Лут

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Іслам

теч

Історія ісламу

Основи Ісламу

ЄдинобожністьСимвол віри
МолитваПіст
Благодійність
Паломництво до Мекки

Основні представники

МагометПророки ісламу
Сподвижники пророка
Халіфи
Нащадки пророка

Книги і закони

КоранСуннаХадис
МазгабШаріатІджтигад

Течії ісламу

СунізмШиїзмСуфізмВаххабізмСалафізм
ІбадизмАшаритиМатуридизмМутазиліти
ІсмаїлізмДрузиАлавіти
ІмамітиЗейдити
Хариджизм

Ісламська культура
ТеологіяДжихад

ІсламізмПанісламізмУмма
СвятаЖінка
Ісламська літератураІсламська поетикаІсламська каліграфіяІсламська наукаІсламська архітектураІсламська держава
Термінологія


Лут (араб. ‎ لوط‎‎), (біблійний Лот) — праведник і пророк (набі). Лут був небожем пророка Ібрагіма. В Корані Лут неодноразово згадується серед пророків, чия проповідь була відкинута власним народом. Лут одним із перших повірив проповіді Ібрагіма.

Історія Лута в Корані[ред. | ред. код]

Після переселення разом з Ібрагімом до Палестини, Лут поселився у місті, жителі якого були мужеложцями, і намагався наставити їх на вірний шлях. Вони ж пригрозили Лутові вигнанням. Тоді Лут став молитися Аллахові і просити про допомогу. Аллах відправив своїх посланців, щоб покарати грішників. Дорогою посланці відвідали Ібрагіма, якому повідомили про майбутнє народження Ісхака, а також розповіли, що прямують знищити місто Лута, але врятують його самого з родиною, окрім дружини. Прийшовши до міста вони спинились у Лута. Жителі міста, дізнавшись про це, вирішили захопити їх. Лут, що намагався захистити гостей, запропонував їм своїх дочок. Гості пояснили Лутові, що вранці місто буде знищене, тому він з родиною мусить вночі вийти з нього, не обертаючись назад. Вони пішли, а його дружина залишилась і загинула з усіма. Зранку на місто упав «страшний крик», все перевернулось («верх його став низом»), пролився дощ з твердої глини. Ця подія стала знаменням для всіх невіруючих.
Назви міста Лута в Корані немає, та декілька разів воно згадується під назвою «перекинуте». Дружина Лута разом з дружиною Нуха згадуються серед дружин праведників, які зрадили своїх чоловіків і за це приречені на вічні пекельні муки.

Післякоранічні передання про Лута[ред. | ред. код]

Коментатори, добре знайомі з юдейським переданням, наводять назви міст у Палестині, імена дружини та дітей Лута. Особлива увага приділяється дружині Лута і причині того, за що її було перетворено на соляний стовп. Вона була у родинних зв’язках із жителями міста і підтримувала їх. Коли з’явились посланці Аллаха, вона побігла до сусідів просити солі, щоб вони дізналися про те, що у Лута гості.
За переданням, після знищення міста, на його місці утворилось величезне озеро, яке називається озером Лута (Мертве море). Лут, що врятувався, поїхав до пророка Ібрагіма і жив у нього впродовж року. Потім він переїхав до Хіджазу і помер у восьмидесятирічному віці.
У суфіїв образ Лута стає прикладом того, що тілесні істоти, навіть пророки, безсилі проти ворогів без допомоги Аллаха.

Походження коранічного образу Лута[ред. | ред. код]

Коранічна оповідь походить від біблійної; її ж використовували і коментатори. Та в Корані Лут як пророк набув значно вагомішого значення, ніж у Біблії. Його історія стоїть поряд з найважливішими повчальними оповідями Корану, що розповідають про загибель народів, які не повірили своїм пророкам. На відміну від інших історій про пророків, у цій мало паралелей з суперечками Мухаммеда з мекканцями. З тією епохою її пов’язують згадки про те, що мекканці бачили залишки загиблих міст, коли їх каравани проходили через район Мертвого моря.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]