Анастасія Дабижа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Анастасія Дабижа
Народилася невідомо
м.Ясси
Померла 1703
м. Ясси
Національність молдованка
Титул княгиня
Конфесія православ'я
Рід Дабижа
Батько Думітру Бухуш
Мати Дафіна Фуртуна
У шлюбі з Георге Дука
Ліберакіс
Діти 1 син та 2 доньки

Анастасія Дабижа (рум. Anastasia Dabija; д/н —після 1693) — дружина Георге III Дуки, господаря Молдови і Валахії, гетьмана Правобережної України.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походила з відомого князівського і боярського роду. Була дочкою Думітру Бухуша, державного скарбничого та Дафіни Фуртуни, доньки знаного боярина та військовика Міхая Фуртуни. Після смерті батька її мати вийшла заміж за Еустратіє Дабижу, господаря Молдови, який вдочерив дівчинку, давши той своє прізвище.

Була дуже вродливою жінкою із стрункою талією та чорними очима, енергійною та темпераментною. Близько 1665 року (або дещо раніше) вийшла заміж за Георге Дуку, який незабаром став господарем Молдови. Анастасія більше часи приділяла пригодам, коштовностям і розвагам, не втручалася у політичні справи.

У 1666 році після першого повалення з трону Молдови її чоловіка, Анастасія з дочками перебралася до Стамбула, оселившись в районі Фанара. Її пристрасна любовна пригода на Босфорі з Шербаном Кантакузіно, майбутнім господарем Валахії, обурила всю Європу. Про неї писали європейські газети та рапортували закордонні посли у Константинополі. Але незважаючи на це, Дука тримав дружину біля себе, удаючи, що він нічого не знає про коханців. Репутація Анастасії була повністю заплямована через її подальші авантюри — вона рятувала життя Шербана тричі, а у відповідь отримувала зневагу та байдужість. Але за любов та терпіння свого чоловіка зрештою вона йому віддячила, допомігши в скрутній ситуації — після позбавлення трону і гетьманства.

Коли Георге хотів приїхати з Польщі до Молдови, щоб повернути собі трон, Анастасія у 1685 році знайшла потрібні йому для цього гроші — 180 «кошелей». Але по дорозі гроші були перехоплені у м. Бистриця, хворий Георге впав у розпач та не переніс цього і помер. Після смерті чоловіка Анастасія не зуміла повернути 180 кошелей, які взяла у борг, тому її стали переслідувати кредитори.

Щоб розрахуватися з кредиторами вийшла заміж за грецького пірата Ліьеракіса, проте той обдурив княгиню, забравши останні кошти, купивши на них посаду бея у Манії. За іншою версію вийшла заміж під тиском везиря та константинопольського патріарха. Шлюб тривав 1 тиждень. У подальшому вона сприяла сходженню на трон Молдови свого сина Костянтина, що відбулося у 1693 році. Померла у 1703 році в Яссах.

Родина[ред. | ред. код]

1. Чоловік — Георге Дука

Діти:

  • Костянтин, господар Молдови у 1693—1695 та 1700—1703 роках

2. Чоловік — Ліберакіс дітей не було

Джерела[ред. | ред. код]