Лямбліоз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лямбліоз
Giardiasis duodenum high.jpg
Лямбліоз у дуоденальній біопсії. Забарвлення гематоксилін-еозином.
МКХ-10 A07.1
DiseasesDB 5213
MedlinePlus 000288
eMedicine emerg/215
MeSH D005873

Лямбліоз — паразитування у тонкій кишці, перш за все у дванадцятипалій, джгутикових найпростіших — лямблій. Лямблії існують у двох формах: рухомого (вегетативної) і нерухомою (форма цисти). Рухлива форма лямблій має 4 пари джгутиків і присмоктуючиий диск, за допомогою якого вона прикріпляється до слизової оболонки тонкої кишки. Зараження відбувається при вживанні забруднених цистами продуктів харчування (особливо фруктів, овочів, ягід, що не піддалися термічній обробці) і води, а також через забруднені цистами руки і предмети побуту. Потрапивши в шлунково-кишковий тракт здорової людини, лямблії розмножуються в тонкій кишці, іноді у великих кількостях, і викликають подразнення слизової оболонки. З'являються болі в верхній частині живота або в області пупка, відзначається здуття живота, бурчання, нудота. Можуть бути запори, що змінюються проносами. Симптоми можуть бути слабо вираженими або їх може не бути зовсім. Проникаючи з тонкої кишки в товсту (де умови для них несприятливі), лямблії втрачають свою рухливість і перетворюються на цисти. Цисти виділяються з організму хворого на лямбліоз з випорожненнями. Цисти добре зберігаються в навколишньому середовищі: у ґрунті здатні виживати до 3 тижнів, а у воді — до 5 тижнів

Часто це не супроводжується якимись клінічними проявами. Однак у деяких осіб може бути біль у животі, пронос, зниження маси тіла, зумовлені розвитком ентериту та дуоденіту. Можливі дискінезії жовчних шляхів. Перебіг хвороби може бути більш тяжким при супутній ахілії та недостатності функції підшлункової залози. В основі діагностики лежить виявлення лямблій у дуодеальному вмісті.

Лікування проводять метронідазолом (трихопол) по 0,25 г 2 рази на день упродовж 7-10 днів або акрихіном по 0,1 г 3 рази на день упродовж тижня.

Посилання[ред.ред. код]

  1. Лямбліоз. Етіологія. Патогенез. Симптоми лямбліозу. Діагностика. — докладно на медичному порталі eurolab.ua.
  2. Роль лямблій в патології органів травлення у дітей_12.12.2005.- Рекомендовано для педіатрів, дитячих гастроентерологів, дитячих інфекціоністів.
  3. Клінічні прояви лямбліозу.
  4. Лямбліоз та його профілактика. — Медичний вісник.
  5. Лямбліоз у дітей: проблема діагностики й вибору терапії.
  6. Лямблиоз.
  7. Роль сучасного препарату мератин у комплексному лікуванні хворих на лямбліоз. — на офіційній сторінці Асоціації інфекціоністів України.
  8. Медична енциклопедія — Лямбліоз. Опис та причини.