Марія Васильківна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Марія Васильківна
Народилася невідомо
Полоцьк
Померла після 1194
Київ
Громадянство Київська Русь
Титул велика княгиня Київська
Конфесія православ'я
Рід Ізяславичі Полоцькі
Батько Василько Святославич
Брати, сестри  • Всеслав Василькович, Брячислав Василькович, Ізяслав Василькович і Всеволод Василькович
У шлюбі з Святослав III
Діти Мстислав-Пантелеймон Святославич

Марія Васильківна (*'д/н — після 1194) — дружина великого князя Київського Святослава III. Згадується в Любецькому синодіку. Дослідник Л. Я. Махнавець вважає, що автор «Слово о полку Ігоревім» міг багато відомостей отримати від Марії.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походила з роду Рюрюковичів, гілки Ізяславичів Полоцьких. Молодша донька Василька Святославича, князя Полоцького. Про дату народження замало відомостей. У 1143 році вийшла заміж за Святослава, князя Турівського. У 1144 році втратила батька. У 1164-1177 року як княгиня опікувалася Чернгівським княжим господарством.

У 1174 році разом з чоловіком стала великою княгинею Київською. Мала значний вплив на чоловіка. Втім того ж року вимушена була залишити Київ. Сюди повернулася у 1176 році, коли Святослав III вдруге став великим князем.

У 1180 році спонукала чоловіка укласти союз з Ольговичами, після чого брала участь у нараді, де було вирішено виступити проти Довида Ростиславича, князя Смоленського, який воював з Ольговичами. У 1181 році вдруге залишає Київ на нетривалий час, оскільки ж того року повертається. З цього часу постійного перебуває у столиці Київської Русі.

Завдяки впливу княгині Святослав III уклав союз з Ольговичами та Ростиславичами, що на значній території Русі припинило внутрішні чвари. Водночас підтримувала дії чоловіка відносно половців. Після смерті Святослава III у 1194 році залишилася в Києві. Подальша доля невідома.

Родина[ред. | ред. код]

Чоловік — Святослав III Всеволодович, великий князь Київський

Діти:

Джерела[ред. | ред. код]

  • Войтович Л. В. Ізяславичі полоцькі // Князівські династії Східної Європи (кінець IX — початок XVI ст.): склад, суспільна і політична роль. Історико-генеалогічне дослідження. — Львів: Інститут українознавства ім. І.Крип'якевича, 2000. — 649 с. — ISBN 966-02-1683-1.