Анна Порфірогенета

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Анна Порфірогенета (13 березня 963(09630313) — 1011) — візантійська царівна, донька імператора Романа II і сестра Василія II Болгаробійця, дружина київського князя Володимира I Великого.

Від шлюбу з Анною у Володимира I народилася дочка Марія Добронєга. Шлюбна церемонія відбулася 989 року після того, як військо Володимира здійснило похід у Крим і здобуло головне на півострові візантійське місто Корсунь, щоб змусити імператора Василія II виконати свою обіцянку видати сестру за великого київського князя — перед тим надісланий Володимиром 6-тисячний загін добірних воїнів допоміг Василію II придушити повстання проти нього на чолі з Вардою Фокою. Після здобуття Корсуня, за угодою з імператором Василієм II, Володимир охрестився і запровадив християнство в Київській Русі, а місто вернув Візантії як викуп за наречену.

З іменем Анни літописна традиція пов'язує поширення освіти, культури й храмового будівництва на Русі. Висловлювалася думка, ніби родинні зв'язки Анни з дружиною германського імператора Оттона II могли сприяти зближенню Русі з Германією. За дослідженнями д. і. н. Надії Нікітенко, про укладення династичного шлюбу Володимира і Анни розповідають знамениті світські фрески двох сходових веж Софії Київської, що ведуть на княжі хори [1][2]. Цій дослідниці також належить побудована на її студіях науково-популярна книжка «От Царьграда до Киева: Анна Порфирородная. Мудрый или Окаянный?» (Киев, 2012. — 323 с.)

Була похована в Десятинній церкві Києва.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Никитенко Н. Н. Русь и Византия в монументальном комплексе Софии Киевской: Историческая проблематика. — К., 1999. — С. 65-122
  2. http://byzantina.wordpress.com/2012/05/01/news-348/

Джерела[ред.ред. код]