Лямбліоз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лямбліоз
Ознаки паразитування лямблій у дуоденальному біоптаті. Забарвлення гематоксилін-еозином.

Ознаки паразитування лямблій у дуоденальному біоптаті. Забарвлення гематоксилін-еозином.
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 A07.1
DiseasesDB 5213
MedlinePlus 000288
eMedicine emerg/215
MeSH D005873
Лямбліоз у Вікісховищі?


Лямбліоз — інфекційна хвороба, яка виникає через паразитування у тонкій кишці, перш за все у дванадцятипалій, джгутикових найпростіших — лямблій.

Етіологія[ред.ред. код]

Лямблії існують у двох формах: рухомого (вегетативної) і нерухомою (форма цисти). Рухлива форма лямблій має 4 пари джгутиків і присмоктуваний диск, за допомогою якого вона нестійко прикріпляється до слизової оболонки тонкої кишки. Проникаючи з тонкої кишки в товсту (де умови для них несприятливі), лямблії втрачають свою рухливість і перетворюються на цисти. Цисти виділяються з організму хворого на лямбліоз з випорожненнями. Цисти добре зберігаються в навколишньому середовищі: у ґрунті здатні виживати до 3 тижнів, а у воді — до 5 тижнів.

Епідеміологічні особливості[ред.ред. код]

Зараження відбувається фекально-оральним механізмом передачі інфекції при вживанні забруднених цистами продуктів харчування (особливо фруктів, овочів, ягід, що не піддалися термічній обробці) і води, а також через забруднені цистами руки і предмети побуту.

Патогенез та клінічні прояви[ред.ред. код]

Потрапивши в травну систему здорової людини, лямблії розмножуються в тонкій кишці, іноді у великих кількостях, і спричинюють порушення травлення, які проявляються, в першу чергу, дуоденітом. З'являється біль у верхній частині живота або в області пупка, відзначають здуття живота, бурчання, нудота. Можуть бути запори, що змінюються проносами. Можливі дискінезії жовчних шляхів. Симптоми можуть бути слабо вираженими або ураження може перебігати безсимптомно.

Перебіг хвороби може бути більш тяжким при супутній ахілії та недостатності функції підшлункової залози.

Діагностика[ред.ред. код]

В основі діагностики лежить виявлення лямблій у дуодеальному вмісті та їхніх цист у фекаліях.

Лікування[ред.ред. код]

Проводять метронідазолом по 0,25 г 2-3 рази на день упродовж 5 днів або іншими препаратами (тинідазол, мебендазол, орнідазол тощо). Обов'язково слід проводити лікування уражень жовчних шляхів, підшлункової залози, на тлі яких й розвивається лямбліоз.

Посилання[ред.ред. код]