Анна Порфірогенета

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Анна Порфірогенета
грец. Άννα Πορφυρογέννητη
Народилася 13 березня 963
Константинополь, Візантійська імперія
Померла 1011[1][2]
Київ, Київська Русь
Поховання
Громадянство
(підданство)
Byzantine imperial flag, 14th century, square.svg Візантійська імперія
Володіє мовами давньоруська і середньогрецька
Титул князь київський[d]
Конфесія Східне християнство
Рід Македонська династія
Батько Роман II Молодший
Мати Феофана
Брати, сестри  • Василій II Болгаробійця і Констянтин VIII
У шлюбі з Володимир Святославич[2]
Діти Добронега Володимирівна[2] і Борис і Гліб

Анна Порфірогенета (13 березня 963(09630313) — 1011) — візантійська царівна, донька імператора Романа II і сестра Василія II Болгаробійця, дружина київського князя Володимира I Великого.

Життєпис[ред. | ред. код]

Від шлюбу з Анною у Володимира I народилася дочка Марія Добронєга. Шлюбна церемонія відбулася 989 року після того, як військо Володимира здійснило похід у Крим і здобуло головне на півострові візантійське місто Корсунь, щоб змусити імператора Василія II виконати свою обіцянку видати сестру за великого київського князя — перед тим надісланий Володимиром 6-тисячний загін добірних воїнів допоміг Василію II придушити повстання проти нього на чолі з Вардою Фокою. Після здобуття Корсуня, за угодою з імператором Василієм II, Володимир охрестився і запровадив християнство в Київській Русі, а місто вернув Візантії як викуп за наречену.

З іменем Анни літописна традиція пов'язує поширення освіти, культури й храмового будівництва на Русі. Висловлювалася думка, ніби родинні зв'язки Анни з дружиною германського імператора Оттона II могли сприяти зближенню Русі з Германією. За дослідженнями д. і. н. Надії Нікітенко, про укладення династичного шлюбу Володимира і Анни розповідають знамениті світські фрески двох сходових веж Софії Київської, що ведуть на княжі хори [3][4]. Цій дослідниці також належить побудована на її студіях науково-популярна книжка «От Царьграда до Киева: Анна Порфирородная. Мудрый или Окаянный?» (Киев, 2012. — 323 с.)

Була похована в Десятинній церкві Києва.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Національна бібліотека Німеччини, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #1069398969 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
  2. а б в Анна // Русский биографический словарьСанкт-Петербург: 1900. — Т. 2. — С. 154–155.
  3. Никитенко Н. Н. Русь и Византия в монументальном комплексе Софии Киевской: Историческая проблематика. — К., 1999. — С. 65-122
  4. http://byzantina.wordpress.com/2012/05/01/news-348/

Джерела[ред. | ред. код]