Маркетрі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Маркетрі на декоративному столику, XVIII Століття, Франція.

Маркетрі (від фр. Marquer — розмічати, розкреслюють) — різновид інкрустації по дереву, при якому мозаїчний набір виконують зі шматочків шпони різних порід деревини i різних за кольором і фактурою. Елементи мозаїки врізають в шпон, що служить фоном. Закріплюють папером, змащеним клеєм, і разом з фоном наклеюють на поверхню виробу. Маркетрі використовують у виготовленні меблів, панно тощо.

Поява маркетрі стало можливим тільки після винаходу в другій половині XVI ст. верстата для виробництва струганого шпону. З цього часу стали широко застосовувати облицювання меблів, виготовленої з деревини місцевих недорогих порід, шпоною цінних привізних порід деревини.

У середині XVII ст. у Франції вперше застосували для облицювання мозаїчні набори, які виготовляли зі шматочків шпони за попередньою малюнку. Техніка швидко поширилася у всіх країнах Європи, витіснивши використовану до тих пір інтарсії.

У маркетрі об'єднані два процеси: інтарсія — врізання по певному малюнку у фоновий шпон шматочків шпони іншого кольору і облицьовування — наклеювання всього набору на прикрашають поверхню виробу. Крім врізання елементів мозаїки в фоновий шпон існують і інші способи виконання маркетрі.

Найвищого розквіту техніка маркетрі досягла в XVIII ст. Її широко застосовували для прикраси інтер'єрів та меблів. Застосування тонких пластинок шпони дозволяло прикрашати мозаїчними наборами не тільки плоскі поверхні, але і криволінійні. На малюнку показаний комод англійської роботи XVIII ст., прикрашений маркетрі з горіха, платана, самшиту та інших порід.

Важливу роль у розвитку маркетрі зіграв французький мебляр Андре Шарль Буль (1642–1732 рр.), Який збагатив маркетрі застосуванням поряд зі шпоном цінних порід деревини, вставок з латуні, міді, слонової кістки, панцира черепахи, перламутру.

Техніка Буля полягала в тому, що накладені одна на одну і затиснуті в лещатах платівки з різних матеріалів (наприклад, металу і панцира черепахи) по нанесеному на верхню пластинку малюнку розпилювали лобзиком або розрізали ножем. Поєднуючи елементи малюнка, вирізані з верхньої пластинки, з елементами фону, вирізаними з нижньої платівки, і навпаки, Буль отримував витончені переплітаються візерунки (головним чином рослинні).

Будучи талановитим архітектором, художником і гравером, Буль проектував меблі й виконував всі операції, пов'язані з її виготовленням і обробкою. Майстерня Буля, в якій працювали і чотири його сина, згодом виросла в велике меблеве підприємство, що випускало меблі в так званому стилі Буль. Ця меблі — великі шафи, комоди, декоративні столики, підставки і футляри для годинників та ін, що відрізняється суворої величавістю форм, багатством і бездоганною якістю обробки, дбайливо зберігається в багатьох музеях світу.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Маркетрі — що це?