Льодовикове озеро Агассіс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Місце знаходженя колишнього озера

Льодовикове озеро Агассис — колишнє величезне прильодовикове озеро, що розташовувалось в центрі Північної Америки. Отримуючи льодовиковий стік в кінці останнього льодовикового періоду, його площа була більше, ніж всіх сучасних Великих озер, разом узятих, і воно мало обсяг води більше, ніж всі озера у світі[1]. Назване на честь Жана Луї Агассіса — видатного швейцарсько-американського природодослідника.

Геологічна історія[ред. | ред. код]

Протягом останнього льодовикового періоду, північ Північної Америки була покрита льодовиком, який поперемінно зростав та зменшувався зі зміною клімату. Цей континентальний льодовик, що утворився у період між 30 000 і 10 000 років тому, зараз відомий як Вісконсинське заледеніння і покрив велику частину центральної частини Північної Америки,. Під час танення льодовика він утворив величезне передльодовикове озеро[2]

Близько 13 000 календарних років до сьогодення (майже 12 000 тому згідно з аналізом на основі ізотопу вуглецю 14С), озеро займало більшу частину Манітоби, західну частину провінції Онтаріо, північ Міннесоти, схід Північної Дакоти і Саскачеван. У час найбільшої трансгресії озеро займало 440 000 км², це більше ніж будь-яке сьогоденне озеро (включаючи Каспійське море).

Озеро дренувалось в різні часи на південь через Траверс-Гап в Льодовикову річку Воррен[3], на схід через озеро Кельвін (сучасне озеро Ніпігон) і далі в сучасне озеро Верхнє[4] або на захід через річки Маккензі через територію Юкон і Аляску.[1] Кліматологи вважають, що під час найбільшої повені, близько 13 000 тому, озеро скинуло великий об'єм води через район Великих озер і річку Св. Лаврентія в Атлантичний океан. Це могло бути причиною стадіалу пізній дріас[1][5]. Через поновлення льодовика і наступного його танення, близько 9 900 років тому, озеро знову зазнало трансгресії. Ці події мали значний вплив на клімат, рівень моря і, можливо, на ранню людську цивілізацію.

Більша частина остаточного дренування озера Агассс могло відбутися в дуже короткий час, можливо, всього лише за один рік. Остання велика повінь сталося близько 8 400 календарних років до сьогодення (майже 7 700 тому згідно з ізотопом вуглецю 14С), коли озеро скинуло свою воду до Гудзонової затоки. Остаточне дренування озера відбулося протягом наступних 1 000 років або близько того.

Залишки озера[ред. | ред. код]

Вінніпег, Вінніпеґосіс, Манітоба, озеро Лісове та Дощове озеро є залишками стародавнього Агассису. Обриси і об'єми цих сучасних озер як і раніше, повільно змінюються в зв'язку з диференціальним ізостатичним підскоком.

Інші геологічні і геоморфологічні докази існування озера Агассис також можна побачити і сьогодні. Піднятий пляж, розташовано за багато кілометрів від будь-якої водойми, позначує межі колишнього озера в різний час. Родючі ґрунти долини Ред Рівер, тепер дренуємі Північний Ред, утворенні озерними відкладеннями мулу з озера Агассис.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Perkins (2002)
  2. Ojakangas & Matsch (1982), pp. 106-10. The retreat of glacial margins is not caused by a reversal of the glacier's flow, but rather from melting of the ice sheet. Id.
  3. Fisher (2003), pp. 271-72
  4. Leverington (2003)
  5. Broecker (2006)

Джерела[ред. | ред. код]

Координати: 51° пн. ш. 98° зх. д. / 51° пн. ш. 98° зх. д. / 51; -98