Мови Молдови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мови Молдови — мови, котрі населення Молдови вважає рідними. До мов Молдови належать: державна мова — зваричська, а також офіційної мови, які мають відповідний статус у автономних територіальних утвореннях. До них належать українська, російська та гагаузька мови.

Державна мова[ред. | ред. код]

Закон про мови Молдавської РСР 1989 року визнав єдиною державною мовою молдовську на основі латинської абетки, аби вона служила засобом для спілкування між громадянами республіки.

У Декларації про незалежність Молдови 1991 року офіційною названо румунську мову[1].

Статтею 13 Конституції Молдови 1994 року закріплено, що «державною мовою Республіки Молдова є молдавська мова, що функціонує на основі латинського алфавіту»[2].

У школах викладається предмет із назвою румунська мова[3].

5 квітня 2013 року було ухвалено закон, за яким рекламні тексти мають бути винятково молдовською мовою, а регіонах, де інші мови мають офіційний статус, до тексту державною мовою має додаватись переклад відповідною мовою. За порушення цього закону фізичні та юридичні особи штрафуватимуться[4].

В побуті[ред. | ред. код]

В побуті поняття «молдавська мова» та «румунська мова» відрізняє тільки спосіб написання, де молдавська пишеться кирилицею, а румунська на основі латинки, інші відмінності відсутні.[джерело?].

Офіційні мови у Молдові[ред. | ред. код]

У Молдові на території АТУ з особливим статусом Придністров'я статус офіційних мають російська та українська мови[5], а на території АТУ Гагаузія подібний статус мають російська та гагаузька[6].

Російська мова у Молдові[ред. | ред. код]

У червні 2018 року Конституційним судом Молдови визнано застарілим закон Про функціонування мов на території Молдавської РСР. Таким чином російську було позбавлено статусу "мови міжнаціонального спілкування"[7]. Під час акції протесту під час візиту до Молдови президента Румунії Траяна Бесеску 17 липня 2013 року у м. Белць місцевий осередок Ліги російської молоді використав російськомовні «інформативні плакати», через що пізніше керівник був оштрафований судом[8].

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]