urocyon). Biological Journal of the Linnean Society, 96(2), 339-353. Full text (англ.)
 8. B.L. Cypher, A.Y. Madrid, C.L. Van Horn Job, E.C. Kelly, S.W.R. Harrison, T.L. Westall Multi-population comparison of resource exploitation by island foxes: Implications for conservation / Global Ecology and Conservation, Volume 2, December 2014, Pages 255–266 (англ.)
 9. Navy Donates Endangered Fox to Santa Barbara Zoo (англ.)
 10. а б David K. Garcelon, Gary W. Roemer, R. Brand Philips and Timothy J. Coonan Food Provisioning by Island Foxes, Urocyon Littoralis, to Conspecifics Caught in Traps. The Southwestern Naturalist Vol. 44, No. 1 (Mar., 1999), pp. 83-86 (англ.)
 11. http://www.independent.com/news/2015/jun/9/how-outfox-channel-islands-fox/


Посилання[ред.ред. код]

Commons
Розділ Віківиди має дані за темою:


Панда Це незавершена стаття з теріології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.