Музей килимів (Стамбул)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Музе́й килимі́в (тур. Vakıflar Halı Müzesi) — музей в місті Стамбул, спеціалізований на демонстрації і збереженні історичних килимів, переважно створених в провінціях Туреччини.

Музей і його приміщення[ред. | ред. код]

Турецька майстерня килимів, фото 1908 року.

Музей килимів Стамбула належить до нових закладів в місті. Він заснований 1979 року, незважаючи на історію килимарства у декілька тисячоліть, що почалася ще до виникнення християнства і мусульманства як таких.

Первісно музей розмістили в одному з павільйонів так званої Блакитної мечеті, тобто мечеті Султанахмет. Мечеть у Стамбулі була вибудована в період 16091617 років. Кожна велика мечеть мала благодійних заклад з суповою кухнею — імарет. Завданням закладу (імарету) було нагодувати бідноту міста, знедолених і бідних студентів. Імарет був вибудований на кошти султана Махмуда I в середині 18 століття, але тоді був приналежністю мечеті Айя-Софія. Імарет як благодійний заклад проіснував тут до кінця 19 ст. Потім приміщенні віддали під архів, а з 1920 року — розмістили склад[1].

На початку 21 ст. Музей килимів Стамбула і розмістили в спорожнілому приміщенні імарета. Колекція зросла через придбання нових експонатів і виникла проблема музейного збереження і реставрації коштовних килимів, створення кліматконтролю, контролю за вологою, забезпечення безпеки як експонатів, так і відвідувачів музею. Реконструкція і музеєфація споруди коштувала більше чотирьох з половиною мільйонів фунтів[1].

У період 20062007 рр. відбулась модернізація приміщення, створення кліматконтроля, придбання новітніх експозиційних вітрин з броньованим склом, створені електронні паролі на дрерях залів тощо. Була створена нова експозиція килимів, котру відкрили для відвідин лише в листопаді 2013 року.

Експозиція[ред. | ред. код]

Килим з південної Анатолії 1875 р.

Загальна кількість експонатів перевищує вісім сотень (800) зразків. Експозиції розташовані у трьох музейних залах[1]. Представлені декілька центрів килимарства суто Туреччини, серед котрих найстаріші килими Анатолії (так звані килими Бейликів). Це була низка феодальних володінь, де правили беї після сельджукського захоплення Анатолії в другій половині 11 ст. В експозиції представлені як килими періоду Бейиків, так і перших століть виникнення і розвитку Османської імперії. Для них відведена перша музейна зала.

Друга музейна зала репрезентує килими з Центральної і Східної Анатолії періоду Османської імперії, а також збірку молитовних килимків для мечеті.

Третя зала — килими з міста Ушак та молитовні килимки «саф» (saf).

Керівництво музею доводить, що приблизно половина експонатів — це так звані натуральні історичні килими, музейна вартість котрих найвища.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]